/

Urazy
Dochodzenie odszkodowań – z pomocą profesjonalistów czy samodzielnie?

Dochodzenie odszkodowań – z pomocą profesjonalistów czy samodzielnie?

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

12.10.2022

Dochodzenie odszkodowania, nazywane też odzyskiwaniem odszkodowań, to po prostu proces, który polega na odzyskaniu należnych Ci pieniędzy za uraz, którego doznałeś podczas wypadku. W tym artykule pokażemy Ci, w jaki sposób możesz uzyskać najwyższe odszkodowanie, nie poświęcając na to dużo swojego czasu.

Jakie masz możliwości na dochodzenie odszkodowań?

Wypadki komunikacyjne i wypadki w rolnictwie mogą mieć tragiczne skutki, takie jak złamane kończyny, urazy kręgosłupa czy też poważne obrażenia twarzoczaszki.

Jeżeli Ty również doznałeś uszczerbku na zdrowiu, gdy brałeś udział w wypadku, to jesteś w dobrym miejscu. Znajdziesz tutaj informacje, których potrzebujesz do dochodzenia odszkodowania.

Z pewnością chciałbyś odzyskać to, co Ci się należy za poniesione szkody materialne lub niematerialne. W tym artykule skupimy się na szkodach niematerialnych, za które możesz uzyskać w większości przypadków zdecydowanie wyższe odszkodowanie.

Jak wygląda dochodzenie odszkodowań? Jeżeli powierzysz ten proces naszej firmie, to nie będzie to wymagała od Ciebie zbyt dużego udziału. Dobrze wiemy, że najważniejszy jest dla Ciebie powrót do zdrowia i dawnej sprawności, dlatego uważamy, że najlepszy jest prosty podział zadań: Ty skupiasz się na leczeniu urazów, a my czynimy starania, aby zakład ubezpieczeń przyznał Ci odpowiednie odszkodowanie i zadośćuczynienie. Warto także zapoznać się z pojęciem: przedawnienie roszczeń odszkodowawczych z OC sprawcy. Jest to istotne z punktu widzenia zagadnienia dochodzenia odszkodowan

Ile kosztuje odzyskiwanie odszkodowań?

Tutaj wszystko jest uzależnione od tego, czy chcesz skorzystać z profesjonalnych usług prawnych, aby wysokość należnego odszkodowania była jak najwyższa. W przypadku, kiedy zechcesz skorzystać z takiej pomocy, cena dochodzenia odszkodowań będzie związana z wysokością zgłaszanych roszczeń.

Ile zatem kosztuje każdy ze sposobów na dochodzenie roszczeń z tytułu poniesionych szkód osobowych?

KosztSzanse na sukces
Samodzielne dochodzenie roszczeń0 złbardzo nikłe
Odzyskiwanie odszkodowań przez kancelarię odszkodowawcząprowizja w wysokości 15–30% od wywalczonej kwotyduże
Odzyskiwanie odszkodowań przez adwokata lub radcę prawnego150–450 zł/h
lub
4800–28 800 zł za całą sprawę (przy wartości sporu od 10 000 do 50 000 zł)
duże

Odzyskiwanie odszkodowania samodzielnie

Odzyskiwanie odszkodowania samodzielnie jest możliwe. Wiedz jednak, że może to bardzo negatywnie wpłynąć na możliwości udzielenia Ci pomocy przez profesjonalny podmiot prawny.

Zakłady ubezpieczeń to bardzo duże korporacje, które zarabiają na tym, że kierowcy i inne osoby kupują u nich odpowiednie polisy. Wypłacanie Ci możliwie najwyższej, ale zarazem uczciwej kwoty odszkodowania nie leży w ich interesie. Im większe zaniżenie, tym większa oszczędność danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jeżeli nie jesteś znawcą prawa odszkodowawczego, to Twoje szanse na uzyskanie uczciwej kwoty odszkodowania są bardzo niskie, a wręcz bliskie zeru. Im większa sprawa, tym bardziej zaniżone odszkodowanie z OC możesz uzyskać, działając samemu.

