Odszkodowanie za złamanie

Pomożemy Ci uzyskać najwyższe odszkodowanie.

 1. Bezpłatna analiza sprawy
 2. Zwrot kosztów za leczenie i rehabilitację
 3. Pokrycie kosztów opieki w domu
 4. Wyrównanie za utracony dochód
 5. Zadośćuczynienie za ból i cierpienie
Kiedy należy Ci się odszkodowanie za złamanie?

Jakie są przyczyny i objawy złamań?

Złamania to bardzo powszechny uraz. Do kontuzji może dojść m.in. podczas uprawiania sportu, pracy fizycznej, upadku z wysokości czy też zmian patologicznych w kościach. Niezależnie od miejsca urazu, objawy wywołane złamaniem będą bardzo podobne. Przede wszystkim pojawi się ból w miejscu złamania, który będzie nasilał się wraz z poruszaniem. Obecna będzie również opuchlizna, która może utrzymywać się przez kilka tygodni. W większości przypadków także pojawia się krwiak i ogólne zasinienie miejsca urazu. Leczenie zamkniętych i nieskomplikowanych złamań, zazwyczaj przebiega łagodnie i sprawnie. Po kilku tygodniach poszkodowany wraca do pełni zdrowia. Nawet jeżeli uraz spowodował wyłącznie krótkotrwały uszczerbek na zdrowiu, poszkodowanemu jak najbardziej przysługuje odszkodowanie za złamanie.

Dużo bardziej niebezpieczne z uwagi na możliwe powikłania i rozmiar uszkodzeń już w chwili wypadku – jest złamanie otwarte. Wewnętrzne struktury kości są wtedy narażone na infekcje bakteryjne, co może zakończyć się stanem zapalnym. Przy takich powikłaniach konieczne jest przyjmowanie antybiotyków, a w przypadku niepowodzenia jedynym rozwiązaniem może być usunięcie zainfekowanego obszaru. Oprócz zagrożeń mikrobiologicznych, podczas złamania może dojść do uszkodzenia nerwów lub naczyń krwionośnych. Właśnie z tego powodu należy właściwie postępować przy udzielaniu pierwszej pomocy. Nieprawidłowo założony opatrunek, może spowodować przemieszczenie odłamów kostnych. Bardzo często ze złamaniami kości, borykają się osoby starsze. Jest to głównie spowodowane ogólnym osłabieniem organizmu i chorobami np. osteoporozą.

Przebieg leczenia złamań

Leczenie złamań kości przebiega zależnie od rodzaju kontuzji. Złamania zamknięte, przy których nie doszło do przemieszczenia, nie wymagają specjalnego nadzoru medycznego. Kończynę unieruchamia się opatrunkiem gipsowym na okres kilku tygodni i w większości przypadków po tym okresie możliwy jest całkowity powrót do zdrowia. Zupełnie inaczej przebiega leczenie po złamaniach otwartych. W takich przypadkach konieczne jest właściwe nastawienie kości i operacyjne zamknięcie miejsca urazu. Dłuższy jest także okres rekonwalescencji. Niezależnie od stopnia i rodzaju złamania, po przebytym leczeniu niezbędna jest rehabilitacja. Potrafi ona wygenerować spore koszty, nie licząc wydatków na dojazdy. Poszkodowany, ubiegając się o odszkodowanie za złamanie, powinien także wnieść o zwrot poniesionych kosztów, związanych z rehabilitacją.

Rodzaje urazów

Uraz głowy Najczęściej spowodowany uderzeniem. Następstwem może być pęknięta kość czaszki, wstrząśnienie mózgu czy krwiak śródczaszkowy. Uraz kręgosłupa szyjnego Do urazu może dojść np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. Objawem mogą być nudności, bóle głowy czy odrętwienie. Uraz klatki piersiowej Spowodowany najczęściej upadkiem z wysokości lub silnym uderzeniem. Wynikiem tego mogą być m.in. złamane żebra czy mostek. Uraz barku Do zwichnięcia stawu barkowego często dochodzi podczas uprawiania sportu. Objawem zwichniętego barku jest silny ból i problemy z poruszaniem ręką. Uraz miednicy Najczęściej dochodzi do złamania miednicy. Uraz bardzo niebezpieczny, najczęściej spowodowany przez wypadek komunikacyjny lub upadek z wysokości. Uraz kręgosłupa Najczęstszą przyczyną urazów kręgosłupa są wypadki komunikacyjne. Objawem kontuzji to m.in. zaburzenia czucia, problemy z oddychaniem i niedowład kończyn. Uraz ręki Na uraz ręki składa się kontuzja kości śródręcza, kości nadgarstka oraz kości palców. Objawem urazu może być obrzęk, ból i problemy z poruszaniem. Uraz kolana Z kontuzją kolana często spotykają się sportowcy. Objawem poważnego urazu może być problem z wyprostowaniem nogi, silny ból i wysięk. Uraz stawu skokowego Uraz można podzielić na skręcenie, zwichnięcie lub złamanie stawu skokowego. Objawem kontuzji może być obrzęk, ból, krwiak i niestabilność stawu. rodzaje urazów ciała

Jakie dokumenty są wymagane aby wnosić o odszkodowanie?

