Odszkodowanie za skręcenie kostki

Dlaczego warto z nami współpracować:

  1. Bezpłatna analiza sprawy i bezpośredni kontakt
  2. Zwrot kosztów za leczenie i rehabilitację
  3. Pokrycie kosztów opieki w domu
  4. Wyrównanie za utracony dochód
  5. Zadośćuczynienie za ból i cierpienie
Odszkodowanie za skręcenie kostki

Kiedy dochodzi do skręcenia kostki i jakie są tego objawy?

Staw skokowy (kostka) należy do skomplikowanych układów kostnych, stąd też bardzo łatwo o jego uraz. Najczęściej do kontuzji dochodzi przy nadmiernym skręceniu stawu na bok (np. podczas złego stąpnięcia na krawędź stopy). Wypadki takie zdarzają się głównie zimą, kiedy nietrudno o poślizgnięcie. Pamiętaj, że możesz wtedy wnosić o odszkodowanie za skręcenie kostki, które zostanie wypłacone z polisy OC osoby lub podmiotu, odpowiedzialnego za stan nawierzchni. Objawem skręcenia kostki może być obrzęk i ból w okolicy urazu oraz stan zapalny. Można wyodrębnić trzy stopnie skręcenia kostki:
  • Stopień I — gdy mamy do czynienia z lekkim skręceniem. W miejscu urazu nie ma widocznych zniekształceń, ale odczuwalny jest ból i może pojawić się krwiak. Taką kontuzję można opatrzyć i wyleczyć samodzielnie. Najczęściej stosowane są opaski elastyczne, aby ograniczyć ruchliwość stawu oraz zimne okłady.
  • Stopień II — skręcenie kostki jest bardziej niebezpieczne i przeważnie zaleca się konsultację z ortopedą. Z uwagi na dokuczliwy ból i kłopoty z poruszaniem, usztywnia się staw skokowy. Zażywa się także środki łagodzące ból i redukujące stopień zapalny.
  • Stopień III — Konieczne jest unieruchomienie stawu skokowego, zaleca się opatrunek gipsowy na okres od 2 do 4 tygodni, a po jego zdjęciu, nałożenie specjalnego stabilizatora.
Należy pamiętać, że większość tego typu kontuzji wymaga konsultacji z lekarzem. Nieleczone skręcenie kostki może wiązać się z niebezpiecznymi powikłaniami. Unieruchomienie stawu skokowego na zbyt krótki czas lub jego niestaranne leczenie może przyczynić się do ponownych kontuzji w przyszłości.

Rodzaje urazów

Uraz głowy Najczęściej spowodowany uderzeniem. Następstwem może być pęknięta kość czaszki, wstrząśnienie mózgu czy krwiak śródczaszkowy. Uraz kręgosłupa szyjnego Do urazu może dojść np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. Objawem mogą być nudności, bóle głowy czy odrętwienie. Uraz klatki piersiowej Spowodowany najczęściej upadkiem z wysokości lub silnym uderzeniem. Wynikiem tego mogą być m.in. złamane żebra czy mostek. Uraz barku Do zwichnięcia stawu barkowego często dochodzi podczas uprawiania sportu. Objawem zwichniętego barku jest silny ból i problemy z poruszaniem ręką. Uraz miednicy Najczęściej dochodzi do złamania miednicy. Uraz bardzo niebezpieczny, najczęściej spowodowany przez wypadek komunikacyjny lub upadek z wysokości. Uraz kręgosłupa Najczęstszą przyczyną urazów kręgosłupa są wypadki komunikacyjne. Objawem kontuzji to m.in. zaburzenia czucia, problemy z oddychaniem i niedowład kończyn. Uraz ręki Na uraz ręki składa się kontuzja kości śródręcza, kości nadgarstka oraz kości palców. Objawem urazu może być obrzęk, ból i problemy z poruszaniem. Uraz kolana Z kontuzją kolana często spotykają się sportowcy. Objawem poważnego urazu może być problem z wyprostowaniem nogi, silny ból i wysięk. Uraz stawu skokowego Uraz można podzielić na skręcenie, zwichnięcie lub złamanie stawu skokowego. Objawem kontuzji może być obrzęk, ból, krwiak i niestabilność stawu. rodzaje urazów ciała

Co przysługuje za skręcenie kostki?