Odwołanie od decyzji zakładu ubezpieczeń

Gdy ubezpieczyciel podejmie decyzję w sprawie Twojego odszkodowania, a Ty uznasz jego proponowaną przez niego kwotę za rażąco zaniżoną, to możesz złożyć reklamację, nazywaną powszechniej odwołaniem od decyzji ubezpieczyciela.

Świadczenia należą Ci się za wszystkie szkody, które poniosłeś w wyniku wypadku. Możesz się odwołać od decyzji ubezpieczyciela, możesz też przyjąć propozycję ugody. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązania oznaczają stopniowe (odwołania) lub całkowite (ugoda) blokowanie możliwości udzielenia Ci pomocy przez kancelarię.

Ostatecznym krokiem w procesie odwoławczym może być skierowanie sprawy do Rzecznika Finansowego. Niestety takie rozwiązanie nigdy nie zapewni Ci możliwie najwyższych świadczeń, ponieważ zadaniem Rzecznika jest wypracowanie kompromisu, który zadowoli zarówno Ciebie, jak i towarzystwo ubezpieczeniowe.

Chcesz dostać wyższe odszkodowanie? W takim razie polecamy przeczytać dalszą część artykułu, gdzie znajdziesz informacje na temat dostępnych opcji skutecznego dochodzenia odszkodowań.

Dochodzenie odszkodowań z kancelarią odszkodowawczą

Kancelaria odszkodowawcza może być dla Ciebie bardzo dobrym wyborem. Zauważ jednak, że poszczególne kancelarie mogą działać w różny sposób, a łączy je przede wszystkim sposób rozliczania się z klientem za świadczone usługi.

Nie każda kancelaria zajmuje się sprawami dotyczącymi małych spraw, czyli takich, w których jako osoba poszkodowana doznałeś tylko niewielkich obrażeń. Zważ jednak, że za każdy uszczerbek na zdrowiu wynikający z wypadku należy Ci się odpowiednie odszkodowanie. Im większy uszczerbek i jego konsekwencje, tym większe zadośćuczynienie za krzywdę i zwrot kosztów w ramach odszkodowania.

Większość kancelarii korzysta z usług agentów odszkodowań, którzy mają podpisać z Tobą umowę. W tym celu nachodzą Cię w Twoim domu. My nie zatrudniamy takich osób, bo cały proces odbywa się u nas online. Zgłaszasz się do nas, kiedy rzeczywiście potrzebujesz naszej pomocy.

My nie pobieramy opłat wstępnych i na każdym etapie postępowania jesteśmy do Twojej dyspozycji. Możesz skontaktować się z pełnomocnikiem, który będzie zajmować się odzyskiwaniem Twojego odszkodowania. Opłatę pobieramy na zasadzie procentowego wynagrodzenia. Ta prowizja pobierana jest tylko i wyłącznie w przypadku wygrania sprawy.

Od czego zależy wysokość prowizji dla kancelarii odszkodowawczej?

Jak dużo będziesz musiał nam zapłacić? To zależy od wielu różnych czynników. Czas potrzebny na przygotowania do negocjacji, ewentualny pozew o odszkodowanie, trudność sprawy, rozległość doznanego przez Ciebie uszczerbku na zdrowiu.

Wszystkie te czynniki mają znaczenie w kontekście tego, jak wysoką prowizję zdecydujemy się wyznaczyć w Twojej umowie. Nie musisz się jednak martwić żadnymi niedopowiedzeniami lub niespodziankami, bo procentową wartość od wywalczonej kwoty ustalimy jeszcze przed podjęciem się współpracy. Bezpłatna analiza sprawy to dla nas wyznacznik uczciwości. Nie boimy się odmówić podjęcia się sprawy, jeśli szanse na jej wygranie są bliskie zeru. Przedstawimy Ci sytuację taką, jaka jest w rzeczywistości.

dochodzenie odszkodowania

Jak długo będę musiał czekać na swoje pieniądze po wygraniu sprawy przez kancelarię odszkodowawczą?

Kancelarie zastrzegają sobie różne terminy na przekazanie Ci należnej kwoty odszkodowania. Niestety może to być dla Ciebie bardzo problematyczne, jeśli potrzebujesz tych pieniędzy jak najszybciej. Terminy są bardzo różne: niektóre kancelarie przeleją wywalczone świadczenia na Twoje konto po 7, 14 lub nawet po 30 dniach.

