/

Patrycja Gmurowska
Odebranie renty przez ubezpieczyciela - kiedy jest możliwe

Odebranie renty przez ubezpieczyciela - kiedy jest możliwe

Patrycja Gmurowska

Patrycja Gmurowska

14.05.2018

Poszkodowani w wyniku wypadków, którzy otrzymują renty powypadkowe, bardzo często są przekonani, że renty będą im wypłacane do końca życia, niezależnie od okoliczności. Tymczasem jest to błędne przeświadczenie, które może doprowadzić do sporych kłopotów, kiedy ubezpieczyciel odbierze lub znacznie obniży wysokość wypłacanej renty.

Kiedy ubezpieczyciel może zmniejszyć lub odebrać rentę

Każdy rentobiorca otrzymujący rentę odszkodowawczą wypłacaną przez sprawcę wypadku, lub ubezpieczyciela sprawcy ma prawo (w przypadku istotnej zmiany okoliczności dotyczących przyznanej renty) do wnioskowania o podniesienie wysokości otrzymywanej renty. Niestety zasada ta działa również w drugą stronę i jeżeli ubezpieczyciel (najczęściej to właśnie firma ubezpieczeniowa wypłaca rentę) stwierdzi, że zaistniały istotne okoliczności wpływające na wysokość renty, ma prawo do jej obniżenia albo nawet odebrania.

Taki ruch ubezpieczyciela jest możliwy zarówno, kiedy renta została przyznana w drodze decyzji uznaniowej jak też wyroku sądowego – różna będzie tylko droga do pomniejszenia lub odebrania renty. Trudniej odebrać rentę zasądzoną wyrokiem, jako że do zmiany prawomocnego orzeczenia w tym zakresie konieczne jest wytoczenie kolejnego powództwa do sądu, przeprowadzenie postępowania dowodowego i oczekiwanie na wyrok. W przypadku decyzji uznaniowych ubezpieczyciel może odebrać rentę własną decyzją.

Każda osoba otrzymująca rentę odszkodowawczą powinna pamiętać, że renta będzie wypłacana przez ubezpieczyciela do momentu, kiedy jej wypłacanie będzie zasadne, a nie bezwarunkowo do końca życia. To znaczy, że kiedy poszkodowany otrzymuje rentę z tytułu zwiększonych potrzeb w wysokości 1000 zł miesięcznie, w związku z koniecznością odbywania zabiegów rehabilitacyjnych to renta ta będzie wypłacana do momentu, kiedy rehabilitacja będzie miała swoje uzasadnienie medyczne. Kiedy okaże się, że przyniosła skutek i nie ma dalszego uzasadnienia medycznego może mieć miejsce odebranie renty przez ubezpieczyciela.

Odebranie renty – jak się przed tym zabezpieczyć

Każdy rentobiorca powinien mieć precyzyjne informacje, jakie składowe tworzą jego rentę. Istotne jest, jaka część otrzymywanej kwoty dotyczy kosztów prywatnych wizyt lekarskich, jaka dojazdów do placówek medycznych, a jaka zmniejszonych możliwości zarobkowych. Taka wiedza pozwala przewidywać, jakie ruchy może wykonać ubezpieczyciel, jakie dokumenty powinno się zbierać w celu udowodnienia ubezpieczycielowi zasadności ponoszenia kosztów. Na wysokość otrzymywanej renty wpływać mogą różne, często zupełnie niezależne od rentobiorcy czynniki, jak choćby zmiany wieku emerytalnego, przyznane lub odbierane świadczenie socjalne.

Często bardzo dobrym rozwiązaniem może być kapitalizacja renty, która odpowiednio przeprowadzona może zabezpieczyć interesy rentobiorcy. Dokładna analiza sytuacji rentobiorcy może spowodować, że przystąpienie do negocjacji kapitalizacyjnych pozwoli na zachowanie znacznej części wypłat rentowych, które w innym wypadku mogłyby zostać odebrane. Nie ma wątpliwości, że kwestie rentowe wymagają sporej uwagi, poświęcenia czasu, a także sporej wiedzy, dlatego warto zastanowić się nad przekazaniem kwestii rentowych profesjonalnemu pełnomocnikowi, który ma wiedzę dotyczącą zagadnień rentowych, potrafi trafnie przewidzieć, jak w określonej sytuacji może postąpić ubezpieczyciel, dzięki czemu możliwa jest reakcja w odpowiednim momencie.

Patrycja Gmurowska

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.

Poznajmy się