/

Zdrowie
Odszkodowanie za śmierć w wypadku – dla kogo i w jakiej kwocie?

Odszkodowanie za śmierć w wypadku – dla kogo i w jakiej kwocie?

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

22.09.2022

Wypadki czasem wiążą się z najgorszą stratą. Nie jest to uszczerbek na zdrowiu doznany przez Ciebie, lecz śmierć bliskiej Ci osoby. Z tym bólem trudniej sobie poradzić, ale być może odszkodowanie i zadośćuczynienie z OC sprawcy w jakiś sposób wynagrodzą Ci doznane cierpienia. Pomagamy uzyskać te świadczenia.

Śmierć w wypadku samochodowym

Najbardziej tragiczne są te wypadki, które kończą się śmiercią osoby bliskiej. Negatywne konsekwencje takiej straty będą ciągnąć się za Tobą długo i tak naprawdę nic nie jest w stanie całkowicie ich zniwelować. W polskim prawie przyjęto jednak, że jeśli ktoś z Twoich bliskich poniósł śmierć w wyniku wypadku, to możesz uzyskać z tego tytułu zadośćuczynienie za śmierć w wypadku komunikacyjnym lub wypadku w rolnictwie.

Okoliczności zdarzenia z pewnością są ważne w kontekście tego, jak przeżywasz tę stratę. Jeżeli Twój bliski został potrącony na przejściu dla pieszych, to z pewnością masz wielki żal do sprawcy wypadku. Wiemy, że każda śmierć w wypadku to nagły cios dla Twojej psychiki, ale wierzymy, że wywalczone przez nas dla Ciebie zadośćuczynienie chociaż w jakimkolwiek stopniu złagodzi Twój ból. Ma ono za zadanie zrekompensować poczucie straty po śmierci bliskiej Ci osoby w wypadku drogowym, choć niestety jest to bardzo trudne.

Odszkodowanie za śmierć w wypadku samochodowym – jak je uzyskać?

Jeżeli chcesz uzyskać zadośćuczynienie i odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej, to czeka Cię trudna batalia w sądzie lub negocjacje z ubezpieczycielem. Warto sięgnąć po profesjonalną pomoc, którą oferujemy. Nasi eksperci ds. dochodzenia roszczeń zajmą się Twoją sprawą z poszanowaniem Twojej żałoby, bez nachodzenia Cię w domu i przymuszania do podjęcia działań. Wszystko odbędzie się w formie online. Gwarantujemy najwyższe odszkodowania po wypadku komunikacyjnym. Pamiętaj, że na dochodzenie odszkodowania za wypadek śmiertelny masz aż 20 lat od momentu zdarzenia.

Odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku za śmierć bliskiej osoby w wypadku komunikacyjnym otrzymasz tylko wtedy, kiedy Twoja sytuacja materialna uległa znacznemu pogorszeniu. Jest to świadczenie osobne w stosunku do zadośćuczynienia. Mogą się o nie ubiegać członkowie rodziny zmarłego. Podstawą prawną wszystkich świadczeń za śmierć bliskiej osoby w wypadku jest art. 446. z Kodeksu cywilnego.

Co jeszcze należy zrobić po śmierci bliskiej osoby w wypadku?

Śmierć osoby bliskiej to tragedia nie tylko dla Ciebie, ale również dla pozostałych bliskich zmarłego. Cała rodzina zmarłego, która pozostawała z nim w bliskich relacjach, może otrzymać odpowiednie świadczenia. Pamiętaj, aby ich o tym poinformować.

Do grona osób uprawnionych zalicza się członków rodziny zmarłego, a także inne osoby, które pozostawały z nim w bliskiej relacji. Najlepiej sprawdź poniższe treści, które dopasowaliśmy do różnych sytuacji: dla rodzica, dla dziecka, dla męża, żony, a nawet dla konkubiny lub konkubenta.

odszkodowanie za śmierć

Jakie świadczenia można uzyskać po śmierci osoby bliskiej?

