/

Samochód
Dopłata do odszkodowania

Dopłata do odszkodowania

 • Dopłacamy do zaniżonego odszkodowania

 • Należne pieniądze na naprawę samochodu

 • Dopłata do odszkodowania - nawet w 48 godzin

 • Więcej pieniędzy bez zbędnych formalności

Sprawdź, ile wynosi Twoja dopłata do odszkodowania

Każdy poszkodowany kierowca chce otrzymać właściwe odszkodowanie po wypadku. Niestety, często okazuje się, że poszkodowani otrzymują za mało pieniędzy. W takim przypadku można starać się o więcej pieniędzy. Rzeczoznawcy i inni specjaliści z dziedziny odszkodowań analizują dokumenty i wszystkie szkody. Sprawdzają także przyczyny zaniżenia:

 • amortyzacja lub części zamienne
 • zaniżanie kosztów naprawy pojazdu
 • bezpodstawne naliczanie rabatów
 • zaniżanie wartości pojazdu
 • nieuwzględnienie kosztów samochodu zastępczego lub lawety
 • nieuzasadnione orzekanie o szkodzie całkowitej
 • pominięcie utraty wartości handlowej pojazdu
Sprawdzam wysokość dopłaty

Kto może starać się o dopłatę?

O dopłatę do odszkodowania OC może starać się każdy, kto nie jest zadowolony ze swojego odszkodowania. Nie jest konieczne podawanie przyczyn. Najczęściej o dopłatę starają się osoby, których odszkodowanie nie wystarczyło na naprawę samochodu, czy pokrycie innych szkód. Co ważne, o odszkodowanie może się starać osoba, która już sprzedała uszkodzony samochód. Wystarczy, że była właścicielem auta w momencie wypadku. Odkup odszkodowania to popularna forma, w której specjalizują się kancelarie odszkodowawcze.

Kiedy starać się o dopłatę?

 • Gdy wypłacone odszkodowanie jest za niskie.

 • Gdy nie minęły 3 lata od decyzji ubezpieczyciela.

 • Gdy szkoda była rozliczana kosztorysowo.

 • Gdy w kosztorysie wystąpiły błędy.

 • Gdy poszkodowany nie jest zadowolony z wysokości odszkodowania.

 • Gdy nie została podpisana ugoda.

 • W przypadku rezygnacji z naprawy, jak i po naprawie.

 • Niezależnie od rodzaju szkody - częściowej lub całkowitej.

Sprawdź, czy spełniasz warunki

Co zrobić kiedy odszkodowanie zostało zaniżone? Jak starać się o dopłatę?

Procedura starania się o dopłatę do odszkodowania jest bardzo prosta. Wystarczy przesłać swoje zgłoszenie przez formularz znajdujący się na stronie. W zgłoszeniu powinny się znaleźć:

 • dokumenty związane z wypadkiem
 • dokumentację szkody (związaną z jej likwidacją)
 • opis sprawy

Procedura ta jest znacznie prostsza niż odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Nie trzeba bowiem udowadniać swoich racji ani ponosić dodatkowych kosztów.

Gdy zgłoszenie zostaje już przyjęte, sprawa jest wnikliwie analizowana przez specjalistów. Po analizie obliczana jest wysokość odszkodowania. Na tej podstawie wypłaca się różnicę, czyli właśnie dopłatę do odszkodowania.

Potrzebne dokumenty do otrzymania dopłaty do odszkodowania

Aby otrzymać dopłatę, nie trzeba starać się o żadne nowe dokumenty. Wystarczy, że prześlesz dokumenty związane z likwidacją szkody. Najważniejszymi dokumentami w tym przypadku są kosztorys sporządzony przez rzeczoznawcę oraz wydana przez ubezpieczyciela decyzja. Można również dostarczyć kosztorys sporządzony przez niezależnego rzeczoznawcę lub wycenę warsztatu.

Drugą kategorią dokumentów jest dokumentacja związana z wypadkiem. Tutaj najważniejsze jest oświadczenie sprawcy lub notatka policyjna. Warto jednak zadbać o inne dokumenty potwierdzające wszystkie szkody, np.: zdjęcia zniszczonego samochodu.

Rekompensata szkód komunikacyjnych - co zrobić, gdy odszkodowanie zostało zaniżone?

Poszkodowani bardzo często uważają, że po otrzymaniu odszkodowania nic już nie da się zrobić. Dlatego godzą się na wypłatę zaniżonej części odszkodowania. Tymczasem główną rolą odszkodowania jest rekompensata wszystkich szkód. Oznacza to, że pieniądze wypłacane przez ubezpieczyciela muszą pokryć wszystkie straty i poniesione koszty. Procedura starania się o dopłatę nie jest skomplikowana, a daje ona wymierne korzyści.

Z jakiego powodu firma ubezpieczeniowa zaniżyła odszkodowanie?

