
Bezpłatnie pobierz oświadczenie sprawcy kolizji
Kliknij poniżej, aby wygenerować gotowy dokument do pobrania.
Co to jest oświadczenie sprawcy kolizji?
Oświadczenie sprawcy kolizji to dokument wspólnie przygotowany przed dwie strony zdarzenia drogowego – sprawcę oraz poszkodowanego.
W piśmie powinno paść jednoznaczne stwierdzenie, kto z biorących udział w kolizji jest winny jej spowodowania. Ponadto oświadczenie zawiera szczegóły dotyczące sytuacji – opis zajścia, dane uczestników zdarzenia, ich pojazdów oraz polis ubezpieczeniowych.
Dokument jest ważny tylko, gdy obie strony go czytelnie podpiszą. Brak podpisu sprawcy może podważyć jego wiarygodność.
Dlaczego oświadczenie sprawcy kolizji jest ważne?
Oświadczenie sprawcy kolizji jest kluczowe dla poszkodowanego, jeśli na miejsce zdarzenia nie została wezwana policja. Wówczas sporządzony dokument będzie jedynym dowodem i potwierdzeniem, że doszło do zdarzenia.
Ważne!
Jakie dane powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji?
W oświadczeniu sprawcy kolizji powinny się znaleźć podstawowe dane osobowe obu stron, krótki opis zdarzenia oraz numer polisy ubezpieczeniowej. W dokumencie nie może zabraknąć też jednoznacznej deklaracji winnego zdarzenia, które stanowi przyznanie się przez niego do winy.
Proces przebiega znacznie sprawniej, jeżeli sprawca lub poszkodowany kierowca dysponują specjalnym, wcześniej przygotowanym wzorem takiego oświadczenia.
Warto również dowiedzieć się, jak opisać okoliczności kolizji np. na parkingu. Dzięki temu wszyscy będą mieli pewność, że na piśmie znalazły się wszystkie niezbędne informacje.
W treści oświadczenia sprawcy kolizji drogowej należy zamieścić następujące informacje:
- dane uczestników zdarzenia,
- numery rejestracyjne pojazdów, które brały udział w zdarzeniu,
- marka i model obu pojazdów,
- data i miejsce zdarzenia,
- opis okoliczności zdarzenia,
- zeznania świadków (jeśli zostały sporządzone),
- numer serii dowodu osobistego sprawcy,
- nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego, a także numery polis,
- przyznanie się do winy osoby odpowiedzialnej za spowodowania zdarzenia,
- opis uszkodzeń pojazdu należącego do osoby poszkodowanej,
- podpisy uczestników zdarzenia.
Pamiętaj szczególnie o ostatnim punkcie z tej listy – nieważne jak dokładne będzie oświadczenie i ile będzie zawierało informacji – nabierze ono mocy dopiero w momencie, kiedy sprawca i poszkodowany czytelnie je podpiszą.
Jak powinno wyglądać oświadczenie sprawcy kolizji – wzór do druku z omówieniem
Nie istnieje jeden oficjalny wzór oświadczenia – jego forma nie jest regulowana prawnie. Niemniej jednak warto korzystać ze zbioru dobrych rad i praktyk, które powstały na bazie lat doświadczeń w kontaktach z firmami ubezpieczeniowymi.
Wiesz już, jakie dane powinny znaleźć się w treści dokumentu – poniżej prezentujemy wzór oświadczenia sprawcy kolizji w formule, która sprawia, że informacje są prezentowane w sposób logiczny i czytelny. Korzystanie z takiego szablonu pozwoli uniknąć pominięcia istotnych danych.


Jeśli chcesz mieć pewność, że zawarte zostały wszystkie wymagane informacje, skorzystaj z naszego bezpłatnego generatora oświadczenia, dzięki któremu przygotujesz plik PDF gotowy do wydruku.
Jak sporządzić oświadczenie sprawcy kolizji – instrukcja krok po kroku
Podczas stresującego zdarzenia bardzo łatwo o popełnienie błędu, więc warto skorzystać z gotowych rozwiązań, które pomogą prawidłowo opisać szkody powstałe i ich przyczyny oraz zabezpieczyć dane pojazdów.
