Smagnięcie biczem odszkodowanie

Pomożemy Ci uzyskać najwyższe odszkodowanie.

  1. Bezpłatna analiza sprawy
  2. Zwrot kosztów za leczenie i rehabilitację
  3. Pokrycie kosztów opieki w domu
  4. Wyrównanie za utracony dochód
  5. Zadośćuczynienie za ból i cierpienie
Smagnięcie biczem odszkodowanie – co musisz wiedzieć?

Czym jest uraz smagnięcia biczem?

Smagnięcie biczem, które z nazwy pochodzi od angielskiego “whiplash” – to często spotykany uraz po kolizjach i wypadkach samochodowych. Występuje głównie podczas najechania na tył pojazdu, w którym osoby poszkodowane nie były przygotowane na uderzenie. Rozluźnione mięśnie w obszarze szyi, nie są w stanie zamortyzować nagłej zmiany położenia. W pierwszej chwili następuje gwałtowne odchylenie głowy w tył, po czym równie silne pochylenie w przód. Całe zdarzenie trwa ułamek sekundy i nie zawsze jego skutki są odczuwalne natychmiast. Napływ adrenaliny sprawia, że dolegliwości bólowe mogą pojawić się kilka minut czy nawet godzin po wystąpieniu zdarzenia. Niestety w przypadku tego urazu, dochodzenie świadczeń może okazać się bardzo skomplikowane.

Objawy i leczenie urazu biczowego

Można powiedzieć, że ten przypadek urazu jest dość specyficzny. Trudno bowiem udowodnić jego wystąpienie na drodze medycznej. Podczas smagnięcia biczem rzadko dochodzi do złamań czy innych poważnych kontuzji a wszelkie objawy będą oceniane subiektywnie. Do takich objawów można zaliczyć:

  • dolegliwości bólowe w obrębie szyi, barków, ramion i okolicach karku;
  • problemy ze wzrokiem lub słuchem;
  • drętwienie okolic szyi;
  • zawroty głowy;
  • bóle głowy;
  • bóle krzyża;
  • nudności;
  • problemy ze spaniem.
Uraz smagnięcia biczem, w dużym stopniu może być leczony w warunkach domowych. Po konsultacjach medycznych przepisuje się zazwyczaj środki przeciwbólowe. W przypadku zesztywnienia mięśni zleca się zażywanie leków rozkurczowych. Ponadto ważna będzie rehabilitacja, polegająca na ćwiczeniach rozluźniających mięśnie szyi oraz stosowanie okładów. Zdarza się, że ten pozornie niegroźny uraz, powoduje długotrwały uszczerbek na zdrowiu. Może dojść do uszkodzenia kręgów szyjnych i nerwów, a wtedy konieczna jest pomoc medyczna. Podczas ubiegania się o świadczenia, należy silnie udowodnić wystąpienie urazu – w tym przypadku smagnięcie biczem. Odszkodowanie z pewnością pokryje koszty leczenia, ale tylko w przypadku dobrze skompletowanej dokumentacji.

Rodzaje urazów

Uraz głowy Najczęściej spowodowany uderzeniem. Następstwem może być pęknięta kość czaszki, wstrząśnienie mózgu czy krwiak śródczaszkowy. Uraz kręgosłupa szyjnego Do urazu może dojść np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. Objawem mogą być nudności, bóle głowy czy odrętwienie. Uraz klatki piersiowej Spowodowany najczęściej upadkiem z wysokości lub silnym uderzeniem. Wynikiem tego mogą być m.in. złamane żebra czy mostek. Uraz barku Do zwichnięcia stawu barkowego często dochodzi podczas uprawiania sportu. Objawem zwichniętego barku jest silny ból i problemy z poruszaniem ręką. Uraz miednicy Najczęściej dochodzi do złamania miednicy. Uraz bardzo niebezpieczny, najczęściej spowodowany przez wypadek komunikacyjny lub upadek z wysokości. Uraz kręgosłupa Najczęstszą przyczyną urazów kręgosłupa są wypadki komunikacyjne. Objawem kontuzji to m.in. zaburzenia czucia, problemy z oddychaniem i niedowład kończyn. Uraz ręki Na uraz ręki składa się kontuzja kości śródręcza, kości nadgarstka oraz kości palców. Objawem urazu może być obrzęk, ból i problemy z poruszaniem. Uraz kolana Z kontuzją kolana często spotykają się sportowcy. Objawem poważnego urazu może być problem z wyprostowaniem nogi, silny ból i wysięk. Uraz stawu skokowego Uraz można podzielić na skręcenie, zwichnięcie lub złamanie stawu skokowego. Objawem kontuzji może być obrzęk, ból, krwiak i niestabilność stawu. rodzaje urazów ciała

