/

Samochód
Odszkodowanie od sprawcy wypadku. Jak się starać o odszkodowanie?

Odszkodowanie od sprawcy wypadku. Jak się starać o odszkodowanie?

Patrycja Gmurowska

Patrycja Gmurowska

01.09.2017

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Osoba poszkodowana ma prawo dochodzić wszelkich należnych świadczeń jeśli chodzi o odszkodowanie od sprawcy wypadku z jego OC. Z tego ubezpieczenia zostanie nam wypłacone należne odszkodowanie, które pokryje koszty naprawy naszego samochodu. Dziś dowiesz się, co Ci się należy od sprawcy wypadku.

OC- jak się starać o odszkodowanie

W Polsce ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe, każdy kierowca musi je mieć i pamiętać do kiedy ma je wykupione. Jego wysokość zależy od wielu czynników: marki i modelu pojazdu, miejsca zamieszkania, wieku kierowcy, przebiegu auta i innych. Gdy dojdzie do wypadku, bardzo ważne, żeby poszkodowany kierowca posiadał numer polisy sprawcy zdarzenia. To właśnie z niej będzie nam przysługiwało odszkodowanie, której jest wypłacane na podstawie wyceny szkody samochodu. Jednak to nie jedyna rzecz o jaką możemy się starać. Co jeszcze Ci się należy?

  • zadośćuczynienie pieniężne - ma na celu złagodzenie cierpień fizycznych i psychicznych osoby poszkodowanej.
  • zwrot kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją, koszty dojazdu do placówek medycznych
  • renta uzupełniająca- będzie ona stanowić wyrównanie w dochodach, które przed wypadkiem osiągał poszkodowany w stosunku do dochodów, jakie uzyskiwał po wypadku.
  • zwrot kosztów za utracony dochód i zniszczenie mienia
  • zwrot kosztów związanych z przebudową i adaptacją mieszkania osoby niepełnosprawnej po wypadku

Zadośćuczynienie, komu się należy?

Jednym z wypłacanych świadczeń odszkodowawczych jest tzw. zadośćuczynienie. Jest ono wypłacane jednorazowo i ma być formą rekompensaty, która należy się najbliższej rodzinie w przypadku straty najbliższej osoby w wypadku. Zadośćuczynienie ma złagodzić cierpienia fizyczne lub psychiczne. Warto uwzględnić wszystkie elementy straty, których doznała osoba, także te, które mogą się ujawnić w przyszłości. Wtedy pozostaje otwarta furtka, do ubiegania się o przyznanie odrębnego postępowania i przyznania odpowiedniej kwoty. Równie ważne jest zdrowie psychiczne poszkodowanego i jak całe postępowanie wpłynęło na jego dalsze życie oraz czy istnieje prawdopodobieństwo, że wróci on do życia sprzed wypadku.

Renta również dla poszkodowanego

Osoba, która doznała poważnych obrażeń ciała, częściowo lub całkowicie straciła zdolność do pracy zarobkowej. Oznacza to, że leczenie powypadkowe wiąże się dla niej z dodatkowymi kosztami. W określonych sytuacjach ubezpieczyciel może przyznać poszkodowanemu prawo do stałej lub okresowej renty.

  • renta wyrównawcza- wypłacana jest gdy osoba poszkodowana utraciła zdolność zarobkową, ale przed wypadkiem była aktywna zawodowo. Zadaniem jej jest wyrównanie sytuacji materialnej w wysokości comiesięcznych uzyskiwanych dochodów poszkodowanego sprzed wypadku
  • renta z tytułu zwiększonych potrzeb- przyznawana na leczenie powypadkowe i dalsze koszty leczenia; m.in. dodatkowe sprawowanie opieki, zabiegi rehabilitacyjne. Wysokość świadczenia przyznawana jest na podstawie dokumentów medycznych czy kosztów ponoszonych z zakupem leków
  • renta z tytułu zmniejszonych widoków na przyszłość- rekompensuje osobie poszkodowanej skutki wypadku, które mają bezpośredni związek z jej dalszą karierą zawodową

Wypadek, w którym zginęła bliska osoba, często odbija się na życiu rodziny. Ważne jest, żeby wiedzieć, że o stosowne zadośćuczynienie mogą ubiegać się osoby, które miały bliską więź emocjonalną z tą osobą, i dla których strata ta jest szczególnie bolesna. Istnieje możliwość ubiegania się o rentę alimentacyjną, która przysługuje dzieciom zmarłego, ale w określonych przypadkach mogą się o nią starać także bliscy, których utrzymywał zmarły i dostarczał środki do życia. Renta ta ma charakter odszkodowawczy i ma za zadanie wyrównać wszystkie straty jakich doświadczyła rodzina.

Brak ubezpieczenia OC? Tak dostaniesz pieniądze

Co jednak dzieje się w przypadku, gdy sprawca nie ma wykupionego ubezpieczenia OC? Wtedy także dostaniesz odszkodowanie, zostanie ono wypłacone z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ty jedynie we własnym zakresie będziesz musiał się zgłosić do ubezpieczyciela, który powinien zająć się sprawą.

Jak widać jest to o wiele więcej niż sama wypłata kosztów, która maja pomóc poszkodowanemu kierowcy. Warto wiedzieć o co dokładnie można się starać i co nam przysługuje. Najlepiej skorzystać z fachowej pomocy firmy odszkodowawczej, która dopełni wszystkich formalności. Do niej zwróć się także jeśli otrzymałeś zaniżone odszkodowanie. Być może otrzymasz ofertę odkupu szkody OC.

Patrycja Gmurowska

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
Samochód zastępczy z AC, kiedy nie można się ubiegać

26.04.2024

13 min

Samochód zastępczy z AC – czy polisa gwarantuje pojazd?

Samochód zastępczy to w wielu przypadkach wybawienie po kolizji lub wypadku. Co w przypadku, gdy zamierzamy skorzystać z ubezpieczenia autocasco?...

Samochód

Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy i komu przysługuje?

23.04.2024

11 min

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na co uważać

Samochód zastępczy z OC sprawcy to przywilej poszkodowanych. Dowiedz się, jak z niego skorzystać....

Samochód

likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku

11.04.2024

15 min

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – jak wygląda proces?

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – sprawdź, jak wygląda ten proces, na co powinieneś uważać i gdzie zgłosić się po odszkodowanie....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line