/

Samochód
Jakie obowiązują stawki za wynajem samochodu zastępczego PZU?

Jakie obowiązują stawki za wynajem samochodu zastępczego PZU?

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

21.06.2021

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,3/1271 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

W ramach odszkodowania z OC sprawcy możesz wynająć auto zastępcze w dowolnej wypożyczalni. Stawka najmu musi jednak mieścić się w określonych widełkach cenowych. Jakich?

PZU auto zastępcze z OC sprawcy wypadku - kiedy się należy?

Jeśli Twój samochód uczestniczył w zdarzeniu drogowym, do którego doszło z nie Twojej winy i nie nadaje się on do dalszej jazdy, to masz prawo w ramach OC sprawcy skorzystać z auta zastępczego.

Sprawca miał wykupioną polisę w PZU SA? Zgłoś zakładowi ubezpieczeń, że potrzebujesz auto zastępcze z OC sprawcy.

Jeszcze dekadę temu zakłady ubezpieczeń nagminnie odmawiały zwrotu kosztów wynajmu pojazdu. Ich interpretacja obowiązujących przepisów polegała na tym, że jeśli osoba poszkodowana w okresie naprawy swojego auta ma możliwość korzystania ze środków transportu publicznego, to nie jest zasadne ponoszenie przez zakład ubezpieczeń kosztów wynajmu samochodu zastępczego.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się Sąd Najwyższy, który na wniosek Rzecznika Finansowego zajął się tą sprawą. Zdaniem Sądu Najwyższego właściciel auta posiada go właśnie po to, aby z niego korzystać we właściwy sposób. Nie ma zatem żadnego znaczenia fakt, czy na danej trasie kursuje autobus czy tramwaj.

Sąd w swoim postanowieniu podkreślił, że samochód osobowy nie jest już dobrem luksusowym, a standardem. Ponadto korzystanie z komunikacji miejskiej to zupełnie inny sposób podróżowania, który de facto zmienia sposób funkcjonowania poszkodowanego.

Nie mniej jednak musisz pamiętać, że ubezpieczycielowi należy udowodnić, że rzeczywiście masz potrzebę korzystania z pojazdu zastępczego. To oznacza, że jeśli w Twoim gospodarstwie domowym jest kilka samochodów, a na dodatek nie są one użytkowane, to PZU będzie mieć solidną podstawę, aby odmówić Tobie zwrotu kosztów auta zastępczego.

Powinieneś zatem wykazać, że samochód jest Ci niezbędny do wykonywania spraw życia codziennego np. dojazd do pracy, odwożenie dzieci do szkoły itp.

Wynajem auta zastępczego w PZU

Chcesz wynająć auto zastępcze w PZU na czas naprawy w ramach OC sprawcy? Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię 801 102 102 lub wyślesz sms na numer 4102 o treści pomoc.

Zanim jednak poinformujesz PZU, że potrzebny jest Ci pojazd zastępczy, to zgłoś szkodę z polisy OC. Dopiero po tym kroku zakład ubezpieczeń zajmie się organizacją pojazdu zastępczego. Wycena szkody będzie obejmować także koszt wynajmu.

PZU współpracuje z największymi wypożyczalniami samochodów m.in. Europcar, Hertz czy Avis. W sumie flota pojazdów zastępczych liczy ponad 5 000, a średni wiek auta nie przekracza 3 lat. Ponadto ubezpieczyciel posiada własną flotę samochodów zastępczych - aut hybrydowych marki Toyota.

Dowiedz się więcej: Najem pojazdu zastępczego orzecznictwo - dla kogo korzystne?

Masz prawo wynająć samochód zastępczy na własną rękę, ale musisz pamiętać o ograniczeniach dot. klasy wynajmowanego pojazdu oraz stawki dobowej za najem. Pamiętaj jednak, aby gromadzić rachunki oraz faktury wystawione przez wypożyczalnię samochodów.Na ich podstawie możesz w późniejszym czasie domagać się zwrotu kosztów wynajmu auta.Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku samochód zastępczy z AC.

Stawki za wynajem samochodu zastępczego PZU i u innych ubezpieczycieli

Segment pojazdu zastępczego PZU Warta ProamaLink4Ergo Hestia Compensa
A np. Citroën C170 zł/dobę69 zł/dobę68 zł/dobę70 zł/dobę79 zł/dobę70 zł/dobę
B np. Opel Corsa80 zł/dobę74 zł/dobę68 zł/dobę80 zł/dobę86 zł/dobę75 zł/dobę
C np. Toyota Auris95 zł/dobę85 zł/dobę78 zł/dobę95 zł/dobę95 zł/dobę85 zł/dobę
D np. Ford Mondeo130 zł/dobę126 zł/dobę120 zł/dobę130 zł/dobę135 zł/dobę125 zł/dobę
E np. Volvo S80220 zł/dobę249 zł/dobę250 zł/dobę220 zł/dobę256 zł/dobę230 zł/dobę
źródło: zastepczy.org, warta.pl, proama.pl, link4.pl, compensa.pl

Ekwiwalent za auto zastępcze

Wielu poszkodowanych zadaje pytanie, czy możliwe jest otrzymanie ekwiwalentu za auto zastępcze. Ubezpieczyciel nie jest w żaden sposób zobligowany do wypłaty pieniędzy za auto zastępcze, tylko do pokrycia kosztów wynajmu. To oznacza, że jeśli korzystałeś z pojazdu zastępczego, ale nie przedstawisz dokumentów potwierdzających ten fakt, to nie otrzymasz zwrotu kosztów.