Zadośćuczynienie

Zadośćuczynienie będzie Ci się należeć, jeżeli spełnisz konkretne warunki. Ważny jest Twój stopień pokrewieństwa ze zmarłym, ale jeszcze ważniejsza jest wasza więź. To, jak wiele czasu spędzaliście razem, jak ciepłe były wasze relacje i to, jak bardzo przeżyłeś tragiczną śmierć Twojego bliskiego. Zadośćuczynienie za śmierć jest finansowym wynagrodzeniem doznanych krzywd moralnych i fizycznych.

Odszkodowanie

Odszkodowanie za śmierć w wypadku komunikacyjnym jest jednorazową kwotą, która przysługuje z tytułu pogorszenia sytuacji życiowej. Możesz otrzymać takie odszkodowanie, jeżeli przedstawisz ku temu odpowiednie argumenty.

Jeżeli Twoje mama opiekowała się Twoimi dziećmi, a zginęła w wypadku, to Wasza sytuacja materialna uległa znacznemu pogorszeniu, bo musicie zatrudnić opiekunkę, która przejmie obowiązku zmarłej. Wysokość odszkodowania za wypadek komunikacyjny w takiej sytuacji będzie uzależniona od rzeczywistej wielkości pogorszenia sytuacji danego członka rodziny po śmierci osoby bliskiej.

Dodatkowo możesz też starać się o zwrot kosztów pogrzebu i kosztów leczenia, jeśli Twój bliski zmarł po odbyciu różnych zabiegów medycznych. Śmierć bliskiej osoby kilka dni po wypadku drogowym lub innym wypadku również jest bardzo tragiczna

Renta alimentacyjna

Śmierć osoby bliskiej czasem wiąże się z przyznaniem niektórym członkom Twojej rodziny renty alimentacyjnej. Możemy Ci pomóc uzyskać taką rentę, ale zwróć uwagę, że należy się ona tylko przy spełnieniu konkretnych warunków. Renta alimentacyjna będzie Ci przysługiwać, jeżeli:

  • na zmarłym ciążył wobec Ciebie obowiązek alimentacyjny
  • byłeś bliskim zmarłego, a on dobrowolnie i stale dostarczał Ci pieniędzy i był Twoim źródłem utrzymania, a zasady współżycia społecznego wymagają wypłacania Ci takiego świadczenia
  • zmarły przez dłuższy czas pomagał Ci materialnie, a nie należysz do jego najbliższej rodziny

Śmierć bliskiej osoby może Cię uprawniać także do pobierania z renty rodzinnej powypadkowej z ZUS. Taka renta będzie przysługiwać Twojej rodzinie w wysokości od 85% do 95% świadczenia zmarłego. Ta wysokość jest uzależniona od tego, ile osób jest uprawnionych do renty po śmierci osoby bliskiej.

Odszkodowanie za śmierć bliskiego z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić Ci jednorazowe odszkodowanie, jeśli bliska Ci osoba zginęła na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Na dzień dzisiejszy (a właściwie od 1 kwietnia 2022 r.) kwoty tych odszkodowań wyglądają następująco:

101 926 zł – dla małżonka lub dziecka osoby zmarłej
50 963 zł – dla członka rodziny innego niż małżonek lub dziecko (jeżeli małżonek lub dziecko nie są uprawnieni)

Jeżeli do odszkodowania po wypadku uprawnionych jest kilkoro dzieci, to za każde z nich przysługuje do podstawowej kwoty 101 926 zł dodatkowe 19 819 zł. Jeżeli małżonka lub dziecko są uprawnieni do odszkodowania, to wtedy inni członkowie rodziny dostaną tylko 19 819 zł zamiast 50 963 zł.

nagła śmierć bliskiej osoby

Odszkodowanie za śmierć rodzica

Śmierć rodzica to zawsze straszna tragedia dla dziecka. To, czy jesteś dzieckiem biologicznym czy przysposobionym, nie ma znaczenia. Z pewnością łączyła Cię więź i ciepła relacja z rodzicem, dlatego nie da się opisać wielkości Twojej straty. Nawet jeżeli jedynie pozostawałeś pod opieką zmarłego, to i tak Twoja strata jest bardzo bolesna. Co należy się dziecku po śmierci ojca lub matki?

