/

Samochód
Kalkulator odszkodowań - ile powinien wypłacić Tobie ubezpieczyciel?

Kalkulator odszkodowań - ile powinien wypłacić Tobie ubezpieczyciel?

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

16.02.2022

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,3/1271 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Otrzymałeś odszkodowanie i masz wątpliwości co do jego wysokości? Zweryfikuj przesłany przez ubezpieczyciela kosztorys i otrzymaj stosowną dopłatę!

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy

Nie jest żadną tajemnicą fakt, że zdecydowana większość wypłaconych odszkodowań z OC jest zaniżonych. Niektóre zaniżenia za szkodę na pojeździe sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak to jest możliwe? Co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie? Jest kilka rozwiązań, np. dopłata do odszkodowania. Podobnie w razie odmowy wypłaty odszkodowania poszkodowany ma możliwość odwołania.

Kosztorysy napraw pojazdu często zawierają wiele nieprawidłowości. Jest to celowe działanie firm ubezpieczeniowych - chcą jak najmniej wypłacić osobie poszkodowanej. Na czym oszczędzają? Na częściach samochodowych kosztach robocizny oraz lakierowania. To głównie powoduje, że poszkodowani otrzymują zaniżone odszkodowanie OC.

Najtańsze zamienniki zamiast oryginalnych

To najczęściej stosowany trik przez ubezpieczycieli. Musisz wiedzieć, że jeśli uszkodzona część była oryginalna, to na kosztorysie naprawy wystawionym przez towarzystwo ubezpieczeniowe, powinna być uwzględniona cena części oryginalnej, a nie najtańszego zamiennika.

Jest to praktyka niezgodna z prawem a potwierdza to choćby orzeczenie Sądu Najwyższego. W jego opinii wysokość odszkodowania z OC nie powinna być ustalana na podstawie cen części nieoryginalnych, które oczywiście mają niższą cenę, niż części oryginalne.

Za niskie stawki za roboczogodzinę

Ubezpieczyciele bardzo często uśredniają stawki za roboczogodzinę mechanika, blacharza czy lakiernika. Stawki za robociznę mogą się znacznie od siebie różnić, w zależności od lokalizacji warsztatu naprawczego. Niższe stawki obowiązują w mniejszych miejscowościach, wyższe w większych.

Zaniżone koszty lakiernicze

Wycena kosztów lakierniczych przedstawionych przez towarzystwo ubezpieczeniowe często nijak ma się do tych, które de facto musi ponieść poszkodowany, aby przywrócić swój pojazd do stanu przed wypadkiem czy kolizją.

Na kosztorysie często widnieje tylko wartość lakieru. Tymczasem lakiernik musi podjąć wiele czynności naprawczych, za które oczywiście wystawi rachunek czy fakturę.

Zdarza się także, że kalkulacja naprawy zawiera tzw. współczynnik odchylenia materiału lakierniczego. Jest on przedstawiony procentowo i oznacza, że warsztat dokonujący poprawek lakierniczych powinien położyć np. połowę zwyczajowej warstwy lakieru. Oczywiście ma to na celu tylko zaniżenie odszkodowania.

Kalkulator wyceny szkód - jak zweryfikować kosztorys?

Kalkulatory do wyceny szkód na pojeździe to programy, które są wykorzystywane w trakcie procesu likwidacji szkody z OC. Korzystają z nich towarzystwa ubezpieczeniowe oraz rzeczoznawcy samochodowi. Dzięki niemu można dowiedzieć się, ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy?

Najpopularniejszy kalkulator odszkodowania to program Audatex. Program ten posiada katalog części samochodowych wraz z ich cenami oraz stawki warsztatowe. Za pomocą programu można ustalić także wartość pojazdu zarówno przed, jak i po szkodzie. Dodatkowo można także wyliczyć utratę wartości rynkowej pojazdu. Dostęp do niego mają jednak tylko specjaliści.

Jak więc zweryfikować, czy wycena szkody została sporządzona prawidłowo przez rzeczoznawcę ubezpieczyciela? Wystarczy zgłosić się do Helpfind i podać kilka danych.

Jak skorzystać z naszego kalkulatora odszkodowań?

