Kalkulator frankowicza to narzędzie, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać. Dzięki niemu możesz obliczyć, jak będzie wyglądać Twoje rozliczenie z bankiem po tzw. odfrankowieniu lub unieważnieniu umowy kredytowej. Poznaj wszystkie zalety skorzystania z tego rozwiązania.
- Co to jest kalkulator frankowicza?
- Kalkulator frankowicza – kiedy warto skorzystać?
- Kalkulator frankowicza – co jest podstawą do obliczenia zwrotu z kredytu frankowego?
- Kredyt frankowy kalkulator jak obliczyć sumę korzyści?
- Korzyści skorzystania z kalkulatora frankowicza
- Odfrankowienie kredytu kalkulator
- Unieważnienie kredytu frankowego kalkulator
- Kalkulator ugody frankowej KNF
- Darmowy kalkulator frankowicza – które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze?
- Najczęściej zadawane pytania dotyczące kalkulatora frankowicza
Co to jest kalkulator frankowicza?
Kalkulator frankowicza to proste narzędzie, które szybko i łatwo pozwoli obliczyć, jaką kwotę możesz odzyskać w przypadku unieważnienia umowy z bankiem lub po odfrankowieniu kredytu.
Przeliczenie tych kluczowych dla kredytobiorców wartości odbywa się całkowicie bezpłatnie – wystarczy, że wprowadzisz własne, niezbędne do kalkulacji dane, a szybko otrzymasz wynik oraz najlepsze propozycje rozwiązania sytuacji.
Kalkulator frankowicza – kiedy warto skorzystać?
Z kalkulatora frankowicza warto skorzystać na każdym etapie kredytu – zarówno podczas spłacania kolejnych rat, jak i już po zamknięciu zobowiązania.
Proste i bezpłatne narzędzie pokaże Ci, ile pieniędzy możesz odzyskać ze swojej pożyczki. Także w przypadku całkowitej spłaty. Masz szansę na dodatkowe pieniądze nawet w ciągu 10 lat od ostatnich działań przy kredycie – np. zapłaceniu raty.
Kalkulator frankowicza – co jest podstawą do obliczenia zwrotu z kredytu frankowego?
Umowy o kredyty frankowe zawierają liczne klauzule abuzywne, a banki często stosowały często niedozwolone klauzule indeksacyjne. Dlatego też jako kredytobiorca możesz dochodzić roszczeń wobec kredytodawcy przed sądem. Frankowicze coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie i walczą o odfrankowienie kredytu lub unieważnienie umowy kredytowej.
Musisz jednak wiedzieć, że w pozwie przeciwko bankowi trzeba wskazać wartość przedmiotu sporu. Jest to kwota, którą podmiot rynku finansowego będzie musiał Ci zapłacić, jeśli zapadnie pozytywny dla Ciebie wyrok.
Niestety, okazuje się, że ustalenie kwoty sporu nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie trudno to określić, jeśli na drodze sądowej chcesz wywalczyć odfrankowienie, a nie unieważnienie umowy frankowej.
Kredyt frankowy kalkulator – jak obliczyć sumę korzyści?
Jak otrzymać kalkulację korzyści? Wystarczy, że podasz kilka danych z umowy kredytowej:
- nazwę banku,
- datę wypłaty kredytu (taka informacja jest niezbędna ze względu na potrzebę określenia kursu CHF z dnia, w jakim uruchomiono kredyt),
- czy kredyt został wypłacony w transzach,
- wypłaconą kwotę kredytu (istotna jest również waluta wypłaty kredytu, bo udzielony Ci kredyt może być kredytem indeksowanym bądź denominowanym),
- marże banku,
- na ile rat został zaciągnięty kredyt (podany okres kredytowania pozwoli kalkulatorowi CHF obliczyć, jaka kwota kredytu pozostała do spłacenia),
- czy kredyt został spłacony wcześniej.
W kolejnym kroku należy podać dane kredytobiorcy:
Po podaniu tych danych otrzymasz następujące wyniki:
- kwotę roszczenia z tytułu stwierdzenia nieważności umowy frankowej lub orientacyjną kwotę nadpłaconych rat,
- pozostały do spłaty po unieważnieniu kapitał lub orientacyjną wartość przyszłych nadpłat,
- wartość korzyści po stwierdzeniu przez sąd nieważności umowy z bankiem lub po odfrankowieniu.
Musisz też wiedzieć, że powyższy kalkulator nadpłaty kredytu niestety nie podaje precyzyjnych wyliczeń, bo zamiast tego podaje szacunkową wartość roszczenia.
