Przy różnego rodzaju wypadkach, które mają miejsce, osoba poszkodowana bardzo często jest narażona na uraz pleców. Oznacza to dla niej długotrwały proces leczenia i ciągłą rehabilitację, aż do uzyskania odpowiedniej sprawności. Wielu poszkodowanych nie wie, jak odpowiednio postępować z tym urazem, oraz o co tak naprawdę mają się ubiegać.
W tym artykule przyjrzymy się bliżej poszczególnym typom roszczeń za ten uraz i wysokość kwoty, o jaką możemy się starać. Ze względu na funkcje, jakie pełni nasz kręgosłup, umiejscowienie urazu może mieć znaczenie przy wypłacie naszego odszkodowania. Warto wiedzieć, jak skutecznie walczyć z samym ubezpieczycielem i kiedy wystąpić o należne odszkodowanie.
Roszczenia z tytułu urazu pleców
Nasz kręgosłup pełni kilka ważnych funkcji, o których z pewnością część z nas nawet nie zdaje sobie sprawy. Na co dzień traktujemy go trochę po macoszemu i nie poświęcamy mu dostatecznie dużo uwagi. Jest on zwłaszcza bardzo narażony na różnego rodzaju urazy, które mogą skutecznie wyeliminować nas z codziennego życia.
Szczególnie dotyczy to tych obrażeń, które mają miejsce po wypadkach. W zależności od umiejscowienia naszego urazu wysokość otrzymywanych roszczeń może się nieco różnić.
Kręgosłup jest zbudowany z 26 kości i ma od 33 do 34 kręgów. Jest podzielony na pięć odcinków:
- szyjny
- piersiowy
- lędźwiowy
- krzyżowy
- ogonowy (guziczny)
Do najczęstszych urazów kręgosłupa zaliczamy te, które mają miejsce przy wypadkach komunikacyjnych- prawie 85% poszkodowanych odczuwa objawy bólowe bezpośrednio po wypadku i w ciągu najbliższej doby. Inny rodzaj bólu będzie odczuwalny w odcinku lędźwiowym, inny w szyjnym czy piersiowym.
Nie warto go bagatelizować i już od samego początku zacząć odpowiednie leczenie. Przełoży się to również na wyższą wypłatę naszego odszkodowania. Większa ilość dokumentów z leczenia to sprawniejszy proces odszkodowawczy. Same roszczenia mogą różnić się między sobą, ze względu na umiejscowienie urazu.
Każdy z pasażerów może być narażony na uraz odcinka szyjnego. Przy wypadkach komunikacyjnych to właśnie on ulega najczęstszym kontuzjom. Przy gwałtownym hamowaniu pojazdu dochodzi do nagłego przemieszczenia się osób się w nim znajdujących i to właśnie ten odcinek kręgosłupa jest najbardziej narażony na uraz.
W pierwszej chwili zdarzenia dochodzi do gwałtownego odchylenia głowy do tyłu. Prawidłowo ustawiony zagłówek powinien dość szybko zamortyzować ten ruch. Później następuje powrót do poprzedniej pozycji i odchylenie głowy w przód.
Bardzo często sam uraz pleców nie jest odczuwalny od razu po wypadku. Poszkodowanym ból i drętwienie często daje się we znaki dopiero po jakimś czasie. Może to uniemożliwić postawienie właściwej diagnozy. Koniecznie w tym przypadku będzie jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem i przeprowadzenie odpowiednich badań.
Jaką kwotę odszkodowania można wywalczyć?
Ze względu na charakterystykę tego obrażenia odszkodowania za ten uraz można się ubiegać przede wszystkim z OC sprawcy zdarzenia- głównie kierowcy. Będzie to dotyczyło zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Dla dużej ilości osób odszkodowanie kojarzy się głównie z jednorazową wypłatą gotówki, która pokrywa w całości wydatki i cierpienie.
Świadczenie to dotyczy przede wszystkim szkód materialnych i wydatków związanych z leczeniem i rehabilitacją, poszkodowany może wówczas ubiegać się o zwrot:
- dojazdów do placówek medycznych
- zakup niezbędnych leków
- zwrot kosztów za utracone dochody, w związku z przerwaniem ciągłości pracy zarobkowej
- koszty zabiegów medycznych
- kosztów opieki pielęgniarskiej
To, ile będzie się należało poszkodowanemu, zależne jest od umiejscowienia jego urazu. Kwoty odszkodowania mogą wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. O samo odszkodowanie najlepiej wystąpić po zakończonym leczeniu. Odszkodowanie za uraz kręgosłupa możemy podzielić na poszczególne odcinki, które uległy uszkodzeniu.
Uszkodzenia kręgosłupa w odcinku szyjnym:
- ograniczenie ruchomości w zakresie rotacji lub zginania powyżej 20 stopni 22.500 zł- 37.500 zł
- całkowite zesztywnienie 52.500 zł- 87.500 zł
- całkowite zesztywnienie z niekorzystnym ustawieniem głowy 78.000 zł- 125.000 zł
Uszkodzenie kręgosłupa w odcinku piersiowym i lędźwiowym:
- ograniczenie ruchomości w zakresie rotacji powyżej 20 stopni lub zginania do 50 cm 22.500 zł- 37.500 zł
- całkowite zesztywnienie 37.500 zł- 62.500 zł
- całkowite zesztywnienie z niekorzystnym ustawieniem tułowia 60.000 zł- 100.000 zł
Urazowe zespoły korzonkowe (bólowe, ruchowe, czuciowe lub mieszane) - w zależności od stopnia:
- szyjne 7.500 zł- 50.000 zł
- piersiowe 7.500 zł- 25.000 zł
- lędźwiowo-krzyżowe 7.500 zł- 62.500 zł
- guziczne 7.500 zł- 12.500 zł
Sama wypłata odszkodowania może się różnić w zależności od umiejscowienia urazu pleców. Wysokość kwoty kompensacyjnej jest obliczana bardzo indywidualnie i składa się na nią kilka czynników. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj sama dokumentacja i jej szczegółowe kompletowanie.
Ma ona duże znaczenie przy wypłacie, a o czym dużo osób nie wie, lub nie przykłada do niej dużego znaczenia. Do przyczyn urazu kręgosłupa najczęściej należą:
- wypadki komunikacyjne
- upadki i poślizgnięcia się
- wypadki podczas uprawiania sportu
- zaniedbania wynikające z operacji kręgosłupa
Coraz więcej poszkodowanych zgłasza się jednak do kancelarii odszkodowawczych o pomoc i prowadzenie sprawy. To dobre rozwiązanie, ponieważ wszystkie formalności zostaną załatwione przez specjalistów, którzy kompleksowo zajmują się daną sprawą.
Poszkodowany może liczyć również na wsparcie kancelarii i reprezentowanie przed sądem w przypadku skierowania sprawy na drogę sądową.