/

Samochód
Jak napisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym? Krok po kroku

Jak napisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym? Krok po kroku

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

05.05.2021

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym dla wielu kierowców jest po prostu oświadczeniem sprawcy kolizji. Tymczasem takie pismo zawiera poważną wadę, która dla poszkodowanego oznacza kłopoty w uzyskaniu odszkodowania z OC sprawcy. Podpowiadamy, jak krok po kroku napisać poprawne oświadczenie o stłuczce.

Krok 1. Podaj dane osobowe uczestników kolizji

W oświadczeniu o zdarzeniu drogowym muszą się znaleźć dane osobowe zarówno osoby poszkodowanej, jak i sprawcy kolizji. Niezbędne informacje to: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer kontaktowy.

Krok 2 Podaj dane obu pojazdów

Nie zapomnij podać danych dot. pojazdów, które uczestniczy w zdarzeniu drogowym. Oprócz marki i modelu pojazdu najważniejszą informacją są numery rejestracyjne pojazdów.

Pamiętaj! Jeśli ktoś ucierpiał w wyniku zdarzenia drogowego, to w takiej sytuacji powinieneś wezwać policję.

Krok 3 Podaj numer polisy OC sprawcy i nazwę zakładu ubezpieczeń

Numer polisy OC sprawcy to bardzo ważna informacja w kontekście ubiegania się o odszkodowanie OC. Dlatego też nie posiadając tego rodzaju danych Tobie jako osobie poszkodowanej będzie trudno rozpocząć proces likwidacji szkody z OC sprawcy. Do tego konieczne będzie ustalenie numeru polisy ubezpieczeniowej.

Oczywiście w oświadczeniu należy także podać pełna nazwę zakładu ubezpieczeń, w którym została wykupiona dana polisa.

oświadczenie sprawcy kolizji kiedy spisać

Krok 4 Przedstaw okoliczności zdarzenia drogowego

W kolejnym kroku podaj okoliczności, tj. opis zdarzenia do odszkodowania, tzn. dokładną lokalizację miejsca zdarzenia drogowego, dokładną datę oraz opisz, jak doszło do kolizji np. kierowca pojazdu marki Opel nie ustąpił mi pierwszeństwa przejazdu, w wyniku czego doszło do zderzenia. Dla lepszego zobrazowania sytuacji możesz sporządzić tzw. szkic sytuacyjny.

Krok 5 Opisz uszkodzenia pojazdów

W oświadczeniu dokładnie opisz zakres uszkodzeń obu pojazdów. Jeśli w wyniku zdarzenia drogowego uszkodzeniu uległy inne przedmioty, które znajdowały się w pojazdach, to także opisz w jakim stopniu zostały zniszczone i co to dokładnie było.

Krok 6 Przyznanie się sprawcy do winy

Pamiętaj, że w prawidłowo sporządzonym oświadczeniu o kolizji drogowej musi się znaleźć zdanie, w którym sprawca przyznaje się, że to on spowodował kolizję.

Krok 7 Podpisy obu stron

Oświadczenie o kolizji musi zostać podpisane przez obie strony, czyli osobę poszkodowaną i sprawcę.

Pobierz: wzór oświadczenia sprawcy kolizji

Czym jest wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym?

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu to nie jest tożsamy do dokumentu, który jest najczęściej określany jako oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. To co prawda, dokument bardzo podobny do zarysowanie samochodu na parkingu oświadczenie sprawcy, ale wywiera zupełnie inne skutki.

wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym

źródło:pbuk.pl

Taki gotowy do pobrania druk oferują przede wszystkim zakłady ubezpieczeń. Formularz można także pobrać także ze strony internetowej PBUK, czyli Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Wspólne oświadczenie zawiera praktycznie wszystkie dane dot. zdarzenia drogowego, które znajdziemy w oświadczeniu sprawcy kolizji, oprócz jednego ale bardzo istotnego stwierdzenia. Chodzi tutaj o przyznanie się sprawcy do winy. W wspólnym oświadczeniu mowa jest tylko o pojeździe A i pojeździe B oraz do zaznaczenia pola odpowiadające okolicznością zdarzenia. Jest również miejsce na szkic sytuacyjny.

Dowiedz się: Zdarzenie drogowe - sporządzenie oświadczenie czy wezwanie Policji?