Wszystkim wymienionym wyżej dzieciom należy się odpowiednie odszkodowanie za śmierć ojca lub matki. Odszkodowanie za śmierć rodzica to trudny temat, ale możesz w jakiś sposób wykorzystać te pieniądze na zabezpieczenie swojej przyszłości. Możemy Ci pomóc je uzyskać, jeśli czujesz, że jest to odpowiedni moment.

Śmierć rodzica – przykładowe odszkodowanie z sądu

Wyrok Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu z dnia 13 kwietnia 2018 r. (I C 638/17)

Ojciec poszkodowanej jechał motorowerem i zasygnalizował chęć wykonania skrętu w lewo, podczas gdy wyprzedzał go będący pod wpływem środków odurzających kierowca samochodu osobowego. Kierowca motoroweru zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Poszkodowana była w bardzo dobrych relacjach ze swoim ojcem i pozostawała na jego utrzymaniu. Była także studentką i śmierć ojca zmusiła ją do podejmowania się różnych prac dorywczych, aby mogła w ogóle kontynuować edukację.

Dziewczyna otrzymywała już 300 zł miesięcznie w ramach renty rodzinnej, a sąd przyznał jej aż 100 000 zł jako zadośćuczynienie za śmierć ojca i 24 000 zł jako jednorazowe odszkodowanie z tytułu śmierci ojca w związku ze znacznym pogorszeniem sytuacji życiowej.

Odszkodowanie za śmierć babci

Babcia często jest dla swoich wnuków równie bliska co ich matka. Być może w Twoim przypadku też tak było. Śmierć tak bliskiej osoby w wypadku to straszna tragedia i wielki smutek. Z pewnością bardzo to przeżywasz, ale wiedz, że należy Ci się odszkodowanie za śmierć babci.

Nasza firma może Ci pomóc je uzyskać, jeśli wyrazisz taką chęć. Pamiętaj jednak, żeby wybrać odpowiedni dla Ciebie czas, kiedy będziesz gotowy i pozwolisz nam wywalczyć dla Ciebie godną kwotę od ubezpieczyciela sprawcy. O ile jakakolwiek kwota może być uznana za “godną” w przypadku straty tak ważnej osoby.

Śmierć babci – przykładowe odszkodowanie z sądu

Wyrok Sądu Rejonowego w Opolu z dnia 2 lipca 2020 r. (I C 279/20)

Babcia poszkodowanych przechodziła przez przejście dla pieszych i została potrącona przez samochód. Zmarła na miejscu, pozostawiając twoje swoich wnucząt w żałobie. Dzieci były w wieku 21, 19 i 9 lat. Po śmierci kobiety rodzeństwo zamieszkało u najstarszej siostry wraz z jej partnerem i malutkim synkiem.

Wszyscy bardzo mocno przeżyli tę stratę. Zamknęli się w sobie i przez wiele miesięcy nie mogli dojść do siebie po tej tragedii. Sama babcia też była w dobrym stanie fizycznym, miała dopiero 61 lat. Rodzina przyjechała do Polski z Ukrainy 15 lat przed wypadkiem. Dzieci wychowywały się w Polsce pod okiem swojej babci i darzyły ją wielką sympatią, oglądali razem telewizję i wychodzili nad wodę.

Ze względu na silne więzi emocjonalne i pokrewieństwo sąd przyznał przyznał poszkodowanym wnukom odszkodowanie za śmierć babci w wysokości 15 000 zł dla każdego z nich, czyli razem aż 45 000 zł.

Odszkodowanie za śmierć dziadka

Dziadek bardzo często jest podporą rodziny i towarzyszem swoich wnuków, który bawi się z nimi. Dzięki niemu wnuki poznają świat, słuchając historii z jego młodości. Jeśli straciłeś swojego dziadka w wypadku, to na pewno bardzo cierpisz. Doskonale to rozumiemy, ale towarzystwa ubezpieczeniowe nie. Nawet w tak tragicznej sytuacji możesz się spotkać z odmową wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia.

