Złamany obojczyk odszkodowanie

 1. Bezpłatna analiza sprawy
 2. Zwrot kosztów za leczenie i rehabilitację
 3. Pokrycie kosztów opieki w domu
 4. Wyrównanie za utracony dochód
 5. Zadośćuczynienie za ból i cierpienie
Złamany obojczyk odszkodowanie. Sprawdź ile możesz otrzymać?

Jak dochodzi do złamania obojczyka i jakie objawy temu towarzyszą?

Obojczyk to kość o długości kilkunastu centymetrów, lekko wygięta na kształt litery “S”. Łączy ze sobą mostek i łopatkę, pełniąc przy tym dosyć istotne funkcje. Przede wszystkim dzięki mocowaniu mięśni do jego powierzchni, możliwe jest poruszanie kończyną. Ponadto obojczyk pełni funkcję usztywniającą i ochronną dla znajdujących się pod nim struktur. Położenie kości obojczykowej sprawia, że nietrudno o jej kontuzję. Do przyczyn złamania można zaliczyć bezpośrednie uderzenie w kość, uprawianie sportu kontaktowego, upadek na bark, wypadek komunikacyjny. Bardzo ważna i konieczna jest rehabilitacja po zakończonym procesie leczenia. Podobnie jak w przypadku innych złamań, za złamany obojczyk odszkodowanie pokrywa w pełni koszty takiej rehabilitacji.

Złamanie kości obojczykowej będzie skutkować opuchlizną w miejscu urazu i silnym bólem przy poruszaniu kończyną. Inne objawy, jakie mogą wystąpić to mdłości i zamroczenie. Przy złamaniu obojczyka, bardzo ważna jest właściwa, pierwsza pomoc. Należy unieruchomić kończynę wraz ze stawem barkowym i przymocować ją do tułowia, najlepiej z wykorzystaniem temblaka.

Większość złamań obojczyka leczy się bezoperacyjnie. Kończynę unieruchamia się na okres 4-6 tygodni poprzez opatrunek ósemkowy. W przypadku bardziej skomplikowanych złamań konieczny jest zabieg chirurgiczny. Podczas złamania może dojść do zagrażających życiu powikłań m.in. uszkodzeń nerwów i naczyń tętniczych. Ponadto często dochodzi do przemieszczenia odłamów kostnych. Po zdjęciu opatrunku, konieczny jest proces rehabilitacyjny, na który składa się szereg elementów m.in.

 • leczenie farmakologiczne,
 • fizykoterapia,
 • kinezyterapia,
 • masaże i treningi wzmacniające,
 • zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego.

Rodzaje urazów

Uraz głowy Najczęściej spowodowany uderzeniem. Następstwem może być pęknięta kość czaszki, wstrząśnienie mózgu czy krwiak śródczaszkowy. Uraz kręgosłupa szyjnego Do urazu może dojść np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. Objawem mogą być nudności, bóle głowy czy odrętwienie. Uraz klatki piersiowej Spowodowany najczęściej upadkiem z wysokości lub silnym uderzeniem. Wynikiem tego mogą być m.in. złamane żebra czy mostek. Uraz barku Do zwichnięcia stawu barkowego często dochodzi podczas uprawiania sportu. Objawem zwichniętego barku jest silny ból i problemy z poruszaniem ręką. Uraz miednicy Najczęściej dochodzi do złamania miednicy. Uraz bardzo niebezpieczny, najczęściej spowodowany przez wypadek komunikacyjny lub upadek z wysokości. Uraz kręgosłupa Najczęstszą przyczyną urazów kręgosłupa są wypadki komunikacyjne. Objawem kontuzji to m.in. zaburzenia czucia, problemy z oddychaniem i niedowład kończyn. Uraz ręki Na uraz ręki składa się kontuzja kości śródręcza, kości nadgarstka oraz kości palców. Objawem urazu może być obrzęk, ból i problemy z poruszaniem. Uraz kolana Z kontuzją kolana często spotykają się sportowcy. Objawem poważnego urazu może być problem z wyprostowaniem nogi, silny ból i wysięk. Uraz stawu skokowego Uraz można podzielić na skręcenie, zwichnięcie lub złamanie stawu skokowego. Objawem kontuzji może być obrzęk, ból, krwiak i niestabilność stawu. rodzaje urazów ciała

Jakie świadczenia przysługują za złamany obojczyk?

