/

Urazy
Odszkodowanie za skręcenie kostki

Odszkodowanie za skręcenie kostki

  • Za zwichnięcie kostki możesz dostać dużo więcej niż za skręcenie

  • Stopień ograniczenia ruchomości kostki ma duży wpływ na wysokość odszkodowania

  • Stopień urazu i przebieg leczenia również mają znaczenie przy ustalaniu wysokości kwoty zadośćuczynienia

Kiedy dochodzi do skręcenia kostki i jakie są tego objawy?

Staw skokowy (kostka) należy do skomplikowanych układów kostnych, stąd też bardzo łatwo o jego uraz. Najczęściej do kontuzji dochodzi przy nadmiernym skręceniu stawu na bok (np. podczas złego stąpnięcia na krawędź stopy). Wypadki takie zdarzają się głównie zimą, kiedy nietrudno o poślizgnięcie. Pamiętaj, że możesz wtedy wnosić o odszkodowanie za skręcenie kostki, które zostanie wypłacone z polisy OC osoby lub podmiotu, odpowiedzialnego za stan nawierzchni. Objawem skręcenia kostki może być obrzęk i ból w okolicy urazu oraz stan zapalny.

Można wyodrębnić trzy stopnie skręcenia kostki:

  1. Stopień I — gdy mamy do czynienia z lekkim skręceniem. W miejscu urazu nie ma widocznych zniekształceń, ale odczuwalny jest ból i może pojawić się krwiak. Taką kontuzję można opatrzyć i wyleczyć samodzielnie. Najczęściej stosowane są opaski elastyczne, aby ograniczyć ruchliwość stawu oraz zimne okłady.
  2. Stopień II — skręcenie kostki jest bardziej niebezpieczne i przeważnie zaleca się konsultację z ortopedą. Z uwagi na dokuczliwy ból i kłopoty z poruszaniem, usztywnia się staw skokowy. Zażywa się także środki łagodzące ból i redukujące stopień zapalny.
  3. Stopień III — Konieczne jest unieruchomienie stawu skokowego, zaleca się opatrunek gipsowy na okres od 2 do 4 tygodni, a po jego zdjęciu, nałożenie specjalnego stabilizatora.

Należy pamiętać, że większość tego typu kontuzji wymaga konsultacji z lekarzem. Nieleczone skręcenie kostki może wiązać się z niebezpiecznymi powikłaniami. Unieruchomienie stawu skokowego na zbyt krótki czas lub jego niestaranne leczenie może przyczynić się do ponownych kontuzji w przyszłości.

Co przysługuje za skręcenie kostki?

Bardzo często kontuzja stawu skokowego ogranicza poruszanie się, a w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwia chodzenie. W związku z tym odszkodowanie za skręcenie kostki powinno pokryć szereg wydatków na leczenie i rehabilitację, w tym zrekompensować utracony dochód. W ramach odszkodowania, poszkodowany oprócz jednorazowego odszkodowania, może ubiegać się o następujące świadczenia:

  1. zwrot poniesionych kosztów w związku z niezbędnym leczeniem (wydatki na leki, konsultacje medyczne, koszty dojazdów do szpitala)
  2. zwrot kosztów za opiekę i pielęgnację poszkodowanego, świadczoną przez osoby trzecie (w tym rodzinę i bliskich)
  3. pokrycie kosztów dalszej rehabilitacji (dojazdów na zabiegi, zakupu niezbędnego sprzętu i urządzeń).
Skorzystaj z bezpłatnej analizy i uzyskaj odszkodowanie

W przypadku braku możliwości kontynuowania pracy zarobkowej lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej można ubiegać się o zwrot utraconych dochodów. Zdarza się również, że leczenie wymaga opłaty z góry (np. specjalistyczne zabiegi w prywatnych placówkach). Wtedy poszkodowany może wystosować wniosek o zaliczkę i wypłatę z góry określonej sumy na leczenie. Należy pamiętać, że poszkodowany ma prawo wyboru do placówek medycznych i nie musi ograniczać się wyłącznie do państwowej opieki medycznej- -może w pełni z niej zrezygnować. Pamiętaj, że jeśli wnosisz o wypłatę odszkodowania z dobrowolnych polis NNW lub AC, warunki ich wypłaty oraz wysokość, zapisane są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia oraz warunkach umowy. Odszkodowanie za skręcenie kostki obejmuje również stosowne renty. Przysługują one poszkodowanemu, jeżeli uraz spowodował długotrwały uszczerbek na zdrowiu i przyczynił się do pogorszenia warunków materialnych. Zatem można ubiegać się o:

