/

Samochód
Co zrobić, gdy PZU nie przyznało odszkodowania z OC sprawcy?

Co zrobić, gdy PZU nie przyznało odszkodowania z OC sprawcy?

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

29.03.2021

Ubezpieczyciel nie chce Ci wypłacić odszkodowania z OC sprawcy? Napisz odwołanie od decyzji! Dowiedz się, na co zwrócić uwagę sporządzając pismo reklamacyjne do PZU, aby było skuteczne.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania OC/AC?

Towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić Tobie wypłaty odszkodowania tylko w niektórych przypadkach. Najczęściej odmowa wypłaty odszkodowania jest argumentowana zapisami, które znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (w skrócie OWU).

Dlatego też warto zapoznać się z treścią tego dokumentu i przestrzegać zawartych tam zaleceń. Wówczas ubezpieczyciel nie będzie mieć żadnych podstaw do tego, aby zakwestionować Twoje prawo do rekompensaty.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania? Ubezpieczyciel może odmówić Ci przyznania odszkodowania w sytuacji, gdy:

  • doszło z Twojej strony do tzw. rażącego niedbalstwa,
  • nie została opłacona składka na ubezpieczenie,
  • nieprawidłowo wykazałeś szkodę,
  • szkodę wyrządziłeś umyślnie,
  • nie przedstawiłeś wystarczających dowodów na zaistnienie zdarzenia,
  • to Ty jesteś sprawcą wypadku/kolizji, a wnioskujesz o odszkodowanie OC.
odmowa wypłaty odszkodowania art 14 ustawy o ubezpieczeniach

Jak napisać odwołanie od decyzji PZU?

Formułując odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania zwróć szczególną uwagę na uzasadnienie swoich racji. Niestety nie wystarczy napisać, że uważasz iż odmowa przyznania świadczenia jest nieuzasadniona. Taka argumentacja zapewne nie spowoduje, że towarzystwo ubezpieczeniowe zmieni swoje stanowisko w Twojej sprawie.

W reklamacji przywołaj podstawę prawną, którą jest ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.

Pisząc odwołanie do PZU pamiętaj, aby zawrzeć takie dane jak:

  • Twoje dane osobowe oraz adresowe;
  • nazwa i adres zakładu ubezpieczeń;
  • numer decyzji i numer polisy, (numer sprawy),
  • numer szkody;
  • opis decyzji, od której chcesz się odwołać.

Tutaj możesz pobrać gotowy wzór odwołania od decyzji PZU

Do reklamacji dołącz też kopię pisma, którą otrzymałeś od ubezpieczyciela. Swoje racje potwierdź dowodami.

odwołanie od decyzji pzu

Jak złożyć reklamację w PZU?

Reklamację w PZU możesz złożyć wybierając jeden z następujących sposobów:

  • wypełnienie formularza internetowego, który jest dostępny na stronie internetowej PZU w zakładce PZU Kontakt i pomoc;
  • wysłanie pisma reklamacyjnego na adres korespondencyjny;
  • wysłanie e-maila na adres [email protected];
  • udanie się do najbliższego oddziału PZU;
  • zgłoszenie reklamacji na infolinii PZU.

Najlepszym sposobem na złożenie odwołania jest tradycyjna droga pocztowa. Wysyłając pismo listem poleconym za potwierdzeniem odbioru masz pewność, że przesyłka została odebrana przez zakład ubezpieczeń.

Pamiętaj! Masz prawo odwołać się nie tylko, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty świadczenia, ale i również gdy uważasz, że przyznane odszkodowanie jest zaniżone.

Jeśli nie chcesz w pojedynkę walczyć z ubezpieczycielem skorzystaj z pomocy w uzyskaniu odszkodowania z PZU

Kiedy jeszcze złożyć odwołanie od decyzji PZU?

PZU odmawia wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu

Ubezpieczyciel najczęściej taką decyzję argumentuje tym, że w opinii lekarza orzecznika dany uszczerbek na zdrowiu nie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym ze zgłoszonym zdarzeniem. Oczywiście możesz otrzymać odmowe odszkodowania, jeśli nie złożysz dokumenty potrzebne do odszkodowania PZU.

Dowiedz się jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela z Naszego artykułu.

PZU nie chce wypłacić odszkodowania za śmierć

Pomimo skazania sprawcy wypadku śmiertelnego towarzystwa ubezpieczeniowe, np. PZU nie chce wypłacić odszkodowania za śmierć bliskiej osoby z uwagi na współprzyczynienie się zmarłego do wypadku.

Odmowa wypłaty odszkodowania PZU życie

Często decyzja o odmowie jest podyktowana tym, że dane zdarzenie zostało przez ubezpieczyciela zakwalifikowane, na takie które nie było objęte ochroną ubezpieczeniową.

