/

Zdrowie
Odszkodowanie za śmierć ojca - jak się starać?

Odszkodowanie za śmierć ojca - jak się starać?

Małgorzata Wodyńska

Małgorzata Wodyńska

24.04.2018

Śmierć bliskiej osoby zawsze wiąże się z wieloma trudnościami i poczuciem osobistej straty. Dotyczy to w szczególności bliskich relacji, jak rodziców i dzieci. Ubezpieczyciele proponują różnorodne świadczenia, które mają być rekompensatą takiej straty. O co więc mogą się starać dzieci osoby zmarłej w wyniku wypadku?

Za śmierć ojca w wypadku komunikacyjnym z OC sprawcy zdarzenia przysługuje odszkodowanie. Osoba, która poniosła śmierć, może być:

  • pasażerem w aucie sprawcy

  • kierowcą drugiego auta

  • pasażerem auta, które współuczestniczącego w wypadku

  • pieszym bądź rowerzystą

Komu przysługuje odszkodowanie?

Na odszkodowanie nie mogą jednak liczyć członkowie rodziny sprawcy zdarzenia. Nawet w przypadku, gdy poniesie na skutek wypadku śmierć. Gdy w grę wchodzi odszkodowanie za śmierć ojca najważniejsze jest relacja, jaka łączy dziecko z rodzicem. Relacje i stosunki między bliskimi różnie się układają. Inna będzie sytuacja dziecka wychowanego przez ojca, a inna w przypadku ograniczonych kontaktów.

Znaczenie ma też wiek uprawnionej osoby tj. dziecka. Inaczej będzie wyglądało zadośćuczynienie dla kilkuletniego dziecka, a inaczej dla dorosłego syna lub córki zmarłego. Śmierć ojca będzie miała ogromne znaczenie dla kilkuletniego dziecka. Przez dużą część swojego dorastania będzie pozbawione rodzica, jego pomocy, wychowania i miłości. Inaczej wygląda sytuacja dziecka już dorosłego, mającego własną rodzinę. Wówczas więzi z rodzicem są już słabsze.

Duże znaczenie odgrywa także stopa życiowa i stan majątkowy zarówno zmarłego jak i uprawnionego. Dodatkowym argumentem jest żałoba i sposób jest przeżywana.

Kiedy można starać się o zadośćuczynienie za śmierć ojca

Wypadki ze skutkiem śmiertelnym przeważnie związane są z popełnieniem przestępstwa. Roszczenia z tym związane przedawniają się dopiero po upływie 20 lat. W innych sytuacjach okres przedawnienia jest krótszy i obejmuje 10 lat od chwili zdarzenia.

Co więc należy zrobić, aby uzyskać zadośćuczynienie? Należy skierować roszczenie do ubezpieczyciela OC pojazdu sprawcy. Podstawą prawną jest art. 446 § 4 kodeksu cywilnego obowiązujący od 2008 roku. Stwierdza on, że najbliższym członkom rodziny zmarłego sąd może przyznać zadośćuczynienie za jego śmierć. Wypadki sprzed daty wprowadzenia tego przepisu również kwalifikują się do odszkodowania. Tutaj uzasadnieniem jest naruszenie dóbr osobistych na podst. art. 448 kodeksu cywilnego.

Bardzo dużym problemem jest to, że nie wszystkie zakłady ubezpieczeniowe uznają tego typu roszczenia, negując swoją odpowiedzialność. Sprawy te są skomplikowane i dlatego wymagają skorzystania z usług profesjonalnego pełnomocnika. Wówczas bardzo często sprawa zadośćuczynienia po śmierci bliskiej osoby trafia do sądu.

Pamiętajmy, że nawet jeśli wcześniej:

  • otrzymaliśmy decyzję odmowną

  • uzyskaliśmy za niską kwotę

to po latach możemy ponownie spróbować uzyskać odszkodowanie. Najważniejszą kwestią jest znajomość przepisów prawnych. Często może być tak, iż zadośćuczynienie nam przysługuje, niemniej na innej podstawie prawnej niż sądziliśmy.

Małgorzata Wodyńska

Małgorzata Wodyńska

Redaktor

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W redakcji Helpfind zajmuje się głównie tematyką związaną z roszczeniami majątkowymi oraz osobowymi z OC sprawcy wypadku, w tym także utratą wartości handlowej pojazdu oraz zadośćuczynieniem za śmierć bliskiej osoby. Jej specjalizacją są także odszkodowania za wypadki w rolnictwie, wypadki przy pracy oraz inne wypadki losowe.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
świadczenie wspierające

31.08.2023

18 min

Świadczenie wspierające – czy będzie lepsze od pielęgnacyjnego?

Świadczenie wspierające ma być wprowadzone w 2024 roku. Omawiamy projekt ustawy, a nasz ekspert udziela komentarza w tej sprawie....

Zdrowie

renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności

20.07.2023

10 min

Renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności – dla kogo?

Renta socjalna na podstawie orzeczenie o niepełnosprawności interesuje wiele osób, które mają takie orzeczenia. Podpowiadamy, czy można ja uzyskać....

Zdrowie

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności

04.07.2023

21 min

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

To, na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności, określają w dużej mierze symbole przyczyn powstania niepełnosprawności....

Zdrowie

Uzyskaj odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line