/

Urazy
Odszkodowanie za uraz głowy i mózgu - porady dla poszkodowanych

Odszkodowanie za uraz głowy i mózgu - porady dla poszkodowanych

Patrycja Gmurowska

Patrycja Gmurowska

16.11.2018

Uraz w głowę może mieć dla poszkodowanego duże konsekwencje, w szczególności na te urazy narażone są ofiary wypadków komunikacyjnych. Nawet lekkie uderzenia w głowę, mogą spowodować, że tkanka mózgowa i naczynia krwionośne wewnątrz czaszki ulegną uszkodzeniu, nie dając żadnych objawów. W chwili wystąpienia urazu głowa przemieszcza się zgodnie z kierunkiem działania siły, szybciej niż mózg.

Opóźnienie to sprawia, że uszkodzeniu i stłuczeniu mózgu ulegają nie tylko miejsca bezpośredniego działania siły, ale również tkanka, która jest położona po przeciwnej stronie, gdzie powstaje duże podciśnienie. W tym artykule wyjaśnimy, na jakich zasadach poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie za uraz głowy i mózgu oraz w jaki sposób skuteczniej walczyć o należne zadośćuczynienie.

Objawem urazu głowy jest ból, z początku łagodny, później narastający. W niektórych przypadkach pojawia się nagle i może powodować u poszkodowanego złe samopoczucie, rozdrażnienie. Często pokrzywdzony nie pamięta samego momentu wypadku, a samo wstrząśnienie mózgu przy urazach głowy może się skończyć chwilową utratą przytomności. Zwykle w miejscu uderzenia pojawia się obrzęk. W przypadku pęknięcia czaszki może utworzyć się wgłębienie w czaszce oraz wysięk z nosa lub ucha. Częstym objawem urazu głowy jest senność, czy rozszerzone źrenice.

Urazy głowy są uznawane za jedne z najbardziej niebezpiecznych dla poszkodowanego. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do śmierci. Do podstawowych objawów urazów głowy oraz mózgu należą:

 • krwotok z wewnątrz (uszy, gardło)
 • rany głowy
 • zaburzenia pamięci
 • deformacja czaszki
 • bóle i zawroty głowy
 • nudności i wymioty
 • utrata przytomności
 • zaburzenia mowy
 • niepamięć wsteczna

Samo leczenie zależy od umiejscowienia urazu. Niewielkie rany czy otarcia będą wymagały jedynie zatamowania krwawienia i założenia opatrunku. Obrażenia poważniejsze będą wymagały konsultacji lekarskiej i metod bardziej inwazyjnych jak zabieg chirurgiczny. Skutkiem urazu głowy mogą być ogólne stłuczenia i urazy powłok głowy oraz zawroty i bóle głowy. Utrzymują się one około kilku tygodni, jeśli ból jest bardzo uporczywy i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, warto skorzystać z porady lekarza.

W przypadku urazów głowy i mózgu oraz związanych z nimi obrażeń, procent długotrwałego lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, zależnie od rodzaju i stopnia uszkodzeń, może oscylować wokół następujących wartości:

Uszkodzenie powłok czaszki (bez uszkodzeń kostnych):

 • znaczne uszkodzenie powłok czaszki, rozległe, ściągające blizny - w zależności od rozmiaru 7.500 zł- 25.000 zł
 • oskalpowanie 37.500 zł- 62.500 zł

Uszkodzenie kości sklepienia i podstawy czaszki (wgłębienia, szczeliny, fragmentacja) - zależnie od rozległości uszkodzeń 7.500 zł- 25.000 zł
Ubytek w kościach czaszki:

 • o średnicy poniżej 2,5 cm 10.500 zł- 17.500 zł
 • o średnicy powyżej 2,5 cm - w zależności od rozmiarów 15.000 zł- 37.500 zł

Zaburzenia równowagi pochodzenia móżdżkowego:

 • uniemożliwiające chodzenie i samodzielne funkcjonowanie 50.000 zł- 250.000 zł
 • utrudniające chodzenie i sprawność ruchową w stopniu znacznym 105.000 zł- 200.000 zł
 • miernego stopnia utrudnienie chodu i sprawności ruchowej 45.000 zł- 150.000 zł
 • dyskretnie wpływające na sposób chodu i niewielkie upośledzenie zborności i precyzji ruchów 7.500 zł- 62.500 zł

Zaburzenia adaptacyjne będące następstwem urazów i wypadków, w których nie doszło do trwałych uszkodzeń OUN:

 • utrwalone nerwice związane z urazem czaszkowo-mózgowym 7.500 zł- 25.000 zł
 • ujawnienie się psychozy w następstwie ciężkiego stresu 75.000 zł- 200.000 zł
Uraz głowy i mózgu częstym uszczerbkiem u poszkodowanego

źródło: materiały własne redakcji

Należy pamiętać, że przy takich obrażeniach jak uraz głowy i mózgu niezwykle ważna jest pierwsza pomoc, a w dalszej kolejności kompleksowe i szczegółowe badania, które mogą w dużym stopniu przyczynić się do wypłacenia dużej kwoty odszkodowania. Osoba poszkodowana musi pamiętać, żeby zgromadzić jak najdokładniejszą dokumentację z samego leczenia. Paragony, faktury, bilety za przejazdy do placówek medycznych również będą pomocne i będą stanowić swego rodzaju dowód. Do dokumentacji medycznej zaliczamy:

 • wypisy szpitalne
 • opinie lekarzy prowadzących i specjalistów
 • skierowania na badania
 • karty szpitalne
 • karta medycznych czynności ratunkowych (w przypadku wezwania karetki na miejsce wypadku)

Oprócz tego ważna jest dokumentacja z samego miejsca zdarzenia: karta medycznych czynności ratunkowych, policyjna notatka z miejsca zdarzenia (jeśli służby zostały wezwane). Wielu poszkodowanych nie zdaje sobie sprawy, że im dokładniejsze dokumenty, tym walka o stosowne zadośćuczynienie może być mniej skomplikowana. Z roku na rok również coraz więcej osób powierza swoje sprawy kancelariom odszkodowawczym, które mają większe doświadczenie i zatrudniają wykwalifikowanych prawników zajmujących się danymi przypadkami. Jeśli zajdzie taka konieczność poszkodowany może liczyć również na reprezentowanie go przed sądem.

Patrycja Gmurowska

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
krus odszkodowania cennik

31.05.2023

9 min

KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?

Odszkodowania za złamania z KRUS są wypłacane rolnikom, domownikom gospodarstwa i pomocnikom. Pokazujemy, jakie kwoty możesz uzyskać....

Urazy

zadośćuczynienie z oc sprawcy

21.04.2023

13 min

Zadośćuczynienie z oc sprawcy wypadku – co to jest i jak je uzyskać?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy możesz uzyskać, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Pomagamy je uzyskać....

Urazy

firmy pomagające w uzyskaniu odszkodowania

03.04.2023

11 min

Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi - jak działają?

Firmy zajmujące się odszkodowaniami mogą Ci pomóc uzyskać odszkodowanie w możliwie najwyższej kwocie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą....

Urazy

Zadośćuczynienie za doznany przez Ciebie uraz

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line