/

Samochód
Podatek od samochodów spalinowych – kiedy i kogo ma dotyczyć?

Podatek od samochodów spalinowych – kiedy i kogo ma dotyczyć?

  • Oblicz, ile zapłacisz w 2024 roku za posiadanie samochodu spalinowego

  • Dowiedz się, jakie inne zmiany czekają kierowców w 2026 roku

  • Sprawdź, jak zminimalizować te koszty jeszcze przed wejściem w życie zmian

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Kalkulator podatku od samochodów spalinowych

icon-calendar

Podatek od samochodów spalinowych to coś, czego bali się prawie wszyscy kierowcy w Polsce. Niestety w związku z rozpoczęciem Krajowego Planu Odbudowy Polska będzie musiała spełnić szereg wymogów, które są związane z otrzymaniem funduszy ze środków Unii Europejskiej. Wśród wymogów jest właśnie nowy podatek od aut spalinowych.

Podatek od aut spalinowych – podstawowe informacje

Ze wstępnych ustaleń wynika, że podatek zostanie wprowadzony już w 2024 roku, ale na razie w formie jednorazowej opłaty. W 2025 polscy kierowcy nie zapłacą go ponownie, ale ma wrócić w 2026 roku i wtedy stanie się już podatkiem stałym, opłacanym corocznie.

Jeszcze w 2022 roku rzecznik rządu, Piotr Muller, twierdził, że Polska ma zupełnie inny plan, aby zachęcić społeczeństwo do zakupu samochodów elektrycznych i samochodów niskoemisyjnych. Niestety w związku z tym, że Polska to beneficjent europejskich funduszy z KPO, państwo będzie musiało wprowadzić w życie Krajowy Plan Odbudowy. A plan ten zakłada właśnie m.in. nowy podatek dla każdego właściciela samochodu spalinowego.

Cytat

@PiotrMuller w #StudioPAP: Nie planujemy podwyższać opłat rejestracyjnych dla samochodów spalinowych. [...] Chcemy obniżać (opłaty) i tworzyć zachęty dla samochodów niskoemisyjnych i elektrycznych. Chcemy szukać rozwiązań, które zachęcą ludzi do kupowania samochodów elektrycznych.

Wywiad dla PAP, 2022 r., źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1234096%2Crzecznik-rzadu-w-studio-pap-o-kpo-w-tej-chwili-mozna-juz-uruchomic

Nowy podatek od aut spalinowych – kiedy ma wejść w życie?

Nowy podatek od aut spalinowych wejdzie w życie w związku z podjęciem przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy. Plan ten zakłada właśnie wprowadzenie nowego podatku, stworzenie nowych obwodnic miast, a także modernizację floty elektrycznych pociągów i autobusów w Polsce.

Nowe kamienie milowe, które będzie musiał wprowadzić polski rząd, mają uderzać głównie w najstarsze samochody. Zwolnione z podatku będą tylko samochody zabytkowe i wojskowe. Wielu kierowców bardzo mocno odczuje podatek od samochodów spalinowych, który zostanie wprowadzony w 2024 roku.

Szczególnie mocno dotknie on tych kierowców, którzy są posiadaczami samochodów ponad 20-letnich. Według danych statystycznych w Polsce jest najstarsza flota pojazdów w całej Unii Europejskiej. Ma to związek między innymi z tym, że Polacy sprowadzają wiele starszych samochód właśnie z innych państw Unii Europejskiej, głównie z Niemiec i Francji. Niemcy i Francuzi wymieniają wtedy swoje stare samochody na nowe, a sprzedany pojazd będzie jeszcze czynny w ruchu w Polsce przez wiele lat.

Ciekawostka

Aż 41% pojazdów w Polsce to pojazdy wyprodukowane przed 2003 rokiem. Posiadacze tych pojazdów zapłacą bardzo wysoki podatek za ich posiadanie. Szczególnie wysokie będą kwoty w przypadku samochodów z silnikami o pojemności wyższej niż 2 litry.

Źródło: https://www.acea.auto/files/ACEA-report-vehicles-in-use-europe-2023.pdf

Podatek od pojazdów spalinowych – czy tylko posiadacze samochodów go zapłacą?

