/

Samochód
Mandaty za prędkość i punkty karne 2023 – co się zmieniło?

Mandaty za prędkość i punkty karne 2023 – co się zmieniło?

Patryk Marzec

Patryk Marzec

08.02.2023

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Ubiegły rok przyniósł wiele zmian w zakresie karania kierowców, łamiących zasady poruszania się po drodze. Czy w 2023 doszło do jakichś nowelizacji stawek mandatów i liczby punktów karnych? Co się zmieniło? Jakie kary za przekroczenie prędkości czekają kierowców, łamiących przepisy?

Zmiany w taryfikatorze mandatów

Wraz z początkiem 2022 roku w życie wszedł o wiele bardziej restrykcyjny i surowszy taryfikator mandatów. Policjanci, którzy dotychczas mieli prawo nałożyć maksymalną karę w wysokości 500 złotych (w przypadku kumulacji wykroczeń było to 1000 złotych), otrzymali nowe, o wiele większe możliwości.

Policja może ukarać kierowcę naruszającego przepisy ruchu drogowego mandatem w wysokości aż 5000 złotych. Można wysnuć wniosek, że mandaty za przekroczenie prędkości są teraz o wiele dotkliwsze, niż w 2021 roku.

Wraz z nadejściem 2023 roku w kwestii kar za wykroczenia drogowe nie zmieniło się nic. Co więcej – ustawodawcy nie mają w planach nowelizacji ani wprowadzania zmian w zakresie wysokości mandatów za przekroczenia prędkości czy złe parkowanie. Niestety, kierowcy nie mają żadnej gwarancji tego, że taki stan rzeczy utrzyma się do końca 2023 roku.

Za co można otrzymać mandat w 2023 roku?

Zmiany zapisów prawnych z zeszłego roku nie zostały w żaden sposób zmodyfikowane, co oznacza, że restrykcyjne zasady karania kierowców za różne wykroczenia nie zmieniły się nawet w najmniejszym stopniu.

Jak wygląda taryfikator mandatów w 2023 roku?

Mandat do 1500 zł można otrzymać za:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych (tylko w przypadku, gdy ruch pojazdów i pieszych odbywa się na tej samej płaszczyźnie), a także przy cofaniu pojazdem oraz podczas włączania się do ruchu,
 • naruszenie zakazu jazdy po chodnikach i po przejeździe rowerowym,
 • ominięcie pojazdu, który jedzie w tym samym kierunku, ale zatrzymuje się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
 • brak zachowania należytej ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu lądowym.

Mandat od 2000 do 4000 zł można otrzymać za:

 • wjazd na przejazd kolejowy w przypadku, gdy zapory są opuszczone, rozpoczęto ich opuszczanie, lub trwa ich podnoszenie (to wykroczenie często traktuje się jako sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym),
 • wyprzedzanie pojazdu w miejscu niedozwolonym,
 • poruszanie się pod prąd na autostradzie lub drodze ekspresowej,
 • naruszenie nakazu utworzenia tzw. korytarza życia, czyli udrożnienia drogi w celu przejazdu pojazdu uprzywilejowanego (np. karetki, radiowozu, wozu strażackiego czy auta przewożącego krew),
 • kierowanie pojazdem pod wpływem środków odurzających i pod wpływem alkoholu.

Mandaty za przekroczenie prędkości 2023 – jak wygląda taryfikator?

Zmiany z początku 2022 roku wciąż są aktualne i dotyczą głównie mandatów za szybką jazdę. Jaki mandat za przekroczenie prędkości można otrzymać w 2023 roku?

Mandaty za prędkość 2023

Co ważne, kierowcy popełniający to samo wykroczenie w ciągu dwóch lat (data liczona jest od momentu otrzymania mandatu), otrzymają podwójną karę. Oznacza to, że jeśli kierowca złamie przepisy dwukrotnie w ciągu dwóch lat, nowy taryfikator mandatów za prędkość umożliwia policji wystawienie kary grzywny nawet w wysokości 10 000 złotych.

Warto też pamiętać, że w przypadku przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, mundurowi mają obowiązek zatrzymać prawo jazdy na 3 miesiące.

Mandat za prędkość – jaką karę może nałożyć sąd w 2023 roku?

Prawo do odmowy przyjęcia mandatu posiada każdy kierowca. Policja kieruje wówczas sprawę do sądu, który ma rozstrzygnąć, czy wykroczenie zostało popełnione i nałożyć ewentualną karę. Grzywna, jaką może nałożyć sąd na kierowcę, też się zmieniła. Od 1 stycznia 2022 roku wymiar sprawiedliwości może nałożyć od 5000 do 30 000 złotych kary. Wysokość tej kary nie zmieniła się do tej pory.

Patrząc na wysokość potencjalnej kary grzywny, nałożonej przez sąd, warto się trzy razy zastanowić, zanim odmówi się przyjęcia mandatu za prędkość od policji – może być on znacznie niższy, niż kara z sądu. Warto jednak pamiętać, że skład orzekający, nakładając grzywnę, bierze pod uwagę możliwości zarobkowe oraz sytuację materialną kierowcy.