Na wypadek takich sytuacji przygotowaliśmy specjalny generator, dzięki któremu stworzysz schludny i czytelny dokument. Wystarczy, że wpiszesz dane w odpowiednie pola, a oświadczenie sprawcy kolizji drogowej otrzymasz na swoją skrzynkę mailową. Całość nie zajmie Ci więcej niż kilka minut, jeśli posiadasz wszystkie dane do wpisania.
Jak wypełnić oświadczenie sprawcy kolizji – krok po kroku:
- Skorzystaj z generatora oświadczenia sprawcy kolizji na naszej stronie.
- Uzupełnij swoje imię i nazwisko, swój adres zamieszkania oraz numer kontaktowy.
- Podaj kategorię i numer prawa jazdy wraz z datą wydania dokumentu i nazwą organu wydającego.
- Wpisz numer dowodu osobistego.
- Podaj datę kolizji, miejscowość, w której miała miejsce i przybliżoną godzinę.
- Określ ulicę / skrzyżowanie / teren, na którym miała miejsce kolizja.
- Podaj markę pojazdu oraz numer rejestracyjny.
- Podaj imię i nazwisko właściciela pojazdu.
- Wpisz nazwę firmy, w której masz ważne ubezpieczenie OC, numer polisy oraz jej datę ważności.
- Podaj markę pojazdu, z którym spowodowałeś kolizję oraz jego numer rejestracyjny.
- Ustal nazwę firmy, w której pojazd sprawcy był ubezpieczony, numer polisy oraz jej datę ważności.
- Przedstaw okoliczności zdarzenia oraz jakie były jego skutki.
- Pobierz dokument, który dostaniesz na swoją skrzynkę e-mail.
- Wydrukuj go w dwóch egzemplarzach – po jednym dla każdej strony – i podpisz je.
Choć instrukcja jest długa, jej dokładne przejście gwarantuje poprawne wypełnienie wniosku i uniknięcie problemów z odszkodowaniem.
Oświadczenie o kolizji – czy zawsze jest potrzebne?
Można powiedzieć, że oświadczenie o kolizji będzie potrzebne poszkodowanemu zawsze, ale nie da się go przygotować w każdym przypadku.
Jeśli którykolwiek uczestnik wypadku odniósł obrażenia na ciele, to wtedy też trzeba wezwać służby na miejsce zdarzenia drogowego – tego wymaga prawo. W takich przypadkach oświadczenie sprawcy kolizji drogowej będzie niewystarczające, a sporządzona na miejscu notatka policji okaże się wiążąca podczas składania wniosku do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy lub przy bezpośredniej likwidacji szkody.
Oświadczenia sprawcy szkody nie przygotujesz także w przypadku braku porozumienia, co do okoliczności kolizji. W większości przypadków sytuacja jest klarowna i łatwo orzec winę, jednak nie będzie to możliwe w każdej sytuacji.
Warto zastanowić się, czy dojście do porozumienia jest możliwe, bo wezwanie policji do ustalenia przebiegu zdarzenia i orzeczenie o winie któregoś z uczestników będzie wiązało się również z wystawieniem mandatu dla sprawcy.
Ważne!
1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;
2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku.
Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/art-44
Oświadczenie spowodowania kolizji czy wezwanie policji – na co się zdecydować?
W większości sytuacji, w przypadku wystąpienia kolizji, nie ma obowiązku wzywania policji – jeśli strony się zgadzają, wystarczy napisać oświadczenie, co oszczędzi czas oraz pieniądze.
Natomiast jeżeli któraś ze stron zażąda interwencji służb porządkowych, to jak najbardziej będzie miała do tego prawo. Są jednak sytuacje, które wymagają poinformowania policji o wystąpieniu zdarzenia. Przede wszystkim dotyczy to incydentów, w których ubezpieczenie OC kierowcy było nieważne bądź istnieje podejrzenie, że prowadził on pojazd pod wpływem alkoholu.
