/

Finanse
Jak napisać wniosek o usunięcie danych z BIK?

Jak napisać wniosek o usunięcie danych z BIK?

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

30.08.2021

Do bazy BIK trafić nie jest trudno, ale już wykreślenie wpisów utrudniających uzyskanie kredytu to proces bardziej skomplikowany. W niektórych przypadkach skuteczny może być wniosek o usunięcie danych.

Kiedy wykreślenie z BIK jest możliwe?

Wykreślenie danych z BIK (Biuro Informacji Kredytowej) nie zawsze jest możliwe - wpis zostanie usunięty tylko w określonych przypadkach - mówi o tym prawo bankowe. Nie da się “wyczyścić” z bazy Biura Informacji Kredytowej każdego wpisu. Jeśli, jakiś wpis jest dla Ciebie niewygodny, to możesz wnioskować o jego usunięcie, ale po spełnieniu określonych warunków.

Informacje dot. kredytobiorców trafiają do BIK-u z banków oraz innych podmiotów rynku finansowego m.in. SKOK-ów. To oznacza, że BIK nie ma możliwości sam z siebie w żaden sposób modyfikować danych, które otrzymuje.

Jest tylko ich administratorem i to na wniosek instytucji, która wprowadziła do rejestru dane, może dokonać jakichkolwiek w nim zmian. Dane te są udostępniane bankom czy firmom pożyczkowym w momencie składania wniosku o kredyt.

Zgodnie z przepisami bankowymi masz możliwość wykreślenia wpisów w takich sytuacjach jak:

Kredyt lub pożyczka spłacona w terminie

Jeżeli zobowiązanie spłacane było sumiennie, czyli bez jakiś większych opóźnień, to masz możliwość złożenia odwołania zgody na przetwarzanie danych przez bank. Takie wpisy jednak budują pozytywną historię kredytową, a więc ich usuwanie mija się z celem.

Możesz też starać się o darmowy kredyt, jeśli Twoja umowa zawierała błędy lub braki. Takie prawo nosi nazwę sankcja kredytu darmowego. Kancelaria zajmująca się sprawami kredytowymi może Ci pomóc w odzyskaniu od banku poniesionych przez Ciebie kosztów, m.in. prowizji, odsetek czy ubezpieczenia.

Kredyt spłacony z opóźnieniami, minęło już 5 lat od jego zamknięcia

Jeśli spłaciłeś zobowiązanie wobec banku, ale ze sporymi opóźnieniami, to takie negatywne wpisy możesz usunąć dopiero po 5 latach od momentu całkowitego zamknięcia kredytu. Przez 5 lat takich wpisów nie da się usunąć z raportu BIK.

Dane w rejestrze BIK są nieprawidłowe bądź nieaktualne

W systemie BIK mogą się pojawić dane, które trafiły tam zupełnie przypadkowo. Takie omyłkowo wprowadzone informacje powodujące obniżenie zdolności kredytowej masz prawo usunąć z rejestru. Zdarza się również, że dane w bazie są nieaktualne. Możesz wnioskować o ich korektę. Pamiętaj jednak, że to Ty musisz udowodnić, że dany wpis nie powinien widnieć w systemie.

Zapytania kredytowe

Każde złożenie wniosku kredytowego jest odnotowywanie w BIOZ, czyli Bazie Informacji o Zapytaniach. BIK wykorzystuje takie dane do wystawiania oceny dot. wiarygodności kredytowej - tzw. scoring BIK (od 0 do 100 punktów).

Warto ostrożnie podchodzić do składania wniosków o kredyt, bowiem ich nadmierna liczba powoduje, że w oczach banków dany klient staje się po prostu niewiarygodny.

Takie zapytania można wykreślić z BIK poprzez cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Niestety wiele banków odrzuca takie wnioski - w ich opinii przetwarzanie zapytań to jedno z zadań bankowych, do realizacji których są zobligowani.

Informacje o składanych wnioskach o kredyt powinny zostać usunięte z systemu BIK po upływie 12 miesięcy. Niestety nie zawsze taki wpis jest usuwany z historii kredytowej z automatu i trzeba o to wnioskować do banku.

Co powinien zawierać wniosek?

Wniosek powinien zawierać takie dane jak:

 • imię i nazwisko kredytobiorcy,
 • adres zamieszkania,
 • dane banku,
 • dane umowy kredytowej, której dot. wpis w BIK.

Należy także podać odpowiednią argumentację oraz oczywiście dokument podpisać. Pismo najlepiej wysłać tradycyjną pocztą za potwierdzeniem odbioru na adres głównej siedziby danego banku. Wniosek można także złożyć w najbliższej placówce bankowej.

Ile trzeba czekać na odpowiedź banku?

Bank na udzielenie odpowiedzi na Twój wniosek ma 30 dni. Termin ten jest identyczny jak w przypadku składania reklamacji.

Należy podkreślić, że jeśli w tym okresie nie uzyskasz odpowiedzi, to wniosek powinien zostać uznany za rozpatrzony pozytywnie. Gwarantuje to art. 8 ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Bank, podobnie zresztą jak w przypadku innych pism reklamacyjnych, ma prawo wydłużyć ten termin.

30 dniowy okres na udzielenie odpowiedzi jest liczony od dnia następującego po dniu, w którym bank otrzymał Twoje pismo. Jeśli wniosek został wysłany pocztą za potwierdzeniem odbioru, to będziesz znać dokładną datę jego dostarczenia.

Ponadto okres ten nie zawsze będzie wynosił 30 dni. W myśl art. 115 kodeksu cywilnego, jeżeli koniec terminu będzie przypadać na dzień wolny od pracy, to taki termin upływa kolejnego dnia.