Reasumując wspólne oświadczenie jest tylko dokumentem, który potwierdza przebieg całego zdarzenia oraz tożsamość jego uczestników. Nie stanowi jednak potwierdzenia, że sprawca bierze na siebie odpowiedzialność za spowodowanie kolizji czy stłuczki.

Jak otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy?

Aby otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy należy zgłosić szkodę na pojeździe do ubezpieczyciela. Najszybciej możesz to zrobić za pomocą formularza internetowego służącego do zgłoszenia szkody, który bardzo często udostępniają na swoich witrynach towarzystwa ubezpieczeniowe.

Dowiedz się: Stłuczka samochodowa z nie mojej winy. Jak uzyskać odszkodowanie?

Do zgłoszenia szkody niezbędne są dane, które znajdziemy na oświadczeniu o kolizji, czyli dane uczestników zdarzenia, dane pojazdów, data, miejsce oraz okoliczności zdarzenia. Oczywiście do zgłoszenia należy załączyć oświadczenie sprawcy.

Następnie mają miejsce oględziny pojazdu. W tym celu ubezpieczyciel “wysyła” rzeczoznawcę samochodowego. Rzeczoznawca sporządza notatkę oraz dokumentację zdjęciową. Kolejnym krokiem jest sporządzenie kosztorysu naprawy samochodu i wydanie decyzji o przyznaniu odszkodowania.

Co zrobić, gdy odszkodowanie jest zaniżone?

Jeśli Twoim zdaniem odszkodowanie jest zaniżone to masz do wyboru kilka rozwiązań: złożenie reklamacji do ubezpieczyciela, wnioskowanie do Rzecznika Finansowego o przeprowadzenie postępowania interwencyjnego lub polubownego, droga sądową lub skorzystanie z oferty dopłaty do odszkodowania.

Najszybszym sposobem na otrzymanie dodatkowych środków w ramach odszkodowania jest dopłata. Wystarczy przesłać do darmowej analizy wystawiony przez towarzystwo ubezpieczeniowe kosztorys naprawy samochodu. W 99% przypadków, które do nas trafiają wykrywamy zaniżenia i proponujemy dopłatę do odszkodowania. Wybierając to rozwiązanie w zaledwie kilka dni od podpisania umowy otrzymasz należne Ci pieniądze.

Podsumowanie:

  1. Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym ma poważną wadę - brakuje w nim stwierdzenia, że sprawca kolizji przyznaje się do winy.
  2. Po kolizji warto spisać oświadczenie sprawcy, które nie tylko opisuje przebieg zdarzenia drogowego, ale i potwierdzenie że sprawca bierze odpowiedzialność za spowodowanie kolizji.
  3. Po spisaniu stosownego oświadczenia należy zgłosić szkodę u ubezpieczyciela.
  4. W większości przypadków odszkodowania z OC sprawcy są zaniżone.
  5. Dopłata do odszkodowania to warta rozważenia opcja dla osób, które otrzymały zbyt niskie odszkodowanie z OC.

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

Redaktor

Na bieżąco śledzi oraz analizuje sytuację Frankowiczów w Polsce. Stara się poruszać te problemy oraz tematy, które najbardziej interesują osoby posiadające kredyt w helweckiej walucie. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek i dobrego amerykańskiego kina.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
czy można dostać odszkodowanie z dwóch polis

04.12.2023

10 min

Czy można dostać odszkodowanie z dwóch polis za jedną szkodę?

Czy można dostać odszkodowanie z dwóch polis za jedną szkodę? Nie do końca, choć w przypadku szkody w pojeździe jest to pewnym sensie możliwe....

Samochód

pozew o odszkodowanie

27.11.2023

15 min

Pozew o odszkodowanie za uszkodzony samochód – czy warto?

Masz uszkodzony samochód i chcesz złożyć pozew? Sprawdź, jak go przygotować i dowiedz się, czy warto się tego podejmować....

Samochód

Odstąpienie od umowy kupna samochodu – kiedy można to zrobić?

10.11.2023

11 min

Odstąpienie od umowy kupna samochodu – kiedy można to zrobić?

Odstąpienie od umowy kupna samochodu to możliwość, która przysługuje praktycznie każdemu kupującemu. Dowiedz się, kiedy i jak możesz to zrobić!...

Samochód

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line