/

Urazy
KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?

KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

31.05.2023

KRUS wypłaca odszkodowania rolnikom. Cennik, z którego korzysta KRUS, zmienia się co jakiś czas, ale nie zmienia to faktu, że konkretne urazy oznaczają zazwyczaj konkretną wartość uszczerbku na zdrowiu. Ile za konkretne urazy? Jak uzyskać najkorzystniejsze odszkodowanie za wypadek w gospodarstwie rolnym? Dowiedz się z naszego artykułu!

KRUS odszkodowania za złamania

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników jednorazowe odszkodowania za złamanie może Ci przysługiwać tylko z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, w którym doznasz trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. 

Podczas pracy rolniczej mogą się zdarzyć różne sytuacje, w których Twoje kości mogą ulec złamaniu. Przyczyny takich sytuacji mogą być bardzo różne, choć najczęściej jest to zmęczenie lub nieprawidłowe zabezpieczenie sprzętu. 

Odszkodowanie z KRUS za złamania dotyczy tylko sytuacji, w których była przez Ciebie wykonywana praca w gospodarstwie rolnym. 

KRUS odszkodowania za złamania tabela

UrazWartość stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu
Złamany nos1–25
Złamane żebra10–25
Złamany mostek10
Uszkodzenie kręgosłupa w odcinku szyjnym15–50
Uszkodzenie kręgosłupa w odcinku piersiowym15–40
Uszkodzenie rdzenia kręgowego10–100
Złamanie miednicy 5–45
Złamane dno panewki10–40
Złamana łopatka5–40
Złamany obojczyk5–25
Złamana kość ramienna5–55
Złamana nasada kości ramiennej5–30
Złamana nasada kości przedramienia5–25
Złamany trzon kości przedramienia5–35
Złamany nadgarstek5–30
Złamany kciuk5–20
Złamany staw biodrowy5–65
Złamana kość udowa5–40
Złamana kości podudzia5–50
Złamane kości piętowe5–30
Złamana kość śródstopia5–20

KRUS odszkodowania za złamaną rękę

Za złamaną rękę można otrzymać z KRUS bardzo różne kwoty. Wszystkie zależy od tego, która dokładnie kość ręki została przez Ciebie złamana, a także od tego, czy była to Twoja ręka dominująca. 

W przypadku złamania nadgarstka możesz otrzymać od 3 do 25 tysięcy złotych. To całkiem spora kwota, ale musisz mieć świadomość, że znacznie więcej dostaniesz za złamanie nadgarstka ręki dominującej. 

Za złamanie trzonu kości kości przedramienia dostaniesz od 3 do aż 35 tysięcy złotych. Za złamanie nasad tych kości będzie to od 5 do 25 tysięcy złotych. 

Złamanie kości ramiennej może być bardzo poważne, dlatego w tym przypadku górna granica przewidywana przez KRUS jest znacznie wyższa – za takie złamanie dostaniesz od 5 do aż 55 tysięcy złotych. Pamiętaj, że jeśli złamiesz więcej kości ręki, to kwoty za złamanie poszczególnych kości zostaną do siebie dodane i ostatecznie dostaniesz więcej pieniędzy.

KRUS odszkodowanie po operacji

Po operacji możesz dostać odszkodowanie z KRUS, ale operacja musi być spowodowana wypadkiem przy pracy rolniczej. Istnieje też zasiłek chorobowy z KRUS, który możesz uzyskać po operacji lub po urazie, ale prawo do zasiłku chorobowego zostanie Ci przyznane, jeśli przekroczysz 30 dni nieprzerwanej niezdolności do pracy.

KRUS oceni to oczywiście na podstawie zwolnień lekarskich wystawianych w trakcie niezdolności do pracy. Jeśli chcesz uzyskać odszkodowanie z KRUS, to musisz koniecznie złożyć dokumentację wraz z wnioskiem do właściwych jednostek organizacyjnych KRUS. Z KRUS może też przysługiwać renta rolnicza z tytułu rolniczej choroby zawodowej.

Komu przysługuje odszkodowanie z KRUS?

Odszkodowanie z KRUS może przysługiwać:

  • rolnikowi,
  • domownikom gospodarstwa rolnego,
  • pomocnikowi rolnika, jeśli był podczas wykonywania czynności określonej w umowie, którą zawarł z rolnikiem.

KRUS odszkodowania – cennik

Od 1 stycznia 2022 r. krus przyznaje 1033 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Poszczególne kwoty za złamania przedstawiliśmy już wyżej, ale poniżej zawarliśmy tabelę, w której znajdziesz wartości odszkodowania za śmierć bliskiej osoby wskutek wypadku przy pracy rolniczej. Takie odszkodowanie należy się członkom rodziny ubezpieczonego. O wysokości odszkodowania decyduje data ostatecznej decyzji przyznającej świadczenie. 

