/

Zdrowie
Odszkodowanie za śmierć babci czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty

Odszkodowanie za śmierć babci czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

06.03.2023

Wiele wnuków po śmierci swojej babci zastanawia się: “Czy należą mi się pieniądze po śmierci babci? Czy należy się coś wnuczce po śmierci babci?”. W tym artykule odpowiadamy na te pytania, a także omawiamy wszystkie ważne kwestie związane z odszkodowaniem za śmierć babci.

Jakie odszkodowanie za śmierć babci?

Jako wnuk lub wnuczka jesteś osobą, która może ubiegać się o stosowne zadośćuczynienie po śmierci babci, jeśli  jej śmierć nastąpiła w wyniku wypadku. Musisz jednak wykazać silny związek emocjonalny między Tobą a Twoją zmarłą babcią. Jeśli śmierć babci wywarła spory wpływ na Twoją psychikę oraz w istotny sposób zmieniła Twoje zachowanie i osobowość, to istnieje szansa, że sąd przyzna Ci odpowiednie zadośćuczynienie.

Możesz też dostać odszkodowanie za ubezpieczenie śmierci babci w PZU lub innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Sam fakt posiadania przez babcię ubezpieczenie nie jest jednak wystarczający.

Polisa PZU a śmierć babci

Możesz uzyskać odszkodowanie z PZU na Życie lub od innego ubezpieczyciela, jeśli jesteś wnukiem lub wnuczką. Muszą jednak zostać spełnione konkretne warunki.

 1. Twoja babcia musiała mieć wykupioną polisę na życie.
 2. W umowie ubezpieczenia, wśród osób uposażonych do świadczenia, musi widnieć Twoje imię i nazwisko.
 3. Śmierć musiała nastąpić w sposób, który nie jest zaliczany do wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela (znajdziesz je w ogólnych warunkach ubezpieczenia).

Jak widzisz, uzyskanie odszkodowania z polisy za śmierć babci nie musi być takie proste. W razie problemów możesz się do nas zgłosić – nasz ekspert przygotuje dla Ciebie profesjonalne odwołanie. 

Odszkodowanie za śmierć babci – ZUS

Niestety nie możesz uzyskać odszkodowania za śmierć babci z ZUS. Na ogół jednorazowe odszkodowania z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są wypłacane, jeśli zgon nastąpił podczas pracy lub był spowodowany chorobą zawodową. Oczywiście ta kwestia się zgadza w przypadku śmierci babci, ale takie odszkodowanie przysługuje tylko i wyłącznie:

 • rodzicom osoby zmarłej,
 • małżonkom osoby zmarłej,
 • dzieciom osoby zmarłej.

Jak widzisz, w powyższym gronie nie ma wnuka i wnuczki, ale jest jedna sytuacja, która może sprawić, że ZUS wypłaci Ci odszkodowanie za śmierć babci. Nastąpi to, jeśli do zgonu doszło przed osiągnięciem przez Ciebie pełnoletności. Dodatkowo babcia musiała też Cię wychowywać i zapewniać Ci utrzymanie przez co najmniej rok, w tym w momencie śmierci.

Zadośćuczynienie z OC sprawcy za śmierć babci

Zgodnie z art. 446 § 4 k.c z uwagi na cierpienie i ból po stracie osoby najbliższej przysługuje dla niej zadośćuczynienie. Praktyka ubezpieczycieli jest w tego typu przypadkach nieubłagana i coraz częściej odmawiają oni wypłaty świadczenia dla uprawnionego wnuka lub wnuczki, uzasadniając to w taki sposób, że tak młoda osoba (jeśli np. do zdarzenia doszło, gdy dziecko miało 2 lub 3 lata) nie mogła doznać krzywdy psychicznej w związku ze śmiercią babci.

W jakich przypadkach należy się zadośćuczynienie?

