/

Samochód
Podatek od samochodów spalinowych – kiedy i kogo ma dotyczyć?

Podatek od samochodów spalinowych – kiedy i kogo ma dotyczyć?

  • Oblicz, ile zapłacisz w 2024 roku za posiadanie samochodu spalinowego

  • Dowiedz się, jakie inne zmiany czekają kierowców w 2026 roku

  • Sprawdź, jak zminimalizować te koszty jeszcze przed wejściem w życie zmian

Kalkulator podatku od samochodów spalinowych

icon-calendar

Podatek od samochodów spalinowych to coś, czego bali się prawie wszyscy kierowcy w Polsce. Niestety w związku z rozpoczęciem Krajowego Planu Odbudowy Polska będzie musiała spełnić szereg wymogów, które są związane z otrzymaniem funduszy ze środków Unii Europejskiej. Wśród wymogów jest właśnie nowy podatek od aut spalinowych.

Podatek od aut spalinowych – podstawowe informacje

Ze wstępnych ustaleń wynika, że podatek zostanie wprowadzony już w 2024 roku, ale na razie w formie jednorazowej opłaty. W 2025 polscy kierowcy nie zapłacą go ponownie, ale ma wrócić w 2026 roku i wtedy stanie się już podatkiem stałym, opłacanym corocznie.

Jeszcze w 2022 roku rzecznik rządu, Piotr Muller, twierdził, że Polska ma zupełnie inny plan, aby zachęcić społeczeństwo do zakupu samochodów elektrycznych i samochodów niskoemisyjnych. Niestety w związku z tym, że Polska to beneficjent europejskich funduszy z KPO, państwo będzie musiało wprowadzić w życie Krajowy Plan Odbudowy. A plan ten zakłada właśnie m.in. nowy podatek dla każdego właściciela samochodu spalinowego.

Cytat

@PiotrMuller w #StudioPAP: Nie planujemy podwyższać opłat rejestracyjnych dla samochodów spalinowych. [...] Chcemy obniżać (opłaty) i tworzyć zachęty dla samochodów niskoemisyjnych i elektrycznych. Chcemy szukać rozwiązań, które zachęcą ludzi do kupowania samochodów elektrycznych.

Wywiad dla PAP, 2022 r., źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1234096%2Crzecznik-rzadu-w-studio-pap-o-kpo-w-tej-chwili-mozna-juz-uruchomic

Nowy podatek od aut spalinowych – kiedy ma wejść w życie?

Nowy podatek od aut spalinowych wejdzie w życie w związku z podjęciem przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy. Plan ten zakłada właśnie wprowadzenie nowego podatku, stworzenie nowych obwodnic miast, a także modernizację floty elektrycznych pociągów i autobusów w Polsce.

Nowe kamienie milowe, które będzie musiał wprowadzić polski rząd, mają uderzać głównie w najstarsze samochody. Zwolnione z podatku będą tylko samochody zabytkowe i wojskowe. Wielu kierowców bardzo mocno odczuje podatek od samochodów spalinowych, który zostanie wprowadzony w 2024 roku.

Szczególnie mocno dotknie on tych kierowców, którzy są posiadaczami samochodów ponad 20-letnich. Według danych statystycznych w Polsce jest najstarsza flota pojazdów w całej Unii Europejskiej. Ma to związek między innymi z tym, że Polacy sprowadzają wiele starszych samochód właśnie z innych państw Unii Europejskiej, głównie z Niemiec i Francji. Niemcy i Francuzi wymieniają wtedy swoje stare samochody na nowe, a sprzedany pojazd będzie jeszcze czynny w ruchu w Polsce przez wiele lat.

Ciekawostka

Aż 41% pojazdów w Polsce to pojazdy wyprodukowane przed 2003 rokiem. Posiadacze tych pojazdów zapłacą bardzo wysoki podatek za ich posiadanie. Szczególnie wysokie będą kwoty w przypadku samochodów z silnikami o pojemności wyższej niż 2 litry.

Źródło: https://www.acea.auto/files/ACEA-report-vehicles-in-use-europe-2023.pdf

Podatek od pojazdów spalinowych – czy tylko posiadacze samochodów go zapłacą?

