/

Urazy
Wypadek w domu odszkodowanie kiedy można się o nie starać?

Wypadek w domu odszkodowanie kiedy można się o nie starać?

Małgorzata Wodyńska

Małgorzata Wodyńska

07.05.2018

Znane nam wszystkim przysłowie mówi: „wypadki chodzą po ludziach”. Pewnie każdy z nas uległ kiedyś wypadkom. A można je podzielić na wiele rodzajów i kategorii. Od i takich, po których rany szybko się zagoiły, po takie które zostawiły ślad na dłuższy czas.

Wypadki zdarzają się nam nawet w domu, czyli miejscu, które uważamy za najbezpieczniejsze. Co w takim razie w sytuacji, gdy rzeczywiście doznamy urazu w domu? Czy gdy nastąpi wypadek w domu odszkodowanie należy się?

Odszkodowanie z ubezpieczenia dobrowolnego lub pracowniczego NNW

Na pierwszy plan wysuwa się pytanie: czy miałeś wykupioną polisę od nieszczęśliwych wypadków tzw. NNW? Jeżeli tak, swoją szkodę możesz zgłosić do ubezpieczyciela.

Zgłoszenie szkody następuje dopiero po zakończeniu leczenia. Po wystawieniu przez lekarza stosownego dokumentu informującego o zakończeniu leczenia należy pełną dokumentację medyczną wraz z wnioskiem o wypłatę odszkodowania przekazać do ubezpieczyciela.

Zgłoszenia można dokonać:

  • telefoniczne na odpowiedni numer infolinii
  • drogą e-mailową,
  • drogą pisemną – pocztą tradycyjną
  • składając dokumenty w placówce stacjonarnej ubezpieczyciela.

Po zarejestrowaniu szkody ubezpieczyciel przystępuje do jej likwidacji. Wówczas dokumenty z leczenia przekazywane są przez towarzystwo ubezpieczeń do lekarza orzecznika. Ten ustala uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej.

Ubezpieczyciel może również zorganizować komisję lekarską z udziałem poszkodowanego. Po ustaleniu uszczerbku na zdrowiu TU wypłaca świadczenia zgodnie z zawartą polisą. Wysokość świadczenia uzależniona jest od sumy ubezpieczenia. Wypłata wyliczana jest w sposób proporcjonalny do uznanego uszczerbku na zdrowiu.

Należy pamiętać, aby dokładnie zapoznać się z zawartą polisą. Bardzo często możemy starać się o odszkodowanie za leczenie, czy pobyt w szpitalu. Wszystkie szczegóły znajdują się w zapisach polisy i Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Odszkodowanie z OC

Do wypadków w domu dochodzi częściej, niż nam się wydaje. Wypadki zdarzają się m.in. podczas wykonywania prac porządkowych, czy gotowania. Odszkodowanie z OC należy nam się również wówczas, gdy obrażeń doznamy na skutek awarii lub usterki sprzętu. Ważne jest jednak, Abyśmy wcześniej nie wiedzieli o wadzie urządzenia. W takiej sytuacji odszkodowania należy dochodzić:

  • z OC producenta,
  • z polisy sklepu, w którym sprzęt kupiliśmy.

Pamiętajmy jednak, że aby móc uzyskać takie świadczenie, sprzęt należy użytkować zgodnie z jego przeznaczeniem. Dochodząc roszczeń w tego typu sprawach, często możemy napotkać trudności. Dlatego warto wówczas skorzystać z pomocy pomocy poszkodowanym w wypadkach profesjonalisty, czy kancelarii odszkodowawczej.

Biorąc pod uwagę częstotliwość wypadków nie tylko w domu, pamiętajmy, aby w pełni zabezpieczyć swoje zdrowie oraz zdrowie bliskich.

Małgorzata Wodyńska

Małgorzata Wodyńska

Redaktor

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W redakcji Helpfind zajmuje się głównie tematyką związaną z roszczeniami majątkowymi oraz osobowymi z OC sprawcy wypadku, w tym także utratą wartości handlowej pojazdu oraz zadośćuczynieniem za śmierć bliskiej osoby. Jej specjalizacją są także odszkodowania za wypadki w rolnictwie, wypadki przy pracy oraz inne wypadki losowe.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
krus odszkodowania cennik

31.05.2023

9 min

KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?

Odszkodowania za złamania z KRUS są wypłacane rolnikom, domownikom gospodarstwa i pomocnikom. Pokazujemy, jakie kwoty możesz uzyskać....

Urazy

zadośćuczynienie z oc sprawcy

21.04.2023

13 min

Zadośćuczynienie z oc sprawcy wypadku – co to jest i jak je uzyskać?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy możesz uzyskać, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Pomagamy je uzyskać....

Urazy

firmy pomagające w uzyskaniu odszkodowania

03.04.2023

11 min

Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi - jak działają?

Firmy zajmujące się odszkodowaniami mogą Ci pomóc uzyskać odszkodowanie w możliwie najwyższej kwocie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą....

Urazy

Zadośćuczynienie za doznany przez Ciebie uraz

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line