Zaniżone kosztorysy i odszkodowania, odmowa wypłaty odszkodowania i inne problemy z ubezpieczycielem są bardzo powszechne. Poszkodowani zwykle nie wiedzą, jak je skutecznie rozwiązać. Wynika to głównie z braku świadomości. Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie informują o takiej możliwości i zwykle proponują skierowanie sprawy do sądu. Tymczasem odwołanie od decyzji ubezpieczyciela jest pismem, które każdy poszkodowany może złożyć po otrzymaniu:
Towarzystwo ubezpieczeniowe ma więc obowiązek rozpatrzyć odwołanie w trybie reklamacyjnym. Przyspiesza to całą procedurę, choć na odpowiedź ze strony ubezpieczyciela można czekać nierzadko dłużej niż 30 dni.
Mówi o tym ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.Kiedy można złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
Kiedy warto napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela? |
|
Gdy odszkodowanie zostało zaniżone |
![]() |
Gdy kolizja lub wypadek miały miejsce 3 lata wcześniej |
![]() |
Gdy przeciwko sprawcy zdarzenia toczy się sprawa w sądzie |
![]() |
Gdy szkoda jest rozliczana kosztorysowo lub bezgotówkowo |
![]() |
Gdy przyznana kwota nie wystarcza na naprawę |
![]() |
Jak złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
Najczęściej wybieranym sposobem na odwołanie się jest przesłanie stosownego pisma do Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Pismo powinno zawierać dane poszkodowanego, numer polisy sprawcy wypadku. W tej części ważnymi danymi są także numer szkody i numer decyzji ubezpieczyciela. Najważniejszym elementem jest wyraźne zaznaczenie przyczyn odwołania, a także propozycja kwoty roszczeń. Najtrudniejszym elementem odwołania jest jego uzasadnienie. Należy tu wykazać, że zaproponowana przez poszkodowanego kwota jest właściwa. Konieczna jest wiedza prawna - należy się powołać na zapisy kodeksu cywilnego i uchwały Sądu Najwyższego. W przypadku naprawy kosztorysowej konieczna jest opinia rzeczoznawcy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Nie wiesz, jak napisać odwołanie?
Pobierz wzór odwołania od decyzji ubezpieczyciela.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela - jakie dokumenty są potrzebne?
Do pisma powinny być dołączone takie dokumenty jak: kopia decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego i kopia kosztorysu sporządzonego przez rzeczoznawcę z TU. Potrzebne są jeszcze dokumenty, które udowodnią stanowisko poszkodowanego. Najczęściej jest to kosztorys lub opinia niezależnego rzeczoznawcy. Może być on ważny w dalszym ubieganiu się o odszkodowanie. Nie wiesz, jak napisać odwołanie? Skorzystaj z naszej pomocy!
Rekompensata szkód
W Polsce prawie 89% przyznawanych odszkodowań jest zaniżanych. Kierowcy są coraz bardziej świadomi przysługujących im praw i korzyści. Wiedzą, że nie muszą się zgadzać z decyzją Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Najczęściej wsparcia szukają u niezależnych rzeczoznawców lub w kancelarii odszkodowawczej. Indywidualne prowadzenie sprawy może stworzyć problemy i zająć więcej czasu. Z odpowiednim wsparciem prawnym, szybko i skutecznie można odwołać się od decyzji ubezpieczyciela.