Zażyłość relacji jest kluczowa w celu zaliczenia do tego kręgu. Poczucie bliskości i wspólności, więzy emocjonalne i uczuciowe. Wszystkie te czynniki wynikają nie tylko ze ścisłego pokrewieństwa (np. matka–syn). O bliskości decyduje przede wszystkim faktyczny układ stosunków łączących Cię ze zmarłą babcią

Zadośćuczynienie ma zrekompensować straty niemajątkowe wywołane przez śmierć najbliższego członka rodziny, a istota szkody niemajątkowej wiąże się z naruszeniem także czysto subiektywnych przeżyć danej osoby. 

Odszkodowanie za śmierć babci może przysługiwać przede wszystkim tym wnukom, w przypadku których babcia miała wkład finansowy w zapewnienie utrzymania.

odszkodowanie za śmierć babci

Potencjalne kwoty zadośćuczynienia za śmierć babci

Potencjalne kwoty zadośćuczynienia za śmierć babci najlepiej przedstawią wyroki sądów, dlatego poniżej omówiliśmy dwa wyroki w takich sprawach.

Pozew trójki wnucząt – 15 000 zł zadośćuczynienia dla każdego z nich

Wnuki zażądały od towarzystwa ubezpieczeniowego 15 000 zł w związku ze śmiercią ich babci, która została potrącona przez pojazd sprawcy. Był on ubezpieczony właśnie w pozwanym towarzystwie. 

Wnuki mieszkały razem z babcią i mamą, bo ojciec opuścił ich rodzinę. Babcia zajmowała się ich wychowaniem – rozmawiała z nimi, zaprowadzała najmłodszego wnuka do szkoły, a także robiła zakupy i pomagała rodzinie w innych codziennych obowiązkach. Wspólnie oglądali telewizję i wychodzili nad wodę. Dzieci szukały swojej babci, gdy nie wróciła do domu i nie odbierała telefonów od nich. Do dziś miłą ją wspominają i wspólnie oglądają jej zdjęcia. 

Na podstawie dowodów (dokumentów, zdjęć) i wywiadów przeprowadzonych przez biegłych psychologów sąd stwierdził, że wnioskowana przez powodów kwota – 15 000 zł – jest odpowiednia. Wnuki były bardzo związane ze swoją babcią i mieszkały z nią od najmłodszych lat. Mieli kolejno 21, 19 i 9 lat, gdy stracili babcię. Sąd uznał, że to młody wiek na utratę tak ważnej osoby. Na dodatek zmarła miał w momencie wypadku jedynie 61 lat i była w pełni sprawna (Wyrok Sądu Rejonowego w Opolu z dnia 2 lipca 2020 r. I C 279/20). 

Śmiertelne potrącenie babci trzynastolatki – 35 000 zł zadośćuczynienia

Poszkodowana miała 13 lat, gdy jej babcia zginęła w wypadku. Ubezpieczyciel sprawcy wypłacił jej 5000 zł zadośćuczynienia, uznając, że ta kwota w zupełności zrekompensuje poszkodowanej straty moralne. Powódka wnioskowała do sądu o znacznie wyższą kwotę (35 000 zł), ponieważ babcia była dla niej bardzo ważną osobą.

Kontakty babci z wnuczką były bardzo dobre – często się spotykały i spędzały ze sobą dużo czasu. Takie spotkania miały miejsce co najmniej raz w tygodniu. Wyjeżdżały też razem na wczasy do ulubionej miejscowości zmarłej. 

Zmarła babcia była dla wnuczki wzorem do naśladowania. Była dla niej nauczycielką i powierniczką zmartwień. Zmarła była osobą o bardzo wysokiej kulturze osobistej, dlatego przekazywała swojej wnuczce zasady savoir vivre. Co ważne, poszkodowana była jedyną wnuczką, która utrzymywała kontakt ze zmarłą babcią. Spadek po niej trafił w całości do matki poszkodowanej, która cieszyła się z dobrych relacji swojej córki z babcią. W dniu złożenia pozwu powódka miała już 23 lata, ale nadal tęskniła za swoją babcią i nie mogła się pogodzić z tym, że babci nie będzie na jej ślubie.

