Sprzedaż pojazdu nie musi być uciążliwa. Wystarczy podejść do tego spokojnie i skrupulatnie zająć się sprawdzaniem samego auta i dalej wypełnianiem umowy. Przede wszystkim przed przystąpieniem do wpisywania danych do umowy sprzedaży, musisz być pewnym co do stanu technicznego auta. Pamiętaj, że prostą umowę można spisać od początku do końca ręcznie, jednak zdecydowanie lepiej jest pobrać gotowy wzór z Internetu i następnie go wydrukować (oczywiście w dwóch egzemplarzach). Przystępując do spisywania umowy, upewnij się co do autentyczności posiadanych dokumentów przez drugą stronę transakcji. To bardzo ważne, aby nie podpisywać się za kogoś innego, nawet jeżeli jest się w posiadaniu jego dokumentu tożsamości. W przypadku, gdy pojazd ma więcej niż jednego właściciela, jego współwłaściciele również muszą wpisać w umowie swoje dane osobowe i złożyć podpis. Prosta umowa kupna sprzedaży samochodu powinna w takim przypadku posiadać więcej wolnego miejsca, aby móc łatwo i czytelnie dopisać dodatkowe osoby.
Kolejną sprawą jest data na umowie, która niekiedy nie zgadza się z faktycznym dniem przekazania pojazdu. Zarówno data wcześniejsza, jak i późniejsza może przyczynić się do sporych problemów. Pojazd z niejasną historią, który brał udział w przestępstwie lub innym zdarzeniu, może w ten sposób zostać sprzedany drugiej osoby bez jej wiedzy. Dlatego warto oprócz rzeczywistej daty sprzedaży, wpisać również godzinę transakcji.
Błędną praktyką jest wpisywanie zaniżonej ceny sprzedaży. Kupujący jest przekonany, że dzięki temu zapłaci niższy podatek, jednak tak się nie stanie. Urząd Skarbowy zgodnie z prawem obliczy wysokość podatku na podstawie wartości rynkowej pojazdu. W przypadku wpisania mniejszej kwoty i odprowadzenia od niej podatku, urząd może wystosować pismo o konieczności stawienia się w najbliższej placówce i wyjaśnienia sprawy (a dalej skorygowania wysokości podatku).
Jedną z ważniejszych informacji o pojeździe jest indywidualny numer nadwozia – VIN. To na co kupujący powinien zwrócić uwagę, to jego autentyczność. Chyba większość kierowców przed zakupem auta, weryfikuje numer nadwozia, porównując wersję naniesioną na nadwoziu, z tą w dowodzie osobistym. To bardzo ważna sprawa, jednak należy również zwrócić uwagę na czytelność i ogólny stan powierzchni z wybitym numerem. Jeżeli jego część jest zatarta lub skorodowana, nie musi to oznaczać niejasnej historii pojazdu. Być może wynika to z wady konstrukcyjnej nadwozia lub wpływu czynników atmosferycznych. Niemniej jednak obowiązkiem właściciela jest zadbanie o to, aby numer był czytelny i autentyczny.
Jakie są obowiązki nabywcy samochodu?
Niestety, podpisana prosta umowa kupna sprzedaży samochodu to nie koniec całego przedsięwzięcia. Nabywca ma obowiązek dopełnić trzech niezbędnych formalności: przerejestrowania lub zarejestrowania, pojazdu, zakupu lub przedłużenia polisy ubezpieczeniowej OC oraz odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Data zawarcia umowy sprzedaży samochodu jest przy tym wiążąca. A więc jakie terminy obowiązują?
Rejestracja pojazdu
Nabywca powinien w ciągu 30 dni odwiedzić najbliższy Wydział Komunikacji i złożyć wniosek o przerejestrowanie lub zarejestrowanie pojazdu. Jednym z wymaganych dokumentów będzie umowa kupna sprzedaży samochodu. W przypadku, gdy pojazd pozostaje zarejestrowany w tym samym powiecie, nie ma potrzeby wymiany tablic rejestracyjnych (pojazd otrzyma tylko nalepkę legalizacyjną). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby nowy właściciel mógł wymienić tablice rejestracyjne (np. z powodu złego stanu technicznego).
Ubezpieczenie OC
Polisa ubezpieczeniowa będzie z pewnością największym wydatkiem, w przypadku pojazdów niskiej i średniej klasy. Nowy właściciel samochodu będzie miał dwie możliwości: pozostać przy polisie OC poprzedniego właściciela lub zrezygnować z niej i wykupić własną. Na podjęcie tej decyzji nowy właściciel pojazdu ma 30 dni. Należy przy tym zaznaczyć, że pojazd nie może zostać bez ubezpieczenia nawet przez jeden dzień. Będzie to skutkowało nałożeniem kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, która może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. A zatem jeżeli pojazd przed zakupem nie posiada ubezpieczenia (bo np. został sprowadzony z zagranicy), wtedy nabywca musi zadbać o to, aby zawrzeć polisę ubezpieczeniową obowiązującą już od dnia zakupu samochodu.
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Nowy właściciel ma 14 dni na wizytę w Urzędzie Skarbowym lub opłacenie podatku przelewem internetowym. Wysokość podatku to 2% wartości rynkowej pojazdu i taka też jest brana pod uwagę przez urzędników. Tym samym kwota na umowie sprzedaży pojazdu powinna mieścić się w granicach tej wartości. Może jednak zdarzyć się, że wartość pojazdu jest rynkowo niższa i może to wynikać z różnych przyczyn (np. auto jest uszkodzone). Wtedy należy szczegółowo udokumentować ten stan rzeczy, aby uniknąć zapłaty podatku od pełnej wartości handlowej pojazdu.