Zdecydowana większość z nas nie wie, że może ubiegać się o odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Zawarta polisa dotyczy nie tylko uszkodzonego pojazdu, ale również obrażeń ciała. Polacy nie wiedzą, w jakim celu opłacana jest obowiązkowa składka OC.
Jak ubiegać się o odszkodowanie?
Obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadamy po to, aby zabezpieczyć roszczenia osób trzecich w razie wypadku. Jeżeli spowodujemy wypadek drogowy, to osoby w nim poszkodowane nie domagają się odszkodowania bezpośrednio od nas. Wszelkie roszczenia kierowane są wtedy do zakładu ubezpieczeń, w którym zawarliśmy polisę OC. Oznacza to, że poszkodowany otrzymuje odszkodowanie wypadek, dla nas nie staje się jeszcze większym obciążeniem.
Żeby domagać się odszkodowania z polisy OC sprawcy, musimy na miejscu zdarzenia spisać wspólne oświadczenie. Potwierdza ono okoliczności wypadku i wskazuje, kto jest jego sprawcą. Zamiast tego można wezwać na miejsce policję. Nawet jeśli sprawca zbiegł z miejsca wypadku, należy nam się odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Od zobowiązanego do zapłaty zakładu ubezpieczeń możemy żądać przede wszystkim zadośćuczynienia i odszkodowania. W przypadku poważnych obrażeń ciała skutkujących trwałym inwalidztwem możemy domagać się także renty.
Za co należy się rekompensata?
Odszkodowanie z OC sprawcy to nic innego jak zwrot wszelkich kosztów poniesionych w toku leczenia, a więc zwrot:
- kosztów zakupu lekarstw, maści, opatrunków, bandaży itp.,
- kosztów zakupu sprzętu ortopedycznego,
- kosztów specjalistycznych konsultacji lekarskich,
- kosztów badań diagnostycznych zleconych przez lekarza prowadzącego,
- kosztów rehabilitacji,
- kosztów dojazdów do placówek medycznych,
- kosztów opieki,
- kosztów stosowania specjalistycznej diety np. diety płynnej w przypadku uszkodzenia żuchwy
Ponadto odszkodowanie obejmuje też zwrot kosztów zniszczonych lub uszkodzonych w wypadku rzeczy, a więc może to być odszkodowanie za:
- uszkodzony w wypadku telefon komórkowy,
- zniszczone buty i kurtkę,
- zniszczony laptop pod warunkiem, że był przewożony w dedykowanym pokrowcu
Pamiętajmy jednak, że odszkodowanie to nie należy się w przypadku zaginionej lub uszkodzonej w wypadku biżuterii, gotówki lub papierów wartościowych. Odszkodowanie należy się również z tytułu utraconego dochodu w wyniku przebywania na zwolnieniu lekarskim bezpośrednio po wypadku. O zwrot utraconych zarobków mogą ubiegać się nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale także osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych. Jedynym wymogiem jest udowodnienie wspólnie z pracodawcą potencjalnych zarobków, jakie uzyskałby poszkodowany, gdyby nie wydarzył się wypadek. Zwrot utraconego dochodu będzie należał się również przedsiębiorcom. W tym przypadku najlepiej będzie poprosić o wyliczenie straty biuro rachunkowe.
Co w przypadku szkody osobowej?
W przypadku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia osobie poszkodowanej przysługuje również roszczenie rentowe. Przepisy kodeksu cywilnego wymieniają trzy przesłanki nabycia prawa do renty:
- całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy zarobkowej,
- zwiększenie potrzeb,
- zmniejszenie widoków powodzenia na przyszłość.
I tak odpowiednio można wnosić do ubezpieczyciela o przyznanie:
- renty z tytułu utraty zdolności do pracy – tzw. renta wyrównawcza
- renty z tytułu zwiększenia potrzeb życiowych,
- renty z tytułu zmniejszenia widoków powodzenia w przyszłości
W dochodzeniu wszystkich opisanych wyżej roszczeń najważniejsze jest skompletowanie odpowiedniej dokumentacji, aby udowodnić je ubezpieczycielowi. Niestety, zgodnie z kodeksem cywilnym mimo tego, iż to na poszkodowanym leży obowiązek udowodnienia kosztów i strat.