Świadczenia przysługujące za smagnięcie biczem

Odszkodowanie za doznany uraz składa się z szeregu różnych świadczeń. Poszkodowany, kierując wniosek o ich przyznanie, powinien przede wszystkich zawrzeć informację o wnioskowanej kwocie. W ramach odszkodowania można ubiegać się o następujące świadczenia:

  • jednorazowe odszkodowanie – jego wysokość będzie zależna od wysokości poniesionego i udokumentowanego
  • uszczerbku na zdrowiu;
  • zadośćuczynienie – przysługuje za doznane krzywdy moralne i cierpienie. W przypadku smagnięcia biczem jego wysokość może wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.;
  • zwrot kosztów za leczenie – poszkodowany może wnioskować o pokrycie kosztów m.in. za zabiegi medyczne, sprzęt ortopedyczny, środki farmakologiczne itp.
  • zwrot kosztów za dojazdy – będzie możliwy, jeżeli poszkodowany przedstawi stosowne informacje, potwierdzające wykonane przejazdy w związku z leczeniem;
  • zwrot kosztów za opiekę pielęgnacyjną, świadczoną przez osoby trzecie;
  • wypłata zaliczki na leczenie – jest możliwość wnioskowania o wypłatę zaliczki, jeżeli usługa medyczna np. zabieg w prywatnej placówce, wymaga opłaty z góry.

W przypadku wystąpienia stałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego przez smagnięcie biczem odszkodowanie dopuszcza możliwość przyznania renty. W zależności od potrzeb poszkodowanego może mu przysługiwać stosowny rodzaj świadczenia:

  • renta z tytułu niezdolności do pracy – przyznawana osobom, które w wyniku wypadku, utraciły zdolność do kontynuowania pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej;
  • renta z tytułu zwiększonych potrzeb życiowych – wypłacana, jeżeli wskutek poniesionego uszczerbku na zdrowiu, zwiększyły się wydatki na utrzymanie np. konieczność stosowania specjalnej diety;
  • renta z uwagi na zmniejszenie się widoków powodzenia na przyszłość – może zostać przyznana, jeżeli doznany uraz ograniczył lub wyłączył możliwość dalszego rozwoju zawodowego.

Jaka dokumentacja jest potrzebna, aby wnosić o odszkodowanie?

Przede wszystkim konieczne będą wszelkie opinie lekarskie, potwierdzające wystąpienie urazu i jego wpływ na dalsze funkcjonowanie. Ważne będą też wypisy ze szpitala i skierowania na leczenie. Odszkodowanie pokryje też koszty dojazdów, związanych z leczeniem, zatem należy dołączyć informacje na ich temat. Wnosząc o zwrot kosztów za leczenie w prywatnych placówkach, zakup niezbędnych leków czy sprzętu ortopedycznego – koniecznie trzeba dołączyć stosowne faktury lub rachunki. Odszkodowanie to również zwrot poniesionych kosztów w związku z opieką pielęgnacyjną, więc konieczne będzie podanie informacji przez jaki czas taka usługa była świadczona. Ponadto mogą przydać się fotografie przedstawiające uraz na ciele.

Kiedy przysługuje Ci odszkodowanie za smagnięcie biczem?

Możesz wnosić o odszkodowanie, jeżeli:

Posiadasz dokumentację medyczną

akceptacja ikona

Doznałeś urazu wskutek błędu medycznego

akceptacja ikona

Od chwili wypadku nie minęły 3 lata

akceptacja ikona

Miałeś wypadek komunikacyjny

akceptacja ikona

Miałeś wypadek w pracy

akceptacja ikona

Miałeś wypadek w rolnictwie

akceptacja ikona

Doznałeś urazu wskutek poślizgnięcia lub potknięcia

akceptacja ikona

Nadal się leczysz lub rehabilitujesz

akceptacja ikona

Wypełnij formularz, a my sprawdzimy bezpłatnie czy należy Ci się odszkodowanie

Jak to działa?

Wypełniasz

formularz weryfikacji

(to nic nie kosztuje!)

Oddzwaniamy

do Ciebie w ciągu 48h

(lub najszybciej jak to możliwe)

weryfikujemy

czy możesz starać się o odszkodowanie

wybieramy

dla Ciebie najlepszą Kancelarię Prawną

Nie wygrasz

nie płacisz

Historie naszych klientów

Średnia ocena: 3.85

Artykuły na blogu