/

Nieruchomości
Jak uzyskać wysokie odszkodowanie za zalanie mieszkania?

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie za zalanie mieszkania?

Małgorzata Wodyńska

Małgorzata Wodyńska

31.07.2019

Zalanie mieszkania przez sąsiada zwykle, nawet w przypadku niewielkich strat, łączy się z dużymi wydatkami. Dlatego w takiej sytuacji to odpowiedni ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie.

Najpierw jednak należy ustalić kto dokładnie odpowiada za szkodę. Nie zawsze jest to oczywiste, a jest to bardzo ważne. W zależności od tego, co było bezpośrednią przyczyną zalania mieszkania. Tylko w taki sposób można ustalić, do którego ubezpieczyciela należy się zgłosić.

Gdy zalał sąsiad

Jeżeli u sąsiada z góry nastąpiła awaria pralki lub zapomniał on o lejącej się wodzie w wannie, to jest on bezpośrednim sprawcą. A zatem w takim przypadku to z jego polisy będzie wypłacane odszkodowanie.

Ubezpieczenie mieszkania w takim przypadku pokrywa wszystkie wyrządzone szkody. Dotyczy to przede wszystkim kosztów remontu - osuszania pomieszczenia, malowania ścian, czy wymiany podłóg.

To jednak nie wszystko. Odszkodowanie pokrywa także zniszczenia wyposażenia, np.: kanap, czy lamp. Tutaj jednak konieczne jest potwierdzenie ich wartości, np.: przedstawienie rachunków.

Aby uzyskać odszkodowanie, w pierwszej kolejności musisz skontaktować się z sąsiadem, który spowodował szkodę. Tutaj konieczne jest spisanie oświadczenia sprawcy - podobnie jak w kolizji drogowej.

W oświadczeniu sprawcy muszą znaleźć się takie informacje jak:

  • dane sprawcy - imię, nazwisko, adres zamieszkania

  • dane poszkodowanego

  • data zdarzenia

  • zniszczenia

  • nazwę ubezpieczyciela i numer polisy

Po spisaniu oświadczenia możesz zgłosić szkodę wskazanemu ubezpieczycielowi. Najczęściej możliwe jest zgłoszenie telefoniczne, ale możesz także przesłać zgłoszenie przez internet lub zjawić się osobiście w oddziale firmy ubezpieczeniowej.

Otrzymałeś już odszkodowanie od ubezpieczyciela, ale uważasz że jest ono zbyt niskie? Skorzystaj z bezpłatnej weryfikacji kosztorysu budowlanego!

Gdy to ty zalałeś

Awaria zdarzyła się w Twoim mieszkaniu, ale woda nie doszła do sąsiadów? Wbrew pozorom, też możesz uzyskać odszkodowanie z własnej polisy. Pamiętaj jednak, że w polisie znajdują się zapisy, które szczegółowo określają, w jakich przypadkach możesz uzyskać odszkodowanie z własnego ubezpieczenia mieszkania.

Zwróć na to szczególną uwagę, zanim zgłosisz szkodę. Pamiętaj też, że nie zawsze otrzymasz kwotę równą np.: kosztom remontu. Otrzymasz kwotę nie wyższą, niż suma ubezpieczenia.

Polisa własna działa także w przypadku, gdy to zalejesz sąsiada. Wówczas będzie mógł on uzyskać odszkodowanie od Twojego ubezpieczyciela, a ty nie poniesiesz dodatkowych kosztów. Musisz jednak pamiętać o zawarciu odpowiedniej polisy tj.: ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (jest dobrowolne).

odszkodowanie za zalanie mieszkania

Gdy pękły rury w pionie

Niekiedy za awarię odpowiedzialne są stare i zaniedbane rury, które mogą pęknąć np.: pod wpływem zimna. W takim jednak przypadku Twój sąsiad nie odpowiada za szkodę, nawet jeżeli stało się to w jego łazience. Za konserwację rur pionowych odpowiada tylko administracja osiedla.

Jeżeli więc taka rura wyrządzi szkody, odszkodowanie musi wypłacić firma, w której administracja wykupiła polisę. W takim przypadku należy zgłosić problem administracji bloku. Wówczas przyśle ona do mieszkania - zarówno Twojego i sąsiada - specjalistę, który dokładnie określi, co się stało i czy faktycznie nastąpiła awaria rury pionowej.

Gdy szkód dokonał najemca

Tutaj sprawa jest nieco skomplikowana. Należy bowiem dokładnie sprawdzić, co się stało.

Jeżeli skody bezpośrednio dokonał najemca, np.: zapominając o wodzie lejącej się do wanny, to właśnie on jest odpowiedzialny za szkodę i to on musi zapłacić za remont u sąsiada.

Jeżeli jednak nastąpiła awaria np.: pralki, która powinna być konserwowana przez najmującego, to właśnie właściciel powinien zapłacić odszkodowanie.

W takim przypadku to rzeczoznawca przysłany przez administratora budynku musi ustalić, co się stało i kto ostatecznie odpowiada za zalanie. Wówczas to właśnie z tą osobą musisz

Co się dzieje po zgłoszeniu szkody?

Po zgłoszeniu szkody, niezależnie od polisy, w Twoim mieszkaniu zjawia się rzeczoznawca. Oceni on wszystkie szkody, a także zrobi im zdjęcia. Ważne jest, abyś oprowadził rzeczoznawcę po wszystkich zalanych pomieszczeniach i wskazał każdą szkodę. Pamiętaj, że szkodą jest nie tylko plama na ścianie, ale także niedziałający telewizor.