Należy dodać, że w obu przypadkach – gdy sprawca przyznaje się do braku OC lub prowadzenia pod wpływem – spotka go ogromna kara finansowa. Poszkodowany nie musi się jednak martwić o należne odszkodowanie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zagwarantuje środki na wypłatę odszkodowania, a następnie obciąży kosztami sprawcę.
Brak ubezpieczenia OC sprawia, że za wszystkie naprawy za szkody powstałe w wyniku kolizji lub dalej idące konsekwencje (np. koszty wynajmu samochodu zastępczego), sprawca będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Prowadzenie pojazdu pod wpływem substancji odurzających to jeszcze gorsza sytuacja dla kierowcy, bo będzie on dodatkowo odpowiadał za swoje czyny przed sądem.
Wezwanie policji jest obowiązkiem, kiedy sprawca zdarzenia drogowego oddalił się z miejsca zdarzenia lub – jak już wcześniej wspomnieliśmy – jeśli w wyniku zdarzenia, któryś z uczestników doznał obrażeń ciała.
Opinia eksperta
Ekspert ds. odszkodowań w Helpfind
Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – podstawy prawne
Oświadczenie sprawcy kolizji może być sporządzone zgodnie z punktem czwartym artykułu 44. Kodeksu cywilnego o postępowaniu w przypadku kolizji lub wypadku drogowego.
Kodeks cywilny, art. 44. [Postępowanie w razie wypadku drogowego]
1) [...];
2) [...];
3) [...];
4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/art-44
Co zrobić po spisaniu oświadczenia sprawcy kolizji?
Osoba poszkodowana ma teoretycznie prostą drogę do uzyskania odszkodowania. Jeśli posiadasz już dokument świadczący o winie drugiego kierowcy, możesz zgłosić szkodę do jego ubezpieczyciela lub skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody (BLS), jeśli taką możliwość oferuje towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiona została polisa OC.
W procesie zgłoszenia szkody będziesz mieć kilka wariantów na poinformowanie zakładu ubezpieczeń o sytuacji. Obecnie najprostszym i najszybszym wydaje się kontakt za pośrednictwem strony dowolnej firmy, które posiadają interaktywne formularze na taką okoliczność.
Oczywiście, nadal możesz to zrobić osobiście w punkcie obsługi klienta danej firmy, telefonicznie, mailowo albo listownie, ale w większości przypadków nie skończy się na utworzeniu jednego konta – potrzebne będzie udokumentowanie zdarzenia poprzez dodanie załączników.

Przy zgłoszeniu szkody dowiesz się, jakie są możliwości jej likwidacji – czy możliwe jest wyłącznie rozliczenie na podstawie kosztorysu, który przygotuje firma ubezpieczeniowa, czy istnieje opcja oddania samochodu do naprawy na koszt firmy.
W trakcie wypełniania wniosku ubezpieczyciel powinien poprosić o dodanie załączników – oświadczenia sprawcy, kopii dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy czy zdjęć szkody. Jeśli nie będziesz mieć pod ręką wszystkich dokumentów – nie przejmuj się.
W większości przypadków uzupełnienie braków jest możliwe na późniejszym etapie, jednak warto pamiętać, że cała sprawa nie będzie rozpatrzona bez dostarczenia wymaganych dowodów.

Firma ubezpieczeniowa powinna oddelegować rzeczoznawcę, aby ocenił stan samochodu po zdarzeniu. W przypadku mniejszych szkód może odstąpić od tego i wycenić szkodę na podstawie zdjęć.
Uważaj jednak podczas odbioru decyzji – w wielu przypadkach wypłacone odszkodowania są zaniżone. Dzieje się tak przez uwzględnienie w kosztorysach wszystkich koniecznych napraw, stosowaniu współczynnika odchylenia, amortyzacji czy stosowaniu zamienników zamiast oryginalnych części.
Po wypłacie warto zweryfikować przesłaną decyzję oraz kosztorys – tym bardziej że taką analizę i propozycję dopłaty można otrzymać bezpłatnie.
Masz szkodę na pojeździe? Uzyskaj dodatkowe środki
Czasami zdarza się, że odszkodowanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe może okazać się niewystarczające.