Jest jednak również bardzo dobra informacja! Nie wszystkie firmy tak działają. My robimy to zupełnie inaczej. Dzięki naszej interwencji ubezpieczyciel sprawcy wykona 2 przelewy od razu po zakończeniu sprawy. Jeden przelew będzie skierowany bezpośrednio na Twoje konto i będzie zawierać należne Ci świadczenia. Drugi przelew dotrze do nas i będzie stanowić po prostu prowizję, której wysokość ustalimy razem przed podpisaniem umowy.

Dochodzenie odszkodowań z adwokatem lub radcą prawnym

Inną szansą na wysokie odszkodowanie jest skorzystanie z usług adwokata lub radcy prawnego. Zastanawiasz się pewnie, czym różni się dochodzenie odszkodowania z takim prawnikiem od dochodzenia odszkodowania z kancelarią odszkodowawczą. Pierwszą różnica dotyczy oczywiście sposobu pobierania wynagrodzenia, o czym wspomnieliśmy już wcześniej.

Adwokaci i radcowie prawni są obowiązani do przestrzegania konkretnych zakresów, jeśli chodzi o wynagrodzenie za sprawy majątkowe. Roszczenia odszkodowawcze należą właśnie do tej dziedziny spraw. Podane niżej kwoty podajemy według Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie.

Minimalne i maksymalne ceny usług adwokata lub radcy prawnego
w sprawach związanych z ubezpieczeniami cywilnymi

wartość przedmiotu sporukwota minimalnakwota maksymalna
do 500 zł120 zł360 zł
500–1 500 zł360 zł1 080 zł
1 500–5 000 zł1 200 zł3 600 zł
5 000–10 000 zł2 400 zł7 200 zł
10 000–50 000 zł4 800 zł14 400 zł
50 000–200 000 zł7 200 zł21 600 zł
powyżej 200 000 zł14 400 zł43 200 zł

Skierowanie sprawy do sądu to bardzo częsty proceder w przypadku adwokatów i radców prawnych, ale nie jest to regułą. Możesz spotkać się z takim prawnikiem, który załatwi Twoją sprawę na etapie polubownym, czyli podczas negocjacji z ubezpieczycielem.

Jest jednak jeszcze jedna bardzo istotna kwestia, która może odstraszyć niektóre osoby przed skorzystaniem z usług adwokata lub radcy prawnego. Ich usługi są płatne niezależnie od tego, czy wygrają Twoją sprawę! Dodatkowo musisz też trafić na odpowiedniego prawnika, który specjalizuje się w sprawach odszkodowawczych. A jak zapewne wiesz, adwokaci i radcowie prawni nie mogą reklamować swoich usług, dlatego trafienie do nich może dosyć trudne. Warto także być swiadomym jak wygląda sprawa w sądzie o odszkodowanie z OC sprawcy.

Kto jest najskuteczniejszy w odzyskiwaniu odszkodowań?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Można jednak zwrócić uwagę na dwie kwestie, które mogą być dla Ciebie bardzo istotne. Pierwsza z nich to wynagrodzenie za usługi. Wiesz już, jak to wygląda w przypadku różnych podmiotów i z pewnością nie chcesz podejmować zbędnego ryzyka.

Właśnie dlatego wolałbyś wybrać prowizję od wygranej sprawy o możliwie najwyższe odszkodowanie powypadkowe. Dochodzenie roszczeń w ten sposób oczywiście ma swoją cenę, ale zapłacisz ją tylko wtedy, kiedy kancelaria rzeczywiście pomoże Ci w odzyskiwaniu odszkodowań i osiągnie sukces.

Bardzo ważne jest również odzyskiwanie odszkodowań, kiedy Ty będziesz na to gotowy. Z pewnością dbasz o swoją prywatność i nie chcesz, żeby ktoś wyłudzał Twoje dane oraz przekazywał je agentom odszkodowań. Helpfind nie zatrudnia w swoich szeregach agentów odszkodowań i nie korzysta z usług takich osób z zewnątrz. To Ty trafiasz do nas samemu, bo potrzebujesz pomocy. To Ty decydujesz, kiedy Twoja sprawa trafi do bezpłatnej analizy w naszej firmie.

