/

Samochód
Utrata wartości handlowej pojazdu

Utrata wartości handlowej pojazdu

  • Dodatkowe odszkodowanie po wypadku

  • Darmowa analiza dokumentów

  • Nawet 3800 zł dopłaty!

Zgłaszam się po odszkodowanie za utratę wartości handlowej

Miałeś wypadek, po którym Twoje auto nie jest warte tyle samo, co wcześniej? Obawiasz się kłopotów ze sprzedażą? Możesz starać się o dodatkowe odszkodowanie, który pokryje spadek wartości samochodu. Pomożemy zebrać całą potrzebną dokumentację i zawalczymy o dodatkowe pieniądze dla Ciebie. Skontaktuj się z nami i sprawdź, czy należy Ci się takie odszkodowanie.

Czym jest utrata wartości handlowej pojazdu?

Odszkodowaniem z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu (UWH) jest wypłacane za ubytek wartości po kolizji spowodowanej przez innego kierowcę. Utratę wartości określa na podstawie różnicy pomiędzy wartością pojazdu przed kolizją a jego wartością już po kolizji.

Samochód powinien być także naprawiony zgodnie z technologią zalecaną przez producenta. Najczęściej oznacza to, że samochód musi być naprawiany w ASO lub warsztacie współpracującym z ubezpieczycielem.

O utracie wartości handlowej można mówić tylko w przypadku szkód wyrządzonych w częściach metalowych lub w ramie samochodu. Oznacza to, że uszkodzenia lamp, części plastikowych czy też stłuczenie szyb nie są uznawane za utratę wartości handlowej.

Zgłaszam się po odszkodowanie za utratę wartości handlowej

Jaka jest podstawa prawna utraty wartości handlowej pojazdu?

Przede wszystkim należy w tym miejscu wskazać Uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 12 października 2001 w sprawie III CZP 57/2001 (OSNC 2002/5 poz. 57). W tej uchwale sędziowie SN wskazali, że skoro samochód jest rzeczą mającą wartość majątkową, to może zostać w dowolnym momencie sprzedany przez właściciela.

Właśnie dlatego rzecz ma taką wartość, jaką może osiągnąć na rynku, gdyby została wystawiona na sprzedaż. Rekompensata dla posiadacza pojazdu powinna zatem obejmować nie tylko zwrot kosztu naprawienia pojazdu, ale także wynagrodzenie tego, że jego wartość rynkowa została obniżona.

Prawo w Polsce

Art.  110.  Uchwała z dnia 12 października 2001 r., III CZP 57/01

1. Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie.

https://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia1/III%20CZP%2057-01.pdf

Kiedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za utratę wartości pojazdu?

Niestety nie każda sytuacja kwalifikuje się do przyznania odszkodowania za utratę wartości samochodu po kolizji. Kiedy dokładnie ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie za spadek wartości samochodu?

  • Od wydania decyzji w sprawie odszkodowania nie minęło więcej niż 3 lata,
  • nie doszło do szkody całkowitej,
  • samochód nie był użytkowany dłużej niż 5 lat,
  • części metalowe samochodu nie były wcześniej uszkodzone,
  • auto zostało już naprawione,
  • samochód był serwisowany tylko w ASO lub innym serwisie, który współpracuje z producentem pojazdu,
  • wystąpiła szkoda w częściach metalowych.

Oczywiście istnieją pewne wyjątki od przytoczonych wyżej reguł, ale dotyczą one tylko rzadkich sytuacji. Na ogół odszkodowanie za utratę wartości rynkowej będzie Ci przysługiwać, jeśli masz samochód salonowy, który jest utrzymany w bardzo dobrym stanie i jest to pierwsza szkoda w częściach metalowych w przypadku tego pojazdu.

utrata wartosci handlowej pojazdu

Kto może się starać o odszkodowanie za utratę wartości handlowej?