Pamiętaj
Korzyści skorzystania z kalkulatora frankowicza
Nasz kalkulator frankowy jest bezpłatny, dlatego warto z niego skorzystać. Dzięki niemu dowiesz się, czy warto podjąć kolejne kroki we współpracy z kancelarią prawną i ile pieniędzy możesz odzyskać.
Kancelaria może przeprowadzić dla Ciebie analizę umowy kredytowej, możesz też skorzystać z oszacowania kosztów złożenia pozwu i całej usługi. Najpierw jednak sprawdź, ile w ogóle możesz odzyskać w swojej sytuacji – skorzystaj z darmowego kalkulatora frankowicza.
Odfrankowienie kredytu kalkulator
Odfrankowienie to usunięcie z umowy kredytowej tych klauzul, które zostały uznane za niedozwolone (klauzule indeksacyjne). Po zasądzeniu odfrankowienia kredyt w CHF zmienia się na kredyt w złotówkach z oprocentowaniem stawką SARON.
Jeśli zatem chcesz odfrankowić swój kredyt, to musisz za pomocą kalkulatora frankowego wyliczyć różnicę pomiędzy tym, co wpłaciłeś do banku a tym, co powinieneś wpłacić, gdyby umowa kredytowa nie zawierała zapisów abuzywnych. Konkretnie będzie to kwota nadpłaty kredytu.
Do obliczenia wysokości nadpłaty trzeba ustalić, ile wynosiłyby poszczególne raty, gdyby Twoja umowa z bankiem była uczciwa. Następnie należy obliczyć sumę wszystkich rat i odjąć od niej kwotę, którą już wpłaciłeś na wskazane w umowie kredytowej konto bankowe.
Z określeniem wysokości tej drugiej kwoty nie powinieneś mieć żadnych problemów – po prostu zwróć się do banku z prośbą o wystawienie zaświadczenia o wysokości uiszczonych rat. Więcej trudności może Ci przysporzyć ustalenie tej pierwszej kwoty. Kluczową kwestią będzie wykonanie obliczenia, ile wynosiłaby rata kredytu w PLN oprocentowanego stawką SARON.
Kwota nadpłaty kredytu we frankach może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych lub nawet więcej. Wszystko zależy od daty zaciągnięcia zobowiązania, wysokości rat kredytu oraz długości okresu kredytowania. Jeśli zdecydujesz się na odfrankowienie, to możesz zyskać podwójnie. Nie tylko odzyskasz nadpłacone pieniądze, ale także znacząco zmniejszysz kwotę rat pozostałych do spłaty. Takie rozwiązanie jest zazwyczaj korzystniejsze, gdy masz jeszcze sporo rat do spłaty. Darmowy kalkulator frankowicza pozwoli Ci obliczyć potencjalne korzyści.
Unieważnienie kredytu frankowego kalkulator
Nieco inaczej wygląda kwestia rozliczenia z bankiem po wyroku sądu w umowach kredytów frankowych, które uznano za nieważne. W takiej sytuacji może się okazać, że wcale nie masz nadpłaty kredytu we frankach i musisz zwrócić jakąś kwotę bankowi, który udzielił Ci kredytu.
Wynikiem kalkulacji unieważnienia jest zatem konieczność zwrócenia przez każdą ze stron wszystkiego, co otrzymała od drugiej strony. Oznacza to, że Ty jako kredytobiorca musisz zwrócić bankowi otrzymany kapitał, a bank musi oddać Tobie to, co w okresie kredytowania pobrał.
Bank jest zatem zobligowany do zwrotu prowizji za uruchomienie kredytu (prowizja bankowa), zapłaconych rat wraz z odsetkami, składek za ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (oczywiście pod warunkiem, że było ono opłacane). Jeśli chcesz unieważnić kredyt, to najlepiej porównaj sumę kwot przekazanych przez Ciebie do banku i tych przekazanych Tobie przez bank.
Przykład
Darmowy kalkulator frankowicza nie zawsze wykaże, że jako kredytobiorca będziesz mieć nadpłatę kredytu, jak widać na powyższych przykładach. Dotyczy to szczególnie tych kredytów, które zostały zaciągnięte stosunkowo późno, a ich spłata była rozłożona na wiele rat. Jednakże miej na względzie fakt, że po unieważnieniu kredytu i rozliczeniu z bankiem nie będziesz dalej spłacać kredytu, a z Twojej nieruchomości zniknie zabezpieczenie hipoteczne.
Kalkulator ugody frankowej KNF
Nadal nie milkną echa propozycji zawierania ugód oferujących przewalutowanie kredytu we frankach, którą już jakiś czas temu zgłosiła Komisja Nadzoru Finansowego.
