Wysokość zadośćuczynienia za złamanie nosa, np.: w wyniku wypadku komunikacyjnego może znacząco różnić się w każdym przypadku.
Odszkodowanie za drobny uraz
Nos pełni bardzo wiele funkcji w organizmie:
- Umożliwia oddychanie
- Chroni przed wirusami, bakteriami i zanieczyszczeniami powietrza
- Jest rezonatorem głosu
Pełni też wiele innych funkcji, które wciąż są ważne dla funkcjonowania
Prawidłowe, wczesne i profesjonalne zaopatrzenie nosa pozwala na uzyskanie dobrych efektów i tym samym powrót prawidłowych funkcji nosa. W przypadku złamania, w zależności od komplikacji, wyniku leczenia i innych szczególnych okoliczności można ustalać wysokość zadośćuczynienia.
Jeżeli dojdzie do złamania nosa bez poważniejszych komplikacji, a leczenie przyniesie całkowity powrót do zdrowia, możemy liczyć na odszkodowanie w wysokości ok. 1000 - 3000 zł. Przy czym kwota ta zależeć będzie również od indywidualnych skutków wypadku. To oznacza, że odszkodowanie za złamany nos wyliczane jest dla każdego poszkodowanego osobno.
Odszkodowanie za poważniejszy uszczerbek
Brak właściwego leczenia lub poważne powikłania związane ze złamaniem nosa mogą spowodować powstanie trwałych defektów. Do najczęściej występujących należy zaliczyć:
- widoczne zniekształcenie
- przemieszczenie nosa
- ból
- krwiak okolicznych tkanek
- obrzęk nosa
- bóle głowy
- krwawienie z nosa
- zaburzenia węchu
- łzawienie lub zaburzenie widzenia
W przypadku wystąpienia choćby jednego z powyższych powikłań należne nam zadośćuczynienie musi ulec zwiększeniu. Jeżeli komplikacje będą dłużej się utrzymywać, powinno zostać to uwzględnione w ustalaniu wysokości zadośćuczynienia.
Gdy na skutek wypadku, będącego następstwem czynu niedozwolonego, dojdzie do:
- uszkodzenia nosa z zaburzeniami oddychania
- uszkodzenia nosa z zaburzeniami oddychania i powonienia
- całkowitej utraty funkcji oddychania i powonienia
To w zależności od stopnia zaburzenia możemy domagać się znacznie wyższego odszkodowania — nawet 50 000 – 85 000 zł. Wszystko oczywiście zależy od faktycznego uszczerbku popartego stosowną dokumentacją medyczną.
W przypadku złamania nosa chcemy sobie zapewnić właściwe leczenie przynoszące dobre efekty. Jesteśmy jednak do poniesienia kosztów z tym związanych. Zakup leków, prywatne wizyty lekarskie, a nawet rehabilitacja, czy terapia z logopedą oznaczają znaczne koszty. Istotne jest, że wszystkie zasadne koszty leczenia powinny zostać nam zwrócone przez osobę bezpośrednio odpowiedzialną za spowodowanie wypadku. Najczęściej oznacza to, że koszty ponosi ubezpieczyciel sprawcy.