Należy pamiętać, że w interesie Towarzystwa Ubezpieczeniowego nie leży wypłacanie wysokich odszkodowań. Odszkodowanie może zostać zaniżone np. ze względu na: wykorzystanie części zamiennych, a nie oryginałów do naprawy pojazdu, zaniżanie kosztów naprawy, czy wartości pojazdu, brak uwzględnienia kosztów samochodu zastępczego czy koniecznej do transportu pojazdu lawety.

Poradnik uzyskania dopłaty do odszkodowania z Helpfind

 • Prześlij do bezpłatnej analizy kosztorys naprawy pojazdu
 • Odbierz dopłatę

Jak ubiegać się o odszkodowanie, żeby otrzymać je w uczciwej kwocie?

1. Zbierz niezbędne dokumenty

Przygotuj oświadczenie sprawcy kolizji lub notatkę policyjną z miejsca zdarzenia. W takich dokumentach znajdziesz oczywiście numer polisy OC sprawcy, więc bez problemu zgłosisz szkodę do jego ubezpieczyciela.

2. Złóż wniosek o odszkodowanie

Masz już dokumenty, które są niezbędne, aby ubezpieczyciel mógł wydać decyzję w sprawie przyznania Ci odszkodowania. Wystarczy, że złożysz wniosek, załączając do niego oświadczenie sprawcy lub notatkę policyjną. Co ważne, wniosek o odszkodowanie musisz złożyć w ciągu 3 lat od powstania szkody. Jeśli nie zrobisz tego w terminie, to wówczas Twoje roszczenia będą przedawnione i nie dostaniesz odszkodowania.

3. Poczekaj na decyzję towarzystwa ubezpieczeniowego

Przepisy prawa nie pozostawiają wątpliwości w kwestii tego, że ubezpieczyciel musi wydać decyzję w sprawie odszkodowania w terminie 30 dni od momentu, kiedy zgłosisz do niego szkodę. W tym czasie musisz dostać odszkodowanie w kwocie bezspornej, nawet jeśli ubezpieczyciel nie byłby w stanie zająć ostatecznego stanowiska w sprawie Twojego odszkodowania.

Prawo w Polsce

Art. 14. Postępowanie likwidacyjne.

1. Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie.

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ubezpieczenia-obowiazkowe-ubezpieczeniowy-fundusz-gwarancyjny-i-17041156/art-14

4. Zweryfikuj, czy zadowala Cię kwota bezporna i skorzystaj z dopłaty

Prawdopodobnie kwota bezsporna będzie dla Ciebie niezadowalająca, więc trzeba będzie ubiegać się o odszkodowanie w wyższej kwocie.

Jeśli ubezpieczyciel zaproponował Ci ugodę, to nie możesz się na nią godzić, jeśli chcesz uzyskać wyższą kwotę. Bardziej korzystna będzie dopłata do odszkodowania – szybko, skutecznie i bez zbędnego ryzyka.

O czym warto pamiętać?

 • W kolejnym kroku formularza podaj swoje imię.

 • Uzupełnij dane kontaktowe – numer telefonu oraz adres e-mail.

 • Oczekuj na kontakt z Naszej strony – maksymalnie 2 dni robocze.

 • W międzyczasie przygotuj potrzebne dokumenty związane z likwidacją szkody – kosztorys sporządzony przez rzeczoznawcę oraz decyzję ubezpieczyciela. Jeśli posiadasz kosztorys sporządzony przez niezależnego rzeczoznawcę lub wycenę warsztatu.

 • Przygotuj również dokumenty związane z wypadkiem – oświadczenie sprawcy lub notatkę sporządzoną przez Policję. Jeśli posiadasz jakiekolwiek dodatkowe dokumenty – jak np. zdjęcia zniszczonego pojazdu – je również przygotuj.

 • Nasza Kancelaria przeanalizuje Twoją dokumentację i pokryje różnicę w odszkodowaniu bez zbędnych formalności.

Sprawdź, czy spełniasz warunki
bg-process

Jak to działa?


Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind

Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować


Czekasz na kontakt z naszym doradcą

Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze


Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów

Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe

Rozpoczynamy procedurę

W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, odszkodowanie za szkody osobowe będziemy musieli uzyskać od ubezpieczyciela, co może potrwać

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii

14.02.2024

10 min

Likwidacja szkód komunikacyjnych – kiedy należy się dopłata do odszkodowania?

Co zrobić, aby dostać odszkodowanie od ubezpieczyciela po kolizji? Dowiedz się, jak otrzymać pieniądze i czy należy Ci się dopłata....

Samochód

23.01.2024

8 min

Gdzie znajdę numer VIN samochodu?

Znalezienie VIN-u potrafi przynieść spore kłopoty kierowcy. Warto sprawdzić, w jakich miejscach pojazdu szukać tego numeru....

Samochód

ile można mieć punktów karnych

08.12.2023

12 min

Sprawdź swoje punkty karne

Sprawdź, ile można mieć punktów karnych jako doświadczony lub młody kierowca. Dowiedz się też, ile punktów dostaniesz za poszczególne wykroczenia....

Samochód

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line