/

Samochód
Wypadek odszkodowanie z oc kiedy można się starać?

Wypadek odszkodowanie z oc kiedy można się starać?

Patrycja Gmurowska

Patrycja Gmurowska

10.01.2018

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

O odszkodowanie z polisy OC sprawcy zdarzenia możemy się starać, jeśli jesteśmy osobą poszkodowaną. Mamy trzy lata, aby zgłosić szkodę od momentu wypadku, oraz żeby zgłosić swoje roszczenia do sprawcy lub jego ubezpieczyciela.

Szkoda na osobie

Jeśli w wyniku zdarzenia poszkodowany odniesie obrażenia ciała, przysługuje mu m.in. roszczenie o zadośćuczynienie za obrażenia ciała i rozstrój zdrowia. Niestety nie za każdą doznaną krzywdę ubezpieczyciele są gotowi zapłacić. Zwykle skupiają się na przypadkach, gdzie skutkiem zdarzenia był trwały lub długotrwały rozstrój zdrowia. Szkodę można zgłosić do trzech lat od momentu, gdy wystąpiła szkoda- zwykle jest to moment wypadku. Prawo jednak przewiduje wyjątki.

Jeśli doznane obrażenia ciała lub rozstrój zdrowia są poważniejsze, to na zgłoszenie szkody i dochodzenie swoich roszczeń przewidywany jest okres dwudziestu lat. Związane jest to z faktem, że kodeks prawa karnego traktuje poważne naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia jako przestępstwo.

Gdy straciliśmy bliskiego członka rodziny...

W nieco innej sytuacji są bliscy osoby, która w wyniku wypadku zmarła. Nie możemy powiedzieć, że bliscy zmarłego są bezpośrednio poszkodowani. Ponieważ poszkodowany w wyniku zdarzenia zmarł. Najbliżsi członkowie rodziny zmarłego traktowani są przez prawo cywilne jako krąg osób uprawnionych.

Ustawodawca, wprowadzając art. 446 par. 4. k.c., miał świadomość, że rodzina, tracąc najbliższego członka rodziny, traci nie tylko ojca, dziecko, żonę, męża, rodziców, z którymi zwykle łączy bliskich niezwykle silna więź emocjonalna. Tracą oni często jedynego żywiciela rodziny. Na zgłoszenie zadośćuczynienia za śmierć członkowie najbliższej rodziny mają podobnie jak w przypadku poważnych szkód na osobie poszkodowanego, dwadzieścia lat od chwili wystąpienia zdarzenia.

Szkody na pojeździe i inne szkody na mieniu

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, kim jest osoba poszkodowana w szkodzie na mieniu. Nie każdy użytkownik rzeczy jest jej posiadaczem, a to właśnie właścicielowi przysługuje prawo dochodzenia odszkodowania za zniszczone mienie. Często przy szkodach na pojeździe współwłasność dzielimy między małżonków lub rodziców i dzieci. Każdy współwłaściciel jest traktowany jako poszkodowany i otrzymuje odszkodowanie w wysokości odpowiadającej udziałowi posiadanej rzeczy. Własność może być dzielona również z kredytodawcą lub leasingodawcą, a wtedy do grona poszkodowanych dołącza bank lub inna instytucja finansowa.

W przypadku szkód na pojeździe lub mieniu na zgłoszenie szkody mamy zawsze trzy lata od dnia powzięcia informacji o powstaniu szkody. W tego typu szkodach prawo nie przewiduje wyjątków od reguły. Tyle samo czasu masz na wnioskowanie o dopłatę do odszkodowania. Jest to pozbawiony zbędnych formalności proces określany jako odkup szkody OC.

Patrycja Gmurowska

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
Samochód zastępczy z AC, kiedy nie można się ubiegać

26.04.2024

13 min

Samochód zastępczy z AC – czy polisa gwarantuje pojazd?

Samochód zastępczy to w wielu przypadkach wybawienie po kolizji lub wypadku. Co w przypadku, gdy zamierzamy skorzystać z ubezpieczenia autocasco?...

Samochód

Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy i komu przysługuje?

23.04.2024

11 min

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na co uważać

Samochód zastępczy z OC sprawcy to przywilej poszkodowanych. Dowiedz się, jak z niego skorzystać....

Samochód

likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku

11.04.2024

15 min

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – jak wygląda proces?

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – sprawdź, jak wygląda ten proces, na co powinieneś uważać i gdzie zgłosić się po odszkodowanie....

Samochód

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line