/

Do pobrania
Oświadczenie sprawcy kolizji

Oświadczenie sprawcy kolizji

Pobierz gotowy wzór oświadczenia sprawcy kolizji PDF

Bezpłatnie pobierz oświadczenie sprawcy kolizji

Kliknij poniżej, aby wygenerować gotowy dokument do pobrania.

Wygeneruj i pobierz dokument

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do setek lub nawet tysięcy zdarzeń komunikacyjnych. Kierowcy, którzy brali udział w kolizji drogowej, z pewnością nie spodziewali się takiego przebiegu sytuacji. Niestety przemieszczając się nawet zgodnie z obowiązującymi zasadami, jest się ciągle narażonym na błędy innych kierowców.

Warto być przygotowanym na możliwe komplikacje, w tym na ewentualną stłuczkę. Nawet niepozorne oświadczenie sprawcy kolizji, które można pobrać i wydrukować w ciągu kilku minut, będzie ogromnym ułatwieniem. Oświadczenie sprawcy kolizji powinno znaleźć się w każdym schowku samochodowym, bo dzięki niemu można opisać okoliczności kolizji i uzyskać odszkodowanie.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – podstawowe informacje

Oświadczenie sprawcy kolizji może być sporządzona zgodnie z punktem czwartym artykułu 44. z Kodeksu cywilnego o postępowaniu w razie wypadku drogowego.

Prawo w Polsce

Art. 44. [Postępowanie w razie wypadku drogowego]

1. Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:
1) [...];
2) [...];
3) [...];
4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/art-44

Dzięki oświadczenie sprawcy kolizji możesz się starać o odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej powinno zawierać takie same informacje jak notatka policyjna, jeśli chcesz bezproblemowo uzyskać odszkodowanie po wypadku. Co jeszcze trzeba wiedzieć o oświadczeniu?

 • oświadczenie musi podpisać nie tylko sprawca kolizji, ale także osoba poszkodowana,

 • jeśli w wypadku ktoś doznał obrażeń na ciele, to wówczas oświadczenie sprawcy kolizji drogowej będzie niewystarczające,

 • niezbędne jest, aby w oświadczeniu sprawca przyznał się do spowodowania kolizji, a także wskazał swoje zaniedbanie.

Bez oświadczenia sprawcy kolizji lub notatki policyjnej niestety nie będziesz wiedzieć, gdzie masz się zgłosić po odszkodowanie. Nie oznacza to, że nie możesz dostać pieniędzy. Jeśli ucierpiało Twoje zdrowie, to wtedy jest szansa na odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jednakże ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie tylko wtedy, kiedy masz notatkę policyjną lub oświadczenie sprawcy kolizji. W przypadku UFG musisz się liczyć z tym, że odszkodowanie będzie zawsze obniżone o kwotę 300 euro.

Chcę wygenerować oświadczenie sprawcy kolizji

Oświadczenie o kolizji – czy zawsze jest potrzebne?

Wzór oświadczenia o kolizji nie zawsze będzie Ci potrzebny, bo w niektórych sytuacjach trzeba po prostu wezwać policję na miejsce zdarzenia drogowego. Oczywiście takie sytuacje mają miejsce raczej w przypadku kolizji poza terenem zabudowanym, kiedy prędkość jest zdecydowanie wyższa. Jeśli którykolwiek uczestnik wypadku odniósł obrażenia na ciele, to wtedy też trzeba wezwać służby na miejsce zdarzenia drogowego, bo wymaga tego prawo.

Ważne!

Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:
1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;
2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/art-44

Prawo w Polsce

Art. 44. [Postępowanie w razie wypadku drogowego]

1. Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:
1) [...];
2) [...];
3) [...];
4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/art-44

Oświadczenie sprawcy kolizji czy wezwanie policji – na co się zdecydować?

Podczas większości kolizji wszystkie sprawy związane z wymianą informacji i zabezpieczeniem pojazdu można rozwiązać bez udziału policji. Jeżeli natomiast któraś ze stron zażąda interwencji służb porządkowych, to jak najbardziej będzie miała do tego prawo.

Są jednak sytuacje, które wymagają poinformowania policji o wystąpieniu zdarzenia. Przede wszystkim dotyczy to incydentów, w których ubezpieczenie OC kierowcy było nieważne bądź prowadził on pojazd w stanie nietrzeźwości. Należy dodać, że w obu przypadkach takiego kierowcę spotka ogromna kara finansowa.

