/

Samochód
Jak sprawdzić wysokość odszkodowania PZU?

Jak sprawdzić wysokość odszkodowania PZU?

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

02.09.2021

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Jesteś rozczarowany wysokością wypłaconego przez zakład ubezpieczeń odszkodowania z OC sprawcy? Zweryfikuj jego wysokość! Wystarczy kilka prostych kroków, aby otrzymać należne pieniądze.

Zaniżone odszkodowanie z OC - o czym warto wiedzieć?

Za zaniżonym odszkodowaniem z OC sprawcy “stoją” błędy pojawiające się w kosztorysie naprawy pojazdu. Jest on sporządzany na podstawie oględzin, których dokonuje wysłany przez towarzystwo ubezpieczeniowe rzeczoznawca samochodowy.

Wycena naprawy samochodu jest dokonywana najczęściej za pomocą programu Audatex. To katalog dostępny tylko dla specjalistów, a znajdują się w nim informacje o stawkach za roboczogodzinę oraz cenach części zamiennych. Najczęściej kosztorys opiera się na możliwe jak najtańszych zamiennikach oraz najniższych kosztach robocizny. Skutkiem tego jest zaniżone odszkodowanie OC.

Części zamienne

Zakład ubezpieczeń powinien w wycenie brać pod uwagę ceny części oryginalnych (jeśli taka właśnie została zniszczona w pojeździe). W większości przypadków w kosztorysie znajduje się najtańszy możliwy zamiennik.

Ubezpieczyciel zakłada, że nie każda osoba poszkodowana będzie żądać wymiany zniszczonej części na oryginalną.

Roboczogodziny

Towarzystwo ubezpieczeniowe niejednokrotnie zaniża stawki za roboczogodzinę warsztatu. W wycenie szkody często uwzględniana jest uśredniona stawka. Tymczasem stawki różnią się w zależności od regionu Polski oraz rodzaju warsztatów tj. autoryzowanych i nieautoryzowanych.

To są najczęściej stosowane triki mające na celu zaniżenie odszkodowania z OC sprawcy. Oprócz tego stosuje się naprawę uszkodzonej części zamiast wymiany na nową, czy uwzględnianie rabatów na zakup części w wysokości, które realnie mogą uzyskać tylko serwisy samochodowe.

Szkoda całkowita

Powyższe triki mają zastosowanie w przypadku szkód częściowych. Tymczasem zaniżenia występują także w razie zakwalifikowania danej szkody za całkowitą. W takiej sytuacji odszkodowaniem jest różnica pomiędzy wartością pojazdu przed szkodą a wartością wraku.

Aby wypłacić jak najmniej osobie poszkodowanej ubezpieczyciel zaniża wartość samochodu przed zdarzeniem drogowym, a zawyża wartość wraku. Ponadto wyjątkiem nie jest również zawyżanie kosztów naprawy pojazdów, tak aby naprawa była po prostu nieopłacalna - co stanowi przesłankę do uznania szkody za całkowitą.

Warto podkreślić, że zakład ubezpieczeń może, ale nie musi przejąć wrak. To oznacza, że jeśli nie weźmie sprzedaży wraku na siebie, to zostanie to po stronie poszkodowanego. Co może być dosyć problematyczne z uwagi na to, że szacowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe wartość wraku jest bardzo często zawyżona.

PZU zgłoszenie szkody

Szkodę w PZU możesz zgłosić na kilka sposobów: poprzez formularz internetowy, za pomocą infolinii, za pomocą SMS, w oddziale PZU. Na etapie musisz dostarczyć dokumenty, które są niezbędne aby otrzymać odszkodowanie z PZU. W przypadku niewielkiej kolizji wystarczy m.in. oświadczenie sprawcy czy fotografie z miejsca zdarzenia.

Ze zgłoszeniem szkody nie ma co zwlekać, chociaż zgodnie z art. 819 § 1 k.c. okres przedawnienia roszczeń wynosi 3 lata. Jeśli jednak zdarzenie jest wynikiem przestępstwa to okres ten może wynieść nawet 20 lat.

Dowiedz się: Dokumenty potrzebne do odszkodowania PZU - co wymaga ubezpieczyciel?

Jak długo trzeba czekać na odszkodowanie z PZU?

