/

Urazy
Karta wypadku w drodze do pracy – jakie ma znaczenie

Karta wypadku w drodze do pracy – jakie ma znaczenie

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

24.10.2022

Karta wypadku to bardzo ważny dokument, który może zaważyć na tym, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego z ZUS. Jak ją wypełnić? Na co należy uważać? Czy karta wypadkowa ma wpływ na odszkodowanie z OC sprawcy? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź.

Karta wypadku – do czego służy?

W największym skrócie karta wypadku to po prostu dokument, który musisz wypełnić razem z pracodawcą po tym, jak weźmiesz udział w wypadku w drodze do pracy. Po co musisz wypełnić taki dokument? Jest Ci to potrzebne, abyś mógł otrzymać zasiłek z ZUS w wysokości 100% na czas Twojej rekonwalescencji powypadkowej. Oczywiście samo wypełnienie karty powypadkowej nie jest wystarczające, kluczowe znaczenie ma decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Na karcie wypadku w drodze do pracy muszą się znaleźć wszystkie niezbędne informacje. Musisz pamiętać o tym, że odmowa uznania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy wymaga uzasadnienia od ZUS-u. Jeżeli wszelkie przesłanki wskazują jednak na to, że wypadek był nagły i miał miejsce przed Twoim dotarciem do domu lub miejsca pracy, to nie powinieneś się spotkać z taką odmową.

Kiedy trzeba wypełnić kartę wypadku?

Musisz powiadomić zaraz po wypadku pracodawcę, bo takie niezwłoczne zawiadomienie może mieć ogromne znaczenie w kontekście tego, czy otrzymasz pozytywną decyzję od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Samą kartę trzeba sporządzić w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku przez pracodawcę.

Jeśli jednak coś stoi na przeszkodzie, aby natychmiast powiadomić pracodawcę o zdarzeniu, to możesz się skontaktować z nim dopiero po ustaniu niesprzyjających okoliczności.

Jakie zdarzenie zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy?

Zdarzenie musi być nagłe i wywołane przyczyną zewnętrzną. Dodatkowo ważny jest moment wypadku. Konieczne jest, aby było to podczas Twojej drogi z domu do miejsca zatrudnienia lub podczas drogi z miejsca zatrudnienia do Twojego domu.

W jaki sposób określana jest droga do domu i do pracy? W przypadku domu chodzi o próg domu, a nie posesję ogółem. W przypadku miejsca pracy ważne jest już sama posesja. Jeśli przewrócisz się przy wejściu do budynku, w którym pracujesz, ale taki budynek znajduje się na działce, to zdarzenie zostanie wtedy uznane za wypadek przy pracy, a nie wypadek w drodze do pracy.

Za drogę do pracy uznawana jest również droga z domu do miejsca:

  • odbywania nauki lub studiów
  • zwykłego spożywania posiłków
  • wykonywania zadań lub funkcji społecznych
  • innego zatrudnienia lub działalności, które są objęte ubezpieczeniem rentowym.

Przerwa w drodze z pracy

Być może w drodze do pracy lub z pracy postanowiłeś zrobić przerwę. Nie będzie to miało znaczenia w kontekście decyzji ZUS-u, o ile przerwa była życiowo uzasadniona. Co to znaczy?

Jeżeli w drodze z pracy do domu pojechałeś na zakupy, to taka przerwa jest jak najbardziej uzasadniona, ponieważ stanowi niezbędną i podstawową czynność. Takie zakupy to czynność rutynowa, być może codzienna. Podobnie może być ze spłatą rat lub odbieraniem dziecka z przedszkola. Takie zdarzenia prawie zawsze zostaną zakwalifikowane jako życiowo uzasadniona, a ich czas jako nieprzekraczający granic potrzeby.

Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od okoliczności konkretnego wypadku. W niektórych sytuacjach ZUS lub sąd mogą przychylić się do uznania nawet nietypowych i niecodziennych przerw za uzasadnione.

wypadek w drodze do pracy odszkodowanie

Jakie informacje powinienem zawrzeć w karcie wypadku w drodze do pracy?

  • Dane Twojego pracodawcy (NIP, REGON, PESEL)
  • Twoje dane
  • datę i miejsce zdarzenia
  • Twoje miejsce pracy
  • zapisane w umowie godziny rozpoczynania i kończenia dnia pracy
  • opis okoliczności zdarzenia
  • opis urazu
  • dane osobowe świadków i osób udzielających poszkodowanemu pierwszej pomocy
  • datę i miejsce sporządzenia karty.

