Szkoda częściowa pozwala na naprawę samochodu. Najczęściej jest ona na tyle mała, że samochód może poruszać się po drogach, zanim trafi do warsztatu. Są to najczęściej uszkodzenia blach - wgniecenia i rysy.
Znacznie poważniejszym problemem jest szkoda całkowita. Orzekana jest w przypadku, gdy koszty naprawy przekraczają wartość samochodu. Najczęściej w takich przypadkach samochód jest złomowany bądź sprzedawany jako samochód, któremu przytrafił się wypadek komunikacyjny, odszkodowanie oc wbrew pozorom może być bardzo niskie.
Niekiedy także uszkodzeniu ulegają przedmioty przewożone samochodem oraz rzeczy osobiste należące do kierowcy i pasażerów. W takim przypadku również jest mowa o szkodzie majątkowej, za którą można żądać odszkodowania.
Kto może starać się o odszkodowanie?
Kiedy starać się o odszkodowanie? |
|
zgłoszenie nie dalej, jak 3 lata po wypadku i 20 lat, jeżeli doszło do przestępstwa |
![]() |
szkody materialne w samochodzie |
![]() |
dodatkowe koszta poniesione przez poszkodowanego |
![]() |
Jak starać się o odszkodowanie
Aby starać się o odszkodowanie, najpierw należy zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Rozpoczynana jest w tym momencie procedura likwidacji szkody. W ciągu 30 dni ubezpieczyciel ma obowiązek zbadać wszystkie okoliczności ważne dla wysokości odszkodowania.
Przysyłany jest także rzeczoznawca, który dokładnie sprawdza wszystkie zniszczenia. Jego zadaniem jest też oszacowanie kosztów naprawy.
Po sporządzeniu zostaje wydana decyzja ubezpieczyciela. Krótko po niej poszkodowany otrzymuje właściwe odszkodowanie.
Dokumenty potrzebne do wypłaty
Przy wypłacie odszkodowania konieczne jest dostarczenie wielu różnych dokumentów. Oprócz wniosku należy przedstawić dokumentację sporządzoną na miejscu wypadku. Jest to oświadczenie sprawcy, a także dokumentacja fotograficzna uszkodzeń. Pomaga ona w ustalaniu kosztów naprawy.
Rekompensata za krzywdy
Często okazuje się, że odszkodowanie nie wystarcza na naprawę wszystkich szkód w samochodzie. Wynika to z wielu nieprawidłowości podczas likwidacji szkody. Tymczasem prawo gwarantuje poszkodowanym pełną rekompensatę szkód. Oznacza to, że odszkodowanie powinno pokrywać wszystkie starty, a kierowca nie ma prawa dopłacać z własnej kieszeni. Warto o tym pamiętać i domagać się wyższego odszkodowania.