Krok 1

Podaj markę uszkodzonego samochodu oraz datę jego produkcji.

kalkulator szkody oc

Krok 2

Podaj swoje imię, numer telefonu oraz adres e-mail.

kalkulator odszkodowania

Krok 3

Prześlij do nas niezbędne dokumenty. Aby nasi specjaliści ds. odszkodowań mogli zweryfikować wysokość wypłaconej rekompensaty przez ubezpieczyciela potrzebne są następujące dokumenty: kosztorys naprawy samochodu, decyzję ubezpieczyciela. W przypadku szkody całkowitej konieczne jest jeszcze przesłanie arkuszu wyceny pojazdu przed szkodą, arkuszu wyceny pojazdu po szkodzie.

Krok 4

Poczekaj na wyniki analizy kosztorysu. W ciągu kilku dni roboczych wrócimy do Ciebie z informacją, czy i w jakiej wysokości możesz otrzymać dopłatę do odszkodowania. Jest to nic innego jak sprzedaż szkody OC.

Przeczytaj także: Odmowa wypłaty odszkodowania

Dlaczego dopłata do odszkodowania?

Dopłata do odszkodowania to rozwiązanie dla osób poszkodowanych, którzy otrzymali zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy. W ten sposób w bardzo krótkim czasie (nawet w kilka dni!) można uzyskać należne pieniądze za szkodę na pojeździe.

Zaletą dopłaty jest także minimum formalności, jakie musisz wypełnić, jako właściciel uszkodzonego z winy innego kierowcy pojazdu. Wystarczy zgłosić się do nas i przesłać do analizy dokumentację otrzymaną od firmy ubezpieczeniowej. Za analizę nie pobieramy żadnych opłat.

Jeśli weryfikacja kosztorysu wykaże, że doszło do zaniżenia, to aby otrzymać należne środki należy tylko przesłać podpisaną umowę o cesję wierzytelności.

Nasi specjaliści odciążą Cię od konieczności dochodzenia roszczenia na własną rękę, które wiąże się niestety z m.in. aspektami finansowymi czy choćby czasowymi, a jednocześnie nie gwarantuje sukcesu - uzyskania wyższego odszkodowania.

Samodzielnie odwołanie od decyzji ubezpieczyciela co prawda nic nie kosztuje, ale na odpowiedź trzeba czekać - niekiedy sporo dłużej, niż ustawowe 30 dni. Ponadto, szanse na to, że ubezpieczyciel zmieni swoje stanowisko, co do wysokości odszkodowania są małe, żeby nie powiedzieć nikłe.

Swoją sprawę dot. zaniżonego odszkodowania możesz zgłosić do Rzecznika Finansowego. Może on zainicjować postępowanie interwencyjne lub polubowne. Oba rozwiązania są czasochłonne, a ich wynik nie jest wiążący dla ubezpieczyciela. To oznacza, że nawet jeśli Rzecznik stanie po Twojej stronie, to i tak możesz nie otrzymać należnych Ci pieniędzy.

Walka o wyższe odszkodowanie nierzadko kończy się dopiero na sali sądowej. Proces może się ciągnąć latami i żaden adwokat nie zagwarantuje, że zakończy się dla Ciebie pozytywnie. Ponadto musisz się liczyć z koniecznością poniesienia kosztów sądowych oraz wynagrodzenia kancelarii prawnej.

Podsumowanie:

  1. Odszkodowania z OC sprawcy bardzo często są zaniżone.
  2. Najczęściej stosowane triki ubezpieczycieli mające na celu wypłacanie jak najniższych świadczeń za szkodę na pojeździe to stosowanie cen części nieoryginalnych.
  3. Wysokość wypłaconego odszkodowania można szybko i bezpłatnie zweryfikować korzystając z pomocy firmy zajmującej się dopłatami do odszkodowań.
  4. Dopłatę można otrzymać, jeśli szkoda miała miejsce w ciągu 3 ostatnich lat.
Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

Redaktor

Na bieżąco śledzi oraz analizuje sytuację Frankowiczów w Polsce. Stara się poruszać te problemy oraz tematy, które najbardziej interesują osoby posiadające kredyt w helweckiej walucie. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek i dobrego amerykańskiego kina.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii

01.07.2024

11 min

Uderzenie w tył samochodu - czyja wina, odszkodowanie, dopłata

Dowiedz się, jak wysokie odszkodowanie uzyska poszkodowany po uderzeniu w tył auta i jakie są koszty naprawy....

Samochód

uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line