Najczęstszym pytaniem zadawanym przez poszkodowanych jest “Ile mogę dostać za swój wypadek?”. Chociaż ubezpieczyciele mają ściśle wyznaczone standardy, to odpowiedź na to pytanie jest trudniejsza niż się wydaje.
Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w każdym przypadku odszkodowanie naliczane jest indywidualnie. Wysokość wypłacanego świadczenia zależy od bardzo wielu czynników. Do najważniejszych z nich należy rodzaj strat, a także ich rozmiar. Kwota odszkodowania w przypadku strat majątkowych są zazwyczaj niższe niż przy uszczerbku na zdrowiu. Chcesz poznać dokładniejsze informacje? Zapraszamy do dalszej części tekstu.
Gdy masz uszkodzony samochód
Jeżeli w wypadku ucierpiał tylko Twój samochód, to odszkodowanie naliczane jest na podstawie kosztorysu. Otrzymasz dokładnie taką kwotę, która pozwoli na pokrycie kosztów naprawy. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na wysokość odszkodowania są:
- rozmiar szkód
- cena części
- stawki warsztatowe
- wartość samochodu i daty jego produkcji.
Wysokość odszkodowania w takim przypadku może bardzo się wahać. Otrzymasz znacznie mniej pieniędzy, jeżeli Twój samochód jest starszy i był wcześniej uszkodzony. Jeżeli zaś dopiero wyjechać z salonu drogim samochodem, a straty są ogromne, to otrzymasz bardzo wysokie odszkodowanie.
Pamiętaj jednak, że kwota odszkodowania ma jedynie pokryć wszelkie straty materialne. Odszkodowanie za wypadek nie może przekraczać kosztów naprawy.
Możesz jednak otrzymać wyższe odszkodowanie, jeżeli będziesz starał się o dodatkowe środki. One również pokrywają straty majątkowe związane z wypadkiem. Należą do nich:
- zwrot kosztów wynajęcia samochodu zastępczego
- odszkodowanie za utratę wartości handlowej
- odszkodowanie za zniszczenie mienia w wypadku
Gdy sam ucierpisz w wypadku
Jeżeli sam doznajesz uszczerbku na zdrowiu, to również otrzymujesz odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy. Jest to świadczenie niezależne od odszkodowania za samochód. Możesz otrzymać oba świadczenia, jeżeli zachodzi taka potrzeba.
Odszkodowania za obrażenia odniesione w wypadku są z reguły wyższe niż za szkody w pojeździe. Tutaj również odszkodowanie zależy od szeregu czynników:
- rodzaju obrażeń
- rozległości obrażeń
- czasu leczenia
- wpływu na dalsze życie
Tutaj nieco trudniej jest sprawdzić, jaka kwota należy się za uszczerbek na zdrowiu. W przypadku jednorazowego odszkodowania z ZUS-u jest to 809 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Im zatem większy uszczerbek na zdrowiu, tym wyższe odszkodowanie za wypadek.
W przypadku odszkodowania z OC sprawcy sprawa ma się nieco inaczej. Są tutaj określone sumy gwarancyjne, jakie może otrzymać poszkodowany. Obecnie to 1 220 000 euro na jedną osobę poszkodowaną w wypadku i 6 070 000 w przypadku całego zdarzenia.
Warto zwrócić uwagę na dodatkowe świadczenia. Każdy poszkodowany, który musi się leczyć, może otrzymać zwrot wydatków związanych z leczeniem, np:
- leki i opatrunki
- specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny
- dodatkowa opieka
- rehabilitacja i leczenie prywatne
- dojazdy do lekarzy i nocleg
Jeżeli leczenie przedłuża się, a uszczerbek na zdrowiu jest trwały, możesz starać się o kolejne świadczenia. Mowa tu o kilku rodzajach rent wypłacanych z OC sprawcy wypadku:
- z tytułu utraty możliwości zarobkowania
- z tytułu zwiększonych potrzeb
- z tytułu zmniejszonych szans powodzenia na przyszłość
Renta najczęściej ma charakter tymczasowy, ale również zwiększa ogólną kwotę odszkodowania.
Zadośćuczynienie - szczególny rodzaj rekompensaty
Zadośćuczynienia związane z wypadkami komunikacyjnymi można podzielić na dwie kategorie. Należy zwrócić uwagę, że zadośćuczynienie nie wyrównuje strat majątkowych. Jest rekompensatą za doznane cierpienie.
O zadośćuczynienie starać się może każda ofiara poważniejszego wypadku. Jeżeli brałeś udział w takim wypadku, otrzymujesz rekompensatę za ból i cierpienie będące wynikiem tego wydarzenia. Zadośćuczynienia zwykle są wyższe niż odszkodowania. A to dlatego, że bardzo trudno jest wycenić straty psychiczne doznane przez ofiarę wypadku.
O zadośćuczynienie może starać się także rodzina osoby, która poniosła śmierć w wyniku wypadku. Tu także nie ma ściśle określonych kwot. Warto jednak zwrócić uwagę na orzecznictwo, które stopniowo kształtuje kwoty zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby. Kwoty te, w zależności od zażyłości i stopnia pokrewieństwa, kształtują się na poziomie 30-70 tys. zł.
Jak możesz zauważyć, określenie dokładnie kwoty odszkodowania nie jest proste. Potrzebna jest do tego dokumentacja, a także dogłębna znajomość poszczególnego przypadku. Dodatkowo specjaliści posiadają narzędzia i programy, które umożliwiają precyzyjne wyliczenie należnego odszkodowania. Jeżeli nie jesteś pewien, czy ubezpieczyciel wyliczył właściwą kwotę odszkodowania za wypadek, poproś niezależną firmę lub rzeczoznawcę o pomoc.