Oryginał karty wypadku będzie przechowywany w dokumentacji powypadkowej, ale dostaniesz również kopię na użytek własny.

Czy karta wypadku ma wpływ na odszkodowanie z OC sprawcy?

Jeżeli Twój wypadek w drodze do pracy został spowodowany przez osobę trzecią, czyli sprawcę, to pewnie zastanawiasz się, czy karta wypadku będzie Ci potrzebna w celu dochodzenia świadczeń z jego polisy OC. Otóż nie – karta wypadku nie jest potrzebna ubezpieczycielowi, bo nie może ona stanowić zastępstwa dla notatki policyjnej lub oświadczenia sprawcy wypadku.

Odszkodowanie wypłaci sprawca wypadku. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że sprawstwo w danym przypadku może nie być dla Ciebie takie oczywiste. To jak najbardziej zrozumiałe, dlatego też przedstawimy tutaj najbardziej typowe sytuacji w drodze z pracy, w których może dojść do wypadku.

Pierwsza sytuacja dotyczy osób, które do pracy dojeżdżają samochodem lub rowerem. W takiej sytuacji może dojść do wypadku komunikacyjnego, do którego się nie przyczynisz. Kto będzie musiał Ci zapłacić w takiej sytuacji? Kierowca samochodu, który spowodował wypadek. A konkretnie jego ubezpieczyciel, o ile obowiązkowa polisa OC dla kierowców pojazdów mechanicznych na dany samochód była opłacona w momencie zdarzenia.

wypadek w drodze do pracy

Druga sytuacja może spotkać głównie osoby, które docierają do pracy pieszo, choć nie tylko. Zdarzenie to upadek na skutek poślizgnięcia lub potknięcia się. Sytuacja może być nieco trudniejsza do udowodnienia, dlatego bardzo pomocni mogą się okazać świadkowie. Jeśli ktoś widział Twój upadek i to potwierdzi, to wówczas cały proces dochodzenia odszkodowania będzie znacznie łatwiejszy. Na ogół winnym zdarzenia będzie najprawdopodobniej gmina, jeśli poślizgnąłeś się zimą na nienależycie utrzymanym chodniku. Podobnie będzie w przypadku wystających płyt chodnikowych, które stwarzają niebezpieczeństwo czy też nieoznakowanych robót drogowych.

Trzecia sytuacja również dotyczy osób, które podróżują do pracy pieszo i jest niejako połączeniem dwóch poprzednich. Stanowi wypadek komunikacyjny, bo udział w takim zdarzeniu bierze pojazd, a także poszkodowanym jest pieszy. Chodzi tutaj o potrącenie z winy kierowcy samochodu lub innego pojazdu. W takiej sytuacji odszkodowanie wypłaci Ci ubezpieczyciel sprawcy.

Niektórzy dojeżdżają do pracy, korzystając z komunikacji miejskiej. Jako pasażer tramwaju lub autobusu również możesz ucierpieć. Czasami będzie to sytuacja bliźniaczo podobna do zwykłego wypadku komunikacyjnego – jeśli pracownik zakładu komunikacji miejskiej nie był winnym wypadku. Jeżeli jednak to właśnie kierowca autobusu lub tramwaju przyczynił się do powstania zdarzenia, to wówczas odszkodowanie otrzymasz od ubezpieczyciela danego zakładu komunikacji miejskiej.

Ważne jest przede wszystkim ustalenie przyczyny zdarzenia, a tym samym ustalenie okoliczności wypadku. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych dany wypadek może zostać uznany za wypadek w drodze do pracy na podstawie oświadczenia poszkodowanego, członka jego rodziny lub innego świadka. Ważne jest też to, co wynika z ustaleń sporządzającego kartę wypadku.

Jak wysokie odszkodowanie i zadośćuczynienie mogę otrzymać?

Okoliczności zdarzenia mają ogromny wpływ na wysokość świadczeń, które otrzymasz od ubezpieczyciela sprawcy. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają szczególną uwagę na zeznania osób udzielających poszkodowanemu pierwszej pomocy. Dotyczy to w szczególności wypadków “chodnikowych”, gdzie sprawca nie jest fizycznie obecny na miejscu zdarzenia. Po ustaleniu okoliczności wypadku zakład ubezpieczeń wyda decyzję odnośnie przyznania Ci świadczeń, a także zaproponuje ich wysokość.