Jeżeli byłeś w bliskiej relacji ze zmarłym, to ubezpieczyciel musi Ci wypłacić odszkodowanie za śmierć dziadka w wypadku. Nasza firma może Ci w tym pomóc, abyś nie musiał się martwić przykrym procesem dochodzenia odszkodowań.

Śmierć dziadka – przykładowe odszkodowanie z sądu

Wyrok Sądu Rejonowego w Chojnicach z dnia 11 marca 2016 r. (I C 298/15)

Trzej bracia dowiedzieli się telefonicznie od swojej matki, że ich dziadek został śmiertelnie potrącony na przejściu dla pieszych. Bracia pracują obecnie za granicą, ale wcześniej spędzali dużo czasu z dziadkiem, który często opowiadał im o czasach II WŚ, a także wykonywał dla nich drewniane zabawki. Poszkodowani często rozmyślają o zmarłym i wspominają go.

Każdy z wnuków otrzymał 10 000 zł jako odszkodowanie za śmierć dziadka, a zatem cała kwota wyniosła 30 000 zł. Sąd zwrócił szczególną uwagę na pozytywną więź, jaka łączyła wnuków z dziadkiem, a także na to, że ich dziadek został potrącony na pasach, gdzie teoretycznie powinien być bezpieczny.

Odszkodowanie za śmierć męża lub żony

Strata małżonka to straszny cios. Ból i żal w takiej sytuacji mogą być niewyobrażalnie dotkliwe, a także mogą Ci towarzyszyć przez bardzo długi czas. Taka strata prowadzi też często do pogorszenia sytuacji materialnej rodziny, ponieważ Twój mąż lub Twoja żona z pewnością dbali o to, abyście mogli żyć w dostatku.

W związku z tym wszystkim, należy Ci się stosowne odszkodowanie za śmierć męża lub żony, a także zadośćuczynienie za straty moralne po śmierci bliskiej Ci osoby.

Śmierć małżonka – przykładowe odszkodowanie z sądu

Wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 9 lipca 2014 r. (I C 1300/13)

Poszkodowana i jej mąż byli bardzo szczęśliwym małżeństwem. Mieli dzieci i wnuki, które mieszkały razem z nimi. Byli już na emeryturze, ale dorabiali, żeby móc godnie żyć. Mąż kobiety zginął w wyniku wypadku komunikacyjnego, co było – i nadal jest – dla niej wielką tragedią, z którą nie może się pogodzić. Przez tę stratę nie może normalnie funkcjonować i nie czerpie już żadnej radości z życia.

Poszkodowana otrzymała 60 000 zł jako odszkodowanie za śmierć męża w wypadku. Sąd zwrócił szczególną uwagę na szczególną więź między małżonkami. Dodatkowo poszkodowana zaczęła chorować po śmierci męża, podupadła na zdrowiu w związku z utratą swojego towarzysza życiowego.

Odszkodowanie za śmierć dziecka

Żaden rodzic, w tym również Ty, nie chce pochować swojego dziecka. Niestety czasem zdarza się tak, że syn lub córka giną w wypadku i nie mają szansy na długie życie. Takie wydarzenie jest być może najbardziej tragiczne spośród wszystkich śmierci, ponieważ umiera wtedy młoda osoba, która mogłaby sprawić jeszcze wiele radości swoim rodzicom, rodzeństwu, dziadkom i być może swoim dzieciom, jeśli już je miała.

Żal i rozpacz są naturalną reakcją na śmierć, podobnie jak żałoba. Co należy się za śmierć dziecka? Po jakimś czasie możesz jednak przyjrzeć się temu, czy należą się pieniądze za śmierć syna lub córki, które to pieniądze mają w jakiś sposób ulżyć Twoim cierpieniom w tej trudnej sytuacji. Możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie za śmierć dziecka, jeżeli jesteś już w stanie porozmawiać o wypadku i jego okolicznościach.

Możesz też dostać odszkodowanie z ZUS za śmierć dziecka, jeśli jesteś jego matką lub ojcem, o ile dziecko dbało o Twoje utrzymanie lub zostało to ustalone wyrokiem sądowym.

