Skręcenie kręgosłupa szyjnego odszkodowanie z oc sprawcy

Uzyskaj wyższe odszkodowanie

  1. Pokrycie kosztów opieki w domu
  2. Bezpłatną analizę sprawy i bezpośredni kontakt
  3. Zwrot kosztów za leczenie i rehabilitację
  4. Zadośćuczynienie za ból i cierpienie
  5. Wyrównanie za utracony dochód
Skręcenie kręgosłupa szyjnego odszkodowanie z oc sprawcy

Jak dochodzi do skręcenia kręgosłupa szyjnego?

Ten przykład urazu jest najczęściej wynikiem wypadków komunikacyjnych. Dochodzi do niego na skutek najechania w tył pojazdu poprzedzającego. Narażone na tę kontuzję są wszystkie osoby, znajdujące się w pojeździe. Schemat powstawania kontuzji jest bardzo prosty. Na skutek uderzenia dochodzi do nagłego przemieszczenia się pojazdu, a w konsekwencji osób się w nim znajdujących. Najbardziej narażony na uraz jest w takiej sytuacji odcinek kręgosłupa szyjnego. Dzieje się tak z uwagi na wolną przestrzeń, która znajduje się pomiędzy szyją, a zagłówkiem. W pierwszej chwili zderzenia dochodzi do odchylenia głowy w tył. Prawidłowo ustawiony zagłówek powinien w miarę szybko zamortyzować ten ruch. Krótko potem następuje powrót do wcześniejszej pozycji oraz odchylenie głowy w przód. Ścieżka poruszania się głowy w momencie zderzenia, przypomina ruch podczas smagnięcia biczem. Stąd też wzięła się nazwa tego urazu. Niestety w większości przypadków, objawy tego urazu nie są odczuwalne natychmiast. Bardzo często poszkodowani odczuwają ból i drętwienie dopiero po kilku lub kilkunastu godzinach od zdarzenia. To uniemożliwia postawienie właściwej diagnozy na samym początku. Można temu zaradzić i możliwie jak najprędzej od chwili zdarzenia, udać się na konsultację medyczną. Najczęściej uszkodzeniu ulega odcinek C5-C6 kręgosłupa szyjnego, z uwagi na jego przekroczenie zakresu ruchów.

Rodzaje urazów

Uraz głowy Najczęściej spowodowany uderzeniem. Następstwem może być pęknięta kość czaszki, wstrząśnienie mózgu czy krwiak śródczaszkowy. Uraz kręgosłupa szyjnego Do urazu może dojść np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. Objawem mogą być nudności, bóle głowy czy odrętwienie. Uraz klatki piersiowej Spowodowany najczęściej upadkiem z wysokości lub silnym uderzeniem. Wynikiem tego mogą być m.in. złamane żebra czy mostek. Uraz barku Do zwichnięcia stawu barkowego często dochodzi podczas uprawiania sportu. Objawem zwichniętego barku jest silny ból i problemy z poruszaniem ręką. Uraz miednicy Najczęściej dochodzi do złamania miednicy. Uraz bardzo niebezpieczny, najczęściej spowodowany przez wypadek komunikacyjny lub upadek z wysokości. Uraz kręgosłupa Najczęstszą przyczyną urazów kręgosłupa są wypadki komunikacyjne. Objawem kontuzji to m.in. zaburzenia czucia, problemy z oddychaniem i niedowład kończyn. Uraz ręki Na uraz ręki składa się kontuzja kości śródręcza, kości nadgarstka oraz kości palców. Objawem urazu może być obrzęk, ból i problemy z poruszaniem. Uraz kolana Z kontuzją kolana często spotykają się sportowcy. Objawem poważnego urazu może być problem z wyprostowaniem nogi, silny ból i wysięk. Uraz stawu skokowego Uraz można podzielić na skręcenie, zwichnięcie lub złamanie stawu skokowego. Objawem kontuzji może być obrzęk, ból, krwiak i niestabilność stawu. rodzaje urazów ciała

Objawy oraz leczenie skręcenia kręgosłupa szyjnego


Podstawowym objawem jest ból w okolicach szyi oraz pleców. Dosyć często odczuwalne są również bóle ramion oraz głowy. Część osób może doświadczać nudności, problemów z zasypianiem lub problemów ze wzrokiem czy słuchem. Niestety, diagnoza nie jest łatwa, a rozpoznanie opiera się niemal wyłącznie o doznania bólowe poszkodowanego.

Sposób leczenia jest zależny od poziomu dolegliwości pacjenta. Jeżeli skręcenie kręgosłupa szyjnego nie powoduje większych uciążliwości, stosuje się środki przeciwbólowe. Najważniejszym elementem rekonwalescencji będzie fizjoterapia oraz utrzymywanie aktywności fizycznej przez pacjenta. Ponadto w leczeniu można stosować inne metody, takie jak magnetoterapia, akupunktura czy laseroterapia. Najważniejsze jest zachowanie ruchomości odcinka kręgosłupa szyjnego. Jego unieruchomienie np. poprzez kołnierz, będzie skutkować wydłużonym okresem rekonwalescencji.

Co Ci się należy za skręcenie kręgosłupa szyjnego?