Zaniżone odszkodowanie PZU

Zaniżone odszkodowanie OC sprawcy to najczęstszy powód składania reklamacji do zakładu ubezpieczeń. Dotyczy on najczęściej szkód na pojeździe. Z naszych statystyk wynika, że 99% wycen szkody samochodu przedstawianych przez ubezpieczyciela zawiera zaniżenia. W takiej sytuacji osoba poszkodowana może samodzielnie walczyć o wyższe odszkodowanie lub dokonać sprzedaży szkody OC i otrzymać zdecydowanie szybciej należne środki.

W jakim terminie ubezpieczyciel odpowie na reklamację?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ubezpieczyciel powinien odpowiedzieć na pismo reklamacyjne w ciągu 30 dni od jego otrzymania. Odpowiedź powinieneś otrzymać w formie listownej, chyba że wcześniej wyrazisz zgodę na jej otrzymanie drogą elektroniczną.

Jeśli Twoja sprawa okaże się skomplikowana ubezpieczyciel ma prawo wydłużyć czas na rozpatrzenie reklamacji do 60 dni. Ma jednak obowiązek Cię o tym poinformować.

Jeśli ubezpieczyciel w tym czasie nie wyśle odpowiedzi, to automatycznie Twoja reklamacja zostaje uznana. To oznacza, że zakład ubezpieczeń powinien zaspokoić wszystkie wymienione w odwołaniu roszczenia.

Kolejna odmowa wypłaty odszkodowania - co robić?

Jeśli Twoje odwołanie od reklamacji nie okaże się skuteczne, to nadal masz szansę na otrzymanie odszkodowania. Możesz zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego, a jeśli to nie przyniesie rezultatu wnieść sprawę do sądu.

Do Rzecznika możesz skierować wniosek o interwencję lub przeprowadzenie postępowania polubownego. Skorzystać z tych możliwości możesz dopiero po wyczerpaniu drogi reklamacyjnej.

Niezależnie od tego, którą opcję pomocy Rzecznika Finansowego wybierzesz musisz być świadomym, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie jest zobowiązane do zmiany swojej decyzji czy zawarcia z Tobą ugody.

Dowiedz się więcej: Rzecznik Finansowy skarga na ubezpieczyciela - czy warto ją złożyć?

Możesz także zdecydować się na walkę z zakładem ubezpieczeń w sądzie. Zazwyczaj jednak na zakończenie postępowania sądowego należy czekać co najmniej kilkanaście miesięcy. Ponadto, są to dodatkowe i niemałe koszty. Tym bardziej, że raczej zachodzi tu konieczność skorzystania z pomocy prawnika. Alternatywą jest dopłata do odszkodowania z OC sprawcy.

Uwaga! Zakłady ubezpieczeń zawsze współpracują z kancelariami adwokackimi lub posiadają własny dział prawny. Dlatego trudno sobie wyobrazić, aby walka w sądzie z ubezpieczycielem w pojedynkę zakończyła się sukcesem.

PZU propozycja odszkodowania czy się zgodzić czy nie?

Ubezpieczyciel często wystosowuje do osoby poszkodowanej propozycję w ramach ugody. Co dla Ciebie oznacza jej przyjęcie? Zawarcie ugody to w praktyce niemal zamknięcie sobie drogi do dochodzenia w przyszłości dalszych roszczeń dot. zgłoszonej szkody.

Jeśli zatem podpiszesz propozycję ugody z ubezpieczycielem, to w zasadzie nie ma już szans, aby otrzymać coś więcej od towarzystwa ubezpieczeniowego. Cofnięcie Twojej zgody co prawda nie jest niemożliwe, ale bardzo utrudnione.

Podsumowanie:

  1. W niektórych przypadkach zakład ubezpieczeń może odmówić przyznania świadczenia.
  2. Od decyzji ubezpieczyciela masz prawo się odwołać.
  3. Pisząc odwołanie zwróć szczególną uwagę na argumentację.
  4. Ubezpieczyciel powinien udzielić ci odpowiedzi na przesłane pismo w ciągu 30 dni od jego otrzymania.
Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

Redaktor

Na bieżąco śledzi oraz analizuje sytuację Frankowiczów w Polsce. Stara się poruszać te problemy oraz tematy, które najbardziej interesują osoby posiadające kredyt w helweckiej walucie. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek i dobrego amerykańskiego kina.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii

14.02.2024

10 min

Likwidacja szkód komunikacyjnych – kiedy należy się dopłata do odszkodowania?

Co zrobić, aby dostać odszkodowanie od ubezpieczyciela po kolizji? Dowiedz się, jak otrzymać pieniądze i czy należy Ci się dopłata....

Samochód

23.01.2024

8 min

Gdzie znajdę numer VIN samochodu?

Znalezienie VIN-u potrafi przynieść spore kłopoty kierowcy. Warto sprawdzić, w jakich miejscach pojazdu szukać tego numeru....

Samochód

ile można mieć punktów karnych

08.12.2023

12 min

Sprawdź swoje punkty karne

Sprawdź, ile można mieć punktów karnych jako doświadczony lub młody kierowca. Dowiedz się też, ile punktów dostaniesz za poszczególne wykroczenia....

Samochód

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line