Tak, podatek będzie dotyczyć tylko pojazdów samochodowych wielośladowych. Jak już wcześniej wspominaliśmy, ominie on pojazdy zarejestrowane jako zabytkowe (30+ lat, 75% oryginalnych części), pojazdy rejestrowane przez Polskie Wojsko, a także wykorzystywane przez różne organizacje Państwowe do celów specjalnych.

Jednakże do wyjątków zaliczane mają być także pojazdy samochodowe jednośladowe, czyli motocykle (również te wielośladowe, z wózkiem bocznym).

Miałem stłuczkę w ciągu ostatnich 3 lat i chcę dopłatę do odszkodowania!

Podatek od emisji spalin – jak będzie ustalana jego wysokość?

Bardzo istotne będą normy emisji spalin, które spełnia konkretny pojazd. Najmniej zapłacą posiadacze pojazdów, które spełniają normę EURO 5 lub wyższą. Bardzo dużo zależy też od pojemności silnika. Wprowadzenie obowiązkowych podatków związanych z emisją spalin zostało już zorganizowane w wielu krajach należących do Unii Europejskiej. Ich przykład pokazuje, że obawy wśród polskich kierowców nie muszą okazać się słuszne.

W każdym państwie podatki od emisji wyglądają różnie, są ustalane indywidualnie. Można zatem założyć, że również w Polsce podatek będzie dostosowany do wieku polskiej floty samochodowej. Pierwszy podatek w ramach Krajowego Planu Odbudowy ma obejmować koszty związane z rejestracją pojazdu, a więc nie będzie podatkiem stałym. Dopiero w 2026 roku w życie wejdzie stały podatek obejmujący posiadanie i użytkowanie pojazdu spalinowego.

Bardzo istotne w kontekście wysokości opłaty będą:
  • normy euro danego samochodu,
  • stopień emisji dwutlenku węgla w pojeździe,
  • stopień emisji tlenków azotu w pojeździe,
  • rok produkcji pojazdu,
  • data pierwszej rejestracji pojazdu,
  • pojemność skokowa silnika.

Kalkulator podatku od samochodu spalinowego – jak wysoki podatek od auta spalinowego trzeba będzie zapłacić?

Kalkulator podatku od samochodu spalinowego to intuicyjne narzędzie. Korzysta z algorytmów bazujących na danych z projektu Ustawy o podatku od samochodów (źródło: https://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/projekty/735_p.htm), więc jest w pełni sprawdzony.

Skorzystaj z kalkulatora, jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie wydatki czekają Cię w związku z KPO.

Wzór na podatek od aut spalinowych: S = (cc)^2 * euro * stawka
Normy euro

Podatek od samochodu – jak zminimalizować?

Przede wszystkim warto sprawdzić, jaką normę EURO spełnia konkretny samochód. Jeśli jest to norma EURO 5 lub wyższa, to nie ma się czym martwić, bo podatek nie będzie bardzo wysoki.

Warto też kupić samochód z małym silnikiem, czyli 2.0 lub jeszcze mniejszym, bo to również ma duże znaczenie w kontekście wysokości podatku. Może się nawet okazać, że w perspektywie kilkuletniej taniej wyjdzie kupić nowszy samochód, bo oszczędności na paliwie i podatkach będą na tyle duże, że zniwelują wyższy koszt zakupu takiego auta.

bg-process

Jak to działa?


Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind

Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować


Czekasz na kontakt z naszym doradcą

Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze


Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów

Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe

Rozpoczynamy procedurę

W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, odszkodowanie za szkody osobowe będziemy musieli uzyskać od ubezpieczyciela, co może potrwać

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii

14.02.2024

10 min

Likwidacja szkód komunikacyjnych – kiedy należy się dopłata do odszkodowania?

Co zrobić, aby dostać odszkodowanie od ubezpieczyciela po kolizji? Dowiedz się, jak otrzymać pieniądze i czy należy Ci się dopłata....

Samochód

23.01.2024

8 min

Gdzie znajdę numer VIN samochodu?

Znalezienie VIN-u potrafi przynieść spore kłopoty kierowcy. Warto sprawdzić, w jakich miejscach pojazdu szukać tego numeru....

Samochód

ile można mieć punktów karnych

08.12.2023

12 min

Sprawdź swoje punkty karne

Sprawdź, ile można mieć punktów karnych jako doświadczony lub młody kierowca. Dowiedz się też, ile punktów dostaniesz za poszczególne wykroczenia....

Samochód

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line