Jeśli masz wątpliwości co do wysokości odszkodowania, warto je skonsultować. Na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela masz co do zasady 3 lata, a w niektórych sytuacjach nawet dłużej.

Warto również skorzystać z usług firmy Helpfind, która oferuje swoim klientom bezpłatną weryfikację przesłanego kosztorysu. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz na naszej stronie, a następnie prześlesz otrzymane dokumenty do bezpłatnej weryfikacji.
Jeśli stwierdzimy, że możliwe jest otrzymanie dodatkowych środków w Twojej sytuacji, wówczas zaproponujemy Ci ofertę odkupu Twojej szkody poprzez cesję wierzytelności. Po akceptacji naszej oferty, pieniądze trafią na Twoje konto nawet w ciągu 48 godzin od momentu podpisania dokumentów.
Jak otrzymać wsparcie od Helpfind?
- Wypełnij krótki formularz na naszej stronie internetowej.
- Prześlij kosztorys i inne dokumenty otrzymane od firmy ubezpieczeniowej do bezpłatnej weryfikacji.
- Poczekaj na wynik weryfikacji i kontakt ze strony Helpfind.
- Zaakceptuj naszą ofertę, podpisz umowę i ciesz się dodatkowymi pieniędzmi nawet w ciągu 48 godzin od dopełnienia formalności.
Najczęściej zadawane pytania
Jak wygląda wzór oświadczania przy kolizji dla szkody parkingowej?
Oświadczenie kolizji parkingowej to bardzo ważny dokument – dzięki niemu możesz dostać odszkodowanie nawet za niewielkie zarysowania. Pamiętaj jednak, że takie oświadczenie najlepiej wypełnić ze sprawcą – na miejscu, gdzie doszło do powstania szkody parkingowej lub w domu, jeśli ten jedynie zostawi Ci swoje dane i umówi się na podpis dokumentu.
O czym często zapomina się przy oświadczeniu sprawcy kolizji?
Pamiętaj, żeby w oświadczeniu znalazło się jednoznacznie przyznanie się do spowodowania kolizji przez sprawcę, a także wskazanie jego zaniedbania.
Kto spisuje oświadczenie o kolizji?
Obowiązek przygotowania oświadczenia spada na uczestników kolizji. Jeśli nie chcą wzywać policji, muszą wspólnie wypracować porozumienie w sprawie przygotowania dokumentu.
Czy sprawca może zapłacić poszkodowanemu z pominięciem ubezpieczyciela?
Ugoda między stronami w sprawie kolizji drogowej jest możliwa i dopuszczalna. Wymaga porozumienia między stronami. Poszkodowany nie powinien mieć wątpliwości co do kosztów likwidacji szkody. Jeśli przyjmie pieniądze, ale kwota będzie zbyt mała do pokrycia kosztów likwidacji szkody, będzie stratny. Obie strony powinny pamiętać także, że potrzebne będzie oświadczenie przekazania pieniędzy po kolizji drogowej.
Ile czasu na spisanie oświadczenia o kolizji?
W prawie nie ma terminu, który określa, kiedy musi zostać spisane oświadczenie o kolizji, natomiast każda chwila zwłoki działa na niekorzyść poszkodowanego. Jeśli strony nie podpiszą oświadczenia, nie wezwą policji i odjadą z miejsca zdarzenia, wówczas poszkodowany może mieć problem z udowodnieniem swojej racji, jeśli sprawca zmieni zdanie w kontekście przyznania się do winy.
Wybierz dokumenty
Przeczytaj także artykuły na blogu
15.05.2025
14 min
Tempomat – jak działa, kiedy warto z niego korzystać?
14.05.2025
18 min
EPC – co to jest i jak rozwiązać problem zapalonej kontrolki?
14.05.2025
12 min
Strefa ruchu – co to jest, gdzie obowiązuje
Możliwość uzyskania dodatkowych środków
Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu
Bezpłatna analiza dokumentacji
Brak opłat wstępnych
Jesteśmy niezależnym ekspertem
Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line