Renta rehabilitacyjna, a właściwie świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane po wykorzystaniu zasiłku chorobowego, jeśli dana osoba nadal nie jest zdolna do pracy, ale stan zdrowia rokuje poprawę i powrót do obowiązków służbowych.
Komu przysługuje renta rehabilitacyjna?
Osoba, która jest niezdolna do pracy w pierwszej kolejności otrzymuje wynagrodzenie chorobowe. Jeśli zwolnienie lekarskie trwa dłużej niż 33 dni, to ubezpieczony ma prawo do zasiłku chorobowego, które jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
To świadczenie można pobierać przez maksymalnie 182 dni. Wyjątkiem jest tu zachorowanie na gruźlicę oraz wystąpienie niezdolności do pracy w czasie ciąży. W takich sytuacjach zasiłek chorobowy jest przyznawany na okres do 270 dni.

Po wyczerpaniu tego okresu osoba, która nadal pozostaje niezdolna do pracy, a proces leczenia czy rehabilitacji dobrze rokuje, ma możliwość otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego - maksymalnie przez 12 miesięcy. Szanse na poprawę stanu zdrowia, a tym samym na powrót do pracy, muszą zostać potwierdzone przez lekarza-orzecznika.
Kolejnym w kolejności świadczeniem, jakie może uzyskać ubezpieczony jest renta z tytułu niezdolności do pracy. Oczywiście starać się o rentę z tytułu niezdolności można wówczas, gdy proces rehabilitacyjny nie przyniósł oczekiwanych efektów i ubezpieczony nadal jest niezdolny do pracy.
Renty z tytułu niezdolności mogą być przyznawane na stałe, na czas określony lub na okres szkolenia.

źródło: materiały własne redakcji
Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne?
Wysokość tego świadczenia jest uzależniona od osiąganych przez daną osobę dochodów w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a w zasadzie obliczonej na ich bazie podstawy chorobowego zasiłku:
-
90% podstawy wymiaru zasiłku - pierwsze 90 dni,
-
75% podstawy wymiaru zasiłku - pozostałe miesiące,
-
100% podstawy wymiaru zasiłku - jeśli świadczenie jest pobierane w ciąży.
-
w sytuacji, gdy niezdolność do pracy jest wynikiem wypadku przy pracy czy chorobą zawodową świadczenie rehabilitacyjne wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Co zrobić, aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne?
Świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane na wniosek ubezpieczonego. Dokumenty należy złożyć do ZUS najpóźniej na 6 tygodni przed zakończeniem okresu, w którym pobierany jest zasiłek chorobowy.
O stanie zdrowia osoby, która stara się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik. Jeśli ubezpieczony wniesie sprzeciw wobec tego orzeczenia albo prezes ZUS zgłosił, że orzeczenie jest wadliwe. Dokument ten jest bez wątpienia decydujący, czy świadczenie rehabilitacyjne jest przyznane i na jaki okres.

źródło: materiały własne redakcji
Jakie dokumenty są wymagane?
Jeżeli świadczenie ma być wypłacane z ubezpieczenia chorobowego to do ZUS należy złożyć następujące dokumenty:
- wniosek o świadczenie,
- wypełnione przez lekarza zaświadczenie o stanie zdrowia,
- wywiad zawodowy (nie w każdej sytuacji jest to konieczne).
W przypadku, gdy to ZUS będzie wypłacał świadczenie rehabilitacyjne to należy jeszcze dostarczyć zaświadczenie płatnika składek. Ten dokument nie jest wymagany, jeżeli został on złożony w trakcie ubiegania się o zasiłek chorobowy, a okoliczności mające wpływ na prawo do niego czy jego wysokość, nie uległy zmianie.
Jeśli o to świadczenie dana osoba ubiega się po ustaniu ubezpieczenia to na odpowiednim formularzu należy złożyć oświadczenie o braku m.in.: zatrudnienia, podstawy ubezpieczenia chorobowego, prawa do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, czy prawa do emerytury bądź renty.
W sytuacji, gdy świadczenie rehabilitacyjne ma być wypłacane z ubezpieczenia wypadkowego, czyli z tytułu wypadku przy pracy czy choroby zawodowej to oprócz wniosku, zaświadczenia o stanie zdrowia, czy wywiadu zawodowego (jeśli to konieczne) do ZUS należy dostarczyć protokół ustalenia okoliczności oraz przyczyn wypadku (jeśli pracownik) albo kartę wypadku (jeśli ubezpieczenie z innego tytułu niż pracownik) lub wydaną przez inspektora sanitarnego decyzję o chorobie zawodowej.
Kto wypłaca świadczenie rehabilitacyjne?
Świadczenia rehabilitacyjne są wypłacane przez ZUS albo płatnika składek na ubezpieczenie chorobowe, czyli właściciela danego przedsiębiorstwa.
ZUS dokonuje wypłaty tych świadczeń, jeśli płatnik składek do ubezpieczenia chorobowego zgłosił nie więcej, niż 20 pracowników. Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli ubezpieczonym jest prowadzący pozarolniczą działalność (osoby z nim współpracujące), osobą duchowną, osobą uprawnioną do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia oraz osobą, która jest ubezpieczona z tytułu zatrudnienia u zagranicznego pracodawcy (podleganie ubezpieczeniu chorobowego w Polsce).
W sytuacji, gdy liczba pracowników zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego wynosi więcej niż 20, to świadczenie to jest wypłacane przez pracodawcę. Warto wiedzieć, że liczba ta jest ustalana na dzień 30 listopada roku poprzedniego.