Postępowanie powypadkowe w zakładzie pracy

Postępowanie powypadkowe w zakładzie pracy

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

czytaj więcej »
  1. Minimum formalności
  2. Wyższa renta
  3. Przyjazna obsługa
  4. Czas zgłoszenia - nawet 20 lat

Sprawdź wysokość odszkodowania

Postępowanie powypadkowe w zakładzie pracy

Postępowanie powypadkowe w zakładzie pracy

Zajmujemy się dochodzeniem odszkodowań oraz pozostałych świadczeń za wypadki przy pracy. Wsparcie prawne to niekiedy jedyna możliwość aby uzyskać wyższe kwoty odszkodowań. Pomożemy Ci uzyskać zadośćuczynienie za ból i cierpienie, którego doznałeś na skutek wypadku. Jeżeli doznałeś poważnego uszczerbku na zdrowiu, masz prawo ubiegać się o przyznanie renty z ZUS i polisy OC pracodawcy. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, co możemy dla Ciebie zrobić.

pon.  -  pt. 8:00 - 18:00


Niezależnie od poniesionych obrażeń, wypadku przy pracy nie należy lekceważyć i konieczne jest, aby zgłosić go pracodawcy. Nawet niewielkie otarcie czy stłuczenie, może w późniejszym czasie skutkować przykrymi powikłaniami. Niestety, bez sporządzonego protokołu powypadkowego, szanse na uzyskanie jakichkolwiek świadczeń są bardzo małe.

Postępowanie powypadkowe jest ściśle określoną procedurą. Przede wszystkim najważniejsze są czynności zaraz po zaistnieniu zdarzenia. Pracownik, który jest świadkiem wypadku, ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu i powiadomić o tym fakcie przełożonego lub pracodawcę. Jeśli poszkodowany z uwagi na stan zdrowia, może osobiście powiadomić swojego przełożonego, powinien to zrobić jeszcze tego samego dnia. Najlepiej będzie, jeżeli takiego zgłoszenia dokona drogą pisemną. Obowiązkiem przełożonego jest natomiast przekazanie tego pisma do pracodawcy lub inspektora ds. BHP w zakładzie pracy. W następnej kolejności powołuje się zespół powypadkowy, który powinien przeprowadzić dokładną analizę przebiegu wypadku, wskazać jego przyczyny i skutki oraz sporządzić stosowny protokół. Jeżeli zdarzenie zostanie uznane przez zespół powypadkowy jako wypadek przy pracy, poszkodowany może ubiegać się o przyznanie świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i w dalszej kolejności od swojego pracodawcy lub polisy OC przedsiębiorstwa.

Poszkodowanemu przysługuje m.in. jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy oraz specjalna renta, jeśli doznał on długotrwałego lub stałego uszczerbku na zdrowiu. Świadczenia te wypłaca w pierwszej kolejności Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wniosek o wypłatę pieniędzy składa w imieniu poszkodowanego jego zakład pracy. Jeżeli świadczenia przyznane przez ZUS nie będą w stanie zrekompensować wszystkich poniesionych szkód, osoba poszkodowana ma prawo domagać się dodatkowych pieniędzy od swojego pracodawcy. Z uwagi na to, że część firm posiada wykupione polisy OC, wszelkie roszczenia należy wtedy kierować do ubezpieczyciela firmy.

Kto może starać się o odszkodowanie?

Postępowanie powypadkowe w zakładzie pracy
O odszkodowanie powinna starać każda osoba, którą spotkał wypadek w pracy. Jeżeli pracownik znajdował się poza pomieszczeniem firmowym, a wciąż realizował zadania pracownicze, to też przysługuje mu odszkodowanie.
Pracownik nie może być winny wypadkowi.
Każdemu pracownikowi, który nie może kontynuować pracy, przysługuje renta. Jest to świadczenie zarówno z ZUS, jak i od ubezpieczyciela zakładu pracy

Potrzebne dokumenty

Bardzo ważne jest, aby już od dnia wypadku gromadzić wszystkie dokumenty, związane z tym zdarzeniem. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wymagał przede wszystkim wniosku o wypłatę jednorazowego odszkodowania oraz protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. O przyznanie świadczeń należy wystąpić po zakończonym okresie leczenia i rehabilitacji. Nieco inaczej wygląda kwestia wymaganych dokumentów przy odszkodowaniu z polisy OC przedsiębiorstwa. Przede wszystkim roszczenia poszkodowanego opierają się wtedy o przepisy kodeksu cywilnego, a więc konieczne jest wskazanie osoby odpowiedzialnej za doznane szkody materialne i osobowe. Zakres świadczeń możliwych do uzyskania na drodze postępowania cywilnego jest znacznie szerszy niż tych, przysługujących z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym dobrze jest przygotować jak najwięcej dokumentów, potwierdzających doznane obrażenia, przebieg leczenia i rehabilitacji oraz poniesione w związku z tym wydatki. Część poszkodowanych nie wie, że przysługuje im również specjalne świadczenie za ból i cierpienie oraz wszelkie inne szkody osobowe. Jest nim zadośćuczynienie a więc specjalna forma rekompensaty za straty niematerialne. Zaliczyć do nich można wszelkie negatywne odczucia, takie jaki cierpienie na skutek doznanego urazu, obniżenie się komfortu życia czy zaburzenie w rozwoju zawodowym lub osobistym. Wysokość tego świadczenia jest ustalana indywidualnie w każdym przypadku i może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Kiedy należy się odszkodowanie?