Co do wydłużenia terminu przez bank, to można tego dokonać, ale po pierwsze powinien Cię o tym poinformować, a po drugie podać przyczynę. Bank może zatem pod tymi warunkami wydłużyć termin na odpowiedź i to do 60 dni.

Samodzielnie czyszczenie BIK-u czy pomoc specjalistów?

Dane z systemu BIK możesz wyczyścić samodzielnie, jednak przygotuj się na to, że ten proces będzie wymagał od Ciebie zaangażowania. Jeżeli chcesz usunąć kilka wpisów jednocześnie, to musisz wiedzieć, że nie jest to możliwe za pomocą jednego wniosku. Dla każdego trzeba przygotować osobny wniosek. Są to zatem osobne procedury, które trzeba koordynować.

Zanim wyślesz do banku wniosek o wykreślenie danych z BIK, to upewnij się, że Twoje pismo nie zawiera jakiś błędów formalnych. Każdy taki nawet najmniejszy błąd zapewne zostanie zauważony przez dział prawny, który zazwyczaj jest odpowiedzialny za tego typu korespondencję z klientem. Odpowiedzi banku zazwyczaj będą napisane oficjalnym, prawniczym, czyli niezrozumiałym dla przeciętnego konsumenta językiem.

Dowiedz się więcej: Czyszczenie BIK, czyli jak odbudować wiarygodność kredytową?

W przypadku skorzystania z pomocy specjalistów w czyszczeniu rejestru BIK, nie musisz w ogóle angażować się w ten proces. Zarówno przygotowaniem pism, jak i ich wysłaniem, a także dalszą korespondencją z bankiem i koordynacją usuwania wpisów zajmuje się firma specjalizująca się w czyszczeniu BIK.

Jak wygląda proces czyszczenia BIK z Helpfind?

 1. Raport BIK

Zanim przystąpimy do procesu usuwania wpisów musimy przeanalizować Twój raport BIK. Pobierz go ze strony bik.pl i podeślij go do nas.

Nie wiesz jak go pobrać? Przeczytaj artykuł: Jak pobrać raport BIK? Wystarczy 5 prostych kroków!

 1. Analiza raportu

Raport BIK jest nam niezbędny do oceny historii kredytowej. Analizujemy, usunięcie których wpisów spowoduje, że Twoja wiarygodność w oczach banku ulegnie znacznej poprawie. Po kilku dniach otrzymujesz od nas listę wpisów, które rekomendujemy do usunięcia z systemu Biura Informacji Kredytowej.

Miej na względzie, to że wyczyszczone mogą być tylko te wpisy, które dot. zobowiązań już spłaconych (inaczej zamkniętych). Z raportu BIK nie znikną natomiast dane dot. tych kredytów, które nadal są otwarte, czyli te które jeszcze spłacasz. Można jednak wyczyścić BIK z zapytań kredytowych. Zbyt duża liczba zapytań niekorzystnie wpływa na obniżenie scoringu w BIK.

Analiza raportu BIK przeprowadzona przez ekspertów daje gwarancje, że wykreślenie danego wpisu dot. kredytu lub pożyczki, faktycznie poprawi wiarygodność kredytobiorcy. Niektóre wpisy warto pozostawić w rejestrze BIK - wówczas historia kredytowa jest pozytywna.

 1. Usunięcie wpisów = pozytywna historia kredytowa

Na usunięcie wpisów trzeba trochę poczekać. W większości przypadków proces ten trwa od 3 tygodni do nawet 2 miesięcy. Koszt usługi czyszczenia rejestru BIK jest ustalany zawsze indywidualnie. Aby rozpocząć proces wykreślenie wpisów z systemu konieczne jest podpisanie stosownej umowy.

Podsumowanie:

 1. Nie jest możliwe wykreślenie z Biura Informacji Kredytowej każdego wpisu.
 2. O usunięcie negatywnego wpisu możesz wnioskować m.in. wtedy kiedy od zamknięcia zobowiązania minęło już 5 lat.
 3. Wniosek o wykreślenie wpisu należy złożyć w banku, który wprowadził Twoje dane do systemu BIK.
 4. Cały proces czyszczenia BIK-u możesz zlecić specjalistom.
Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

Redaktor

Na bieżąco śledzi oraz analizuje sytuację Frankowiczów w Polsce. Stara się poruszać te problemy oraz tematy, które najbardziej interesują osoby posiadające kredyt w helweckiej walucie. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek i dobrego amerykańskiego kina.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
jak sprawdzać klauzle w umowach kredytowych

28.05.2024

9 min

Klauzule i warunki umowy kredytowej – na co zwrócić uwagę, jakie są konsekwencje

Sprawdź, jakie błędy najczęściej występują w umowach kredytowych. Jeśli powstały z winy banku, masz szansę na spory zysk....

Finanse

unieważnienie umowy kredytowej kiedy można

24.05.2024

10 min

Odstąpienie od umowy kredytowej – jak to zrobić, kto się kwalifikuje

Kredytobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy kredytowej bez podawania powodu. Zobacz, co musisz zrobić, żeby anulować kredyt....

Finanse

darmowy kredyt warunki

23.05.2024

11 min

Darmowy kredyt – kto go otrzyma, jakie są warunki

Pomożemy bezpłatnie sprawdzić, czy możesz darmowy kredyt można zastosować dla Twojej pożyczki...

Finanse

empty_placeholder

Uzyskaj dodatkowe środki za błędne zapisy w Twojej umowie

Analiza Twojej umowy kredytowej potrwa maksymalnie 3 dni!

Kredyty gotówkowe

Kwota do 255 550,00 PLN

Kredyty po 17.01.2014 r.

Rok od zamknięcia kredytu

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line