Taryfikator punktów karnych 2023 – co się zmieniło?

17 września 2022 wszedł w życie nowy taryfikator punktów karnych, który obowiązuje również na początku 2023 roku i niewiele wskazuje na to, aby szybko się zmienił. Nowe przepisy wprowadziły dziesięć stawek punktów karnych dodawanych do nowych mandatów za przekroczenie prędkość:

 • przekroczenie prędkości do 10 km/h – 1 punkt karny (wcześniej wykroczenie to było karane tylko mandatem),
 • do 15 km/h – 2 punkty karne,
 • do 20 km/h – 3 punkty karne,
 • do 30 km/h – 7 punktów karnych,
 • do 40 km/h – 9 punktów karnych (przed 17 września było to 6 punktów),
 • do 50 km/h – 11 punktów karnych (przed nowelizacją było to 8 punktów),
 • do 60 km/h – 13 punktów karnych,
 • do 70 km/h – 14 punktów karnych,
 • powyżej 71 km/h – 15 punktów karnych.

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym wprowadza również 21 przypadków, w których Policjanci mają obowiązek ukarać kierowcę 15 punktami karnymi. Zalicza się do nich m.in.:

 • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub przed nim,
 • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku drogowego,
 • kierowanie samochodem lub innym pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości i pod wpływem substancji odurzających,
 • sprowadzenie niebezpieczeństwa lub spowodowanie katastrofy w ruchu drogowym,
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu,
 • niestosowanie się do sygnałów świetlnych lub poleceń osoby uprawnionej do kierowania ruchem drogowym,
 • niezatrzymanie pojazdu w celu uniknięcia kontroli drogowej przez uprawnione do niej organy porządku publicznego.

Co ważne, ustawodawca zmienił też podejście do redukcji ilości punktów karnych na koncie kierowcy. Niestety od 17 września ubiegłego roku wszyscy kierowcy tracą możliwość wzięcia udziału w kursie reedukacyjnym, który usuwał aż 6 punktów karnych. Zasady te nie zmieniły się w 2023 roku.

Wprowadzono również nowy termin, po którym punkty karne są kasowane z konta kierowcy – przed nowelizacją był to zaledwie rok, teraz są to dwa lata, liczone od momentu opłacenia mandatu za wykroczenie.

Nie zmienił się limit punktów karnych – młodzi kierowcy, którzy mają prawo jazdy mniej niż rok, mogą ich zebrać maksymalnie 20. W przypadku kierowców, którzy mogą pochwalić się dłuższym stażem posiadania uprawnień, maksymalna liczba punktów karnych wynosi 24.

Rzecz jasna, każdy kierowca ma prawo skorzystać z prawa do odmowy przyjęcia mandatu. Jeśli po zaakceptowaniu kary stwierdzi, że została ona niewłaściwie nałożona, ma prawo do odwołania się od mandatu.

Podsumowanie

 • łączna kwota nowych mandatów za prędkość i inne wykroczenia znacznie się zwiększyła – policjant może ukarać kierowcę zbiorczym mandatem w wysokości 5000 zł (wcześniej kara nie mogła być wyższa niż 1000 zł),
 • kierowca może odmówić przyjęcia mandatu, ale musi brać pod uwagę fakt, że sąd może nałożyć na niego grzywnę w wysokości od 5000 do nawet 30 000 zł,
 • kodeks ruchu drogowego w znacznym stopniu podniósł kary (grzywny i punktów karnych) dla wszystkich kierowców, którzy stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu,
 • szczególną uwagę przy konstruowaniu nowego taryfikatora mandatów i punktów karnych poświęcono zagadnieniom dotyczącym bezpieczeństwa pieszych na drogach – kara za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu może sięgnąć nawet 1500 zł,
 • kierowcy nie mają już możliwości redukowania ilości punktów karnych – usunięto możliwość odbycia kursu, który zmniejszał ich pulę o 6 punktów.

Źródła

Gov.pl

Patryk Marzec

Patryk Marzec

Redaktor

Redaktor, trudniący się głównie tematyką szkód na pojeździe oraz kredytów bankowych. W Helpfind zajmuje się tłumaczeniem trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego, na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
Samochód zastępczy z AC, kiedy nie można się ubiegać

26.04.2024

13 min

Samochód zastępczy z AC – czy polisa gwarantuje pojazd?

Samochód zastępczy to w wielu przypadkach wybawienie po kolizji lub wypadku. Co w przypadku, gdy zamierzamy skorzystać z ubezpieczenia autocasco?...

Samochód

Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy i komu przysługuje?

23.04.2024

11 min

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na co uważać

Samochód zastępczy z OC sprawcy to przywilej poszkodowanych. Dowiedz się, jak z niego skorzystać....

Samochód

likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku

11.04.2024

15 min

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – jak wygląda proces?

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – sprawdź, jak wygląda ten proces, na co powinieneś uważać i gdzie zgłosić się po odszkodowanie....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line