Przede wszystkim konieczne będą wszelkie dokumenty, potwierdzające wystąpienie urazu, przebieg jego leczenia i wpływ na dalsze funkcjonowanie poszkodowanego. Mogą to być opinie lekarzy lub specjalistów, wypisy szpitalne, skierowania na dalsze badania. Kolejną sprawą będą faktury i rachunki za leczenie i przejazdy. Poszkodowany nie ma obowiązku leczyć się w placówkach państwowych, a zatem koszty leczenia mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeżeli poszkodowany wnosi o zadośćuczynienie – nie może zapomnieć o opinii psychologicznej, potwierdzającej doznane straty moralne i cierpienie. Bardzo pomocne będą również fotografie, przedstawiające miejsce i rozpiętość urazu na ciele.

Jakie świadczenia przysługują za złamania?

Zakres świadczeń, z których składa się odszkodowanie za złamanie jest bardzo elastyczny. Ciężko jednak przeliczyć konkretną kwotę za doznane cierpienie i utratę zdrowia. Jedno jest pewne – odszkodowanie powinno pomóc poszkodowanemu w jego dalszym funkcjonowaniu. Niekiedy kontuzja może powodować daleko idące komplikacje i przyczynić się do powstania stałego uszczerbku na zdrowiu. Wtedy wypłacane odszkodowanie, powinno przyjąć charakter świadczenia rentowego. A zatem o jakie świadczenia może wnosić poszkodowany?

 • jednorazowe odszkodowanie, którego wysokość zależna jest od poniesionego uszczerbku na zdrowiu;
 • zadośćuczynienie za doznane cierpienie i straty moralne;
 • zwrot kosztów za opiekę medyczną i pielęgnacyjną;
 • zwrot kosztów za zakup niezbędnego sprzętu i urządzeń rehabilitacyjnych;
 • zwrot kosztów za uzasadnione przejazdy, związane z leczeniem;
 • wypłatę zaliczki, jeżeli zabiegi czy inne usługi medyczne, wymagają opłaty z góry.

Poważne złamanie może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu. Może zdarzyć się, że poszkodowany w wyniku kontuzji, nie będzie mógł kontynuować pracy zarobkowej lub wykonywać jej w pełnym wymiarze czasu. Aby zrekompensować stałe lub zwiększone wydatki na leczenie i codzienne funkcjonowanie, poszkodowanemu może zostać przyznana renta. Przerwanie ciągłości finansowej, spowodowane wypadkiem to spory cios dla osoby wcześniej aktywnej zawodowo. Z uwagi na to, przyznana może być renta z tytułu utraty zdolności do pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli wskutek złamania poszkodowany będzie ponosił dodatkowe koszty związane z utrzymaniem – może wnioskować o rentę z tytułu zwiększonych potrzeb życiowych. Jeszcze innym świadczeniem będzie renta z tytułu zmniejszenia się widoków na przyszłość. Jest ona przyznawana, jeżeli poszkodowany na skutek urazu, stracił szansę na dalszy rozwój zawodowy.

Kiedy przysługuje Ci odszkodowanie?

Możesz wnosić o odszkodowanie, jeżeli:

Posiadasz dokumentację medyczną

akceptacja ikona

Doznałeś urazu wskutek błędu medycznego

akceptacja ikona

Od chwili wypadku nie minęły 3 lata

akceptacja ikona

Miałeś wypadek komunikacyjny

akceptacja ikona

Miałeś wypadek w pracy

akceptacja ikona

Miałeś wypadek w rolnictwie

akceptacja ikona

Doznałeś urazu wskutek poślizgnięcia lub potknięcia

akceptacja ikona

Nadal się leczysz lub rehabilitujesz

akceptacja ikona

Wypełnij formularz, a my sprawdzimy bezpłatnie czy należy Ci się odszkodowanie

Jak to działa?

Wypełniasz

formularz weryfikacji

(to nic nie kosztuje!)

Oddzwaniamy

do Ciebie w ciągu 48h

(lub najszybciej jak to możliwe)

weryfikujemy

czy możesz starać się o odszkodowanie

wybieramy

dla Ciebie najlepszą Kancelarię Prawną

Nie wygrasz

nie płacisz

Historie naszych klientów

Średnia ocena: 4.14