Brak ubezpieczenia OC sprawia, że za wszystkie naprawy lub dalej idące konsekwencje (np. koszty wynajmu samochodu zastępczego), sprawca będzie musiał pokryć z własnego majątku. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym to jeszcze gorsza sytuacja dla kierowcy, ponieważ będzie on dodatkowo odpowiadał za swoje czyny przed sądem.

Policję należy również wezwać w sytuacji, gdy sprawca zdarzenia drogowego oddalił się z miejsca zdarzenia lub – jak już wcześniej wspomnieliśmy – jeśli wskutek wypadku doszło do powstania obrażeń ciała u któregoś z uczestników.

Opinia eksperta

Jeśli razem ze sprawcą kolizji nie macie żadnych wątpliwości, że to on zawinił, to lepiej będzie po prostu pobrać i wypełnić oświadczenie sprawcy kolizji. Oszczędzisz czas, a i tak uzyskasz od sprawcy to, czego potrzebujesz, żeby dostać odszkodowanie od jego ubezpieczyciela. Natomiast jeśli sprawca nie chce się przyznać do winy lub próbuje wymusić na na Tobie przyjęcie gotówki zamiast pieniędzy od ubezpieczyciela, to wtedy koniecznie wezwij policję.

opinia Bartosza Rybickiego, eksperta ds. odszkodowań w Helpfind.

Chcę wygenerować oświadczenie sprawcy kolizji

Oświadczenie – kolizja bez większych konsekwencji

Jeśli kolizja była niezbyt poważna i samochody nadal są w stanie, który umożliwia dalszą jazdę, to jest to idealna sytuacja, aby skorzystać z oświadczenia sprawcy kolizji. Wystarczy wpisać wszystkie niezbędne dane w odpowiednie pola w generatorze. Dostaniesz gotowy wzór oświadczenia sprawcy kolizji, z którego można skorzystać w procesie likwidacji szkody.

Oświadczenie – stłuczka zakończona poważnym uszkodzeniem pojazdu

Jeśli doszło do bardzo poważnej stłuczki i którykolwiek z pojazdów nie może być usunięty z jezdni na pobocze, to wówczas trzeba wezwać policję na miejsce, w którym doszło do kolizji drogowej. Samo sporządzenie oświadczenia sprawcy kolizji byłoby w takiej sytuacji niewystarczające, bo policji musi przybyć na miejsce i dokonać oględzin, a także sporządzić notatkę z miejsca kolizji.

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu lub po stłuczce?

Towarzystwa ubezpieczeniowe czy inne instytucje nie wymagają specjalnego wzoru oświadczenia osoby, która spowodowała kolizję drogową. W każdej takiej sytuacji wystarczy odręczne pismo, w którym kierowca przyzna się do spowodowania zdarzenia.

W oświadczeniu sprawcy kolizji powinny się znaleźć podstawowe dane osobowe obu stron, krótki opis zdarzenia oraz numer polisy ubezpieczeniowej. Ten proces proces przebiega znacznie wygodniej, jeżeli sprawca lub poszkodowany kierowca dysponuje specjalnym wzorem takiego oświadczenia. Dzięki temu wszyscy mają pewność, że na piśmie znalazły się wszystkie niezbędne informacje.

Oświadczenie sprawcy kolizji wzór z omówieniem

Skorzystaj z naszego generatora. Wystarczy, że wpiszesz dane w odpowiednie pola, a gotowy dokument dostaniesz na swoją skrzynkę mailową.

W treści oświadczenia sprawcy kolizji drogowej trzeba zamieścić następujące informacje:

 • dane obu kierowców uczestniczących w zdarzeniu,

 • numery rejestracyjne pojazdów, które brały udział w zdarzeniu,

 • marka i model obu pojazdów,

 • datę i miejsce zdarzenia,

 • opis okoliczności zdarzenia,

 • nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy i Twojego TU, a także numery polis,

 • przyznanie się do winy osoby odpowiedzialnej za spowodowania zdarzenia,

 • opis uszkodzeń pojazdu należącego do osoby poszkodowanej.

oświadczenie sprawcy kolizji
oświadczenie sprawcy kolizji wzór
Chcę wygenerować oświadczenie sprawcy kolizji

Szkoda parkingowa wzór pdf

Jeśli szukasz wzoru oświadczenia do szkody parkingowej, to jesteś w dobrym miejscu. Nasz generator przyda Ci się również w takiej sytuacji, ale będą Ci potrzebne dane sprawcy, który zarysował Twój samochód. Oświadczenie kolizji parkingowej to bardzo ważny dokument, bo dzięki niemu możesz dostać odszkodowanie nawet za niewielkie zarysowania, które przecież są problematyczne, szczególnie w przypadku nowego samochodu.

