Umowa powinna zostać sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Pamiętaj, że na jej podstawie możesz dochodzić jakichkolwiek roszczeń w późniejszym terminie. Im więcej szczegółów na temat pojazdu znajdzie się na umowie, tym lepiej dla sprzedającego i kupującego. Aby upewnić się, co do stanu technicznego pojazdu, przed jego zakupem możesz skorzystać z autoryzowanej stacji diagnostycznej. Sprzedający, który nie ma nic do ukrycia – powinien bez przeszkód zgodzić się na takie badanie.
Obowiązki nabywcy pojazdu
Kupujący po sporządzeniu i podpisaniu umowy, jest zobowiązany dopełnić innych formalności, związanych z przekazaniem pojazdu. Pierwsza kwestia to zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych. W tym przypadku to strony podejmują decyzję, która z nich będzie za to odpowiedzialna i najczęściej obowiązek ten spoczywa po stronie nabywcy. Wysokość podatku to 2% od wartości rynkowej pojazdu, w dniu jego przekazania. Na opłacenie tego zobowiązania, osoba za to odpowiedzialna ma 14 dni od momentu sporządzenia umowy.
Umowa sprzedaży pośród innych dokumentów, będzie wymagana podczas rejestrowania lub przerejestrowania samochodu w Wydziale Komunikacji. Oprócz umowy niezbędne będą inne dokumenty tj. dowód osobisty, dowód rejestracyjny (musi zawierać wpis o aktualnym przeglądzie technicznym), karta pojazdu (o ile nabywca taką otrzymał) oraz ważna polisa OC. Na wizytę w Wydziale Komunikacje, nabywca ma 30 dni od chwili spisania umowy.
Ten sam termin będzie obowiązywał w przypadku przedłużenia obecnej lub zakupu nowej polisy OC. Nabywca pojazdu może kontynuować polisę w towarzystwie ubezpieczeniowym sprzedającego. W przeciwnym wypadku powinien w terminie 30 dni ją wypowiedzieć i wykupić polisę u innego ubezpieczyciela. Może zdarzyć się, że zakupiony pojazd nie był wcześniej ubezpieczony, wtedy nabywca ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia OC w dniu kiedy umowa sprzedaży została podpisana.