Dodatkowo babcia poszkodowanej nie zginęłaby w wypadku, gdyby – podobnie jak inni pasażerowie tramwaju – przeszła przez ulicę w niedozwolonym miejscu. Babcia i dziadek poszkodowanej (zmarły później, w 2013 r.) nie zostaliby potrąceni na pasach przez pijanego kierowcę. 

Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności i wyjątkową więź emocjonalną oraz intelektualną, jaka łączyła babcię z wnuczką, sąd przyznał poszkodowanej 35 000 zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (Wyrok Sądu Rejonowego Wrocław Krzyki we Wrocławiu z dnia 15 kwietnia 2016 r. VI C 3261/15).

Jak uzyskać odszkodowanie za śmierć babci?

Jak uzyskać odszkodowanie? Możesz uzyskać świadczenia z OC sprawcy, jeśli wykażesz silny związek emocjonalny ze zmarłą babcią i wpływ jej zgonu na Twoją psychikę. Co więcej, śmierć babci musiała być traumatycznym wydarzeniem, które spowodowało negatywny wpływ Twój emocjonalny. 

Wykazanie tych zależności nie należy do najprostszych rzeczy. Na dodatek ubezpieczyciel nie zawaha udowodnić, że w związku ze śmiercią babci nie należy Ci się żadne odszkodowanie lub będzie próbować doprowadzić do wypłacenia Ci jedynie mocno zaniżonej kwoty.

Uwypuklenie zachowań, takich jak dawanie motywacji i chęci zarówno do życia, jak i pracy, wspólne spędzanie czasu na zabawie, spacerach czy rozmowach, przyczyni się do zobrazowania więzi łączących Cię z babcią. Dzięki tak obrazowemu przedstawieniu sytuacji Twoje roszczenia mogą przynieść Ci wymierny efekt. 

Najlepiej jednak będzie, jeśli zgłosisz się do nas – bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sytuację i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie. Po zakończeniu sprawy zadośćuczynienie trafi bezpośrednio na Twoje konto – nigdy nie będzie “przechodzić przez nasze ręce”. 

Podsumowanie

 • Odszkodowanie za śmierć babci możesz uzyskać z OC sprawcy, jeśli Twoja babcia zginęła w wypadku. 
 • Odszkodowanie z polisy na życie może Ci przysługiwać, jeśli jesteś wśród osób uposażonych, które zostały wskazane w umowie ubezpieczenia.
 • Na zgłoszenie swoich roszczeń z OC sprawcy masz 20 lat od dnia wypadku, a na na zgłoszenie roszczeń z polisy na życie jedynie 3 lata.
 • Towarzystwo ubezpieczeniowe na pewno spróbuje odmówić wypłaty odszkodowania lub chociażby obniżyć wysokość kwoty zadośćuczynienia po śmierci babci w wypadku drogowym. Sięgnij po pomoc profesjonalistów, aby temu zapobiec. 
 • Jeśli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, to możesz uzyskać świadczenia od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Źródła

Kodeks cywilny

Wyrok Sądu Rejonowego w Opolu I C 279/20

Wyrok Sądu Rejonowego Wrocław Krzyki we Wrocławiu VI C 3261/15

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
świadczenie wspierające

31.08.2023

18 min

Świadczenie wspierające – czy będzie lepsze od pielęgnacyjnego?

Świadczenie wspierające ma być wprowadzone w 2024 roku. Omawiamy projekt ustawy, a nasz ekspert udziela komentarza w tej sprawie....

Zdrowie

renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności

20.07.2023

10 min

Renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności – dla kogo?

Renta socjalna na podstawie orzeczenie o niepełnosprawności interesuje wiele osób, które mają takie orzeczenia. Podpowiadamy, czy można ja uzyskać....

Zdrowie

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności

04.07.2023

21 min

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

To, na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności, określają w dużej mierze symbole przyczyn powstania niepełnosprawności....

Zdrowie

empty_placeholder

Uzyskaj odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line