Śmierć dziecka – przykładowe odszkodowanie z sądu

Uzasadnienie Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 25 lipca 2018 r. (II C 845/17)

Syn poszkodowanych brał udział w wypadku, którego nie był sprawcą i poniósł śmierć. Był ich jedynym dzieckiem. Poszkodowani utrzymywali kontakt z synem, pomimo tego, że od wielu lat mieszkał w innym mieście. Po tym tragicznym zdarzeniu poszkodowani prawdopodobnie nigdy nie wrócą do dawnego życia, bo cały czas będą przeżywać śmierć swojego dziecka i mierzyć się z jej konsekwencjami. Sąd przyznał im odpowiednie świadczenia, które chociaż w jakimś stopniu mogą złagodzić ich ból.

Rodzice zmarłego otrzymali ostatecznie zadośćuczynienie za śmierć dziecka w wysokości 80 000 zł dla każdego z nich, czyli razem 160 000 zł. Sąd zwrócił szczególną uwagę na ogromny wstrząs psychiczny, z jakim musieli się zmagać poszkodowani po śmierci syna.

Odszkodowanie za śmierć brata lub siostry

Jeśli Twój brat lub siostra zginęli w wypadku, to z pewnością bardzo cierpisz. Jeżeli byliście ze sobą bardzo mocno zżyci, to wtedy cierpienia tylko się nasilają. Wiemy, że żadne pieniądze nie zwrócą Ci zmarłego, ale wedle polskiego prawa przysługuje Ci odszkodowanie za śmierć brata lub siostry.

Śmierć rodzeństwa – przykładowe odszkodowanie z sądu

Wyrok Sądu Okręgowego w Rzeszowie z dnia 25 kwietnia 2013 r. (I C 672/12)

Brat poszkodowanego rodzeństwa zginął w wyniku wypadku komunikacyjnego. Dwójka z rodzeństwa była wówczas pełnoletnia, ale ich młodsza siostra miała wtedy dopiero 10 lat. Wypadek bardzo mocno wpłynął na całą trójkę, zostawiając w ich życiu wielką pustkę i rozpacz.

Najbardziej widoczne zmiany zaszły właśnie w zachowaniu najmłodszej siostry. Rysowała ona obrazki przedstawiające ich rodzinę, a w tym zmarłego brata, nad którym znajdowała się aureola. Dziewczynka spędzała dużo czasu z bratem: naprawiał jej rower i organizował jej rozrywkę komputerową. Po jego śmierci zajęła się jego pająkiem, co pozwalało jej na wspominanie brata.

Sąd przyznał każdemu z poszkodowanego rodzeństwa 41 500 zł jako zadośćuczynienie za śmierć brata z uwzględnieniem przyczynienia w wysokości 20% (gdyby przyczynienie nie wystąpiło, to wówczas każdy z rodzeństwa otrzymałby 60 000 zł)

Odszkodowanie po śmierci teściowej

Śmierć teściowej w wypadku może być bardzo trudnym przeżyciem. Oczywiście zależy to od zażyłości Waszej relacji, ale z pewnością taka tragedia odbije się negatywnie na życiu rodziny. Pieniądze nie zwrócą Ci ukochanej osoby, ale nie zmienia to faktu, że po prostu Ci się należą. Możesz z nimi zrobić, co uznasz za słuszne w tej trudnej sytuacji.

Pamiętaj, że wypadek komunikacyjny nie jest jedynym zdarzeniem, po którym możesz się starać o zadośćuczynienie i odszkodowanie za śmierć teściowej. Po wypadku w rolnictwie również masz taką możliwość, o ile do zdarzenia doprowadziła osoba trzecia.

Kiedy możesz uzyskać takie zadośćuczynienie? Tylko wtedy, kiedy byłeś mocno zżyty ze swoją teściową. Chodzi tutaj o brak pokrewieństwa, ponieważ sądy i ubezpieczyciele dosyć mocno skupiają się na tej kwestii. Udowodnienie więzi nie powinno być jednak trudne, jeśli skorzystasz z pomocy prawnej.

Śmierć teściowej – przykładowe odszkodowanie z sądu

Wyrok Sądu Rejonowego w Raciborzu z dnia 13 listopada 2019 r. (I C 525/19)

Poszkodowana straciła w wyniku wypadku teściową, z którą mieszkała przez 9 lat po zawarciu związku małżeńskiego z jej synem.

