/

Samochód
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela Zobacz jak je napisać

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela Zobacz jak je napisać

Małgorzata Wodyńska

Małgorzata Wodyńska

26.09.2017

Otrzymujesz decyzję od ubezpieczyciela. Jesteś zadowolony, bo sprawa jest już wyjaśniona. Wreszcie możesz naprawić swój samochód. Twoje nastawienie zmienia się w ułamku sekundy, gdy okazuje się, że przyznana kwota nie wystarcza na naprawę. W takiej sytuacji radzimy napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. To prostsze, niż się wydaje i przynosi realne korzyści.

Wymogi formalne

Każde oficjalne pismo, także wycena szkody odwołanie musi zawierać ściśle określone dane. Dzięki temu ubezpieczycielowi łatwiej jest odszukać Twoją sprawę i odnieść się do niej w merytoryczny sposób. Dlatego pamiętaj, aby w pierwszej części listu ująć takie dane jak:

  • Twoje imię, nazwisko i adres

  • Dane ubezpieczyciela

  • Nr szkody nadany przez ubezpieczyciela i nr polisy

  • Datę decyzji wydanej przez ubezpieczyciela

Informacje te w zupełności wystarczą, aby w łatwy i szybki sposób ubezpieczyciel mógł wrócić do Twojej sprawy.

Stanowisko i jego uzasadnienie

W kolejnej części dokumentu musisz jasno wyrazić swoje stanowisko. W tym przypadku musisz napisać, że nie zgadzasz się z decyzją i wnosisz o ponowne rozpatrzenie dokumentu. Warto tu także powołać się na przepisy kodeksu cywilnego. Oprócz tego musisz dokładnie określić kwotę, o jaką się ubiegasz. Pamiętaj, że musi ona odzwierciedlać rzeczywistą kwotę naprawy.

W tej części najważniejsze jest jednak odpowiednie uzasadnienie. Sama Twoja opinia niestety nie wystarczy. Należy dostarczyć ubezpieczycielowi dowodów na swoje roszczenia. Najczęstszą bolączką kierowców jest zaniżony kosztorys naprawy samochodu. Można w nim wtedy wykazać szereg nieprawidłowości. Jeżeli w kosztorysie pojawiają się części zamienne, możesz powołać się na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 20.06.2011. Sędziowie uznali, że nie można montować w samochodach z nowymi oryginalnymi częściami części zamiennych. Jeżeli jest to konieczne, ubezpieczyciel powinien o tym poinformować pisemnie i przede wszystkim poprosić o wyrażenie zgody.

Podobnie sytuacja wygląda, gdy Towarzystwo Ubezpieczeniowe stosuje amortyzację. W przypadku odszkodowania z OC sprawcy praktyki takie są niedopuszczalne i sprzeczne ze stanowiskiem Sądu Najwyższego. Również możesz powołać się na Uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 12.04.2011. Sąd wskazuje w niej, że poszkodowany nie wzbogaca się, gdy w samochodzie na miejscu uszkodzonej części montowana jest nowa i oryginalna. Jest ona bowiem integralną częścią samochodu i nie stanowi przedmiotu obrotu. Dodatkowo, jeżeli nie można naprawić uszkodzonej części, jej wymiana na nową sprawia, że samochód zostaje przywrócony do poprzedniego stanu.

W niektórych sytuacjach samo powołanie się na obowiązujące prawo nie wystarczy. Tak jest w przypadku wartości samochodu. Często jest to bardzo ważny punkt, gdy ma miejsce odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Wartość pojazdu określona jest w polisie ubezpieczeniowej. Może ona ulec zmianie ze względu na zużycie pojazdu. Dokładną wartość samochodu przed wypadkiem pomaga ustalić rzeczoznawca samochodowy. Może także zweryfikować kosztorys ubezpieczalni. Opinia niezależnego eksperta jest praktycznie nie do podważenia. Może również służyć jako dowód w ewentualnej sprawie sądowej.

Sposób przekazania dokumentu

Jak możesz przekazać swoje pismo? Obecnie proponuje się kilka rozwiązań. Swój dokument możesz przekazać agentowi ubezpieczeniowemu. Możesz także zgłosić się na infolinię prowadzoną tylko w celu odbierania reklamacji. Niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe zapewniają możliwość złożenia odwołania od decyzji ubezpieczyciela poprzez internet.

Najczęściej poszkodowani wybierają list polecony. To bardzo ważne, aby nie wysyłać odwołania zwykłym listem. W przypadku poleconego dysponujesz dowodem nadania. Poczta Polska dostarcza również potwierdzenia odbioru zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Data odbioru listu przez ubezpieczyciela jest bardzo ważna w kolejnym etapie.

Co dalej?

Od momentu przekazania odwołania ubezpieczyciel ma 30 dni na reakcję. W tym czasie musi ponownie przeanalizować Twój przypadek. Dobrze sporządzone pismo jest bardzo trudno podważyć, dlatego powinieneś spodziewać się pozytywnej decyzji. O swoim stanowisku ubezpieczyciel powiadamia Cię pisemnie. Jeżeli ubezpieczyciel nie dotrzyma terminu i nie wyda żadnej decyzji, automatycznie Twoje pismo zostaje uznane za zasadne. Oznacza to, że ubezpieczyciel musi wypłacić dokładnie taką kwotę, jakiej żądasz.

Co zrobić w przypadku, gdy ubezpieczyciel wciąż nie przychyla się do Twojego wniosku? Możesz starać się odwołać jeszcze raz. Pamiętaj jednak, że już w dniu wydania decyzji rozpoczyna się bieg przedawnienia. Jeżeli ubezpieczyciel podtrzymuje swoją decyzję, będziesz miał mniej czasu na dalsze działania. A należy do nich sprawa sądowa. Złożenie pozwu jest mniej kłopotliwe, niż się wydaje i najczęściej nie wymaga udziału prawnika. Jeżeli wygrasz sprawę, wszelkie koszty związane z procesem zostaną zwrócone.

Wielu poszkodowanych wybiera także pomoc kancelarii prawniczych lub odszkodowawczych. Często w takich przypadkach udaje się uniknąć rozpraw, a poszkodowany otrzymuje wyższe odszkodowanie, tzw. dopłatę do odszkodowania. Proces znany także jako odkup odszkodowań.

Małgorzata Wodyńska

Małgorzata Wodyńska

Redaktor

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W redakcji Helpfind zajmuje się głównie tematyką związaną z roszczeniami majątkowymi oraz osobowymi z OC sprawcy wypadku, w tym także utratą wartości handlowej pojazdu oraz zadośćuczynieniem za śmierć bliskiej osoby. Jej specjalizacją są także odszkodowania za wypadki w rolnictwie, wypadki przy pracy oraz inne wypadki losowe.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii

14.02.2024

10 min

Likwidacja szkód komunikacyjnych – kiedy należy się dopłata do odszkodowania?

Co zrobić, aby dostać odszkodowanie od ubezpieczyciela po kolizji? Dowiedz się, jak otrzymać pieniądze i czy należy Ci się dopłata....

Samochód

23.01.2024

8 min

Gdzie znajdę numer VIN samochodu?

Znalezienie VIN-u potrafi przynieść spore kłopoty kierowcy. Warto sprawdzić, w jakich miejscach pojazdu szukać tego numeru....

Samochód

ile można mieć punktów karnych

08.12.2023

12 min

Sprawdź swoje punkty karne

Sprawdź, ile można mieć punktów karnych jako doświadczony lub młody kierowca. Dowiedz się też, ile punktów dostaniesz za poszczególne wykroczenia....

Samochód

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line