/

Zdrowie
Dziedziczenie składek ZUS - czy jest całkowicie możliwe?

Dziedziczenie składek ZUS - czy jest całkowicie możliwe?

Małgorzata Wodyńska

Małgorzata Wodyńska

10.11.2017

Coraz częściej mówi się o możliwości dziedziczenia środków emerytalnych bliskich zmarłych. Warto jednak poznać szczegółowe informacje na ten temat. Tylko część środków podlega dziedziczeniu i to na nieco odmiennych zasadach niż pozostały majątek.

Rodziny zmarłych najczęściej nie wiedzą, że składki emerytalne również podlegają dziedziczeniu. Informacje na ten temat nie są zbyt powszechne i najczęściej są dość skąpe. Warto wiedzieć, na jakich warunkach odbywa się dziedziczenie i w jakich przypadkach. Ważnym pytaniem jest także, czy możliwe jest dziedziczenie składek zus.

Ma do tego prawo rodzina każdego zmarłego, który posiadał konto emerytalne w OFE. Jest to obowiązkowe dla wszystkich osób urodzonych po 31.12.1968 r. Osoby urodzone wcześniej również mogą być członkami OFE, nie jest to jednak obowiązkowe. Należy też pamiętać, że przedstawiciele służb mundurowych i pracownicy sfery budżetowej mają własne systemy emerytalne. Środki tam zgromadzone nie podlegają dziedziczeniu. Jakie więc składki można odziedziczyć?

Dziedziczenie składek ZUS — tylko w części

Po reformie z roku 2014 tylko część środków odkładanych w ZUS-ie podlegają dziedziczeniu. Są to te środki, które przeszły z OFE na subkonta. Nie są to jednak wszystkie środki zgromadzone w ZUS-ie. Składka odkładana jest także na konto indywidualne.

Dlaczego rodzina nie może odziedziczyć całej kwoty wypracowanej przez zmarłego? Wynika to zasady działania systemu emerytalnego. Obecnie składa się on z trzech filarów, z czego I i II są obowiązkowe. I filar, którym zarządza ZUS, ma charakter repartycyjny. W uproszeniu, składki z I filaru przeznaczane są na utrzymanie obecnych emerytów i rencistów. Są one podstawą systemu emerytalnego i nie mogą podlegać dziedziczeniu.

Dziedziczenie OFE. Najwięcej pieniędzy

Dziedziczenie środków emerytalnych możliwe jest przede wszystkim ze środków OFE. To również wynika z charakteru systemu emerytalnego w Polsce. Są to środki, które mają charakter kapitałowy. To oznacza, że poprzez inwestowanie i obrót pracują one na przyszłą emeryturę osoby płacącej składki. Stanowią one zatem majątek, który podlega dziedziczeniu.

Osoby uprawnione do dziedziczenia

Dziedziczenie środków OFE odbywa się na podobnej zasadzie jak dziedziczenie innych części majątku. Połowę środków otrzymuje małżonek zmarłego. Warto jednak zauważyć, że nie są to środki wypłacane w gotówce. Powiększają one środki na koncie OFE małżonka. To oznacza, że w przyszłości otrzyma on wyższą emeryturę.

Drugą połowę otrzymują w równych częściach dzieci lub uposażeni. Tu sytuacja wygląda nieco inaczej — środki te wypłacane są w gotówce. Mogą być też przeznaczone na dowolny cel.

Procedura odzyskiwania pieniędzy

Procedura odzyskiwania środków emerytalnych z ZUS nie jest skomplikowana. Należy jedynie złożyć wniosek do OFE, w którym poszkodowany posiadał rachunek, a także do ZUS-u. Po rozpatrzeniu wniosku środki przekazywane są w możliwie najbliższym terminie.

Może to ciągnąć się miesiącami. Czas oczekiwania zależy od informacji posiadanych przez rodzinę, a także bliskości okienka transferowego. Środki z OFE są wypłacane raz na kwartał.

Co zrobić, gdy nie wiadomo, gdzie zmarły i czy w ogóle zmarły miał konto OFE? Tu z pomocą przychodzą kancelarie odszkodowawcze. Wysyłają one zapytania do funduszy emerytalnych i ZUS-u. Następnie składają wniosek do odpowiedniego funduszu. Skorzystanie z takiej pomocy znacznie upraszcza procedurę.

Małgorzata Wodyńska

Małgorzata Wodyńska

Redaktor

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W redakcji Helpfind zajmuje się głównie tematyką związaną z roszczeniami majątkowymi oraz osobowymi z OC sprawcy wypadku, w tym także utratą wartości handlowej pojazdu oraz zadośćuczynieniem za śmierć bliskiej osoby. Jej specjalizacją są także odszkodowania za wypadki w rolnictwie, wypadki przy pracy oraz inne wypadki losowe.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
świadczenie wspierające

31.08.2023

18 min

Świadczenie wspierające – czy będzie lepsze od pielęgnacyjnego?

Świadczenie wspierające ma być wprowadzone w 2024 roku. Omawiamy projekt ustawy, a nasz ekspert udziela komentarza w tej sprawie....

Zdrowie

renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności

20.07.2023

10 min

Renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności – dla kogo?

Renta socjalna na podstawie orzeczenie o niepełnosprawności interesuje wiele osób, które mają takie orzeczenia. Podpowiadamy, czy można ja uzyskać....

Zdrowie

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności

04.07.2023

21 min

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

To, na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności, określają w dużej mierze symbole przyczyn powstania niepełnosprawności....

Zdrowie

Uzyskaj odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line