O rekompensatę z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu może starać się każdy poszkodowany kierowca. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy poszkodowany zamierzał sprzedać samochód w najbliższym czasie. Odszkodowanie może otrzymać tylko kierowca, który nie jest sprawcą wypadku. Ważne jest także, aby samochód został naprawiony w ASO. Wady związane z nieprawidłową naprawą nie są bowiem traktowane jako UWH.

Jak obliczyć utratę wartości handlowej pojazdu? Kalkulator utraty wartości samochodu

Istnieje specjalny wzór, dzięki któremu można obliczyć odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu. Niestety obliczenie wartości samochodu nie jest takie proste, bo wymaga dostępu do specjalistycznych programów, z których korzystają rzeczoznawcy samochodowi.

I tak warto spojrzeć na wzór do kalkulatora utraty wartości samochodu, bo dzięki niemu zyskasz pogląd na to, jaką kwotę możesz dostać w ramach odszkodowania za UWH.

Wzór wygląda następująco:

RUZ =Wr

u0

100%

(1-

m

48

)

Ruz – rynkowy ubytek wartości pojazdu wyliczony zgodnie z metodą określania zakresu uszkodzeń ramy i nadwozia,

Wr – wartość rynkowa pojazdu sprzed kolizji,

u0 – maksymalny procentowy ubytek wartości handlowej pojazdu,

m – liczba miesięcy użytkowania pojazdu.

Oczywiście do skorzystania z tego wzoru będą też potrzebne zawarte w nim wartości, czyli np. Ruz . Wzór na obliczenie rynkowego ubytku wartości handlowej pojazdu wygląda następująco:

Rus = Wr • kn

Rus – rynkowy ubytek wartości handlowej pojazdu,

Wr – wartość rynkowa pojazdu przed powstaniem szkody,

kn – współczynnik uszkodzenia nadwozia i ramy.

Bardzo trudno jest samemu obliczyć rynkowy ubytek, a co dopiero odszkodowanie, jakie Ci przysługuje w związku z orzeczeniem utraty wartości handlowej. Chcesz się dowiedzieć, ile może Ci się należeć w ramach odszkodowania UWH? Zgłoś się do naszego rzeczoznawcy po bezpłatną analizę kosztorysu. Dzięki temu dowiesz się, ile możesz zyskać.

utrata wartosci handlowej pojazdu

Dokładne zasady dotyczące określania spadku wartości handlowej pojazdu po szkodzie zawiera Instrukcja Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów przygotowana przez Stowarzyszenie EKSPERTMOT. Instrukcja została wydana 12 lutego 2009 roku uchwałą Zarządu Głównego do stosowania w Stowarzyszeniu i w komputerowym systemie INFO-EKSPERT. Od tamtego czasu kwotę odszkodowania należy obliczać według wzoru zawartego w instrukcji, w sytuacjach wymienionych w instrukcji.

Jak się starać o odszkodowanie za utratę wartości pojazdu?

Aby otrzymać odszkodowanie za utratę wartości handlowej, należy złożyć dodatkowy wniosek. Ubezpieczyciel następnie dokładnie kalkuluje utratę wartości handlowej, biorąc pod uwagę:

  • stan i wartość samochodu przed kolizją,
  • uszkodzenia samochodu w wyniku wypadku.

Zwykle kosztorysanci wspomagają się programem kalkulacyjnym, który kalkuluje wartość odszkodowania na podstawie dostarczonych danych.

utrata wartosci handlowej pojazdu

Spadek wartości samochodu – jakie dokumenty do odszkodowania?

Jako osoba poszkodowana musisz jedynie złożyć wniosek o odszkodowanie. Dodatkowe dokumenty nie są wymagane, choć mogą pomóc w dokładniejszym wyliczeniu utraty wartości odszkodowania. Należą do nich:

  • kosztorys ubezpieczyciela lub niezależnego rzeczoznawcy,
  • decyzję ubezpieczyciela,
  • rachunki za naprawę.

