Wypadek przy pracy postępowanie

Wypadek przy pracy postępowanie

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

czytaj więcej »
  1. Minimum formalności
  2. Większe odszkodowanie i zadośćuczynienie
  3. Żadnych opłat przedwstępnych
  4. Czas zgłoszenia - nawet 20 lat

Sprawdź wysokość odszkodowania

Wypadek przy pracy postępowanie

Pomoc po wypadku przy pracy

Miałeś wypadek przy pracy? Pomożemy Ci uzyskać wyższe odszkodowanie oraz zadośćuczynienie. Pamiętaj, że oprócz świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, należą Ci się także pieniądze z polisy OC przedsiębiorstwa. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.

pon.  -  pt. 8:00 - 18:00


Tuż po zaistnieniu wypadku przy pracy, najważniejsze jest udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Należy również odpowiednio zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz wyłączyć wszelkie urządzenia, które mogły przyczynić się do wypadku lub stanowią zagrożenie dla osób udzielających pomoc medyczną. O wypadku należy również niezwłocznie powiadomić przełożonego lub pracodawcę. Jeśli stan zdrowia poszkodowanego na to pozwala, powinien zgłosić wypadek jeszcze tego samego dnia. Pracodawca powołuje następnie specjalny zespół powypadkowy, którego zadaniem jest zbadać miejsce wypadku, ustalić jego przyczyny i skutki. Wyniki ustaleń zespołu powypadkowego, zapisywane są w specjalnym protokole. Dokument ten jest podstawą do ubiegania się świadczeń od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a w późniejszej kolejności od pracodawcy lub jego ubezpieczyciela.

Co konkretnie przysługuje poszkodowanemu w wypadku przy pracy? Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest pierwszą instytucją odpowiedzialną za wypłatę jednorazowego odszkodowania. Jeżeli uszczerbek na zdrowiu ma charakter długotrwały lub stały, poszkodowany ma prawo wnosić o przyznanie renty z ZUS. Jeżeli do wypadku doszło na skutek zaniedbań ze strony pracodawcy, poszkodowany będzie miał prawo domagać się od niego wypłaty odszkodowania na drodze postępowania cywilnego. Będzie to jednak możliwe dopiero wtedy, gdy środki wypłacone przez ZUS nie wystarczą na pokrycie poniesionych strat materialnych i osobowych.

Część przedsiębiorców zabezpiecza się finansowo przed skutkami wypadków w pracy i decyduje się na zakup polisy ubezpieczeniowej. Wtedy wszelkie roszczenia należy kierować do konkretnego ubezpieczyciela firmy. Oprócz zwrotu kosztów za poniesione wydatki, poszkodowani mają prawo do zadośćuczynienia, czyli rekompensaty pieniężnej za szkody osobowe oraz specjalnej renty.

Kto może starać się o odszkodowanie?

Wypadek przy pracy
O odszkodowanie może ubiegać się każda osoba, która ucierpiała w wypadku przy pracy.
Jeżeli poszkodowany był poza zakładem pracy, ale nadal realizował polecenia pracownicze, również przysługuje mu odszkodowanie.
Poszkodowany niezdolny do pracy może liczyć na przyznanie renty
Pokrzywdzony uzyskuje pieniądze od ZUS i polisy OC pracodawcy

Potrzebne dokumenty

W pierwszej kolejności, pracodawca w imieniu poszkodowanego, kieruje wniosek o wypłatę jednorazowego odszkodowania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu musi załączyć m.in. protokół ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku przy pracy, sporządzony przez zespół powypadkowy. Konieczne będzie również zaświadczenie o stanie zdrowia poszkodowanego. Zgłoszenia należy dokonać po zakończonym okresie leczenia i rehabilitacji. Nieco inaczej przedstawia się sprawa odszkodowania z polisy OC przedsiębiorstwa lub pracodawcy. Z uwagi na to, że dochodzenie roszczeń odbywa się na zasadzie przepisów kodeksu cywilnego, konieczne jest wykazanie winy po stronie pracodawcy. Inaczej również wygląda procedura dochodzenia świadczeń oraz ich rodzaj. Kwota odszkodowania zależna będzie od przedstawionych rachunków i faktur za usługi medyczne, zakup sprzętu ortopedycznego czy dokonane przejazdy do placówek medycznych. Pokrzywdzonemu przysługuje również renta. Może ona zostać przyznana w szczególności, jeżeli poszkodowany w wypadku utracił zdolność do kontynuowania pracy zarobkowej.

