/

Urazy
Odszkodowanie za złamany nadgarstek - jak je uzyskać?

Odszkodowanie za złamany nadgarstek - jak je uzyskać?

Patrycja Gmurowska

Patrycja Gmurowska

26.10.2018

Złamanie kości w nadgarstku jest dosyć powszechnym urazem ręki. Dochodzi do niego najczęściej podczas wykonywania pracy, ćwiczeń fizycznych, czy niefortunnego upadku. Wiele osób zastanawia się, jaką kwotę odszkodowania można otrzymać za złamanie nadgarstka?

Czy każdy poszkodowany może liczyć na zadośćuczynienie za ból wynikający z doznanego uszczerbku na zdrowiu? Sam proces uzyskania odszkodowania za ten uraz może powodować trudności, zwłaszcza dla osób, które nie mają na co dzień do czynienia z usługami prawniczymi. W tym artykule przyjrzymy się bliżej całej procedurze i kwotom, jakie są wypłacane przy tym urazie.

Uraz nadgarstka a kwota odszkodowania

Najczęściej na uraz nadgarstka narażeni są motocykliści, którzy często wychodzą bez szwanku z wypadku motocyklowego, właśnie poza tym urazem. Dzieje się tak, dlatego że ponieważ w przypadku gwałtownego hamowania motocyklista przenosi ciężar swojego ciała i nacisk na kierownice. Tym samym działająca siła przy tym manewrze powoduje, że mięśnie i ścięgna nie wytrzymują takiego nacisku.

Ile zatem tak naprawdę możemy uzyskać za ten rodzaj uszczerbku? Wysokość odszkodowania za uraz nadgarstka zależy od indywidualnych czynników. Potrzebna będzie dokładna analiza, ponieważ każdy przypadek jest inny i trzeba wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności. Istotne jest:

  • wiek poszkodowanego
  • jaki zawód wykonuje osoba poszkodowana
  • czy uraz ten nie będzie miał wpływu na rodzaj wykonywanej pracy zawodowej przez poszkodowanego
  • czy złamanie pociąga za sobą ograniczenie funkcji ręki
  • która ręka jest dominująca
  • jak nadgarstek się zrasta, czy występują komplikacje
  • czy miała miejsce rehabilitacja i jak długo trwała

Każda z tych okoliczności może się przełożyć na wysokość wypłaconego zadośćuczynienia. Procent ten jest określony w tabeli zawartej w obwieszczeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 kwietnia 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przewiduje następujące widełki procentowego uszczerbku na zdrowiu, w zależności od charakteru urazu jakiemu uległ nadgarstek:

Ograniczenia ruchomości w obrębie nadgarstka w następstwie jego uszkodzeń

a) ograniczenie ruchomości
ręki prawej 7.500 zł - 25.000 zł
ręki lewej 4.500 zł - 20.000 zł
b) ograniczenie ruchomości dużego stopnia
ręki prawej 15.000 zł- 50.000 zł
ręki lewej 12.000 zł- 37.500 zł
c) ograniczenia ruchomości dużego stopnia z ustawieniem ręki czynnościowo niekorzystnym
ręki prawej 30.000 zł- 75.000 zł
ręki lewej 22.500 zł- 62.500 zł

Całkowite zesztywnienie w obrębie nadgarstka:

a) w ustawieniu czynnościowo korzystnym – w zależności od stopnia upośledzenia funkcji dłoni i palców
prawy 22.500 zł- 75.000 zł
lewy 15.000 zł- 62.500 zł
b) w ustawieniu czynnościowo niekorzystnym – w zależności od stopnia upośledzenia funkcji dłoni i palców
prawy 37.500 zł- 112.500 zł
lewy 30.000 zł- 100.000 zł

Utrata ręki na poziomie nadgarstka

prawa 82.500 zł- 137.500 zł
lewa 75.000 zł-125.000 zł

Jak widać stwierdzony uszczerbek na zdrowiu przy urazie nadgarstka może być równy zeru, ale może wynosić także kilka procent. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i nie można zakładać, że wypłacona kwota będzie wyższa lub niższa.

Jak uzyskać odszkodowanie za złamany nadgarstek?

Jak uzyskać odszkodowanie? Jakie dokumenty są niezbędne do tego, aby dostać odszkodowanie za złamany nadgarstek? Wszystkie, które potwierdzą wystąpienie urazu, sam przebieg leczenia i dalsze funkcjonowanie osoby poszkodowanej. Mogą nimi być opinie lekarzy specjalistów, wyniki badań i dalsze zalecenia dotyczące leczenia. Istotne będą wszystkie rachunki i faktury za leczenie i koszty przejazdów do placówek medycznych.

Co istotne poszkodowany wcale nie ma obowiązku leczyć się wyłącznie w placówkach publicznych, dlatego koszty leczenia mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Pomocne będą zdjęcia z miejsca zdarzenia, które pokażą miejsce i rozpiętość urazu.

Tak jak w każdym przypadku złamań, mogą wystąpić powikłania. Najczęstszym z nich jest zespół cieśni nadgarstka, który charakteryzuje się drętwieniem w nocy i nad ranem. Ulgę mogą przynieść środki przeciwbólowe, czy umieszczenie nadgarstka w nocy na szynie.

Czasem konieczne jest podawanie silniejszych zastrzyków czy przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Innym rodzajem powikłania jest zespół Sudecka. Objawy najczęściej dają o sobie znać po zdjęciu gipsu lub w trakcie jego noszenia. Ręka boli i jest nadmiernie potliwa. Leczenie powinno się opierać na intensywnej rehabilitacji i podawaniu leków uśmierzających ból.

Należy pamiętać, że dużo zależy od samego poszkodowanego, zarówno przy samym zgłoszeniu urazu do towarzystwa ubezpieczeniowego, jak i dalszym leczeniu powypadkowym. O odszkodowanie można wystąpić, gdy od wypadku nie minęły 3 lata, gdy leczenie nie zostało jeszcze zakończone.

Nie ma znaczenia, czy był to wypadek komunikacyjny, przy pracy lub rolniczy. Szybka reakcja to większa szansa na otrzymanie korzystniejszej oferty (wysokie kwoty odszkodowań rekompensujące doznane straty). Skorzystanie z pomocy specjalistycznej kancelarii odszkodowawczej, specjalizującej się w odzyskiwaniu odszkodowań osobom poszkodowanym to najlepsze rozwiązanie.

Patrycja Gmurowska

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
krus odszkodowania cennik

31.05.2023

9 min

KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?

Odszkodowania za złamania z KRUS są wypłacane rolnikom, domownikom gospodarstwa i pomocnikom. Pokazujemy, jakie kwoty możesz uzyskać....

Urazy

zadośćuczynienie z oc sprawcy

21.04.2023

13 min

Zadośćuczynienie z oc sprawcy wypadku – co to jest i jak je uzyskać?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy możesz uzyskać, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Pomagamy je uzyskać....

Urazy

firmy pomagające w uzyskaniu odszkodowania

03.04.2023

11 min

Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi - jak działają?

Firmy zajmujące się odszkodowaniami mogą Ci pomóc uzyskać odszkodowanie w możliwie najwyższej kwocie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą....

Urazy

empty_placeholder

Zadośćuczynienie za doznany przez Ciebie uraz

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line