Bezpłatnie pobierz oświadczenie sprawcy kolizji
Kliknij poniżej, aby wygenerować gotowy dokument do pobrania.
Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji – wzór do druku z omówieniem
Bez oświadczenia sprawcy kolizji lub notatki policyjnej niestety nie będziesz wiedzieć, gdzie masz się zgłosić po należne pieniądze od firmy ubezpieczeniowej. Proces ubiegania się o wypłatę odszkodowania rozpoczyna się na miejscu zdarzenia, gdzie poszkodowany i sprawca muszą ustalić okoliczności kolizji.
W oświadczeniu sprawcy kolizji powinny się znaleźć podstawowe dane osobowe obu stron, krótki opis zdarzenia oraz numer polisy ubezpieczeniowej. Ten proces przebiega znacznie wygodniej, jeżeli sprawca lub poszkodowany kierowca dysponuje specjalnym wzorem takiego oświadczenia. Warto również dowiedzieć się wcześniej, jak opisać okoliczności kolizji np. na parkingu. Dzięki temu wszyscy mają pewność, że na piśmie znalazły się wszystkie niezbędne informacje.
Wystarczy, że skorzystasz z naszego generatora, a załatwisz formalność w 5 minut. Wystarczy, że wpiszesz dane w odpowiednie pola, a oświadczenie sprawcy kolizji drogowej gotowe do wydruku otrzymasz na swoją skrzynkę mailową.
W treści oświadczenia sprawcy kolizji drogowej trzeba zamieścić następujące informacje:
dane uczestników zdarzenia,
numery rejestracyjne pojazdów, które brały udział w zdarzeniu,
marka i model obu pojazdów,
datę i miejsce zdarzenia,
opis okoliczności zdarzenia,
nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy i Twojego TU, a także numery polis,
przyznanie się do winy osoby odpowiedzialnej za spowodowania zdarzenia,
opis uszkodzeń pojazdu należącego do osoby poszkodowanej,
podpisy uczestników zdarzenia.
Jeśli chcesz samodzielnie przygotować dokument, bądź przygotowany – zapoznaj się z niezbędnymi danymi, które muszą znaleźć się w oświadczeniu.
Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji – instrukcja krok po kroku
Skorzystaj z generatora oświadczenia sprawcy kolizji na naszej stronie.
Uzupełnij swoje imię i nazwisko, swój adres zamieszkania oraz numer kontaktowy.
Podaj kategorię i numer prawa jazdy wraz z datą wydania dokumentu i nazwą organu wydającego.
Wpisz numer dowodu osobistego.
Podaj datę kolizji, miejscowość, w której miała miejsce i przybliżoną godzinę.
Określ ulicę / skrzyżowanie / teren, na którym miała miejsce kolizja.
Podaj markę pojazdu oraz numer rejestracyjny.
Podaj imię i nazwisko właściciela pojazdu.
Wpisz nazwę firmy, w której masz ważne ubezpieczenie OC, numer polisy oraz jej datę ważności.
Podaj markę pojazdu, z którym spowodowałeś kolizję oraz jego numer rejestracyjny.
Ustal nazwę firmy, w której pojazd sprawcy był ubezpieczony, numer polisy oraz jej datę ważności.
Przedstaw okoliczności zdarzenia.
Pobierz dokument, który dostaniesz na swoją skrzynkę e-mail.
Instrukcja wydaje się długa, jednak spełnienie wszystkich poszczególnych punktów jest gwarancją, że firma ubezpieczeniowa nie będzie miała problemów z wypłatą odszkodowania na podstawie tak przygotowanego pisma.
Skorzystaj z bezpłatnego generatora oświadczenia sprawcy kolizjiOświadczenie o kolizji – czy zawsze jest potrzebne?
Oświadczenie nie zawsze będzie Ci potrzebne, bo w niektórych sytuacjach trzeba po prostu wezwać policję na miejsce zdarzenia drogowego. Takie sytuacje mają miejsce raczej w przypadku kolizji poza terenem zabudowanym, kiedy prędkość jest zdecydowanie wyższa.
Jeśli którykolwiek uczestnik wypadku odniósł obrażenia na ciele, to wtedy też trzeba wezwać służby na miejsce zdarzenia drogowego, bo wymaga tego prawo. Wówczas oświadczenie sprawcy kolizji drogowej będzie niewystarczające.