Kiedy należy się odszkodowanie?

Gdy został sporządzony raport powypadkowy

check icon

3 lata na zgłoszenie

check icon

Jeżeli wypadek był skutkiem przestępstwa - 20 lat na zgłoszenie

check icon

Gdy ucierpiało zdrowie pracownika

check icon

Gdy doszło do śmierci poszkodowanego

check icon

Gdy pracownik ma orzeczoną niezdolność do pracy

check icon

Sprawdź bezpłatnie, czy należy Ci się odszkodowanie

Pomoc prawna po wypadku przy pracy

Spora część osób poszkodowanych w wypadkach, nie jest do końca świadoma swoich praw do świadczeń powypadkowych. To sprawia, że proponowane kwoty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz towarzystwa ubezpieczeniowe, w wielu przypadkach są zaniżone. Należy wtedy rozważyć pomoc kancelarii odszkodowawczej. Wsparcie prawnika okazuje się w wielu sprawach bardzo korzystne dla poszkodowanych. Większość kancelarii odszkodowawczych nie wymaga opłat wstępnych, a rozlicza się dopiero za efekt czyli wygraną sprawę.

Średnia ocena: 4.50

Jak to działa?

Wypełniasz

formularz na naszej stronie

Kontakt

z naszym konsultantem w ciągu 48 h

Weryfikacja

przesłanych przez Ciebie dokumentów

Wypłata

należnej kwoty

Nie wygrasz

nie płacisz

Kontakt

z naszym konsultantem w ciągu 48 h

Weryfikacja

przesłanych przez Ciebie dokumentów

Wypłata

należnej kwoty

Nie wygrasz

nie płacisz

Historie naszych klientów

Artykuły na blogu

Świadczenie wspierające – czy będzie... Helpfind - Świadczenie wspierające – czy będzie lepsze od pielęgnacyjnego?

Świadczenie wspierające – czy będzie lepsze od pielęgnacyjnego?

Świadczenie wspierające ma być wprowadzone w 2024 roku. Omawiamy projekt ustawy, a nasz ekspert udziela komentarza w tej sprawie.

KRUS odszkodowania za złamania –... Helpfind - KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?

KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?

Odszkodowania za złamania z KRUS są wypłacane rolnikom, domownikom gospodarstwa i pomocnikom. Pokazujemy, jakie kwoty możesz uzyskać.

Co robić, gdy sąsiad uszkodzi... Helpfind - Co robić, gdy sąsiad uszkodzi nam ogrodzenie?

Co robić, gdy sąsiad uszkodzi nam ogrodzenie?

Ogrodzenie między posesjami jest częstym powodem kłótni sąsiedzkich, przez co zdarza się, że zostaje ono uszkodzone. Jak uzyskać odszkodowanie?

Korzyści, które dostajesz

bez zobowiązań

BEZ ZOBOWIĄZAŃ

Skorzystanie z bezpłatnej analizy do niczego Cię nie zobowiązuje. Nasza współpraca z Klientem musi opierać się na zaufaniu i poszanowaniu decyzji - takie mamy zasady.

bezpłatna weryfikacja

BEZPŁATNA WERYFIKACJA

Na żadnym etapie nie wymagamy opłat. Chcemy, aby każdy nasz Klient ponosił jak najmniejsze koszty. Kontakt z nami jest darmowy, tak samo jak wypełnienie formularza, a następnie jego analiza.

polityka

POLITYKA "ZERO SPAMU"

Nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swoje i swoich danych. Nie przekazujemy ich bez Twojej zgody. Twoje dane potrzebne nam są tylko do kontaktu. Nie rozsyłamy spamu, ani innych niepożądanych wiadomości.

bezpieczeństwo

BEZPIECZEŃSTWO

Jesteśmy niezależnym ekspertem. Dzięki temu działamy zawsze na korzyść poszkodowanego. Zaufaj nam i skorzystaj z naszego doświadczenia oraz kompleksowej wiedzy.

Tylko jeden krok dzieli Cię od odszkodowania Sprawdź