Pamiętaj jednak, że takie oświadczenie najlepiej wypełnić ze sprawcą – na miejscu, gdzie doszło do powstania szkody parkingowej lub w domu sprawcy, jeśli ten jedynie zostawi Ci swoje dane.

Jak ubiegać się o odszkodowanie, gdy mam już oświadczenie sprawcy wypadku?

Jako osoba poszkodowana masz teoretycznie prostą drogę do uzyskania odszkodowania. Wystarczy, że po zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela sprawcy wybierzesz sposób likwidacji szkody. Pamiętaj, że do zgłoszenia szkody musi być dołączone oświadczenie sprawcy kolizji drogowej.

Większość kierowców decyduje się na rozliczenie kosztorysowe, dzięki czemu odszkodowanie jest wypłacane przez ubezpieczyciela z góry, na podstawie sporządzonego kosztorysu naprawy pojazdu. Innym wariantem jest rozliczenie bezgotówkowe, inaczej nazywane warsztatowym.

Decydują się na nie przede wszystkim właściciele młodszych pojazdów. Wystarczy, że zostawią uszkodzony samochód w warsztacie, który współpracuje z ubezpieczycielem. Następnie po zakończonej naprawie odbierają pojazd i nie muszą przejmować się dalszymi formalnościami. Warsztat sam rozlicza się z zakładem ubezpieczeń. Oczywiście w obu metodach rozliczenia poszkodowany ma prawo do samochodu zastępczego, którego koszt zostanie zwrócony z polisy OC sprawcy.

Niestety w przypadku metody warsztatowej nie można się starać o dopłatę, a niekiedy ubezpieczyciele wymagają zapłacenia pozostałej kwoty, której zażyczył sobie warsztat, a kosztorys ubezpieczyciela wskazuje na niższą kwotę. Lepiej skorzystać z metody kosztorysowej, bo można się wtedy starać o dodatkowe pieniądze.

Co robić w razie zaniżonego odszkodowania?

Dlaczego jednak uzyskanie odszkodowania jest łatwe tylko teoretycznie? W większości przypadków poszkodowani kierowcy otrzymują zbyt niskie odszkodowanie, które nie pokrywa wszystkich kosztów naprawy pojazdu. Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej to tylko pierwszy krok do uzyskania odszkodowania w uczciwej kwocie. Kosztorysy sporządzane przez towarzystwa ubezpieczeniowe mogą być nawet w 99% przypadków zaniżone poprzez zastosowanie części nieoryginalnych czy potrąceń amortyzacyjnych.

Ponadto proponowane stawki za pracę warsztatu czy lakiernika, są również zbyt niskie – niekiedy wręcz dwukrotnie. Wszystkie te czynniki sprawiają, że poszkodowani właściciele samochodów są zmuszeni do pokrycia części kosztów z własnego majątku, co jest sprzeczne z zasadą pełnej rekompensaty za doznane szkody materialne.

Wtedy z pomocą najlepiej jest zwrócić się po pomoc. Możesz np. zdecydować się na dopłatę do odszkodowania w naszej firmie. Analiza jest bezpłatna i potrawa maksymalnie 3 dni robocze. Następnie dostaniesz od nas konkretną propozycję dopłaty, która trafi na Twoje konto bankowe już po kilku dniach.

rzecoznawca-samochodowy

Poradnik - jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji?

 1. Skorzystaj z generatora oświadczenia sprawcy kolizji na naszej stronie.

 2. Uzupełnij swoje imię i nazwisko, swój adres zamieszkania oraz numer kontaktowy.

 3. Podaj kategorię i numer prawa jazdy wraz z datą wydania dokumentu i nazwą organu wydającego.

 4. Wpisz numer dowodu osobistego.

 5. Podaj datę kolizji, miejscowość w której miała miejsce i przybliżoną godzinę.

 6. Określ ulicę / skrzyżowanie / teren na którym miała miejsce kolizja.

 7. Podaj markę pojazdu oraz numer rejestracyjny.

 8. Podaj imię i nazwisko właściciela pojazdu.

 9. Wpisz nazwę firmy, w której masz ważne OC, numer polisy oraz jej datę ważności.

 10. Podaj markę pojazdu, z którym spowodowałeś kolizję oraz jego numer rejestracyjny.

 11. Ustal nazwę firmy, w której pojazd z którym miałeś kolizję był ubezpieczony, numer polisy oraz jej datę ważności.

 12. Przedstaw okoliczności zdarzenia.

 13. Pobierz dokument, który dostaniesz na swoją skrzynkę e-mail.