Tak, podatek będzie dotyczyć tylko pojazdów samochodowych wielośladowych. Jak już wcześniej wspominaliśmy, ominie on pojazdy zarejestrowane jako zabytkowe (30+ lat, 75% oryginalnych części), pojazdy rejestrowane przez Polskie Wojsko, a także wykorzystywane przez różne organizacje Państwowe do celów specjalnych.

Jednakże do wyjątków zaliczane mają być także pojazdy samochodowe jednośladowe, czyli motocykle (również te wielośladowe, z wózkiem bocznym).

Miałem stłuczkę w ciągu ostatnich 3 lat i chcę dopłatę do odszkodowania!

Podatek od emisji spalin – jak będzie ustalana jego wysokość?

Bardzo istotne będą normy emisji spalin, które spełnia konkretny pojazd. Najmniej zapłacą posiadacze pojazdów, które spełniają normę EURO 5 lub wyższą. Bardzo dużo zależy też od pojemności silnika. Wprowadzenie obowiązkowych podatków związanych z emisją spalin zostało już zorganizowane w wielu krajach należących do Unii Europejskiej. Ich przykład pokazuje, że obawy wśród polskich kierowców nie muszą okazać się słuszne.

W każdym państwie podatki od emisji wyglądają różnie, są ustalane indywidualnie. Można zatem założyć, że również w Polsce podatek będzie dostosowany do wieku polskiej floty samochodowej. Pierwszy podatek w ramach Krajowego Planu Odbudowy ma obejmować koszty związane z rejestracją pojazdu, a więc nie będzie podatkiem stałym. Dopiero w 2026 roku w życie wejdzie stały podatek obejmujący posiadanie i użytkowanie pojazdu spalinowego.

Bardzo istotne w kontekście wysokości opłaty będą:
  • normy euro danego samochodu,
  • stopień emisji dwutlenku węgla w pojeździe,
  • stopień emisji tlenków azotu w pojeździe,
  • rok produkcji pojazdu,
  • data pierwszej rejestracji pojazdu,
  • pojemność skokowa silnika.

Kalkulator podatku od samochodu spalinowego – jak wysoki podatek od auta spalinowego trzeba będzie zapłacić?

Kalkulator podatku od samochodu spalinowego to intuicyjne narzędzie. Korzysta z algorytmów bazujących na danych z projektu Ustawy o podatku od samochodów (źródło: https://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/projekty/735_p.htm), więc jest w pełni sprawdzony.

Skorzystaj z kalkulatora, jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie wydatki czekają Cię w związku z KPO.

Wzór na podatek od aut spalinowych: S = (cc)^2 * euro * stawka
Normy euro

Podatek od samochodu – jak zminimalizować?

Przede wszystkim warto sprawdzić, jaką normę EURO spełnia konkretny samochód. Jeśli jest to norma EURO 5 lub wyższa, to nie ma się czym martwić, bo podatek nie będzie bardzo wysoki.

Warto też kupić samochód z małym silnikiem, czyli 2.0 lub jeszcze mniejszym, bo to również ma duże znaczenie w kontekście wysokości podatku. Może się nawet okazać, że w perspektywie kilkuletniej taniej wyjdzie kupić nowszy samochód, bo oszczędności na paliwie i podatkach będą na tyle duże, że zniwelują wyższy koszt zakupu takiego auta.

bg-process

Jak to działa?


Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind

Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować


Czekasz na kontakt z naszym doradcą

Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze


Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów

Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe

Rozpoczynamy procedurę

W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, odszkodowanie za szkody osobowe będziemy musieli uzyskać od ubezpieczyciela, co może potrwać

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy i komu przysługuje?

23.04.2024

11 min

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na co uważać

Samochód zastępczy z OC sprawcy to przywilej poszkodowanych. Dowiedz się, jak z niego skorzystać....

Samochód

likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku

11.04.2024

15 min

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – jak wygląda proces?

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – sprawdź, jak wygląda ten proces, na co powinieneś uważać i gdzie zgłosić się po odszkodowanie....

Samochód

mandat za złe parkowanie

10.04.2024

11 min

Mandat za złe parkowanie – punkty karne i taryfikator 2024

Sprawdź jaką grzywnę i ile punktów karnych możesz otrzymać w mandacie za złe parkowanie w 2024 roku....

Samochód

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line