Za co?Kwota odszkodowania
za 1% uszczerbku na zdrowiu1033 zł
za trwałą niezdolność do pracy w wyniku wypadku przy pracy rolniczej20 660 zł
za śmierć bliskiej osoby, jeśli do odszkodowania uprawniony jest tylko małżonek lub tylko dziecko103 300 zł
za śmierć bliskiej osoby, jeśli do odszkodowania uprawniona jest tylko jedna inna osoba51 650 zł
za każde kolejne dziecko, jeśli uprawniony jest małżonek dodatkowo do kwoty 103 300 zł20 660 zł
za każde drugie i kolejne dziecko, jeśli tylko one są uprawnione dodatkowo do kwoty 103 300 zł20 660 zł
dla każdej osoby innej osoby niż małżonek i dziecko, jeśli małżonek lub dziecko również są uprawnieni20 660 zł

Odszkodowanie z KRUS czy z OC rolnika?

Odszkodowanie z OC rolnika jest bardziej opłacalne i dotyczy szerszego grona osób. Nie zmienia to jednak faktu, że ani KRUS, ani ubezpieczyciela od OC rolnika nie akceptują wypadków, do których doszło podczas prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Niewątpliwie zaletą odszkodowania z OC rolnika jest też to, że możesz go dochodzić polubownie, a w przypadku KRUS konieczne jest postępowanie sądowe. Dodatkowo wypadek wcale nie musi być związany z pracą w gospodarstwie rolnym, wystarczy, że ma związek z posiadaniem go. Odszkodowanie za wypadek w rolnictwie będzie wyższe i łatwiejsze do uzyskania, jeśli zgłosisz szkodę do swojego ubezpieczyciela, a nie do KRUS. 

KRUS odszkodowania za złamanie

Jakie odszkodowanie za złamanie z OC rolnika?

Odszkodowania za złamania z KRUS są wypłacane zgodnie z wartością uszczerbku na zdrowiu. Podobnie jest w przypadku OC rolnika, ale ubezpieczyciel lub sąd muszą też wziąć pod uwagę, jak wiele bólu kosztował Cię konkretny uraz. Zadośćuczynienie z OC ma za zadanie zrekompensować krzywdy, a więc nie może być jedynie symboliczne. Musi przedstawiać rzeczywistą wartość, którą odczujesz.

Jak uzyskać odszkodowanie z OC rolnika?

Jak uzyskać odszkodowanie? Jeśli chcesz uzyskać odszkodowanie z OC rolnika, to musisz zgłosić wypadek i szkodę/uraz do ubezpieczyciela, u którego właściciel danego gospodarstwa ma wykupioną polisę. Pamiętaj, że na zgłoszenie sprawy do ubezpieczyciela masz 3 lata od dnia, kiedy dowiesz się o szkodzie. 

Jeśli uważasz, że ubezpieczyciel wypłacił Ci zbyt niskie odszkodowanie z OC rolnika, to zgłoś się do nas. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację i sprawdzimy, czy możemy uzyskać dla Ciebie wyższą kwotę. Zależnie od Twojego wyboru – polubownie lub sądowo. 

Podsumowanie

  • Odszkodowanie za wypadek w gospodarstwie rolnym możesz uzyskać z KRUS lub z OC rolnika.
  • Najprawdopodobniej z OC rolnika uzyskasz więcej pieniędzy.
  • Możesz też dostać odszkodowanie za śmierć bliskiej Ci osoby z KRUS lub z OC rolnika, a także odpowiednią rentę.
  • Masz 3 lata od dnia, kiedy dowiesz się o szkodzie, żeby złożyć wniosek o odszkodowanie do ubezpieczyciela.

Źródła

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników Obwieszczenie w sprawie zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu
Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
krus odszkodowania cennik

31.05.2023

9 min

KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?

Odszkodowania za złamania z KRUS są wypłacane rolnikom, domownikom gospodarstwa i pomocnikom. Pokazujemy, jakie kwoty możesz uzyskać....

Urazy

zadośćuczynienie z oc sprawcy

21.04.2023

13 min

Zadośćuczynienie z oc sprawcy wypadku – co to jest i jak je uzyskać?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy możesz uzyskać, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Pomagamy je uzyskać....

Urazy

firmy pomagające w uzyskaniu odszkodowania

03.04.2023

11 min

Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi - jak działają?

Firmy zajmujące się odszkodowaniami mogą Ci pomóc uzyskać odszkodowanie w możliwie najwyższej kwocie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą....

Urazy

empty_placeholder

Zadośćuczynienie za doznany przez Ciebie uraz

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line