Ważne!
1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;
2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/art-44
Oświadczenie spowodowania kolizji czy wezwanie policji – na co się zdecydować?
Podczas większości kolizji wszystkie sprawy związane z wymianą informacji i zabezpieczeniem pojazdu można rozwiązać bez udziału policji. Jeżeli natomiast któraś ze stron zażąda interwencji służb porządkowych, to jak najbardziej będzie miała do tego prawo.
Są jednak sytuacje, które wymagają poinformowania policji o wystąpieniu zdarzenia. Przede wszystkim dotyczy to incydentów, w których ubezpieczenie OC kierowcy było nieważne bądź prowadził on pojazd pod wpływem alkoholu. Należy dodać, że w obu przypadkach takiego kierowcę spotka ogromna kara finansowa.
Brak ubezpieczenia OC sprawia, że za wszystkie naprawy lub dalej idące konsekwencje (np. koszty wynajmu samochodu zastępczego), sprawca będzie musiał pokryć z własnego majątku. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym to jeszcze gorsza sytuacja dla kierowcy, ponieważ będzie on dodatkowo odpowiadał za swoje czyny przed sądem.
Wezwanie policji jest obowiązkiem, gdy sprawca zdarzenia drogowego oddalił się z miejsca zdarzenia lub – jak już wcześniej wspomnieliśmy – jeśli wskutek wypadku doszło do powstania obrażeń ciała u któregoś z uczestników.
Opinia eksperta
Bartosz Rybicki, ekspert ds. odszkodowań w Helpfind.
Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – podstawy prawne
Oświadczenie sprawcy kolizji może być sporządzona zgodnie z punktem czwartym artykułu 44. z Kodeksu cywilnego o postępowaniu w razie wypadku drogowego.
Prawo w Polsce
Art. 44. [Postępowanie w razie wypadku drogowego]
1) [...];
2) [...];
3) [...];
4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/art-44
Dzięki oświadczeniu sprawcy kolizji możesz się starać o odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej powinno zawierać takie same informacje jak notatka policyjna, jeśli chcesz bezproblemowo uzyskać należne pieniądze po wypadku.
Chcę wygenerować oświadczenie sprawcy kolizjiOświadczenie – kolizja bez większych konsekwencji
Jeśli kolizja była niezbyt poważna i samochody nadal są w stanie, który umożliwia dalszą jazdę, to jest to idealna sytuacja, aby skorzystać z oświadczenia sprawcy kolizji. Wystarczy wpisać wszystkie niezbędne dane w odpowiednie pola w generatorze. Dostaniesz gotowy wzór oświadczenia sprawcy kolizji, z którego można skorzystać w procesie likwidacji szkody.
Oświadczenie o szkodzie pojazdu – stłuczka zakończona poważnym uszkodzeniem
Jeśli doszło do bardzo poważnej stłuczki i którykolwiek z pojazdów nie może być usunięty z jezdni na pobocze, to wówczas trzeba wezwać policję na miejsce, w którym doszło do kolizji drogowej. Samo sporządzenie oświadczenia sprawcy kolizji byłoby w takiej sytuacji niewystarczające, bo policji musi przybyć na miejsce i dokonać oględzin, a także sporządzić notatkę z miejsca kolizji.
Co dalej po spisaniu oświadczenia?
Jako osoba poszkodowana masz teoretycznie prostą drogę do uzyskania odszkodowania. Wystarczy, że po zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela sprawcy wybierzesz sposób likwidacji szkody. Pamiętaj, że do zgłoszenia szkody musi być dołączone oświadczenie sprawcy kolizji drogowej.
Większość kierowców decyduje się na rozliczenie kosztorysowe, dzięki czemu odszkodowanie jest wypłacane przez ubezpieczyciela z góry, na podstawie sporządzonego kosztorysu naprawy pojazdu. Innym wariantem jest rozliczenie bezgotówkowe, inaczej nazywane warsztatowym.
