/

Małgorzata Wodyńska
Kiedy należy się odszkodowanie za wypadek w szkole

Kiedy należy się odszkodowanie za wypadek w szkole

Małgorzata Wodyńska

Małgorzata Wodyńska

12.03.2018

Aby otrzymać odszkodowanie za wypadek w szkole należy spełnić konkretne warunki. Musi dojść do wypadku w szkole. Uczeń musi mieć dobrowolne ubezpieczenie grupowe NNW.

Wypadek w szkole definiuje się jako zdarzenie:

  • o nagłym przebiegu;

  • które miało przyczyny zewnętrzne;

  • do którego doszło w czasie zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.

Po otrzymaniu protokołu powypadkowego rodzice lub uczeń mogą starać się o należne świadczenia.

Jakie świadczenia przysługują uczniowi?

Uczniowi przysługuje jednorazowe odszkodowanie wypłacane z ZUS. Ma ono charakter ryczałtowy. Jego kwota jest określona sztywno i nie zawsze w pełni naprawia szkodę. Nie jest to jednak przysługujące świadczenie.

Na podstawie artykułów 444-447 kodeksu cywilnego może ubiegać się o świadczenia wyrównawcze tj.:

  • odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu lub rozstrój zdrowia;

  • renta socjalna, gdy doszło do częściowej lub całkowitej utraty zdolności do pracy;

  • renta z tytułu zwiększonych potrzeb lub zmniejszenia perspektyw na przyszłość;

  • zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę;

  • zwrotu kosztów leczenia;

  • zwrotu kosztów pogrzebu w przypadku śmierci ucznia;

Odszkodowanie za wypadek w szkole i inne świadczenia

Jak zgłosić wypadek w szkole? Należy udać się do sekretariatu szkoły po oryginał polisy i ogólne warunki ubezpieczenia. Nierzadko dołączany jest także formularz zgłoszenia szkody.

Można szkodę zgłosić również ustnie czy przez stronę internetową ubezpieczyciela. Po przekazaniu wszystkich dokumentów tj. protokołu powypadkowego i historii leczenia ucznia,

ubezpieczyciel podejmuje decyzję o wypłacie odszkodowania.

Ważne, aby znać ogólne warunki i wysokość sumy ubezpieczenia. Do jej maksymalnej wysokości następują wypłaty. Ważnym współczynnikiem jest również stopień orzeczonego uszczerbku na zdrowiu u ucznia.

Co zrobić, gdy winę ponosi szkoła?

W przypadku braku ubezpieczenia grupowego NNW uczeń może wystąpić o odszkodowanie, rentę lub zadośćuczynienie z OC szkoły. Podstawą jest tu udowodniona wina placówki szkolnej. Szkoła ponosi odpowiedzialność za ucznia, nie tylko na lekcjach, ale i poza nimi. Dotyczy to także:

  • przerw na boisku szkolnym, czy korytarzu,

  • dodatkowych zajęć pozalekcyjnych,

  • wyjazdów szkolnych.

Wówczas pozew składa się do sądu cywilnego lub okręgowego. Zależy to od kwoty roszczeń. Pozew należy przeciwko organowi, który prowadzi szkołę. Są to najczęściej:

  • minister,

  • jednostka samorządu terytorialnego,

  • osoba prawna lub fizyczna.

Do często spotykanych nieszczęśliwych wypadków należy przepychanka dwóch uczniów na przerwie, gdzie jeden upada i dochodzi do złamania ręki. Odpowiada za to szkoła, a nie rodzice, ucznia, który popycha poszkodowanego. Innym przykładem może być wypadek na boisku, podczas którego na ucznia upadają bramki. Za to również odpowiedzialność ponosi szkoła.

Roszczenia przedawniają się po upływie trzech lat od zdarzenia. Jednakże, gdy doszło do śmierci lub ciężkiego uszkodzenia zdrowia ucznia, termin przedawnienia wynosi dziesięć lat.

Znajomość terminów jest bardzo ważna. Podobnie, jak okoliczności, w których można uzyskać odszkodowanie. W razie wątpliwości warto jednak zgłosić się do pełnomocnika wyspecjalizowanego w odszkodowaniach.

Małgorzata Wodyńska

Małgorzata Wodyńska

Redaktor

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W redakcji Helpfind zajmuje się głównie tematyką związaną z roszczeniami majątkowymi oraz osobowymi z OC sprawcy wypadku, w tym także utratą wartości handlowej pojazdu oraz zadośćuczynieniem za śmierć bliskiej osoby. Jej specjalizacją są także odszkodowania za wypadki w rolnictwie, wypadki przy pracy oraz inne wypadki losowe.

Poznajmy się