Śmierć bliskiej osoby zawsze wiąże się z wieloma trudnościami i poczuciem osobistej straty. Dotyczy to w szczególności bliskich relacji, jak rodziców i dzieci. Ubezpieczyciele proponują różnorodne świadczenia, które mają być rekompensatą takiej straty. O co więc mogą się starać dzieci osoby zmarłej w wyniku wypadku?
Za śmierć ojca w wypadku komunikacyjnym z OC sprawcy zdarzenia przysługuje odszkodowanie. Osoba, która poniosła śmierć, może być:
-
pasażerem w aucie sprawcy
-
kierowcą drugiego auta
-
pasażerem auta, które współuczestniczącego w wypadku
-
pieszym bądź rowerzystą
Komu przysługuje odszkodowanie?
Na odszkodowanie nie mogą jednak liczyć członkowie rodziny sprawcy zdarzenia. Nawet w przypadku, gdy poniesie na skutek wypadku śmierć. Gdy w grę wchodzi odszkodowanie za śmierć ojca najważniejsze jest relacja, jaka łączy dziecko z rodzicem. Relacje i stosunki między bliskimi różnie się układają. Inna będzie sytuacja dziecka wychowanego przez ojca, a inna w przypadku ograniczonych kontaktów.
Znaczenie ma też wiek uprawnionej osoby tj. dziecka. Inaczej będzie wyglądało zadośćuczynienie dla kilkuletniego dziecka, a inaczej dla dorosłego syna lub córki zmarłego. Śmierć ojca będzie miała ogromne znaczenie dla kilkuletniego dziecka. Przez dużą część swojego dorastania będzie pozbawione rodzica, jego pomocy, wychowania i miłości. Inaczej wygląda sytuacja dziecka już dorosłego, mającego własną rodzinę. Wówczas więzi z rodzicem są już słabsze.
Duże znaczenie odgrywa także stopa życiowa i stan majątkowy zarówno zmarłego jak i uprawnionego. Dodatkowym argumentem jest żałoba i sposób jest przeżywana.
Kiedy można starać się o zadośćuczynienie za śmierć ojca
Wypadki ze skutkiem śmiertelnym przeważnie związane są z popełnieniem przestępstwa. Roszczenia z tym związane przedawniają się dopiero po upływie 20 lat. W innych sytuacjach okres przedawnienia jest krótszy i obejmuje 10 lat od chwili zdarzenia.
Co więc należy zrobić, aby uzyskać zadośćuczynienie? Należy skierować roszczenie do ubezpieczyciela OC pojazdu sprawcy. Podstawą prawną jest art. 446 § 4 kodeksu cywilnego obowiązujący od 2008 roku. Stwierdza on, że najbliższym członkom rodziny zmarłego sąd może przyznać zadośćuczynienie za jego śmierć. Wypadki sprzed daty wprowadzenia tego przepisu również kwalifikują się do odszkodowania. Tutaj uzasadnieniem jest naruszenie dóbr osobistych na podst. art. 448 kodeksu cywilnego.
Bardzo dużym problemem jest to, że nie wszystkie zakłady ubezpieczeniowe uznają tego typu roszczenia, negując swoją odpowiedzialność. Sprawy te są skomplikowane i dlatego wymagają skorzystania z usług profesjonalnego pełnomocnika. Wówczas bardzo często sprawa zadośćuczynienia po śmierci bliskiej osoby trafia do sądu.
Pamiętajmy, że nawet jeśli wcześniej:
-
otrzymaliśmy decyzję odmowną
-
uzyskaliśmy za niską kwotę
to po latach możemy ponownie spróbować uzyskać odszkodowanie. Najważniejszą kwestią jest znajomość przepisów prawnych. Często może być tak, iż zadośćuczynienie nam przysługuje, niemniej na innej podstawie prawnej niż sądziliśmy.


Małgorzata Wodyńska
Redaktor
Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W redakcji Helpfind zajmuje się głównie tematyką związaną z roszczeniami majątkowymi oraz osobowymi z OC sprawcy wypadku, w tym także utratą wartości handlowej pojazdu oraz zadośćuczynieniem za śmierć bliskiej osoby. Jej specjalizacją są także odszkodowania za wypadki w rolnictwie, wypadki przy pracy oraz inne wypadki losowe.
Poznajmy się
Poprzedni artykuł
Pomoc poszkodowanym w wypadkach - jakie świadczenia się należą?

Następny artykuł
Skręcenie kostki odszkodowanie po urazie sportowym jest możliwe?
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii31.08.2023
19 min
Świadczenie wspierające – czy będzie lepsze od pielęgnacyjnego?
Świadczenie wspierające ma być wprowadzone w 2024 roku. Omawiamy projekt ustawy, a nasz ekspert udziela komentarza w tej sprawie....
Zdrowie
20.07.2023
10 min
Renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności – dla kogo?
Renta socjalna na podstawie orzeczenie o niepełnosprawności interesuje wiele osób, które mają takie orzeczenia. Podpowiadamy, czy można ja uzyskać....
Zdrowie
04.07.2023
21 min
Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?
To, na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności, określają w dużej mierze symbole przyczyn powstania niepełnosprawności....
Zdrowie
Uzyskaj odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby
Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.
Bezpłatna analiza dokumentacji
Opieka eksperta
Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń
Bogate doświadczenie naszych pracowników
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line