Bardzo często kontuzja stawu skokowego ogranicza poruszanie się, a w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwia chodzenie. W związku z tym odszkodowanie za skręcenie kostki powinno pokryć szereg wydatków na leczenie i rehabilitację, w tym zrekompensować utracony dochód. W ramach odszkodowania, poszkodowany oprócz jednorazowego odszkodowania, może ubiegać się o następujące świadczenia:
  • zwrot poniesionych kosztów w związku z niezbędnym leczeniem (wydatki na leki, konsultacje medyczne, koszty dojazdów do szpitala)
  • zwrot kosztów za opiekę i pielęgnację poszkodowanego, świadczoną przez osoby trzecie (w tym rodzinę i bliskich)
  • pokrycie kosztów dalszej rehabilitacji (dojazdów na zabiegi, zakupu niezbędnego sprzętu i urządzeń).
W przypadku braku możliwości kontynuowania pracy zarobkowej lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej można ubiegać się o zwrot utraconych dochodów. Zdarza się również, że leczenie wymaga opłaty z góry (np. specjalistyczne zabiegi w prywatnych placówkach). Wtedy poszkodowany może wystosować wniosek o zaliczkę i wypłatę z góry określonej sumy na leczenie. Należy pamiętać, że poszkodowany ma prawo wyboru do placówek medycznych i nie musi ograniczać się wyłącznie do państwowej opieki medycznej- -może w pełni z niej zrezygnować. Pamiętaj, że jeśli wnosisz o wypłatę odszkodowania z dobrowolnych polis NNW lub AC, warunki ich wypłaty oraz wysokość, zapisane są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia oraz warunkach umowy. Odszkodowanie za skręcenie kostki obejmuje również stosowne renty. Przysługują one poszkodowanemu, jeżeli uraz spowodował długotrwały uszczerbek na zdrowiu i przyczynił się do pogorszenia warunków materialnych. Zatem można ubiegać się o:
  • Rentę z tytułu niezdolności do pracy - zarówno tymczasowej, jak i stałej. Przysługuje osobie, która w wyniku urazu utraciła zdolność do pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej.
  • Zdarza się, że poszkodowany ponosi dodatkowe, stałe koszty, związane z dalszym leczeniem i rehabilitacją. Wtedy przysługuje mu renta z tytułu zwiększonych potrzeb.
  • W skrajnych przypadkach, gdy kontuzja wpłynęła na dalszy rozwój zawodowy – poszkodowany może wnosić o rentę z tytułu zmniejszenia się widoków powodzenia na przyszłość.

Jakich dokumentów potrzebujesz?

Aby otrzymać odszkodowanie, musisz wraz z wnioskiem do ubezpieczalni, skompletować inne dokumenty. Konieczne będą wszystkie rachunki i faktury za usługi medyczne, wykupione lekarstwa, urządzenia i sprzęt rehabilitacyjny. Odszkodowanie pokryje też koszty dojazdów na niezbędne zabiegi medyczne i związane z tym koszta. Nie zapomnij o opiniach lekarskich, potwierdzających uszczerbek na zdrowiu, możesz załączyć także skierowania na dalsze zabiegi oraz historię choroby. Bardzo pomocne w sprawie będą fotografie urazów. Jako poszkodowany możesz także wnosić o stosowne zadośćuczynienie za doznane cierpienie. Wtedy przyda się opinia sporządzona przez lekarza psychiatrę lub psychologa.

Kiedy przysługuje Ci odszkodowanie za skręconą kostkę?

Odszkodowanie za skręconą kostkę, należy się gdy:

Doznałeś urazu wskutek poślizgnięcia lub potknięcia

akceptacja ikona

Doznałeś urazu wskutek błędu medycznego

akceptacja ikona

Miałeś wypadek komunikacyjny

akceptacja ikona

Miałeś wypadek w pracy

akceptacja ikona

Miałeś wypadek w rolnictwie

akceptacja ikona

Od chwili wypadku nie minęły 3 lata

akceptacja ikona

Posiadasz dokumentację medyczną

akceptacja ikona

Nadal się leczysz lub rehabilitujesz

akceptacja ikona

Wypełnij formularz, a my sprawdzimy bezpłatnie czy należy Ci się odszkodowanie

Jak to działa?

Wypełniasz

formularz weryfikacji

(to nic nie kosztuje!)

Oddzwaniamy

do Ciebie w ciągu 48h

(lub najszybciej jak to możliwe)

weryfikujemy

czy możesz starać się o odszkodowanie

wybieramy

dla Ciebie najlepszą Kancelarię Prawną

Nie wygrasz

nie płacisz

Historie naszych klientów

Średnia ocena: 3.92

Artykuły na blogu