Jeśli chcesz mieć pewność, że będziemy mogli zająć się Twoją sprawą od razu, to najlepiej wyślij cały komplet dokumentów. Wszystkie powinny być na twojej skrzynce e-mail, więc masz do nich łatwy dostęp.

Utrata wartości samochodu po 5 latach – czy można się starać o odszkodowanie?

Zgodnie z zasadami samochód nie powinien być starszy niż 6-letni. Niestety nie w każdej sytuacji ubezpieczyciel od razu zgodzi się wypłacić Ci odszkodowanie, jeśli Twój samochód ma już 5 lat.

Pamiętaj jednak, że wiek pojazdu nie jest najważniejszą kwestią. Masz salonowy samochód, który jest nieco starszy niż 5 czy 6 lat i jest on utrzymany w świetnym stanie, jest to pierwsza szkoda, a na dodatek auto były serwisowane tylko w ASO? Z pewnością masz szanse na odszkodowanie z tytułu UWH. Potrzebna Ci tylko pomoc profesjonalistów. Dzięki temu utrata wartości samochodu zostanie odpowiednie przedstawiona i uargumentowana w piśmie wystosowanym do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Zgłaszam się po odszkodowanie za utratę wartości handlowej

Czy można dostać odszkodowanie za utratę wartości, jeśli pojazd był wcześniej uszkodzony?

Tak, ale taka sytuacja dotyczy tylko wyjątkowych sytuacji. Może tak być, jeśli Twój pojazd wcześniej uczestniczył w kolizji, ale uszkodzenia wystąpiły tylko i wyłącznie na częściach plastikowych lub została wybita szyba, ale bez uszkodzenia części metalowych.

Ma to związek z tym, że odszkodowanie za utratę wartości samochodu możesz dostać, jeśli w samochodzie powstała szkoda w częściach metalowych. Nie dostaniesz takiego odszkodowania w przypadku szkody, która ponownie dotyczy elementów plastikowych, szyb lub lamp. Wymiana tych elementów jest na tyle bezinwazyjna, że samochód praktycznie nie traci na wartości. Oczywiście pod warunkiem, że naprawa została przeprowadzona w ASO na częściach oryginalnych.

Jeżeli Twój samochód miał wcześniej np. stłuczoną lampę lub wandale wybili w nim szybę i naprawa została przez Ciebie zlecona w ASO, to możesz się starać o odszkodowanie za utratę wartości rynkowej pojazdu w związku z pierwszą szkodą w elementach metalowych.

Rekompensata szkód

Dlaczego warto starać się o dodatkowe odszkodowanie? Średnio kierowcy uszkodzonych aut otrzymują aż 3800 zł. Pieniądze te mogą stanowić rekompensatę przy sprzedaży samochodu – gdy osoba poszkodowana nie uzyska takiej kwoty jak przy sprzedaży pojazdu bezkolizyjnego. Kwotę tę można jednak przeznaczyć na dowolny cel, nie tylko na ten związany z samochodem czy jego naprawą.

utrata wartosci handlowej pojazdu
bg-process

Jak to działa?


Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind

Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować


Czekasz na kontakt z naszym doradcą

Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze


Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów

Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe

Rozpoczynamy procedurę

W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, od zaakceptowania i podpisania dokumentów

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
Odszkodowanie za wypadek samochodowy

21.08.2024

11 min

Odszkodowanie za wypadek samochodowy – jak je otrzymać?

Dowiedz się, komu przysługuje odszkodowanie za wypadek samochodowy. Pamiętaj o dopłacie, którą możesz otrzymać....

Samochód

01.07.2024

11 min

Uderzenie w tył samochodu - czyja wina, odszkodowanie, dopłata

Dowiedz się, jak wysokie odszkodowanie uzyska poszkodowany po uderzeniu w tył auta i jakie są koszty naprawy....

Samochód

uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line