Zadośćuczynienie za śmierć

  1. Bez zbędnych formalności
  2. Żadnych dodatkowych opłat
  3. Nawet 20 lat na zgłoszenie
  4. Wyższe wypłaty - 70 000 zł i więcej

Sprawdź wysokość zadośćuczynienia

Zadośćuczynienie za śmierć
Zadośćuczynienie za śmierć jest niezbyt dobrze znanym świadczeniem. Przysługuje każdemu po śmierci bliskiej osoby w tragicznych okolicznościach.

Jest to świadczenie, które nie ma na celu pokrycie wydatków na pogrzeb, czy też wyrównanie poziomu życia. Zadośćuczynienie ma na celu kompensację doznanych krzywd. Mowa tu przede wszystkim o bólu i cierpieniu związanych ze stratą. Przyznana kwota ma być próbą wyrównania tej straty, a także pomóc w przystosowaniu się do nowej sytuacji.

Kto może starać się o zadośćuczynienie

O zadośćuczynienie może starać się każda osoba, która straciła bliską osobę w wypadku lub innym nagłym zdarzeniu. Zadośćuczynienie przysługuje najbliższej rodzinie zmarłego - małżonkowi i dzieciom, czy rodzicom i rodzeństwu. Świadczenie to przysługuje także osobom, które nie miały więzi formalnych i rodzinnych ze zmarłym. Może to dotyczyć na przykład przybranych rodziców i rodzeństwa. Ubiegać się o świadczenie może także partner zmarłego, czy nawet członkowie dalszej rodziny. W tych przypadkach konieczne jest jednak udowodnienie bliskiej więzi ze zmarłym.

Kiedy starać się o odszkodowanie

3 lata na zgłoszenie nawet do 20 - gdy doszło do przestępstwa check icon
Gdy śmierć poniosła bliska osoba check icon
Gdy do śmierci nie doszło w sposób naturalny check icon
Zmarły nie był sprawcą check icon

Sprawdź, czy przysługuje Ci odszkodowanie

Jak się starać o zadośćuczynienie

O zadośćuczynienie można starać się u ubezpieczyciela sprawcy. Przeprowadza ono postępowanie podobne do zwykłego procesu likwidacji szkód. Ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i ustalenie wysokości zadośćuczynienia.

Zależy ona od różnych czynników. Najważniejszymi z nich jest bliskość więzi i stopień pokrewieństwa. Kwota zależy też od okoliczności wypadku.

Jak to działa?

Wypełniasz

Formularz

Oddzwaniamy

W ciągu 24 h

Analizujemy

Przesłane dokumenty

Wypłacamy

Zadośćuczynienie

Nie wygrasz

Nie płacisz

Jakie dokumenty

Konieczny jest komplet dokumentów. Należą do nich akt zgonu oraz dokumenty zaświadczające o związkach koligacjach - akt ślubu, akt urodzenia itp.

Należy także dołączyć dokumenty potwierdzające okoliczności wypadku, np.:notatkę policyjną, czy wyrok sądowy.

Konieczne jest także dostarczenie dowodów na bliską więź ze zmarłym. Mogą to być relacje świadków, wspólne zdjęcia, czy opis zmian, jakie zaszły po śmierci bliskiego.

Rekompensata za straty

Zadośćuczynienie ma być rekompensatą za stratę i cierpienia z nią związane. Trudno jest to wycenić, dlatego zadośćuczynienia zazwyczaj wielokrotnie przewyższają kwoty odszkodowań.

Historie naszych klientów

Dowiedz się więcej o zadośćuczynieniu

Średnia ocena: 4.27