Większość poszkodowanych po otrzymaniu decyzji zastanawia się, czy proponowana kwota wystarczy na naprawę auta. Czy to już jest moment, w którym należy działać? Czy żądać wyższego odszkodowania? Sprawdzamy, kiedy dokładnie należy się dopłata, a kiedy poszkodowany nie ma takiej możliwości.
O zaniżonych odszkodowaniach mówi się coraz częściej. Poszkodowani mają więc coraz większą świadomość problemu. Coraz mniej osób godzi się na propozycję odszkodowania wysuwaną przez ubezpieczyciela. Wciąż jednak nie do końca wiadomo, kiedy dopłata do odszkodowania jest możliwa. Zebraliśmy najpopularniejsze kwestie i sprawdziliśmy wiele możliwości.
Podpisałeś ugodę
Nie możesz się starać o dopłatę
Ubezpieczyciele często podsuwają poszkodowanym ugodę, nawet w momencie, gdy ci nie odwołują się jeszcze od decyzji. Ma to zabezpieczyć Towarzystwa Ubezpieczeniowe przed dalszymi roszczeniami. To oznacza, że nie będziesz mógł starać się o dopłatę, ani żadne inne dodatkowe świadczenie. Podważenie ugody teoretycznie jest możliwe, ale w praktyce należałoby wykazać:
- Złą wolę ubezpieczyciela i brak równości dwóch stron umowy.
- Wystąpienie nowych przesłanek i okoliczności, które nie były znane stronom umowy.
Dokładnie przeczytaj umowę, a także zorientuj się, czy proponowana kwota pokryje wszystkie koszty. Jeżeli masz wątpliwości — nie musisz zgadzać się ze stanowiskiem Towarzystwa.
Kosztorys zawiera błędy niezgodne z przepisami
Możesz starać się o dopłatę
Pomimo uchwał Sądu Najwyższego i wytycznych KNF, wciąż pojawiają się zaniżone kosztorysy naprawy. Do najczęstszych problemów należą:
- bezpodstawnie naliczone rabaty
- amortyzacja części
- nieuwzględnienie VAT-u
- nieuwzględnienie wszystkich szkód
- uwzględnienie części zamiennych zamiast oryginalnych
- zaniżanie stawek warsztatu
Jeżeli zauważasz w swoim kosztorysie któryś z powyższych pozycji, masz prawo do dopłaty. Powinieneś się tutaj powołać na stosowną uchwałę Sądu Najwyższego lub paragraf Kodeksu Cywilnego.
Nie jesteś już właścicielem samochodu
Może starać się o dopłatę
Niekiedy poszkodowani wolą pozbyć się uszkodzonego auta, aby odzyskać pieniądze. Nie ma znaczenia fakt, że nie jesteś już właścicielem auta. Byłeś nim w momencie wypadku i to właśnie ty poniosłeś szkody i z tego tytułu należy Ci się pełne odszkodowanie.
Otrzymałeś już odszkodowanie
Możesz się starać o dopłatę
Wypłata odszkodowania nie musi kończyć procesu likwidacji szkody. Czasami dopiero po wypłacie okazuje się, że pieniądze nie starczają na naprawę. Dlatego masz prawo do starania się o dopłatę.
Pamiętaj, że w tym przypadku ważny jest czas. Na staranie się o dopłatę masz 3 lata. Datą, od której zaczyna się bieg przedawnienia, jest dzień wystawienia decyzji ubezpieczyciela.
Nie naprawiałeś auta
Możesz starać się o dopłatę
W niektórych przypadkach ubezpieczyciele nie chcą wypłacić odszkodowania do momentu, aż nie przedstawisz rachunków za naprawę. Tymczasem nie masz obowiązku ani przedstawiać takich dokumentów, ani tym bardziej naprawiać auta. Dlaczego?
Odszkodowanie ma tylko zrekompensować Ci poniesione straty. A samo uszkodzenie auta jest już właśnie taką stratą. Możesz zatem starać się o pełne odszkodowanie.
Nie udało Ci się sprzedać wraku samochodu po cenie wyznaczonej przez ubezpieczyciela
Możesz starać się o dopłatę
Szkoda całkowita bardzo często wiąże się z problemami. Jednym z nich jest zawyżona wartość wraku samochodu. Dzięki temu ubezpieczyciel może wypłacić niższe odszkodowanie. W tym przypadku jest ono bowiem różnicą pomiędzy wartością auta przed kolizją, a jego wartością po zdarzeniu. Jak się starać o wyższe odszkodowanie? Wystarczy przedstawić umowę sprzedaży auta. Dopłata do odszkodowania to różnica między wypłaconym odszkodowaniem, a kwotą, jaką otrzymałeś od kupującego.
Niewiele jest sytuacji, które całkowicie odcinają możliwość starania się o dopłatę. Zwłaszcza gdy wciąż masz wątpliwości, czy kwota została poprawnie wyliczona. Ogranicza Cię tylko czas, w którym musisz złożyć odwołanie. Pamiętaj też, że warto właściwie uzasadnić swoje stanowisko. Możesz to zrobić na dwa sposoby:
- powołać się na obowiązujące przepisy, wytyczne KNF lub uchwałę Sądu Najwyższego
- dołączyć niezależny kosztorys, wycenę warsztatu lub inny dokument potwierdzający zasadność Twoich roszczeń
Jeżeli masz wątpliwości, czy w Twoim przypadku możesz skutecznie starać się o wyższe odszkodowanie skorzystaj z pomocy prawnej.