Decydują się na nie przede wszystkim właściciele młodszych pojazdów. Wystarczy, że zostawią uszkodzony samochód w warsztacie, który współpracuje z ubezpieczycielem. Następnie po zakończonej naprawie odbierają pojazd i nie muszą przejmować się dalszymi formalnościami. Warsztat sam rozlicza się z zakładem ubezpieczeń. Oczywiście w obu metodach rozliczenia poszkodowany ma prawo do samochodu zastępczego, którego koszt zostanie zwrócony z polisy OC sprawcy.
Niestety w przypadku metody warsztatowej nie można się starać o dopłatę, a niekiedy ubezpieczyciele wymagają zapłacenia pozostałej kwoty, której zażyczył sobie warsztat, a kosztorys ubezpieczyciela wskazuje na niższą kwotę. Lepiej skorzystać z metody kosztorysowej, bo można się wtedy starać o dodatkowe pieniądze.
Co robić w razie zaniżonego odszkodowania przez ubezpieczyciela?
Dlaczego jednak uzyskanie odszkodowania jest łatwe tylko teoretycznie? W większości przypadków poszkodowani kierowcy otrzymują zaniżone odszkodowanie, które nie pokrywa wszystkich kosztów naprawy pojazdu.
Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej to tylko pierwszy krok do uzyskania odszkodowania w uczciwej kwocie. Kosztorysy sporządzane przez towarzystwa ubezpieczeniowe mogą być nawet w 99% przypadków błędnie przygotowane poprzez zastosowanie części nieoryginalnych czy potrąceń amortyzacyjnych.
Ponadto proponowane stawki za pracę warsztatu czy lakiernika, są również zbyt niskie – niekiedy wręcz dwukrotnie. Wszystkie te czynniki sprawiają, że poszkodowani właściciele samochodów są zmuszeni do pokrycia części kosztów z własnego majątku, co jest sprzeczne z zasadą pełnej rekompensaty za doznane szkody materialne.
Wtedy z pomocą najlepiej jest zwrócić się po pomoc. Możesz np. zdecydować się na dopłatę do odszkodowania w naszej firmie. Analiza jest bezpłatna i potrawa maksymalnie 3 dni robocze. Następnie dostaniesz od nas konkretną propozycję dopłaty, która trafi na Twoje konto bankowe już po kilku dniach.
Prześlij swój kosztorys i sprawdź, czy należy Ci się dopłataNajczęściej zadawane pytania
Jak wygląda wzór oświadczania przy kolizji dla szkody parkingowej?
Jeśli szukasz wzoru oświadczenia do szkody parkingowej, to jesteś w dobrym miejscu. Nasz generator przyda Ci się również w takiej sytuacji, ale będą Ci potrzebne dane sprawcy, który zarysował Twój samochód. Oświadczenie kolizji parkingowej to bardzo ważny dokument, bo dzięki niemu możesz dostać odszkodowanie nawet za niewielkie zarysowania, które przecież są problematyczne, szczególnie w przypadku nowego samochodu. Pamiętaj jednak, że takie oświadczenie najlepiej wypełnić ze sprawcą – na miejscu, gdzie doszło do powstania szkody parkingowej lub w domu, jeśli ten jedynie zostawi Ci swoje dane i umówi się na podpis dokumentu.
O czym często zapomina się przy oświadczeniu sprawcy kolizji?
Kto spisuje oświadczenie o kolizji?
Czy sprawca może zapłacić poszkodowanemu z pominięciem ubezpieczyciela?
Ugoda między stronami w sprawie kolizji drogowej jest możliwa i dopuszczalna. Wymaga porozumienia między stronami. Poszkodowany nie powinien mieć wątpliwości co do kosztów likwidacji szkody. Jeśli przyjmie pieniądze, ale kwota będzie zbyt mała do pokrycia kosztów likwidacji szkody, będzie stratny. Obie strony powinny pamiętać także, że potrzebne będzie oświadczenie przekazania pieniędzy po kolizji drogowej.
Ile czasu na spisanie oświadczenia o kolizji?
Wybierz dokumenty
Przeczytaj także artykuły na blogu
21.08.2024
11 min
Odszkodowanie za wypadek samochodowy – jak je otrzymać?
01.07.2024
11 min
Uderzenie w tył samochodu - czyja wina, odszkodowanie, dopłata
19.06.2024
9 min