W myśl z art. 817 k.c. zakład ubezpieczeń ma na wypłacenie odszkodowania 30 dni od zgłoszenia szkody. W przypadku, gdy nie jest możliwe wyjaśnienie okoliczności zdarzenia w tym terminie, odszkodowanie z OC może zostać wypłacone w ciągu 14 dni od dnia, w którym zostały one wyjaśnione. Nie może to jednak trwać dłużej, niż 90 dni licząc od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której odpowiedzialność ubezpieczyciela bądź wysokość odszkodowania jest zależna od toczącego się w sądzie postępowania. Nie mniej jednak zakład ubezpieczeń i tak jest zobligowany do wyjaśnienia sprawy we własnym zakresie, a odstąpić od tego można tylko w szczególnych przypadkach. W ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody ubezpieczyciel powinien wypłacić tzw. bezsporną część odszkodowania.

Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe zwleka z realizacją wypłaty świadczenia, to możesz postawić mu zarzut nienależytego wykonania zobowiązania. To natomiast powoduje, że powstaje obowiązek naprawy wynikłej z tego szkody, czyli zapłaty odsetek. Pamiętaj, że jeśli masz problem możesz skorzystać z pomocy w uzyskaniu odszkodowania z PZU.

Ile powinno wynosić odszkodowanie?

Generalnie rzecz biorąc, odszkodowanie powinno pełnić funkcję kompensacyjną. To oznacza, że zadaniem odszkodowania jest wyrównanie strat osoby poszkodowanej poniesionych w wyniku zdarzenia. Wypłacone świadczenie powinno być zatem adekwatne do rozmiarów poniesionej szkody.

Zdaniem Sądu Najwyższego rekompensata nie może być ani wyższa, ani niższa od szkody, którą poniósł poszkodowany.

W niektórych przypadkach odszkodowanie powypadkowe może ulec zmniejszeniu. Chodzi tutaj o takie sytuacje jak np. przyczynienie się osoby poszkodowanej do wypadku lub zwiększenia szkody.

Sprawdzenie wysokości odszkodowania PZU

Wysokość odszkodowania można sprawdzić w kilku krokach. Skontaktuj się z firmą, która specjalizuje się w weryfikacji odszkodowań, wypełnij formularz i prześlij kosztorys naprawy pojazdu oraz decyzję ubezpieczyciela. Jeśli ubezpieczyciel zakwalifikował szkodę jako całkowitą, to niezbędne jest wysłanie arkusza wyceny pojazdu przed szkodą oraz arkusza wyceny po szkodzie.

Na podstawie tych dokumentów jest przeprowadzana bezpłatna analiza sprawy. Niemal w każdym przypadku wypłacone odszkodowanie jest zaniżone. Wówczas otrzymasz konkretną propozycję dopłaty do odszkodowania OC. Jedyną formalnością w ramach sprzedaży szkody OC jest zawarcie umowy cesji wierzytelności.

Tego rodzaju umowa, odkup odszkodowań polega na przeniesieniu praw do zaniżonej części odszkodowania. Ty otrzymujesz w ciągu maksymalnie 5 dni uzgodnioną wcześniej kwotę dopłaty, a firma odszkodowawcza walczy z ubezpieczycielem. Co istotne, w przypadku przegrania sprawy nikt nie będzie od Ciebie żądać zwrotu dopłaty. Co zrobić, gdy PZU nie przyznało odszkodowania? Należy złożyć odwołanie.

Podsumowanie:

  1. Odszkodowania z OC sprawcy bardzo często są zaniżone.
  2. Warto zweryfikować przedstawiony przez zakład ubezpieczeń kosztorys naprawy pojazdu.
  3. Najczęściej towarzystwo ubezpieczeniowe zaniża odszkodowania stosując np. zbyt niskie stawki za roboczogodziny, ceny tzw. zamienników zamiast oryginalnych.
  4. Odszkodowanie pełni funkcję kompensacyjną, czyli powinno spowodować wyrównanie strat, które poniosła osoba poszkodowana.
  5. Jeśli uważasz, że wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie jest zbyt niskie, konieczne to zweryfikuj.

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

Redaktor

Na bieżąco śledzi oraz analizuje sytuację Frankowiczów w Polsce. Stara się poruszać te problemy oraz tematy, które najbardziej interesują osoby posiadające kredyt w helweckiej walucie. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek i dobrego amerykańskiego kina.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

ile dostanę odszkodowania za uszkodzony zderzak

14.06.2024

8 min

Uszkodzony zderzak odszkodowanie – ile z OC, bezpłatna wycena, możliwa dopłata

Ile może wynieść zaniżenie na uszkodzonym zderzaku? Odpowiedź Cię zaskoczy. Sprawdź i zgłoś się po dopłatę....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line