Uraz w głowę może mieć dla poszkodowanego duże konsekwencje, w szczególności na te urazy narażone są ofiary wypadków komunikacyjnych. Nawet lekkie uderzenia w głowę, mogą spowodować, że tkanka mózgowa i naczynia krwionośne wewnątrz czaszki ulegną uszkodzeniu, nie dając żadnych objawów. W chwili wystąpienia urazu głowa przemieszcza się zgodnie z kierunkiem działania siły, szybciej niż mózg.
Opóźnienie to sprawia, że uszkodzeniu i stłuczeniu mózgu ulegają nie tylko miejsca bezpośredniego działania siły, ale również tkanka, która jest położona po przeciwnej stronie, gdzie powstaje duże podciśnienie. W tym artykule wyjaśnimy, na jakich zasadach poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie za uraz głowy i mózgu oraz w jaki sposób skuteczniej walczyć o należne zadośćuczynienie.
Objawem urazu głowy jest ból, z początku łagodny, później narastający. W niektórych przypadkach pojawia się nagle i może powodować u poszkodowanego złe samopoczucie, rozdrażnienie. Często pokrzywdzony nie pamięta samego momentu wypadku, a samo wstrząśnienie mózgu przy urazach głowy może się skończyć chwilową utratą przytomności. Zwykle w miejscu uderzenia pojawia się obrzęk. W przypadku pęknięcia czaszki może utworzyć się wgłębienie w czaszce oraz wysięk z nosa lub ucha. Częstym objawem urazu głowy jest senność, czy rozszerzone źrenice.
Urazy głowy są uznawane za jedne z najbardziej niebezpiecznych dla poszkodowanego. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do śmierci. Do podstawowych objawów urazów głowy oraz mózgu należą:
- krwotok z wewnątrz (uszy, gardło)
- rany głowy
- zaburzenia pamięci
- deformacja czaszki
- bóle i zawroty głowy
- nudności i wymioty
- utrata przytomności
- zaburzenia mowy
- niepamięć wsteczna
Samo leczenie zależy od umiejscowienia urazu. Niewielkie rany czy otarcia będą wymagały jedynie zatamowania krwawienia i założenia opatrunku. Obrażenia poważniejsze będą wymagały konsultacji lekarskiej i metod bardziej inwazyjnych jak zabieg chirurgiczny. Skutkiem urazu głowy mogą być ogólne stłuczenia i urazy powłok głowy oraz zawroty i bóle głowy. Utrzymują się one około kilku tygodni, jeśli ból jest bardzo uporczywy i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, warto skorzystać z porady lekarza.
W przypadku urazów głowy i mózgu oraz związanych z nimi obrażeń, procent długotrwałego lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, zależnie od rodzaju i stopnia uszkodzeń, może oscylować wokół następujących wartości:
Uszkodzenie powłok czaszki (bez uszkodzeń kostnych):
- znaczne uszkodzenie powłok czaszki, rozległe, ściągające blizny - w zależności od rozmiaru 7.500 zł- 25.000 zł
- oskalpowanie 37.500 zł- 62.500 zł
Uszkodzenie kości sklepienia i podstawy czaszki (wgłębienia, szczeliny, fragmentacja) - zależnie od rozległości uszkodzeń 7.500 zł- 25.000 zł
Ubytek w kościach czaszki:
- o średnicy poniżej 2,5 cm 10.500 zł- 17.500 zł
- o średnicy powyżej 2,5 cm - w zależności od rozmiarów 15.000 zł- 37.500 zł
Zaburzenia równowagi pochodzenia móżdżkowego:
- uniemożliwiające chodzenie i samodzielne funkcjonowanie 50.000 zł- 250.000 zł
- utrudniające chodzenie i sprawność ruchową w stopniu znacznym 105.000 zł- 200.000 zł
- miernego stopnia utrudnienie chodu i sprawności ruchowej 45.000 zł- 150.000 zł
- dyskretnie wpływające na sposób chodu i niewielkie upośledzenie zborności i precyzji ruchów 7.500 zł- 62.500 zł
Zaburzenia adaptacyjne będące następstwem urazów i wypadków, w których nie doszło do trwałych uszkodzeń OUN:
- utrwalone nerwice związane z urazem czaszkowo-mózgowym 7.500 zł- 25.000 zł
- ujawnienie się psychozy w następstwie ciężkiego stresu 75.000 zł- 200.000 zł
źródło: materiały własne redakcji
Należy pamiętać, że przy takich obrażeniach jak uraz głowy i mózgu niezwykle ważna jest pierwsza pomoc, a w dalszej kolejności kompleksowe i szczegółowe badania, które mogą w dużym stopniu przyczynić się do wypłacenia dużej kwoty odszkodowania. Osoba poszkodowana musi pamiętać, żeby zgromadzić jak najdokładniejszą dokumentację z samego leczenia. Paragony, faktury, bilety za przejazdy do placówek medycznych również będą pomocne i będą stanowić swego rodzaju dowód. Do dokumentacji medycznej zaliczamy:
- wypisy szpitalne
- opinie lekarzy prowadzących i specjalistów
- skierowania na badania
- karty szpitalne
- karta medycznych czynności ratunkowych (w przypadku wezwania karetki na miejsce wypadku)
Oprócz tego ważna jest dokumentacja z samego miejsca zdarzenia: karta medycznych czynności ratunkowych, policyjna notatka z miejsca zdarzenia (jeśli służby zostały wezwane). Wielu poszkodowanych nie zdaje sobie sprawy, że im dokładniejsze dokumenty, tym walka o stosowne zadośćuczynienie może być mniej skomplikowana. Z roku na rok również coraz więcej osób powierza swoje sprawy kancelariom odszkodowawczym, które mają większe doświadczenie i zatrudniają wykwalifikowanych prawników zajmujących się danymi przypadkami. Jeśli zajdzie taka konieczność poszkodowany może liczyć również na reprezentowanie go przed sądem.