Złamanie nogi jest następstwem nie tylko wypadków komunikacyjnych, ale również zwykłych przypadków dnia codziennego. Do złamania nogi może dojść np.: w wyniku upadku ze schodów, a nawet zwykłego poślizgnięcia. Do częstych złamań dochodzi również w wyniku uprawiania sportu. W każdym z tych przypadków należy się odszkodowanie za złamaną nogę. Warto zaznaczyć, iż poszkodowanemu przysługuje szeroki katalog świadczeń odszkodowawczych. Poniżej typy świadczeń, o jakie można się starać.
Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę
Osoby, które złamały nogę mogą starać się o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Celem zadośćuczynienia jest złagodzenie cierpień fizycznych i psychicznych poszkodowanego. Wspomniana krzywda przejawia się:
- rozmiarem kalectwa
- oszpeceniem
- ograniczeniem ruchowym itp.
Zadośćuczynienie jest świadczeniem pieniężnym. Określając jego wysokość, podmiot odpowiedzialny za wypłatę świadczenia bierze pod uwagę następujące czynniki:
- stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu, w skład którego wchodzi m.in. stopień kalectwa, oszpecenia, ograniczenia ruchowe
- długotrwałość choroby, rehabilitacji, leczenia, dochodzenie do względnej sprawności itp.
- wiek poszkodowanego
- płeć poszkodowanego
- widoki poszkodowanego na przyszłość, możliwość przystosowania się poszkodowanego do życia po wypadku
Ponadto przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia są również brane pod uwagę inne, indywidualne czynniki.To te, które wpływają bezpośrednio na życie osoby poszkodowanej.
Koszty opieki osób trzecich nad poszkodowanym
Osoba, która w wyniku wypadku złamała nogę, może również starać się o zwrot kosztów opieki osób trzecich. Jest to świadczenie przysługujące osobom, które w wyniku doznanego urazu nie mogą samodzielnie wykonywać podstawowych czynności życia codziennego. Warto podkreślić, że zwrot kosztów opieki należy się poszkodowanym, nawet jeśli takich kosztów w rzeczywistości nie poniosły. O zasadności zwrotu takich kosztów decyduje rodzaj doznanego urazu. Niewątpliwie złamanie nogi powoduje trudności z wykonywaniem podstawowych czynności jak np.: ubieranie się. W związku z tym poszkodowanemu jak najbardziej przysługuje zwrot takich kosztów.
Koszty leczenia i dojazdów do placówek medycznych
Rehabilitacja związana ze złamaniem nogi wiąże się z ponoszeniem wielu kosztów. Przykładowo mogą to być:
- koszty zakupu leków, preparatów
- koszty sprzętu ortopedycznego, koszty zakupu kul
- koszty przebytych zabiegów rehabilitacyjnych
Osoba poszkodowana starająca się o zwrot tych wydatków powinna przedstawić rachunków, faktur, paragonów, by je udowodnić.
Osoby, które złamały nogę, często muszą dojeżdżać na wizyty do placówek medycznych. W związku z tym przysługuje im zwrot kosztów dojazdów do tych miejsc. Należy wyraźnie zaznaczyć, że podstawą zwrotu tych kosztów nie jest rachunek bądź faktura za zakup paliwa. Wysokość kosztów ustala się poprzez pomnożenie łącznego dystansu do placówki medycznej przez tzw. kilometrówkę (np. dla pojazdów o pojemności silnika powyżej 900 cm3 wynosi ona 0,8358 zł).
Roszczenia rentowe
Bardzo skomplikowane złamanie nogi może wpłynąć na dalsze życie poszkodowanego. Może nawet spowodować, iż stanie się on osobą niepełnosprawną. W takiej sytuacji może należeć się renta powypadkowa z tytułu:
- utraty zdolności do pracy zarobkowej
- ze względu na zwiększone potrzeby życiowe
- ze względu na zmniejszone widoki na przyszłość
Jak widać, poszkodowanemu przysługuje szeroki katalog roszczeń odszkodowawczych w związku ze złamaniem nogi. Należy pamiętać, aby w trakcie leczenia skrupulatnie gromadzić dokumentację medyczną w sposób chronologiczny. Konieczne są także wszelkiego rodzaju rachunki, faktury i paragony. Wskazane dokumenty są podstawą do otrzymania nie tylko zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Na ich podstawie można domagać się zwrotu poniesionych kosztów leczenia, dojazdów do placówek medycznych, opieki oraz pomagają określić wysokość renty.