Większość kontuzji tego rodzaju spowodowana jest przez zdarzenia komunikacyjne. Dlatego też za skręcenie kręgosłupa szyjnego odszkodowanie z oc sprawcy będzie głównym źródłem rekompensaty. Po pierwsze należy rozróżnić szkody materialne od osobowych. Dla większości odszkodowanie kojarzy się z jednorazową wypłatą pieniędzy, która całościowo pokrywa wszystkie wydatki i ogólne cierpienia. Zgodnie z założeniem, to świadczenie dotyczy wyłącznie szkód materialnych, a w głównej mierze wydatków związanych z leczeniem i rehabilitacją. Poszkodowany ma więc prawo do wnioskowania o zwrot tych kosztów, do których można zaliczyć:
  • koszty zabiegów medycznych (również w prywatnych placówkach);
  • zakup leków lub urządzeń ortopedycznych;
  • dojazdy do placówek medycznych czy aptek;
  • utracone dochody, na skutek przerwania ciągłości pracy zarobkowej;
  • koszty opieki pielęgnacyjnej.
Inną formą rekompensaty jest zadośćuczynienie. W przeciwieństwie do odszkodowania, dotyczyć będzie wyłącznie szkód osobowych, a więc takich aspektów jak ból i cierpienie spowodowane wypadkiem. Osoby poszkodowane mają prawo do ubiegania się o zadośćuczynienie za skręcenie kręgosłupa szyjnego z oc sprawcy zdarzenia. Warto jednak zastanowić się nad wsparciem kancelarii odszkodowawczej, gdyż trudno jest określić właściwą kwotę zadośćuczynienia za omawiany uraz. Każda sprawa jest inna i wymaga innej kalkulacji. Można co prawda sugerować się orzeczeniami sądów powszechnych, które zazwyczaj przyznają na rzecz poszkodowanych od kilkuset do kilku tysięcy złotych zadośćuczynienia.

Jaka dokumentacja będzie potrzebna?


Wnosząc o wypłatę świadczeń z polisy OC sprawcy, poszkodowany powinien dobrze się przygotować. W końcu od zgromadzonej dokumentacji, zależeć będzie wysokość świadczeń i końcowa decyzja ubezpieczyciela. W przypadku odszkodowania, poszkodowany musi udowodnić poniesione wydatki. A więc powinien przygotować wszystkie faktury i rachunki za usługi medyczne i zakupy związane z procesem leczenia. Tutaj trzeba zaznaczyć, że osoba pokrzywdzona w wypadku, nie musi ograniczać się do państwowej opieki medycznej. Jeżeli wizyta w prywatnej placówke zdecydowanie przyśpieszy leczenie, ubezpieczyciel będzie musiał za to zapłacić. Nieco inaczej będzie wyglądać kwestia zadośćuczynienia. Nie da się wprost wycenić strat moralnych. Można jedynie opierać się o odczucia pokrzywdzonego, poparte opiniami psychologicznymi. Sądy bardzo często ustalają wysokość zadośćuczynienia w oparciu o kilka czynników:
  • wpływ poniesionego uszczerbku na codzienne funkcjonowanie pokrzywdzonego;
  • rodzaj pracy, którą wykonywała osoba poszkodowana przed wypadkiem;
  • długotrwały wpływ poniesionych szkód osobowych;
  • wpływ urazu na rozwój personalny poszkodowanego;
  • płeć i wiek.

Osobiście czy z kancelarią?


Towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często mają wątpliwości przy podejmowaniu decyzji o wypłacie świadczeń za uraz smagnięcia biczem. Głównie z uwagi na to, że ciężko udowodnić jego wystąpienie. Dużo spraw ma swój finał w sądzie, który niemal w każdym przypadku orzeka o przyznaniu świadczeń, na rzecz pokrzywdzonego. Ubezpieczyciele z racji tysięcy podobnych spraw, doskonale wiedzą jakich argumentów użyć, aby uzasadnić decyzję o odmowie wypłaty odszkodowania. Dlatego też za skręcenie kręgosłupa szyjnego odszkodowanie z oc sprawcy nie zawsze jest wypłacane i to pomimo utrzymującego się bólu. Z pomocą przychodzą kancelarie odszkodowawcze, które działają w imieniu poszkodowanych w wypadkach. Pomoc prawnika szczególnie w przypadkach takich jak obecnie omawiany, niemal zawsze jest konieczna, aby uzyskać należne świadczenia.

Kiedy możesz starać się o odszkodowanie?

Odszkodowanie za skręcenie kręgosłupa szyjnego, należy się gdy:

Posiadasz dokumentację medyczną

akceptacja ikona

Miałeś wypadek w pracy

akceptacja ikona

Miałeś wypadek w rolnictwie

akceptacja ikona

Miałeś wypadek komunikacyjny

akceptacja ikona

Doznałeś urazu wskutek błędu medycznego

akceptacja ikona

Od chwili wypadku nie minęły 3 lata

akceptacja ikona

Nadal się leczysz lub rehabilitujesz

akceptacja ikona

Wypełnij formularz, a my sprawdzimy bezpłatnie czy należy Ci się odszkodowanie

Jak to działa?

Wypełniasz

formularz weryfikacji

(to nic nie kosztuje!)

Oddzwaniamy

do Ciebie w ciągu 48h

(lub najszybciej jak to możliwe)

weryfikujemy

czy możesz starać się o odszkodowanie

wybieramy

dla Ciebie najlepszą Kancelarię Prawną

Nie wygrasz

nie płacisz

Historie naszych klientów

Średnia ocena: 4.27

Artykuły na blogu