Teściowa pomagała jej wychowywać dzieci, razem chodziły na zakupy raz w tygodniu i często się widywały. Na dodatek mąż poszkodowanej niedawno zmarł, co było dla niej podwójną tragedią.

Sąd przyznał poszkodowanej 16 000 zł wraz z odsetkami tytułem zadośćuczynienia za straty moralne i wskazał, że więź poszkodowanej z teściową była bardzo silna.

Odszkodowanie po śmierci teścia

Podobnie jak śmierć teściowej, śmierć teścia również może być bardzo tragicznym przeżyciem. Teoretycznie nie byliście spokrewnieni, ale teść był dla Ciebie członkiem rodziny, a taka strata zawsze boli. Pieniądze nie uleczą ran w Twojej psychice, ale należy Ci się odszkodowanie za śmierć teścia.

Poniższy przykład pokazuje, że najważniejsza jest relacja ze zmarłym, bo poszkodowana otrzymała dosyć wysokie odszkodowanie po śmierci teścia.

Śmierć teścia – przykładowe odszkodowanie z sądu

Sąd Rejonowy w Złotoryi z dnia 10 listopada 2017 r. (I C 606/17)

Sytuacja poszkodowanej była na tyle tragiczna, że sprawca wypadku doprowadził do zderzenia samochodów nieumyślnie, bo nie wynikało to z jego błędu w prowadzeniu pojazdu, a po prostu ze złośliwości rzeczy martwych – z jego tira urwało się koło.

Dodatkowo kobieta wychowywała się bez ojca, dlatego teść był dla niej bardzo ważny i mocno przeżyła jego utratę. Widywali się codziennie i utrzymywali bardzo bliskie relacje. Teść bardzo aktywnie uczestniczył w życiu rodziny: woził swojego wnuka do szkoły.

Sąd przyznał kobiecie 20 000 zł tytułem zadośćuczynienia wraz z odsetkami. Szczególną uwagę zwróciło to, że nie było żadnych przeszkód, aby ubezpieczyciel wypłacił tę kwotę już podczas postępowania likwidacyjnego.

Co należy się konkubinie lub konkubentowi po śmierci partnera?

Straciłeś w wypadku partnerkę, z którą nie zawarłeś związku małżeńskiego? Nie łączył Was żaden stopień pokrewieństwa, a także więzy formalne, dlatego ubezpieczyciel z pewnością odmówił Ci wypłaty zadośćuczynienia za Twoją stratę moralną.

Pamiętaj jednak, że świadczenia pośmiertne należą się najbliższym zmarłej osoby. Dlatego jeżeli przez wiele lat mieszkaliście razem i łączyła Was silna więź, to nasi eksperci będą mogli udowodnić, że istnieją przesłanki, aby sąd zasądził wypłatę odszkodowania za śmierć osoby niespokrewnionej ubezpieczenia oc sprawcy wypadku.

Przykład z orzecznictwa sądowego

Wyrok Sądu Apelacyjnego z dnia 2 czerwca 2021 r. (I ACa 377/20)

Poszkodowany był w związku nieformalnym od 26 lat, a od 22 lat mieszkał wspólnie ze swoją partnerką. Kobieta była głównym żywicielem rodziny, bo przez kilka miesięcy w roku pracowała w Niemczech, zarabiając około 1 500 euro miesięcznie. Poszkodowany i syn pary korzystali z tych pieniędzy, poszkodowany miał dostęp do karty i konta swojej partnerki.

Partnerka mężczyzny została przejechana przez samochód, który wyjeżdżał tyłem ze swojej posesji i zmarła na miejscu. Kobieta była reanimowana, ale służby medyczne zaprzestały czynności ratowniczych, o czym poszkodowany dowiedział się telefonicznie. Po śmierci partnerki przez 3 miesiące uczęszczał na terapię, ale później zabrakło mu na to funduszy. Nadal nie może sobie poradzić ze stratą ukochanej, płacze na jej wspomnienie, a z domu wychodzi tylko po zakupy dla swojej mamy.