Na odszkodowanie za doznany uraz składa się wiele rodzajów świadczeń. Jeżeli poszkodowany w pełni udowodni poniesiony uszczerbek na zdrowiu – w tym przypadku odszkodowanie, jakie mu przysługuje, powinno zrekompensować wszelkie wydatki i straty moralne, poniesione w związku z wypadkiem. Trzeba zaznaczyć, że wysokość odszkodowania i konkretny rodzaj świadczeń, jaki może zostać przyznany poszkodowanemu, będzie ściśle związany z przedstawioną dokumentacją medyczną. Odszkodowanie wypłacone na rzecz poszkodowanego może składać się z następujących świadczeń:

 • jednorazowego odszkodowania za poniesiony uszczerbek na zdrowiu;
 • zwrotu kosztów opieki lekarskiej, w tym zakupu sprzętu i urządzeń medycznych;
 • zwrotu kosztów za dojazdy do placówek medycznych, na zabiegi medyczne, do apteki itp.;
 • wypłaty zaliczki na poczet niezbędnych usług medycznych czy rehabilitacyjnych; jeżeli zachodzi konieczność opłaty za nie z góry;
 • zadośćuczynienia z tytułu poniesionych strat moralnych i cierpienia.

W przypadku, gdy uszczerbek na zdrowiu ma charakter stały – poszkodowanemu przysługuje renta. Jest to bardzo przydatne świadczenie, szczególnie jeżeli wskutek urazu poszkodowany nie może dalej pracować czy prowadzić działalności gospodarczej. Złamany obojczyk może w niektórych sytuacjach powodować nieprzyjemne komplikacje lub po prostu nie zrastać się prawidłowo (występuje staw rzekomy). Uraz, który spowoduje daleko idące konsekwencje, może być podstawą do przyznania stosownego rodzaju renty. Można zaliczyć do nich:

 • rentę z tytułu utraconej zdolności do dalszej pracy,
 • rentę z tytułu zwiększonych potrzeb życiowych,
 • rentę z uwagi na zmniejszenie się widoków na przyszłość.

Jakie dokumenty są wymagane, aby wnosić o odszkodowanie?

Odszkodowanie może zostać wypłacone, jeżeli poszkodowany przedstawił niezbędną dokumentację. Na jej podstawie będzie obliczona kwota odszkodowania i rodzaj przysługujących świadczeń. Konieczne będzie skompletowanie jak największej ilości danych, potwierdzających wystąpienie urazu oraz przebieg jego leczenia. Poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie nawet do 3 lat po wypadku. Niezbędna dokumentacja powinna zawierać:

 • historię choroby wraz z wypisami i opiniami lekarzy specjalistów, na temat leczenia i rokowania na przyszłość;
 • informacje o poniesionych kosztach w związku z leczeniem – należy załączyć rachunki i faktury za usługi medyczne;
 • informacje na temat wykonanych przejazdów, związanych z leczeniem i rehabilitacją;
 • opinie psychologiczne, konieczne, aby ubiegać się o wypłatę zadośćuczynienia;
 • zdjęcia przedstawiające miejsce urazu na ciele.


Kiedy przysługuje Ci odszkodowanie za złamany obojczyk?

Możesz wnosić o odszkodowanie, jeżeli:

Posiadasz dokumentację medyczną

akceptacja ikona

Doznałeś urazu wskutek błędu medycznego

akceptacja ikona

Od chwili wypadku nie minęły 3 lata

akceptacja ikona

Miałeś wypadek komunikacyjny

akceptacja ikona

Miałeś wypadek w pracy

akceptacja ikona

Miałeś wypadek w rolnictwie

akceptacja ikona

Doznałeś urazu wskutek poślizgnięcia lub potknięcia

akceptacja ikona

Nadal się leczysz lub rehabilitujesz

akceptacja ikona

Wypełnij formularz, a my sprawdzimy bezpłatnie czy należy Ci się odszkodowanie

Jak to działa?

Wypełniasz

formularz weryfikacji

(to nic nie kosztuje!)

Oddzwaniamy

do Ciebie w ciągu 48h

(lub najszybciej jak to możliwe)

weryfikujemy

czy możesz starać się o odszkodowanie

wybieramy

dla Ciebie najlepszą Kancelarię Prawną

Nie wygrasz

nie płacisz

Historie naszych klientów

Średnia ocena: 4.23

Artykuły na blogu