Musisz jednak uważać na ugody, które być może zostaną CI zaproponowane – telefonicznie lub mailowo. Takie ugody w zdecydowanej większości są niekorzystne. Nawet po długim dochodzeniu odszkodowań na własną rękę. Najgorsze jest jednak to, że w ten sposób zablokujesz sobie możliwość uzyskania uczciwej kwoty – takiej, jaka Ci się po prostu należy.

Jak samodzielnie uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?

Niestety nie. Musisz złożyć odpowiedni wniosek do ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Taki wniosek musisz też odpowiednio uzasadnić i dołączyć do niego wszystkie niezbędne dokumenty. Później czekają Cię negocjacje z ubezpieczycielem, a może nawet rozprawa w sądzie.

Ciężko poradzić sobie z takim natłokiem zadań. A przecież nie masz w tym doświadczenia, wcześniej nie musiałeś borykać się z firmą ubezpieczeniową, która nie chce wypłacić Ci uczciwej kwoty za Twój ból i straty. Nie musisz jednak robić tego wszystkiego samemu. Zgłoś się do Helpfind, a pomożemy Ci uzyskać możliwie najwyższe odszkodowanie i zadośćuczynienie za doznane przez Ciebie krzywdy.

Helpfind zawalczy o Twoje racje

Dlaczego warto nam zaufać? Przede wszystkim nie obarczamy Cię ryzykiem i jesteśmy bardzo skuteczni. W przypadku urazów powypadkowych wygrywamy aż 97% powierzonych nam spraw. Jeśli nam zaufasz, podobnie jak wielu innych Klientów przed Tobą, to zyskasz gwarancję uczciwego podejścia do Twojej sprawy.

Prowizję pobieramy tylko w przypadku wygrania sporu z towarzystwem ubezpieczeniowym. Przed podpisaniem umowy dowiesz się też, jak wysoka będzie ta prowizja. Na pieniądze nie będziesz musiał dodatkowo czekać, bo ubezpieczyciel przeleje je bezpośrednio na Twoje konto, a do nas trafi tylko prowizja.

Podsumowanie

  • Musisz natychmiast po wypadku albo po ustaniu przeszkód powiadomić pracodawcę o wypadku
  • Pracodawca musi wypełnić kartę wypadku w ciągu 14 dni od zawiadomienia o zdarzeniu
  • Decyzja odnośnie przyczyn zdarzenia i kwalifikacji będzie ustalona na podstawie informacji od podmiotów badających okoliczności zdarzenia
  • Uznanie zdarzenia za wypadek w drodze do pracy będzie zdecydowanie łatwiejsze w przypadku wypadku komunikacyjnego, bo takiemu zdarzeniu towarzyszą świadkowie, w tym również sprawca
  • W przypadku wypadku na chodniku sprawa może być nieco trudniejsza i dobrze jest mieć wtedy naocznego świadka zdarzenia

FAQ

Kto sporządza kartę wypadku w drodze do pracy?

Pracodawca, ale dopiero po tym jak go powiadomisz o wypadku.

Kto wypłaci mi odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy?

Odszkodowanie wypłaci Ci sprawca wypadku, ale przede wszystkim dostaniesz zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawca musi też zapewnić Ci wyrównanie tego zasiłku do poziomu Twoich zarobków, jeśli te wartości nie są równe.

Żródła

Ustawa o ubezpieczeniach społecznych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
krus odszkodowania cennik

31.05.2023

9 min

KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?

Odszkodowania za złamania z KRUS są wypłacane rolnikom, domownikom gospodarstwa i pomocnikom. Pokazujemy, jakie kwoty możesz uzyskać....

Urazy

zadośćuczynienie z oc sprawcy

21.04.2023

13 min

Zadośćuczynienie z oc sprawcy wypadku – co to jest i jak je uzyskać?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy możesz uzyskać, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Pomagamy je uzyskać....

Urazy

firmy pomagające w uzyskaniu odszkodowania

03.04.2023

11 min

Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi - jak działają?

Firmy zajmujące się odszkodowaniami mogą Ci pomóc uzyskać odszkodowanie w możliwie najwyższej kwocie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą....

Urazy

Zadośćuczynienie za doznany przez Ciebie uraz

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line