Wspieramy poszkodowanych w dochodzeniu odszkodowań z poszanowaniem ich prywatności w obliczu dotykającej ich tragedii.

Co mogę uzyskać w ramach odszkodowania OC?

To zależy. Poniżej przedstawiamy jednak obszerną listę świadczeń, które mogą Ci się potencjalnie należeć w ramach odszkodowania oc sprawcy:

 • zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu fizycznym lub psychicznym
 • zwrot kosztów leczenia
 • zwrot kosztów dojazdu do placówek medycznych
 • zwrot kosztów zakupu leków i specjalistycznego sprzętu medycznego
 • zwrot utraconego dochodu
 • renta powypadkowa (wyrównawcza, z tytułu zwiększonych potrzeb, z tytułu zmniejszonych widoków na przyszłość)

W przypadku śmierci osoby bliskiej:

 • zadośćuczynienie za krzywdę moralną i psychiczną
 • odszkodowanie za znacznie pogorszenie sytuacji materialnej
 • zwrot kosztów pogrzebu i leczenia
 • renta alimentacyjna

Podsumowanie

 • Zaniżona odszkodowanie to norma w przypadku samodzielnego dochodzenia roszczeń
 • Skierowanie sprawy do sądu nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Istnieje możliwość, że kancelaria odszkodowawcza zapewni Ci uzyskanie godnego odszkodowania już na etapie polubownym – podczas negocjacji z ubezpieczycielem
 • Walka z zakładem ubezpieczeń jest nierówna, dlatego powinieneś skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej
 • Dzięki uzyskaniu odszkodowania możesz pokryć koszty związane z następstwami wypadku, a zadośćuczynienie zrekompensuje Ci w jakimś stopniu doznane cierpienia i krzywdy

FAQ

Czy samodzielne dochodzenie odszkodowania może mi zapewnić możliwie najwyższą kwotę świadczeń?

Nie, samodzielne dochodzenie roszczeń ma sens tylko i wyłącznie w przypadku niewielkich urazów. Gdy chcesz uzyskać możliwie najwyższe odszkodowanie za złamanie, to wówczas powinieneś skorzystać z pomocy kancelarii odszkodowawczej lub zatrudnić adwokata.

Jakie mam szanse na wygranie sporu z ubezpieczycielem, jeśli skorzystam z profesjonalnej pomocy prawnej?

Twoje szanse będą wtedy bardzo duże, jeśli wybrałeś odpowiednią firmę lub bardzo dobrego adwokata / radcę prawnego. Pamiętaj jednak, że za usługi adwokata lub radcy zapłacisz nawet wtedy, kiedy nie wygrasz sporu z ubezpieczycielem.

W jaki sposób i w jakiej formie pobierzecie swoją gratyfikację za wykonane usługi?

Nasza firma pobiera prowizję od wywalczonej dla Ciebie kwoty. Ubezpieczyciel wykona 2 przelewy od razu po zakończeniu sporu. Do Ciebie trafi wywalczone przez nas odszkodowanie, a my dostaniemy od ubezpieczyciela prowizję, którą wcześniej z Tobą ustaliliśmy.

Źródła

Rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
krus odszkodowania cennik

31.05.2023

9 min

KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?

Odszkodowania za złamania z KRUS są wypłacane rolnikom, domownikom gospodarstwa i pomocnikom. Pokazujemy, jakie kwoty możesz uzyskać....

Urazy

zadośćuczynienie z oc sprawcy

21.04.2023

13 min

Zadośćuczynienie z oc sprawcy wypadku – co to jest i jak je uzyskać?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy możesz uzyskać, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Pomagamy je uzyskać....

Urazy

firmy pomagające w uzyskaniu odszkodowania

03.04.2023

11 min

Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi - jak działają?

Firmy zajmujące się odszkodowaniami mogą Ci pomóc uzyskać odszkodowanie w możliwie najwyższej kwocie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą....

Urazy

Zadośćuczynienie za doznany przez Ciebie uraz

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line