Uraz psychiczny po wypadku to w nomenklaturze fachowej zespół stresu pourazowego (PTSD). Jest to sklasyfikowane zaburzenie psychiczne będące reakcją na silny stres spowodowany m.in. udziałem w wypadku komunikacyjnym.
Jak rozpoznać zespół stresu pourazowego
Udział w wypadku komunikacyjnym, niezależnie od tego, czy jesteśmy kierowcą, pasażerem, pieszym czy rowerzystą zawsze pozostawia ślad na psychice. W zależności od kondycji psychicznej osoby poszkodowanej okres rekonwalescencji jest różny. Czasami kilka dni wystarczy, aby zapomnieć o zdarzeniu i wrócić do codziennego życia.
Powinniśmy udać się do specjalisty, jeżeli po kolizji:
- Przez dłuższy okres nie mija stan napięcia, podenerwowanie, czy poczucie bezsilności
- Unikamy miejsca wypadku lub kierowania pojazdem
- Jeżeli mamy problem ze snem, nie możemy pozbyć się nawracających myśli dotyczących traumatycznego zdarzenia
Gdzie szukać pomocy
Jeżeli zaobserwujemy u siebie objawy stresu pourazowego, powinniśmy zgłosić się do psychologa lub psychiatry. W zależności od nasilenia objawów lekarz zadecyduje o odpowiedniej metodzie leczenia. Może to być psychoterapia lub leczenie farmakologiczne. Praktyka pokazuje, że okres oczekiwania na wizytę u specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia sięga czasami kilku miesięcy. W takiej sytuacji możemy skorzystać z leczenia prywatnego lub wsparcia fundacji specjalizujących się w pomocy osobom ze stresem pourazowym.
Zgłoszenie szkody – niezbędne dokumenty
Należy pamiętać, że przed zgłoszeniem szkody do zakładu ubezpieczeń powinniśmy zadbać o dokumenty potwierdzające nasz udział w wypadku jako poszkodowanych. Może to być:
- oświadczenie sprawcy zdarzenia,
- notatka policyjna,
- wyrok sądu
Podstawą uzyskania zadośćuczynienia za tzw. uraz psychiczny jest odpowiednie jego udokumentowanie. Wynika to z art. 6 k.c, mówiącym op tym, że ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Jeżeli więc zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy PTSD, powinniśmy zgłosić się do lekarza.
Likwidacja szkody – wypłata odszkodowania
Po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów możemy dokonać zgłoszenia szkody, po którym towarzystwo ubezpieczeń rozpoczyna procedurę likwidacji. Dopiero po jej pomyślnym zakończeniu towarzystwo ubezpieczeń wypłaca należne odszkodowanie za wypadek.
Praktyka pokazuje, że ubezpieczyciele często bagatelizują wystąpienie u poszkodowanych zespołu stresu pourazowego. Zaniżają przyznaną kwotę odszkodowania, ponieważ nie uwzględniają stresu pourazowego jako faktyczny skutek wypadku lub całkowicie odmawiają wypłaty zadośćuczynienia, wskazując na brak trwałych następstw wypadku. Ubezpieczyciele odmawiają wypłaty najczęściej w sytuacjach, kiedy braliśmy udział w kolizji drogowej, a stres pourazowy jest jedyną konsekwencją zdarzenia. Warto więc zwrócić się o pomoc w prowadzeniu sprawy odszkodowawczej do profesjonalnego pełnomocnika, który poprowadzi cały proces likwidacji, zweryfikuje decyzje ubezpieczyciela i wywalczy najwyższe możliwe odszkodowanie z wypadku samochodowego.