Sąd przyznał poszkodowanemu 100 000 zł tytułem zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej, a wysokość odszkodowania wyniosła 20 000 zł, zwracając uwagę na to, że relacja poszkodowanego ze zmarłą była taka jak relacja małżonków, dodatkowo mieli oni też zaplanowaną datę ślubu.

Nieumyślne spowodowanie wypadku śmiertelnego

Pamiętaj, że nieumyślne spowodowanie wypadku śmiertelnego nie ma wpływu na to, czy otrzymasz odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej w wypadku samochodowym lub wypadku w rolnictwie. Ubezpieczyciel sprawcy musi zrealizować wypłatę odszkodowania niezależnie od zamiarów sprawcy.

Podsumowanie

  • Najbliższe grono członków rodziny zmarłego może otrzymać zadośćuczynienie, jeśli istniały więzi emocjonalne pomiędzy nimi a zmarłym
  • Samodzielne uzyskanie świadczeń za śmierć może być trudne, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Pomoże to nieco złagodzić skutki tragedii.
  • Znaczne pogorszenie sytuacji życiowej po śmierci bliskiej Ci osoby w wypadku samochodowym lub wypadku w rolnictwie uprawnia Cię do otrzymania jednorazowego odszkodowania

Często zadawane pytania

Komu należy się odszkodowanie i zadośćuczynienie?

Odszkodowanie i zadośćuczynienie należą się członkom rodziny zmarłego, jeżeli utrzymywali z nim kontakt.

Czy w przypadku śmierci osoby najbliższej mogę się ubiegać o jakieś inne świadczenia?

Tak, możesz się ubiegać również o zwrot kosztów pochówku i kosztów leczenia, jeżeli Twój bliski zmarł po przebyciu jakiegoś zabiegu, a obrażenia były spowodowane udziałem w wypadku.

Przez jak długi czas mogę się starać o należne odszkodowanie i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę po śmierci bliskiej osoby?

W zdecydowanej większości wypadków śmiertelnych Twoje roszczenia za doznaną krzywdę przedawnią się dopiero po upływie 20 lat.

Czy mogę uzyskać zadośćuczynienie za śmierć pasażera, jeśli sprawcą wypadku był inny członek mojej rodziny?

Jeśli członkowie Twojej rodziny zginęli w wypadku, którego sprawcą był wasz krewny, to możesz ubiegać się o zadośćuczynienie za ich śmierć.

Źródła

Kodeks cywilny

Wyrok Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu z dnia 13 kwietnia 2018 r. (I C 638/17)

Wyrok Sądu Rejonowego w Opolu z dnia 2 lipca 2020 r. (I C 279/20)

Wyrok Sądu Rejonowego w Chojnicach z dnia 11 marca 2016 r. (I C 298/15)

Wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 9 lipca 2014 r. (I C 1300/13)

Uzasadnienie Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 25 lipca 2018 r. (II C 845/17)

Wyrok Sądu Okręgowego w Rzeszowie z dnia 25 kwietnia 2013 r. (I C 672/12)

Wyrok Sądu Rejonowego w Złotoryi z dnia 10 listopada 2017 r. (I C 606/17)

Wyrok Sądu Apelacyjnego z dnia 2 czerwca 2021 r. (I ACa 377/20)

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
świadczenie wspierające

31.08.2023

18 min

Świadczenie wspierające – czy będzie lepsze od pielęgnacyjnego?

Świadczenie wspierające ma być wprowadzone w 2024 roku. Omawiamy projekt ustawy, a nasz ekspert udziela komentarza w tej sprawie....

Zdrowie

renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności

20.07.2023

10 min

Renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności – dla kogo?

Renta socjalna na podstawie orzeczenie o niepełnosprawności interesuje wiele osób, które mają takie orzeczenia. Podpowiadamy, czy można ja uzyskać....

Zdrowie

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności

04.07.2023

21 min

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

To, na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności, określają w dużej mierze symbole przyczyn powstania niepełnosprawności....

Zdrowie

empty_placeholder

Uzyskaj odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line