Gdy został sporządzony raport powypadkowy

check icon

Gdy od zgłoszenia wypadku nie minęły 3 lata

check icon

Jeżeli wypadek był skutkiem przestępstwa - 20 lat na zgłoszenie

check icon

Gdy wystąpił uszczerbek na zdrowiu

check icon

Gdy doszło do śmierci poszkodowanego

check icon

Gdy sytuacja materialna poszkodowanego się pogarsza

check icon

Sprawdź bezpłatnie, czy należy Ci się odszkodowanie

Rekompensata szkód

Bardzo często proponowane kwoty odszkodowań przez ubezpieczycieli są zaniżone. Nie uwzględnia się wszystkich rachunków dostarczonych przez poszkodowanego lub kwestionuje doznane szkody osobowe. Większość osób decyduje się przystać na propozycje ubezpieczycieli. Warto jednak walczyć o należne pieniądze. Pomoc prawnika czy kancelarii odszkodowawczej to niemal zawsze gwarancja dużo wyższego odszkodowania i zadośćuczynienia. Ponadto bardzo często udaje się pozyskać dla poszkodowanego również inne formy świadczeń, takie jak renta z tytułu zwiększonych potrzeb czy zmniejszenia się widoków powodzenia na przyszłość.

Średnia ocena: 4.67

Jak to działa?

Wypełniasz

formularz na naszej stronie

Kontakt

z naszym konsultantem w ciągu 48 h

Weryfikacja

przesłanych przez Ciebie dokumentów

Wypłata

należnej kwoty

Nie wygrasz

nie płacisz

Kontakt

z naszym konsultantem w ciągu 48 h

Weryfikacja

przesłanych przez Ciebie dokumentów

Wypłata

należnej kwoty

Nie wygrasz

nie płacisz

Historie naszych klientów

Artykuły na blogu

Odfrankowienie kredytu – na czym... Helpfind - Odfrankowienie kredytu – na czym polega i kiedy się opłaca?

Odfrankowienie kredytu – na czym polega i kiedy się opłaca?

Odfrankowienie kredytu to bardzo dobre rozwiązanie dla każdej osoby, która ma jeszcze sporo rat kredytu do spłacenia. POmagamy wybrać kancelarię.

Odszkodowanie z OC sprawcy –... Helpfind - Odszkodowanie z OC sprawcy – jak uzyskać i komu przysługuje?

Odszkodowanie z OC sprawcy – jak uzyskać i komu przysługuje?

Odszkodowanie z OC sprawcy przysługuje poszkodowanym w wypadkach i kolizjach. Dowiedz się, co zrobić, by otrzymać wysoką kwotę rekompensaty.

Przewalutowanie kredytu we frankach –... Helpfind - Przewalutowanie kredytu we frankach – czy to się opłaca?

Przewalutowanie kredytu we frankach – czy to się opłaca?

Przewalutowanie kredytu we frankach jest jednym ze sposobów na zawarcie ugody z bankiem. Sprawdź, dlaczego to rozwiązanie jest nieopłacalne.

Korzyści, które dostajesz

bez zobowiązań

BEZ ZOBOWIĄZAŃ

Skorzystanie z bezpłatnej analizy do niczego Cię nie zobowiązuje. Nasza współpraca z Klientem musi opierać się na zaufaniu i poszanowaniu decyzji - takie mamy zasady.

bezpłatna weryfikacja

BEZPŁATNA WERYFIKACJA

Na żadnym etapie nie wymagamy opłat. Chcemy, aby każdy nasz Klient ponosił jak najmniejsze koszty. Kontakt z nami jest darmowy, tak samo jak wypełnienie formularza, a następnie jego analiza.

polityka

POLITYKA "ZERO SPAMU"

Nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swoje i swoich danych. Nie przekazujemy ich bez Twojej zgody. Twoje dane potrzebne nam są tylko do kontaktu. Nie rozsyłamy spamu, ani innych niepożądanych wiadomości.

bezpieczeństwo

BEZPIECZEŃSTWO

Jesteśmy niezależnym ekspertem. Dzięki temu działamy zawsze na korzyść poszkodowanego. Zaufaj nam i skorzystaj z naszego doświadczenia oraz kompleksowej wiedzy.

Tylko jeden krok dzieli Cię od odszkodowania Sprawdź