Wielu specjalistów ds. kredytów we frankach nazywa wystosowaną przez KNF propozycję ugody próbą ograniczenia odpowiedzialności sektora bankowego za wprowadzenie niebezpiecznego produktu finansowego, jakim niewątpliwie był kredyt CHF. Propozycje ugody pojawiają się dopiero teraz, kiedy pada coraz więcej pozytywnych dla frankowiczów wyroków sądowych. Wcześniej banki nie proponowały żadnych polubownych rozwiązań i były pewne swego.
KNF rekomenduje ugodę, która polega na traktowaniu kredytu w CHF jako złotówkowego, ale z wyższym oprocentowaniem. Przy takim rozwiązaniu wszystkie należności trzeba przeliczyć z mocą wsteczną. Na pierwszy rzut oka taka propozycja może się wydawać korzystna. Niestety ma sporo wad.
Pamiętaj, że te kilkanaście lat temu wielu osobom odmówiono kredytu złotowego z uwagi na brak zdolności kredytowej i jednocześnie proponowano zaciągnięcie kredytu frankowego charakteryzującego się niższym oprocentowaniem. Obecnie propozycja KNF narzuca frankowiczom droższy kredyt, na który przecież wcześniej nie mieli zdolności kredytowej.
Zaletą ugody jest wyeliminowanie ryzyka związanego z wahaniem kursu franka szwajcarskiego, a także zmniejszenie zadłużenia kredytobiorcy. Korzyścią dla kredytobiorcy-frankowicza jest jedynie zniesienie ryzyka kursowego i brak konieczności ponoszenia kosztów związanych z drogą sądową. Zdecydowanie korzystniejsza może być sądowa ugoda z bankiem.
Darmowy kalkulator frankowicza – które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze?
Najwięcej finansowych korzyści dla kredytobiorcy przyniesie unieważnienie umowy kredytu. Wówczas klient banku zobowiązany jest oddać wyłącznie kapitał otrzymany podczas zaciągnięcia kredytu.
Decyzję o ugodzie warto dokładnie przemyśleć – zawarcie ugody frankowej KNF jest równoznaczne ze zrzeczeniem się roszczeń wobec banku. Pomoc frankowiczom należy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb.
Najlepsze rozwiązanie poznasz po użyciu kalkulatora frankowicza.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące kalkulatora frankowicza
Jakie dane są potrzebne do obliczeń wykonywanych przez kalkulator frankowy?
Podaj nazwę banku, jak była kwota wypłaty kredytu, rok zaciągnięcia kredytu, informacje o marży kredytu oraz ilości rat.
Jak interpretować wyniki kalkulatora frankowego?
Za pomocą kalkulatora frankowego oszacujesz saldo kredytu po unieważnieniu kredytu lub kwotę nadpłaconych rat po odfrankowieniu. W przypadku kredytu po odfrankowieniu wyliczania jest różnica pomiędzy tym, co kredytobiorca już wpłacił, a kwotą do spłaty, gdyby umowa była pozbawiona klauzul abuzywnych.
Czy z kalkulatora można skorzystać bez podawania danych osobowych?
Dzięki podaniu danych kontaktowych będziemy mogli przekazać Twoją sprawę do najlepszych specjalistów, którzy zajmą się sprawą.
Źródła
Jakub Grobelny
Radca prawny
Radca prawny od 2014 roku. Ma doświadczenie w sprawach z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego i administracyjnego, w tym w zakresie dochodzenia odszkodowań, windykacji. Jego działania doprowadziły do zakończenia pozytywnie ponad 450 spraw dotyczących uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, co przekłada się na comiesięczną wypłatę na ich rzecz ponad 1,3 mln złotych. Teraz skupia się na problemie kredytów frankowych.
Poznajmy sięartykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii19.11.2024
10 min
Ubezpieczenie pomostowe – czym jest i jak odzyskać środki?
Ubezpieczenie pomostowe – tymczasowa ochrona dla banku, obowiązująca do wpisu hipoteki w księdze wieczystej....
Finanse
15.11.2024
10 min
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK) – czym jest, komu pomoże?
Kredytobiorcy w potrzebie mogą liczyć nawet na 120 tysięcy złotych wsparcia. Sprawdź, jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców....
Finanse
14.11.2024
11 min
Kredyt konsumpcyjny – czy warto się o niego ubiegać?
Dzięki kredytowi konsumpcyjnemu sfinansujesz wydatki prywatne niezwiązane z działalnością gospodarczą....
Finanse
Unieważnienie umowy kredytowej w CHF
Sprawdzimy, która oferta kancelarii frankowych będzie dla Ciebie najlepsza.
Porównanie aż 120 kancelarii frankowych
Oszacowanie salda po odfrankowieniu
Oszacowanie salda po unieważnieniu umowy
Droga sądowa to nawet pięciokrotnie większy zysk niż ugoda
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line