Po oględzinach rzeczoznawca sporządza kosztorys. W tym dokumencie wyróżnione są wszystkie szkody, a także koszt ich naprawy. Na tej podstawie wypłacane jest odszkodowanie. Uzyskasz je zaraz po wydaniu decyzji przez ubezpieczyciela.

Gdy sąsiad nie przyznaje się do winy...

Nie wszyscy sąsiedzi nie chcą ponosić odpowiedzialności. Mogą nie otwierać drzwi lub nie chcą podać danych swoich lub ubezpieczyciela. Inni - w niekiedy kuriozalny sposób - zaprzeczają swojej winie. Czy to oznacza, że nie możesz liczyć na odszkodowanie?

W takiej sytuacji konieczne jest złożenie pozwu do sądu. Musisz jednak udowodnić, że to właśnie sąsiad z góry jest winny zalania. Musisz zatem dokumentować wszystkie straty, np.: robiąc zdjęcia zniszczonych ścian i wyposażenia.

Warto także dołączyć opinię rzeczoznawcy. Wskaże ona nie tylko winę sąsiada, ale stanie się także wyceną wszystkich start. Jest to ważne, ponieważ w pozwie musisz zawrzeć kwotę, jakiej żądasz od sąsiada.

Co robić, gdy sąsiad nie chce otworzyć drzwi? Czy policja może pomóc w takiej sytuacji? Jedynie w przypadku, gdy lejąca się woda zagraża czyjemuś życiu. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do administracji, aby zakręciła wodę w pionie. Wtedy straty będą mniejsze.

… A ubezpieczyciel też robi problemy

Często zdarza się, że ubezpieczyciel nie wypłaca właściwej kwoty odszkodowania. Najczęstszym problemem jest zbyt niskie odszkodowanie. Ubezpieczyciel może uznać, że naprawa szkód, np.: malowanie ścian jest znacznie tańsze, niż w rzeczywistości.

Innym problemem może być nieuznawanie pewnych szkód, np.: w sprzęcie elektrycznym. Może tu być problem z udowodnieniem, iż szkoda powstała właśnie w wyniku zalania. Niekiedy również pojawia się problem z wyceną poszczególnych przedmiotów. Nie zawsze bowiem posiadasz dowody zakupu, np.: w przypadku kilkuletniego dywanu. W takim przypadku kosztorysant powinien porównać ceny podobnych przedmiotów np.: na aukcjach.

Co zrobić, gdy odszkodowanie jest za niskie?

Zawsze możesz odwołać się od decyzji ubezpieczyciela - nawet w przypadku, gdy już otrzymałeś odszkodowanie. Masz na to aż 3 lata. Zalecamy jednak jak najszybsze zgłoszenie się do ubezpieczyciela.

Co powinno znajdować się w odwołaniu? Musisz wskazać swoje stanowisko, oraz właściwą kwotę odszkodowania. Najważniejsze jest jednak udokumentowanie roszczeń. Musisz zatem przedstawić odpowiednie dokumenty.

Jeżeli ubezpieczyciel wypłaci za niską kwotę za malowanie ścian, musisz dołączyć rachunki od firmy remontowej. Podobnie jest w przypadku uszkodzonych przedmiotów. W takim przypadku konieczna jest ekspertyza niezależnego rzeczoznawcy. W takim przypadku konieczne są dodatkowe wydatki.

Czy można tego uniknąć? Możesz zgłosić się do firmy odszkodowawczej. W takiej sytuacji to specjaliści na co dzień odszkodowaniami ocenią, jak duże są straty i jak wysokie powinno być odszkodowanie. Wystarczą tu jedynie dokumenty wystawione przez ubezpieczyciela - kosztorys i decyzja.

Małgorzata Wodyńska

Małgorzata Wodyńska

Redaktor

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W redakcji Helpfind zajmuje się głównie tematyką związaną z roszczeniami majątkowymi oraz osobowymi z OC sprawcy wypadku, w tym także utratą wartości handlowej pojazdu oraz zadośćuczynieniem za śmierć bliskiej osoby. Jej specjalizacją są także odszkodowania za wypadki w rolnictwie, wypadki przy pracy oraz inne wypadki losowe.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii

22.02.2024

11 min

Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny – komu przysługuje, kiedy dopłata

Kiedy za szkody spowodowane przez kuny zapłaci firma ubezpieczeniowa, a kiedy zrobisz to z własnej kieszeni? Przeczytaj artykuł, żeby uniknąć straty p...

Nieruchomości

07.02.2024

7 min

Jak rzeczoznawca majątkowy może pomóc uzyskać dopłatę do odszkodowania?

Zaniżona wypłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości nie musi być problemem, jeśli wiesz, do kogo się zgłosić z prośbą o pomoc....

Nieruchomości

zalana piwnica

28.11.2023

12 min

Zalana piwnica – ile można dostać odszkodowania?

Twoja piwnica została zalana? Dowiedz się, od kogo możesz dostać odszkodowanie w związku z taką sytuacją....

Nieruchomości

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości

Przeanalizujemy Twój kosztorys budowlany i sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata.

Aż 96% kosztorysów ma zaniżenia

Dopłacamy nawet w 72 h w dni robocze

Średnia wartość zaniżenia to prawie 7 tysięcy zł

Szkody na nieruchomości przedawniają się po upływie 3 lat

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line