W przypadku utraty samochodu w wyniku kolizji czy wypadku z winy innego kierowcy musisz brać pod uwagę dwa aspekty. Po pierwsze, aby mówić o szkodzie musi dojść do uszczerbku w majątku - tylko wówczas ubezpieczyciel ma obowiązek wyrównać straty. Po drugie, zwrot pieniędzy za auto zastępcze może nastąpić wówczas, gdy jako poszkodowany je w ogóle poniesiesz.

Samochód zastępczy z OC sprawcy - co warto wiedzieć?

Do Ciebie jako poszkodowanego należy wybór, czy samodzielnie wybierasz firmę, w której wypożyczasz samochód zastępczy z OC sprawcy, czy skorzystasz z bezgotówkowego najmu.

Wynajem auta na własną rękę

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wynająć samochód w wybranej przez siebie wypożyczalni. Masz do tego pełne prawo, ale miej na uwadze fakt, że często ubezpieczyciele stosują własne maksymalne ceny za dobę wynajmu pojazdów zastępczych.

Bezgotówkowy wynajem pojazdu zastępczego

Jeśli nie masz środków na wynajem auta zastępczego z OC sprawcy, to możesz wystąpić do ubezpieczyciela o bezgotówkowy wynajem. Wówczas zakład ubezpieczeń skieruje Cię do konkretnego punktu, w którym wypożyczysz auto. Rozliczenie za pojazd zastępczy odbywa się pomiędzy wypożyczalnią a firmą ubezpieczeniową.

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą dowód rejestracyjny, dowód osobisty, prawo jazdy. Wypożyczalnia samochodów zapewne poprosi Cię o podanie numeru polisy OC oraz likwidacji szkody.

Okres korzystania z auta zastępczego - jak długo może trwać najem?

Teoretycznie, z auta zastępczego możesz korzystać przez cały okres, w którym nie masz możliwości użytkować własny pojazd. Jednak co do zasady, okres zwrotu kosztów najmu pojazdu obejmuje zsumowane okresy:

  • od dnia powstania szkody na pojeździe do chwili zgłoszenia jej ubezpieczycielowi (nie powinno to trwać dłużej niż 3 dni),
  • od momentu zgłoszenia szkody do chwili wykonania oględzin pojazdu przez rzeczoznawcę oraz uzyskania informacji o uznaniu szkody za całkowitą,
  • czas potrzebny na sprzedaż pozostałości, tzn. wraku pojazdu oraz nabycie nowego pojazdu - w przypadku kwalifikacji szkody jako całkowitej (zazwyczaj maksymalnie 7 dni).

Jeśli będziesz korzystać z auta zastępczego przez dłuższy okres czasu, to prawdopodobnie firma ubezpieczeniowa będzie wymagać od Ciebie stosownego uzasadnienia. Poza tym pamiętaj, że możesz też uzyskać dopłatę do zaniżonego odszkodowania. Proces zwany jako odkup odszkodowań jest bezpieczny, prosty i szybki. Należne środki otrzymasz w ciągu kilku dni.

Podsumowanie:

  1. W ramach odszkodowania z OC sprawcy możesz wnioskować o samochód zastępczy.
  2. Jeszcze jakiś czas temu ubezpieczyciele odmawiali zwrotu kosztów wynajmu argumentując to, że pojazd zastępczy należy w przypadku wykorzystywania go do celów związanych z działalnością gospodarczą.
  3. Pojazd zastępczy masz prawo wynająć na własną rękę lub skorzystać z oferty ubezpieczyciela.
  4. Stawki za dobowy wynajem auta zastępczego wahają się od 70 do ponad 250 zł - w zależności od klasy pojazdu.
Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

Redaktor

Na bieżąco śledzi oraz analizuje sytuację Frankowiczów w Polsce. Stara się poruszać te problemy oraz tematy, które najbardziej interesują osoby posiadające kredyt w helweckiej walucie. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek i dobrego amerykańskiego kina.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii

01.07.2024

11 min

Uderzenie w tył samochodu - czyja wina, odszkodowanie, dopłata

Dowiedz się, jak wysokie odszkodowanie uzyska poszkodowany po uderzeniu w tył auta i jakie są koszty naprawy....

Samochód

uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line