  1. Rentę z tytułu niezdolności do pracy - zarówno tymczasowej, jak i stałej. Przysługuje osobie, która w wyniku urazu utraciła zdolność do pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej.
  2. Zdarza się, że poszkodowany ponosi dodatkowe, stałe koszty, związane z dalszym leczeniem i rehabilitacją. Wtedy przysługuje mu renta z tytułu zwiększonych potrzeb.
  3. W skrajnych przypadkach, gdy kontuzja wpłynęła na dalszy rozwój zawodowy – poszkodowany może wnosić o rentę z tytułu zmniejszenia się widoków powodzenia na przyszłość.

Jakich dokumentów potrzebujesz?

Aby otrzymać odszkodowanie, musisz wraz z wnioskiem do ubezpieczalni, skompletować inne dokumenty. Konieczne będą wszystkie rachunki i faktury za usługi medyczne, wykupione lekarstwa, urządzenia i sprzęt rehabilitacyjny. Odszkodowanie pokryje też koszty dojazdów na niezbędne zabiegi medyczne i związane z tym koszta. Nie zapomnij o opiniach lekarskich, potwierdzających uszczerbek na zdrowiu, możesz załączyć także skierowania na dalsze zabiegi oraz historię choroby. Bardzo pomocne w sprawie będą fotografie urazów. Jako poszkodowany możesz także wnosić o stosowne zadośćuczynienie za doznane cierpienie. Wtedy przyda się opinia sporządzona przez lekarza psychiatrę lub psychologa.

Ile Ci się należy za skręcenie kostki?

Rodzaj urazu
Kwota
Ograniczenie ruchomości stawu skokowego bez zniekształcenia (zależnie od stopnia i dolegliwości)
1 500 – 37 000 zł
Ograniczenie ruchomości stawu skokowego ze zniekształceniem (zależnie od stopnia i dolegliwości)
22 500 – 62 000 zł
Ograniczenie ruchomości stawu skokowego z powikłaniami (zapalenie kości, zmiany neurologiczne)
62 000 – 100 000 zł
Zesztywnienie stawu skokowego (w pozycji zbliżonej do naturalnej)
15 000 – 50 000 zł
Zesztywnienie stawu skokowego (w pozycji niekorzystnej czynnościowo)
30 000 – 100 000 zł

Kiedy przysługuje Ci odszkodowanie za skręconą kostkę?

  • Doznałeś urazu wskutek poślizgnięcia lub potknięcia.

  • Doznałeś urazu wskutek błędu medycznego.

  • Miałeś wypadek komunikacyjny.

  • Miałeś wypadek w pracy.

  • Miałeś wypadek w rolnictwie.

  • Od chwili wypadku nie minęły 3 lata.

  • Posiadasz dokumentację medyczną.

  • Nadal się leczysz lub rehabilitujesz.

bg-process

Jak to działa?


Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind

Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować


Czekasz na kontakt z naszym doradcą

Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze


Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów

Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe

Rozpoczynamy procedurę

W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, odszkodowanie za szkody osobowe będziemy musieli uzyskać od ubezpieczyciela, co może potrwać

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
krus odszkodowania cennik

31.05.2023

9 min

KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?

Odszkodowania za złamania z KRUS są wypłacane rolnikom, domownikom gospodarstwa i pomocnikom. Pokazujemy, jakie kwoty możesz uzyskać....

Urazy

zadośćuczynienie z oc sprawcy

21.04.2023

13 min

Zadośćuczynienie z oc sprawcy wypadku – co to jest i jak je uzyskać?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy możesz uzyskać, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Pomagamy je uzyskać....

Urazy

firmy pomagające w uzyskaniu odszkodowania

03.04.2023

11 min

Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi - jak działają?

Firmy zajmujące się odszkodowaniami mogą Ci pomóc uzyskać odszkodowanie w możliwie najwyższej kwocie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą....

Urazy

Zadośćuczynienie za doznany przez Ciebie uraz

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line