/

Urazy
Wypadek w drodze z pracy - co musi wiedzieć poszkodowany

Wypadek w drodze z pracy - co musi wiedzieć poszkodowany

Katarzyna Paszenda

Katarzyna Paszenda

22.01.2018

Na co dzień napotykamy na informacje o różnego rodzaju wypadkach. Słyszymy lub czytamy o nich w mediach bądź, co gorsza, doświadczamy ich osobiście. Do tego typu zdarzeń dochodzi również podczas naszych powrotów z pracy. Jednakże często nie zdajemy sobie sprawy, jakie przysługują nam w takich sytuacjach prawa. Warto zatem wiedzieć co należy zrobić, aby mieć możliwość ubiegania się o odszkodowanie, gdy nastąpi wypadek w drodze z pracy.

Po pierwsze — prawidłowo sklasyfikuj zdarzenie

W pierwszej kolejności należy ustalić, czy dane zdarzenie spełnia definicję wypadku w drodze z pracy. Dlatego też musimy się zastanowić czy wypadek:

 • miał charakter nagły;

 • został wywołany przyczyną zewnętrzną;

 • co najistotniejsze, nastąpił w drodze z pracy do miejsca zamieszkania.

Dla przykładu — Jan Nowak wracając z pracy do domu przewrócił się na nierównej nawierzchni chodnika. W wyniku zdarzenia doznał obrażeń ciała w postaci złamania ręki.

Po drugie — gromadź dokumentację. Im więcej, tym lepiej

Jeżeli uległeś wypadkowi w drodze do pracy, ważne jest zgromadzenie dokumentacji mogącej potwierdzić okoliczności i przyczyny zaistniałego zdarzenia. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Oto przykładowy wykaz dokumentów:

 • karta wypadku — dokument sporządzany przez pracodawcę po zgłoszeniu zaistnienia zdarzenia;

 • dane świadków zdarzenia bądź ich oświadczenia (o ile tacy byli);

 • dokumentacja fotograficzna miejsca wypadku. Najczęściej w przypadku, gdy przyczyną była np.: nierówna lub oblodzona nawierzchnia;

 • notatka Policji, jeżeli przyczyną wypadku było zderzenie z innym pojazdem;

 • dokumentacja medyczna z leczenia powypadkowego potwierdzająca charakter i rozmiar powstałych obrażeń

 • potwierdzenie wezwania na miejsce zdarzenia pogotowia ratunkowego będzie dodatkowym argumentem potwierdzającym miejsce i okoliczności wypadku;

 • dokumentacja potwierdzająca ponoszone w związku z wypadkiem koszty.

Oczywiście nie wszystkie wyżej wskazane dokumenty muszą być zgromadzone, aby uzyskać odszkodowanie. Warto jednak się o to postarać, gdyż może to ułatwić i przyspieszyć cały proces.

Po trzecie — ustal właściwego sprawcę zdarzenia i wykaż odpowiedzialność

Z ustaleniem odpowiedzialnego za wypadek w drodze z pracy nie ma problemu przy zderzeniu z innym pojazdem. Inaczej jest w przypadku, gdy przyczyną zdarzenia jest np. nierówna bądź śliska nawierzchnia. W takiej sytuacji musisz ustalić, kto w ogóle jest zarządcą danego terenu. Warto też dowiedzieć się, czy czynności związane z należytym jego utrzymaniem nie zostały zlecone innej osobie. Co więcej, aby uzyskać odszkodowanie, musisz wykazać odpowiedzialność po stronie zobowiązanego. Co to w praktyce oznacza? Najprościej rzecz ujmując, muszą łącznie zostać spełnione następujące przesłanki:

 • powstanie szkody;

 • wina innej osoby lub podmiotu;

 • związek przyczynowo — skutkowy pomiędzy powstałą szkodą a przewinieniem drugiej strony.

Jakie świadczenia przysługują w związku z wypadkiem w drodze z pracy?

Jeżeli w wyniku wypadku w drodze z pracy staniesz się niezdolny do jej wykonywania, to przysługują Ci świadczenia z ZUS-u. W przypadku wykazania winy przysługują również świadczenia cywilnoprawne. Co do pierwszej kategorii świadczeń warto pamiętać o sporządzeniu wspomnianej wcześniej karty wypadku. Masz wówczas prawo do zasiłku chorobowego w wymiarze 100%, a nie 80%.

Ubieganie się o drugą kategorię świadczeń jest nieco trudniejsze — trzeba udowodnić odpowiedzialność przy pomocy odpowiedniej dokumentacji. Jeżeli jednak już to uczynisz, to od zobowiązanego — bądź jego ubezpieczyciela — przysługują różne świadczenia po wypadku. Można je podzielić na dwie kategorie:

 • świadczenie za straty niematerialne — zadośćuczynienie,

 • świadczenia za straty materialne. Należą do nich zwrot kosztów leczenia czy dojazdów do placówek medycznych, a nawet różnego rodzaju renty.

Cały proces likwidacji szkody po wypadku w drodze z pracy może okazać się skomplikowany. W szczególności, gdy z uwagi na stan zdrowia nie jesteś w stanie zadbać o jego prawidłowy przebieg. Niekiedy także występują trudności z ustaleniem odpowiedzialnego za zdarzenie. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Taką osobę cechuje doświadczenie i zaangażowanie. W związku z tym we właściwy sposób zajmie się obsługą pod kątem prawnym. Co za tym idzie, pomoże uzyskać należne odszkodowanie, i to w odpowiedniej wysokości.

Katarzyna Paszenda

Katarzyna Paszenda

Współpracownik Helpfind

Starszy doradca odszkodowawczy, specjalistka w dziedzinie szkód korporacyjnych. Ukończyła studia na Uniwersytecie Wrocławskim na kierunku administracja.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
krus odszkodowania cennik

31.05.2023

9 min

KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?

Odszkodowania za złamania z KRUS są wypłacane rolnikom, domownikom gospodarstwa i pomocnikom. Pokazujemy, jakie kwoty możesz uzyskać....

Urazy

zadośćuczynienie z oc sprawcy

21.04.2023

13 min

Zadośćuczynienie z oc sprawcy wypadku – co to jest i jak je uzyskać?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy możesz uzyskać, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Pomagamy je uzyskać....

Urazy

firmy pomagające w uzyskaniu odszkodowania

03.04.2023

11 min

Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi - jak działają?

Firmy zajmujące się odszkodowaniami mogą Ci pomóc uzyskać odszkodowanie w możliwie najwyższej kwocie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą....

Urazy

empty_placeholder

Zadośćuczynienie za doznany przez Ciebie uraz

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line